LEJDSCIIE COURANT. ZATURDAG 16 AUGUSTUS. ST ADS-BE RICH TEN. Ie Suppletoir Kohier der plaatselijke directe belasting, 1873. 61NN LN LAN DSC HL DL RMïTK.N. 873. Sh cl-è sS, N\ 102. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor i 2.50 s jaars, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar roor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland f Oostenrijk en Zwitserland wordon nitslnitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Ijubeck frankfort a. M. EerlijnLeipzigDresden BreslauKeulenStuttgartWeenen t PraagBazel, ZurichSt. GallenGenève en Lausanne. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 261 der wet van den 29stt° Juni 1851 Staatsblad N°. 85); Doen te welen, dat het le Suppletoir Kohier van de plaatselijke directe belasting over 1873 op lieden voorloopig is vastgesteld, en van bedui tot en mei den 28stl° Augustus aanstaande, ter Secretarie dezer gemeente (financiële afdeeling), van 12 tot 3 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STOFFELSWelh. 1°. Burgemeester. Leiden, 15 Augustus 1873. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 15 Augustus. lieden, den feestdag van Maria-Terhemelopnemingvierde de zeer eerw. lieer Leonardus van Wissen, pastoor van de parochie van den H. Petrus, alhier, gedachtenis van zijn 25-jarig priesterschap. Dc herinnering aan dien dag werd luisterrijk gevierd. De hoogmis werd door den jubilaris opgedra gen met de gebruikelijke assistentie van geestelijken; de hoogeerw. hooggel. heer G. F. Drabbe, kanunnik van liet kathedraal kapittel te Haarlem, en regent van het seminarie Hagevcld, hield de feestrede, tot tekst nemende ,Psalm CXVII: 24. flaec est dies, quam fecit Dorninus (Dit is de dag, dien de lieer gemaakt heelt). Talrijke geschenken, waaronder vooral uit munten een rijk geborduurd stel misgewaden (bij deze gelegenheid gebruikt) en eerte prachtige vaan uit het atelier van den heer Slolzenberg te Roer mond, getuigden van de hartelijke .deelneming der parochianen in de feest vreugde van hunnen herder. Het zangkoor begon met het Veni Creator van J. J. Verhulst. Daarop werd de Missa Solemnis van Beethoven (missainC.) en onder het offertorium het Hallelujah uit de «Messias" van Handel uitgevoerd. De plegtigheid werd besloten met het Te Deum laudamus van Verhulst, terwijl na afloop van het geheel door de weezen nog een indrukwekkend gezang werd aangeheven. De kerk was getooid met sierplanten en bloemenen schildenwaarop eenig zinnebeeld of een opschrift: een hulde aan den jubilaris, voorkwam. De kernachtige rede van den geleerden spreker, die zoo zeer de hooge waarde van het priesterschap schetste; de keitze der zangstukken uit de onsterfelijke gewrochten van een Beethoven en Handel, waarbij de schoone composiliën van onzen Verhulst belmoren geroemd te worden nieltegenstaande de mis van Beethoven was gearrangeerd voor mannenstemmen de allervoortreffelijkste uitvoering door het koor van die kunstwerken, waarvoor daaraan groote lof toekomt en waar- doorliet schitterend heeft geloond dat het onder andere koren zeer uitmunt; de versiering zelve, die met een keurigen bloemenschat, waaronder zoo menig tropisch gewas, een bevallig eenvoudige groepering aan het hoofd altaar uitmaakte, dat van smaak getuigde; de zonder overlading aan- gebragte goed bewerkte schilden, die geenerlei nadeel deden aan het ge heel, dat alles schonk, in die weinige uren, niit allien een rein genot, maar maakte een magtigen indruk, stemde tot een diep eerbiedig gevoel. Herder en gemeente hebben een heugelijk feest gevierd. De zeer eerw. heer A. M. C. J. Swinkels, rector van het gesticht de Goede Herder, aan den Iloogen Rijndijk, onder Zoetcrwonde, vierde heden mede gedachtenis van zijn 25-jarig priesterschap. Ter cere van den jubilaris was de kapel van het gesticht fraai versierd. Van de eerw. zusters in dat gesticht en van de daarin opgenomene ontving z. eerw. de ondubbelzinnigste blijken dat zijn rectoraat op prijs wordt gesteld. Z. eerw. ontving bij deze gelegenheid mede een aantal fraaije geschenken, o. a. van de eerw. moeder van het gesticht, uit de gemeente Leiderdorp van den heer burgemeester, en van elders. Uit Suriname, waar hij voor 1866 als pastoor werkzaam was. werden hem mede kostbare geschenken met hartelijke gelukwenschen toegezonden, Men meldt ons van den Rijnkant: Dikwijls heeft de lucht met donder en regen gedreigd, doch de wind joeg de buijen