Utrecht verzoekt aan tie ytrnh. Cour. het volgende Ie willen opnemen: In verschillende dagbladen wordt herigt, dal zich te Doesburg een geval van Aziatische cholera zou hebben voorgedaan. Ter geruslsielliing van hel pu bliek kan ik gelukkig verzekeren, dat de palient aan eenvoudigeinlaiidsche cholera, zoogenaamde» boord, geleden heeft en reeds hersteld is. Ik heb dan ook aan den burgemeester dier gemeente geschreven, dat inlandschc cholera geene besmettelijke ziekte is, en derhalve geene maatregelen van voorzorg noodig zijn. -- Uit Zwolle meldt men aan hel N. r. d. D.: Zekere G. II. L. Smit, zich noemende Ilenry Smit, wonende Ie Haarlem, vroeger te Amsterdam, die behalve le Arnhem, Utrecht, Amersfoort en andere plaatsen van ons land, ook hier zijne agenten had, aan wie hij tegen storting van ƒ300 of meer zijnen mcdccontraclant cene betrekking beloofde van ƒ400 a ƒ500, behalve viije woning de betrekking was: agent van een huur- en ver huurkantoor is krachtens bevel der arrond.-regtbank te Haarlem ter zake van opligling voorloopig in hechtenis gesteld. Na ontvangst der storting en na, zooals in Zwolle bijv., een groot woonhuis te hebben gehuurd, wordt den bedrogen agent eenige weken uitbelaaid cn wordt hij later onder allerlei voorwendsels en belofien teleurgesteld. De op deze wijze bedrogen personen worden uilgenoodigd zich tot hunne burgemeesters of commissarissen van polieic te wenden om de geleden nadeelen le constateren. Te Middelburg is gisteren de jaarlijksche algemeene vergadering van de Broederschap van Notarissen in Nederland geopend. Zij wordt door ongeveer 90 leden bijgewoond. 's GRAVEN1IAGE0 Augustus. 0e luer 11. N. Roepius is erkend en toegelaten als consul van San Sal vador le Rolterdam. De na le noemen dirigerende cn verdere officieren van gezondheid worden geplaatst, te welen: de dirigerende officier van gezondheid J. A. C. von Kdnigslöw in de maritime directie te Hellevoetsluis, en de officier van gezondheid 2jc kl. W. T. Clous met dienzelfden datum in de rol van het wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd op het instructie-vaartuig Tcr- ■nate; de officieren van gezondheid 3Je kl. A. Pielers cn G. P. J. Theunissen hij hel hospiiaal der marine te Willemsoord: de officieren van gezondheid ■2"" kl. M. Stecnsma, J. A. G. Ilulst en P. C. Buyze, respectivelijk aan boord van de monitors KrokodilTijger en schroefstoomschip het Loo. Voorls worden de officieren van gezondheid 2,le kl. J. O. Ilarthoorn, W. II. Vis- sehcr van Aalst, G. L. Aalbertsberg en B. Léon gcdelaelicerd bij het hospi iaal der marine le Willemsoord, ter voorbereiding lot het afleggen van examen voor hoogeren rang. Z. K. 11. de prins van Oranje heeft gisteren een bezoek gebragt aan- j graaf Lodcvvijk de Turcnne, die Sedert eenige dagen in het hotel de Bcllcvue is gelogeerd. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad alhier zijn, naar aanleiding van liet onlangs genomen raadsbesluit om de restauratie van het gemeente-badhuis le Scheveningen openbaar te verpachten, langdurige beraad slagingen gevoerd over de ontwerp-voorwaarden, zooals die door burg. en weth. waren aangeboden. Nog eenmaal is de bedenking herhaald dat voor zoodanige verpachting een tijdperk van vijf jaren te kort toescheen en de vrees bestond dat geen solicd pachter zich op deze en andere belemmerende bepalingen, in het pachlconiract voorkomende, zou aanmelden. De concept- voorwaarden zijn ten slotte, nadat op menig artikel een redactiewijziging was voorgesteld en aangenomen, bij meerderheid van stemmen goedgekeurd. 