LtlDStRt 0 U It A NT. 1875. WOENSDAG 13 AUGUSTUS. N°. 189. ST ADS-BE RICH TEN. PATENT BLADEN. BINNEN LAN DSCHK BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs dar Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12.50 s jaars, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DaiUjchlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lubeek frankfort a. M. Berlijn, Leipzig, Bresden Breslau, Keulen, Stuttgart, IVeenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Ballen, Gcnhve en Lausanne. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te welen, dat de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1873 en 1874, voor wijk vier, bij hel Collegie van Zetters, in eender vertrekken van het Raadhuis dezer gemeenteverkrijgbaar zijndagelijks van des middags twaalf lot twee uren en wel tot en met den lG'lcn Augustus eerstkomende; terwijl na het verstrijken van dien lijd, de onafgehaalde patenlbladen van die wijk, aan de deurwaarders der direcle belastingen alhier, ter uitreiking moeten worden afgegeven, die, voor hunne moeite, mogen cischen tien cents zon der meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leides9 Augustus 1873. STOFFELS, Weth. 1°. Burg. LEIDEN, 12 Augustus. Den 16"1" dezer zal van Rotterdam naar Noord-Amerika vertrekken het stoomschip Castorkapitein de Boer, van de Noord-Amerikaanscbe stoomvaartmaatschappij, waarmede de gelegenheid is opengesteld tot het verzenden van gewone brievenmonsters en drukwerken. De depêches worden op den tö11" ten 10 ure des avonds ten postkantore te Rotterdam gesloten. De laatste ligltng der brieven alhier is op 15 Augustus 5.20 u. des avonds. Bfl de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zjjn de volgende prijzen besteed: Hoogste prijs. Minste prijs, partjjen van 100 hectoliters ƒ,51. 50 ƒ26.— ƒ25.50 10 5.20 5.10 ff 5 2.60 2.55 Bij kon. besluit van 29 Julij jl. is bepaald dat de ingelijfden hij de militie te land, onder behoud hunner positie als milicien, met hunne toe stemming en, voor zooveel minderjarigen betreft, ook die hunner ouders of voogdenvoor den tijd van ten minste twee jarenbij de landmagl dienende iu Nederl. Oost-Indie kunnen gedetacheerd wordenen zulks onder genot van de gunstige voorwaarden, bij kon. besluit van 4 Mei II., n". J, omtrent het aangaan van vrijwillige verbindlenissen voor de militaire dienst in Ned. j Indie vastgesteld, met dien verstande, dat zij, die binnen den tijd hunner detachering regt verkrijgen op ontslag uit de militaire dienstbehoudens dat ontslag, den lijd, voor welken zij bij de landmagt dienende iu Nederl, Oost-Indie zijn gedetacheerd, zullen volbrengen. Aan het eind-examen der hoogere burgerscholen in Zuidhollandalhier afgenomen, is deelgenomen door 57 candidaienvan welke 13 zijn afgewc- zen. Hel diploma is uitgereikt aan: F. A. E. AufTmorth, J. van Cappelle, O. van Cattenburch, L. M. J. Immink, 1. Lion, A. M. 11. J. Stokvis, G. E. J. Toisma, F. van Valkenburg, leerlingen der hoogere burgerschool te 's llage; A. R. de Breuk, A. C. Brico, L. J. G. van Es. J. van Haarst, J. II. de Heer, A. J. C. E. van Heycop ten Ham, T. B. Intveld Jr., A. J. Kessler, J. F. Ie Roux, M. ,1. A. Mastholï' .Ir., W. II. de Roo, A. J. Schelling, J. L. J. Schou ten, T. J. Stieltjes Jr.F. M. van Veen, van de hoogere burgerschool te Delft; F. J. Bremmer en W. F. Tak Jz.van de hoogere burgerschool te Schiedam; J. VV. Berkelbacli van den Sprenkel, A. Calami, G. van Duiken, H. Glazener, A. Vroesom de Haan. T. M. G. Keulemans, C. J. M. G. Kort man, L. M. Meysenlieim, M. L. Noordijk, J. A. Rochusscn, H N. Stuart, 6. Sweerts de Landas Wijborgli, C. J. Vallaint, van de hoogere burger school le Botterdam; II. de'Jongh, A. Kuipers, B. Kwast, K. Lodder, A. Sloop en F. C. VV. Stork, van de hoogere burgerschool te Dordrecht. In het staiions-koffijluiis der llollandsche spoorweg-maatschappij, buiten de Willemspoort te Amsterdam, werd gisteren publiek aanbesteed: het ma ken van een stationsgebouw met bijbehoorende werken op bet slalionstcr- 'cin te Piet-Gijzenbrug. Minste inschrijvers waren de hoeren Thrabacli ca Lomp.voor 23.500 Hel stoomschip Prins van Oranje is op II Augustus Gibraltar gepas seerd. Alles was wel, Te Boskoop was, naar men van daar aan de N. B.C. meldt, de thans afgeloopen aardbezienpluk een der voordeeligste die er ooit geweest zijn; alleen door de