telkens uiteen, die zee- of landwaarts in wegdreven. Eenige regenvlagen hebben echter verkwikking gebragt. want bouw- en weilanden hadden het droog. Het gras geraakte op en op hoog gelegen stukken zag het er kwaad uit. De polders begon nen water in te laten, een hulpmiddel, dat wel tot verfrissching van de weilanden strekt, doch de groeizaamheid weinig bevordert. Veel zonne schijn en veel wind hebben niet weinig medegewerkt om de droogte te doen toenemen. Het jaar is niettemin in vele opzigten zeer gunstig. De hooibouw heeft met een gewenschten uilslag plaats gehad en de oogst van granen, boonen en erwten, volgt met even bevredigende uitkomst. Uit de Veenen komen schuilen vol met snijboonen en augurken, die wjjd en zijd vervoerd worden en waarbij de teelders goede zaken doen. Ook komkom mers komen er bij duizendtallen. Eene wel geslaagde teelt van deze pro ducten alleen bewijst guiocg voor een warmen zomer. De 4 schuiten van Katwijk, die nog de kustvisschcrjj uitoefenden, zjjn teruggekeerd om gereed gemaakt te worden voor de haringvisscherij. Den kelijk zal nog eene schuit belast blijven met de kustvisscherijterwjjl door schuiten van Egmond ol eenige andere plaats nog wel aanvoer van ver- schen viscli verwacht wordt. Met of zonder dien aanvoer zal toch de markt minstens gedurenile de volgende 6 maanden niet ruim van verschen visch worden voorzien. Als een voorname tak der zeevisscherjj kreeg die der steurharing in de laatste jaren eene groote uitbreiding. üp Woensdag 10 September 1873 zal, onder nadere goedkeuring, aan het departement van oorlog te 'sGravenhage, bij inschrijving, in het open baar worden aanbesteed de levering van het, voor de dieust van het jaar 1874, bij de landmagt benoodigd ordinair-, onderofficiers- en uitmonstering- laken. De benoodigde stoffen zijn: Ordinaire lakens, 52000 meter donker- blaauw, in 13 perceelen, ieder van 4000 meter; 30000 meter lichlblaauw, in 10 perceelen, ieder van 3000 meter; 3000 meter groen, bestemd voor het reg. grenadiers en jagers, in e'éne partij; onderofficiers-lakens, 420tt meter donkerblaatiw, in 7 perceelen. ieder van 600 meter; 2000 meter lichlblaauw, in 5 perceelen, ieder van 400 meter; 100 meter groen, bestemd voor het reg. grenadiers en jagers, in ééne partij; uitmonsteringlakens, 1000 meter geel, in 4 perceelen, ieder van 250 meter; 400 meter rood, in 2 perceelen, ieder van 2.00'meter; lgkens, bestemd voor het koloniaal werf depot, 4000 meter donkerhlaauw keper; 3000 meter grijs keper; 150 meter lichtblaaüw uitmonstering; 50 meter rood idem, in ééne partij. Voorts zal op 9 September aanst. te Woerden de aanbesteding plaats heb ben van 25000 meter tentendoek, in 5 perceelen. De minister van binnenL zaken heeft den schoolopzieners opgedragen, een naauwkeurig onderzoek in te stellen naar de oorzaken, welke tol den achteruitgang van het herhalingsonderwijs geleid hebben. Raadpleging der gemeentebesturen en onderwijzers, niet alleen wat betreft de oorzaken der verminderde deelneming aan het herhalingsonderwijs, maar inzonderheid ten aanzien van de middelen, die tot verbetering zouden kunnen worden aange wend, wordt den schoolopzieners daarbij aanbevolen. Blijkens de statistiek van hel gevangeniswezen in Nederland over 1871, was het bedrag der bevolking van de gevangenissen in 1870 reeds merkelijk gunstiger dan in vorige jarenin 1871 was dat nog meer het geval. Alstoen werden bij afwisseling opgenomen in alle calegoriën van gevangenissen 39134 personen (het minimum over vijfjaren; het maximum, in 1867 voorkomende, was 48177), en aanwezig op uit. December waren 3310 personen (het minimum over vijf jaren, terwijl het maximum in 1867 voorkomende3840 beliep.) De verhouding van de gemiddelde bevolking der gevangenissen tot de be volking des rijks was: over 1871 op 1000 zielen 10.7; in 1867 was die 13.4: terwijl die gemiddeld over de 5 jongste jaren was ruim 12. Het ge tal vreemdelingen, in 1871 in de gevangenissen opgenomen was 450. zijnde ecnigzins meer dan in de drie vorige jaren, doch eenigzins minder dan in 1867. Het getal jeugdige gevangenen beneden de 15 jaren bedroeg in 1871 788, gemiddeld over de jongste vijfjaren 972; het maximum in 1868 beliep 1219, het minimum in 1870 755. Volgens de Arnh. Coer. is door de hh. van de Water c. s. concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg Gorlncliem Kuilenburg.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1