0e klagten in den laatstcn tijd geuit over de tramway-dienst op Scheve ningen gaven liet raadslid, den heer de Pinto, aanleiding verlof te vragen (welk vcrlol hem vergund werd) tot het rigten aan hel dageüjksch bestuur van een paar vragen met betrekking tot de officii'le mededeeling van wege de directie dier onderneming, dat, ten gevolge van willekeurige handelingen onzer politic, de dienst door haar is gestaakt. Die vragen kwamen hierop neder: 1". of werkelijk agenten van policie paarden der gemelde onderne ming hadden afgekeurd en het verder gebruik daarvan ontzegd, en 2°. o( het dagelijksch bestuur er niet op bedacht was om, in hel belang van het verkeer, al liet zijne aan te wenden om de dienst te doen hervatten. De burgemeester, wien eveneens het gebeurde leed deed, erkende dat de mededeeling omtrent de handeling der policie volkomen juist was, en dat inderdaad door agenten van policie paarden van de iramway-onderncming zijn afgekeurd. Hij deelde wijders den loop der zaak mededie reeds genoegzaam bekend is. Evenwel bleek daaruit nader dat een naauwkeurig onderzoek was ingesteld naar de oorzaak der déraillementendie in den laatstcn tijd meer malen zijn voorgevallen en waaronder een dat zeer noodlottige gevolgen had kunnen hebben. Uit dc rapporten van verschillende deskundigen, met een onderzoek in deze zaak belast, is gebleken dat de wielen der wagens geen sporen droegen van slijtage, terwijl de deskundigen, benoemd tot het onder zoeken van de in gebruik zijnde paarden, hadden kennis gegeven dat van •10 er 7 totaal onbruikbaar zijn, 19 tijdelijk voor de dienst geschikt cn de j overigen geheel bruikbaar. Aangaande het afkeuren der paarden, daarom trent verkeëede de hoofd-commissaris van policie in >den waan dat hij tot het lastgevcn der afspanning cn afkeuring der paarden door de agenten van policie geregtigd was. Voor het overige zullen burg. en well), uit den aard der zaak alles in het werk stellen om de dienst zoo spoedig mogelijk te j doen vervuilen, evenwel mei handhaving van de bepalingen door gemeente wet cn policie-verordcning in het belang der veiligheid voorgeschreven. Tot ptaeeeplor van het gymnasium is benoemd dr. J. W. G. Frankamp, Ie Noordwjjk-Binncn. Naar men van gocderhand verneemt heeft de verkoop plaats gehad van j; den tramway aan cene Franscli-Belgische maatschappij en zou de gestaakte Jj dienst herval worden. Aanstaanden Zondag zal in de evangelische kapel Villa Riva te Sche veningen worden gepredikt dcor den heer Brandt, lecraar !e Amsterdam. Aan het departement van marine is lieden aanbesteed de levering van: 1". graauwdoek; 2°. karl- en zeildoek; 3°. bramzeildoek; 4°. vlagdock; ten behoeve van de direction der marine te Amsterdam. Willemsoord en Helle voetsluis. Minste inschrijvers waren: 1». de heer A. van IJzeren, te Rot terdam, voor ƒ1405.50; 2». de heer J. Planlijdt, le Krommenie, voor 250.99; 3". de heer P. II. K. Sijpestein, te Krommenie, voor ƒ3050; 4". de heer van Ilarlrop en Zoon, te Leiden, voor 502.25. D UIT E N LAIN DSC 111'] BEKIGTEN! BELGIË. Dc spoortrein, die Maandag middag uit Parijs te Brussel moest aanko men, is onderweg in botsing gekomen met een trein van de ceintuurbaan, ten gevolge waarvan beide treinen zijn gederailleerd. Verschillende waggons werden onderst boven geworpen. Slechts twee personen zijn gekwetst; maar verschillende reizigers bekwamen kneuzingen. EKOELANO. LONPEN. 5 Augustus. De zitting van het parlement is gesloten met eene troonrede, waarin de hoop werd geuit, dat liet huwelijk van den hertog van Edinburgh een vriendschapsband zal -vormen lusschen Engeland en Rusland. Vervolgens werd herinnerd aan het sluiten van hel handelsverdrag met Frankrijk, van de tractatenvan uitlevering met Italië, Denemarken, Zweden en Brazilië. Eindelijk, werd gezegd dat in den handel minder omgaat, maar dat over het algemeen de toestand van het land blijft vooruitgaan. Het admiralileits-hof te Londen heelt uitspraak gedaan in het geding van de Batavier tegen de Charkeih. Aan eerstgenoemd vaartuig alleen wordt de aanvaring geweten, maar hel wordt hiervoor niet aansprakelijk geacht, omdat een gepatenteerde loods aan boord was, zooals de wet eischt, en de beielen, door dezen gegeven, waren nagekomen. Dc eisch om scha devergoeding, door de Batavier ingesteld, is dus algewezen. Treurige