compagnie ziju verzonden voor een bedrag van ƒ29400, waaronder echter begrepen is een kleine som voor kruis- en aalbessen. Dit gunstig resultaat, het gevolg van eene overvloedige opbrengst en goede prij zen (dit laatste weder het gevolg van het schier geheel ontbreken van kersen, de concurrent der aardbeziën) beeft men toch bovenal te danken aan de nieuwere ingevoerde en hier uit zaad ontstane soorten. Deze toch maken het mogelijk, door hare verbazende grootte, een getal potten te plukken, dat met de vroeger gekweekt wordende soorten onmogelijk was. Kon men van de oude soorten acht potten per uur plukken, men plukt er thans twintig per uur, zoodat er aardbeziënkweekers zijn, die op een dag 1400 potten konden aanbrengen. De soorten, die thans het meest voor de markt aangekweekt worden, zijn Princesse royale, Yucunda en de hier uit zaad ontstane soort Roem van Zuidwijk, die zeker weer op hare beurt door andere zullen vervangen worden, daar de ervaring leert dat zij maar wei nige jaren hare grootte en vruchtbaarheid blijven behouden. Te Rotterdam heelt gisteren in de kerk van den H. Laurentins (der Oud-Bisschoppelijke Clerezy) de wijding plaats gehad van monsgr. C. J. Rinkel, lot nu toe pastoor bij de gemeente der 0. B. C. le Crommenie, tot bisschop van Haarlem, en van monsgr. dr. J. H. Reinkens, hoogleeraar bij de universiteit le Breslau, jn Pruissisch Silezië, tot oud-katholiek missie-bis schop voor Duitschland. Reeds vroegtijdig was het kerkgebouw bezet door eene talrijke menigte. Voor de Nederlandsche en Duitsche officiële of ker kelijke personen, de leden van Duitsche oud-katholieke vcreenigingen en gemeenten, enz., waren afzonderlijke plaatsen voor het altaar gereserveerd. Ten 10 ure kwam de bisschoppelijke stoet, waarin de gezamenlijke geeste lijkheid der oud-bisschoppelijke clerezy was vertegenwoordigd, liet kerkge bouw in, voorafgegaan door den president van het seminarie, die met de leiding der ceremoniën was belast. Na de vercisclile voorlezing van de acten der verkiezingen van de beide bisschoppen werd een aanvang gemaakt met de wijding zelve, waarin monsgr. Ileykamp werd bijgestaan door de eerw. hceren J. Harderwijk, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, en J. Verhey, kanonnik van het aartsbisschoppelijk kapittel te Utrecht, heide geestelijken in functie van plaalsbekleedcnde bisschoppen. Na de voorge schreven ondervraging en verdere lormaliteiten werd het Misoffer opgedra gen, waartoe de bisschop van Deventer zich plaatste voor het hoofdaltaar en de te wijden bisschoppen, vergezeld van dc lieden by hen dienstdoende Neder landsche en Duitsche geestelijken, ieder voor een der zijaltaren, terwijl overigens dit gedeelte dei- plegtiglieid werd opgeluisterd door de uitvoering der Mis van Rinck, gezongen door de vercenigde koren der beide oud-bis schoppelijke kerken alhier. Na afloop der zalving, staf-, mijter en verdere wijdingen, afgewisseld door de groote litanie, het "Veni Creator" enz., en nadat vervolgens dc beide nieuwe bisschoppen onder de toonen van den lof zang door het kerkgebouw waren rondgeleid, werd de plegtigheid met liet in den ritus voorgeschreven ceremonieel ten einde gebragt. Door monsgr. Ileykamp werden vervolgens nog toepasselijke aanspraken gehouden tot de beide bisschoppen en tot de verdere geestelijken en leeken. In der tijd hebben wij medegedeeldmeldt liet Ilbl.dat in den nacht van 1 op 2 Junij, tussclieu de stations Haarlem en Vogelenzang, de arbei der F. van Noord op den Hollandschen spoorweg werd overreden door eene lnilplocomotief. Van N. overleed nog dienzelfden nacht. Ilij was kortelings gehuwd. Vanwege dev maatschappij kon voor zijne weduwe niet veel ge schieden, daar de ondersteuning naar de dienstjaren is geregeld en van N. nog slechts weinige maanden dienst had. De hceren Brunei de Rochcbruoc, chef van het slation Vogelenzang, en van der Laan, medicus te Bennen- broek, meenden toen zich de zaak te mogen aantrekken en gaven daarvan bij circulaire kennis aan eenige inwoners der omliggende gemeenten.^ De uit slag was, dat binnen betrekkelijk korten tijd ten behoeve der weduwe eene som van ƒ572 werd verkregen, welke gelden behoorlijk zijn belegd en voldoende worden geoordeeld om aan vrouw van N. en liet kind, dat zij verwachteen bestaan te helpen verzekeren.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1