bijzonderheden worden medegedeeld omtrent het spoorweg- ongeluk bij Wigan. Dc verwoesting Iaat zich niet beschrijven. Van een houten wachlershuisje was geen spoor meer tc vinden, en een der pilaren van het stationsdak was weggerukt. Van het voorste rijtuig waren slechts de vloer en de wielen heel gebleven; sommige andere waggons waren ge heel tot splinters geslagen. Spoedig was er hulp aanwezig. Maar niet zoo spoedig ging het om de gekwetsten los te maken uit de verwarde massa hout en ijzer. De lijken der drie passagiers in den voorsten waggon waren onkenbaar; naanvvelijks vond men de menschelijke gedaante er in* terug. Een zekere heer Wark, die ongedeerd bleef, verloor van vier kinderen er drie, terwijl ook zijne dienstbode gedood werd, en van zijne vrouw een been verbrijzeld was. Eene oude dame werd, met dc helft van het rijtuig waarin zij zat, over een muur geworpen, en verder door het dak van eene aan grenzende ijzergieterij. Een kind van driejaar, ernstig gekwetst, zat zóó vast tnsschen gebrokfn houtwerk, dat het eerst na een uur werkens kon verlost worden. De meeste lijken waren afgrijselijk verminkt. Te Devonshire zijn de deelgenooten in eene firma van zwendelaars lot verschillende straffen veroordeeld. Onder dc firma Harding, Conscns Payne hadden zij zich te Plymouth gevestigd als ijzer- cn olie-handelaars. De goederen, die zjj ontvingen, verpandden zij echter. Harding werd tot vijf jaar, de beide anderen tot achttien maanden gevangenisstraf met zwaren arbeid veroordeeld. F RAN KR IJ K. Er wordt veel gesproken over de reis van den graaf van Parijs naar Frohsdorff. Door dit bezoek zou niet enkel cene verzoening tot stand komen tusschcu dc heide takken der Bourbons, maar ook eene inccnsmelling der wcderzijdsche aanhangers, cn op die wijze zou de meerderheid der natio nale vergadering de erfelijke monarchie trachten te herstellen, door middel van een parlementairen coup d'état. De Temps is van meening dat men wat al te haastig is, want het standpunt waarop de Bourbonsche prinsen staan is zoo iiiteenloopcnd dat er weinig kans bestaat op eene fusie. Op het initiatief van twee bekende Parijsche journalisten, de hceren Daudet en Mitchell, heeft zich te Parijs eene vereeniging van conservative publicisten, gedeputeerden enz. gevormd tot het schrijven en uilgeven eencr "Bibliolhèqiie des Conscrvateurs", ten doel hebbende om tot tegenwigt te strekken aan de propaganda, die. zeggen zij, door de partij der wanorde sedert den 4'lrn September onafgebroken, inzonderheid onder dc arbeidende bevolking der sleden en van het platteland, ter ondermijning van kerk, staat en maatschappij wordt onderhonden. Hel dorp Bazcilles, bij Sedan, departement der Ardennes, hetwelk nog op ver na de gevolgen van den geducluen brand niet was le hoven ge komen, waardoor het gedurende den jongsleu oorlog, ten gevolge der tot liet uiterste gedreven wraakzucht des vijands, nagenoeg geheel in de asch werd gelegd, is den 29,u" Julij des avonds door een heflig onwedcr en zulk een zwaren hagelslag geteisterd, dat de schade, daardoor aan gebou wen en den te veld slaanden oogst toegebragl, op nagenoeg 200,000 fr. wordt geschal. SPANJE. Betredende de ontworpen grondwet wordt o a. liet volgende medege deeld: Zij begint met eene verklaring van de regtcn van den mensch, van den Spaanschen staatsburger en van den iu Spanje gevestigden vreemdeling, welke in hoofdzaak overeenkomt met hclgeen daaromtrent in de grondwet van 1869 voorkomt. Alleen wordt de katholieke kerk als staatskerk opge heven cn ten aanzien der betrekkingen lusschen dc kerk en den slaat liet volgende bepaald: »l)e kerk is afgescheiden van den slaat. De federale regering, de regionale regeringen en dc plaatselijke besturen mogen, direct of indirect, geene snbsidicn vcrlcenen aan cenig kerkgenootschap of ten behoeve van de ceredienst. De registers van huwelijken, geboorten en

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2