LEIDSCHE «Mi. UKANT. lY. 184, DONDERDAG 7 AUGUSTUS. ST ADS-BERICHT EN. PATEITBLABEN. DINNKNLANISClIK BKHIGTKN Pe Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaar» 3.franco p. p. t 3.50 met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 s iaars, builen de expeditiekotten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Dubeck Frankfort aM. HerlijnLeipzigDresden HreslauKeulen, StuttgartWeen en, Praag, flazcl, Zurich, St. Gallen, Gcnève en Lausanne De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladenover hel dienstjaar 1873 en 1874, voor wijk 4, bij hel Collegie van Zetters, in een der vertrekken van bet Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, met uilzondering van den Zondag, van des middags twaalf tot twee itren, terwijl de belangheb benden worden uitgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 2 Augustus 1873. v. d. BRANDELER, LEIDEN, 6 Augustus. Thans is verschenen een nader verslag aan den koning omtrent het muntwezen, uitgebragt door de staats-commissie benoemd bij kon. besluit van 30 October 1872. In haar vorig rapport bad de commissie als voor lopige maatregelen voorgesteld de invoering van hel goud als standaard on er munt, nevens het zilver, met bepaling eener waarde-verhouding tus- schen de twee metalen van 155.1, en het voorbehoud der regering om de aanmunting van standpenningen van een der twee metalen tijdelijk te be perken of geheel te schorsen, (Aan dit laatste is bij kon. besluit van 27 Mei 1873 gevolg gegeven.) liet kwam der commissie toen raadzaam voor de bepaling van den voet. waarop bet goud in ons muntwezen zou worden opgenomen, nog uit te stellen. Thans echter meent de commissie, met het oog op hetgeen in den laatsten tijd in het buitenland op liet gebied vau het muntwezen is voorgevallen, vooral in Duitschland, waar dc enkele gouden standaard is aangenomen, te adviseren hel muntwezen in Nederland alleen op het goud te gronden, en wel 0.60561 gram fijn goud op den gul den. Overal toch ziet men den gouden standaard, en wel den enkelen gouden, veld winnen. Er zijn nog wel vele Europesche landen met den dubbelen standaard, maar alle landen waar dit plaats heelt, buiten België en Zwitserland, zijn landen waar papieren-munt in omloop is, waarvan de intrekking nog in een ver verwijderd verschiet ligt. De noodzakelijkheid van den voorgestclden stap wordt door de commissie uitvoerig aangetoond. In overeenstemming daarmede heeft de commissie vier vvets-ontwerpen ontworpen, regelende het muntwezen, zoowel in hel moederland als in de koloniën en overzeeselie bezittingen van den staat, en bepalingen bevattende ómlrent de verwisselbaarheid van muntbilletten. De commissie meende zich uict alleen te moeten bepalen bij het voorstel om den zilveren standaard door den gouden te vervangen. Bij ecne zoo belangrijke wijziging van ons muntstelsel is liet, meent zij, noodzakelijk ook nieuwe bepalingen omtrent de zilveren en koperen pasmunt in overweging te nemen; bepalingen die, wal liet eerste betreft, in onafscheidelijk verband staan met de voorge stelde verandering van standaard, en, wat bet laatste betreft, reeds sedert langen tijd ter sprake worden ^ebragt en noodzakelijk geoordeeld, im den Ireurigen toestand van onze koper-circtilalie grondig te herstellen. Het eerste dier wets-ontwerpen bepaaltdat de gulden de rekcnings-ecn- lieid van het Nederl. muntstelsel blijft en verder: De gulden wordt verdeeld •in honderd cents. De grondslag van het muntstelsel is voortaan het goud, 0.00561 gram fijn op den gulden, 's Rijks muntspeciën zijn gouden stand penningen, zilveren en bronzen pasmunt en gouden negotiepenningen. Gou den standpenningen zijn; liet twintigguldenstuk, bet tienguldenstuk, het vijfguldenstuk. Zilveren pasmunt zijn: bet tweeguldenstuk, liet eenguldcn- stuk, het vijfentwintigcenlsluk, liet tienccntslukhet vijfcent-stuk. Bronzen pasmunt zijn: het twee en een halve centstuk, het eencentsluk. liet halve- cenlstuk. Gouden negotiepenningen zijn: de dueaat, dc dubbele ducaat. Het gehalte der gouden standpenningen is 0.900; dal der twee- en eengulden- stukken 0.945; dal der vijf en twintig-, tien- en vijfcenlstukkcn 0.720; bet metaal der bronzen pasmunt is zamengeslcld uit 0.950 koper, 0.040 tin en 0.010 zink. Hel gehalte der gouden negotiepenningen is 0.983. In het tweede wcls-ontwerp wordt bepaald dal de Nederl. guldenrijks daalder en halve gulden, zooals zij zjjn verordend bij de wet van 26 Nov. 1847, ook nadat zij in Nederland buiten omloop zullen gesteld zijn, de standpenningen van liet muntwezen van Ned.-Indië blijven. Bij het derde wets-ontvverp wordt de wet tot regeling van het Nederl. muntwezen ook voor de West-Indische koloniën verbindend gesteld. Het vierde wels-ontwerp bepaalt, dat de muntbilletten verwisselbaar zijn tegen standpenningen betzij de nieuwe gouden, hetzij de vroegere zilveren. De commissie acht hare taak hiermede volbragt. Zij bestond uit de hh.: P. P. van Bosse, dr. Vrolik, W. C. Mees, prof. Vissering en jhr. A. D. vau Riemsdijk. De hoogleeraar dr. Bosenstein, te Leiden, lieert, naar wij vernemen, besloten, geen gehoor te geven aan hel aanzoek hem gedaan om zich be schikbaar te stellen voor het athenaeum te Amsterdam, maar zal aan de Leidsche hoogeschool werkzaam blijven. (ffbi.) Bij de Maandag 11. te Haarlem gehouden tentoonstelling van paarden, vee enz, van wege ,de aid. Haarlem der Holl. maatschappij van landbouw, is aan den heer D. M. van der Hoef, te Oegstgeest, toegekend de 1« prijs voor stieren (inlandsch ras) en de le prijs voor stieren (vreemd ras), en aan den heer P. Vromesteyn te Leiderdorp de lc prijs voor springrammen (Lincolns ras). De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat er voor geweermakers, die met de fabricatie van het Beaumontgewcer bekend zijn, gelegenheid beslaat om als mr. geweermaker bij het leger in Oost-Indië geplaatst le worden. Gegadigden mogen den ouderdom van 44 jaren niet hebben overschreden en moeten van een gezond ligchaamsgestel en doorgaand goed gedrag zijn; een en ander door bewijzen te staven, Zjj moeten zich voor den tijd van zes jaren voor de militaire dienst in Indië verbinden. Zij moeten in alle deelen van bet vak volkomen bedreven zjjn en de geschiktheid bezitten om daarin onderwijs le geven. Gegadigden be- hooren zich aan le melden bij den kolonel-inspecteur der draagbare wa penen le Delft, op wiens last zij aan eene proef nopens hunne bekwaamheid zullen worden onderworpen. Na voldoende proef te hebben afgelegd zullen zij op Harderwijk worden gedirigeerd, ten einde aldaar eene definitive ver- bindlenis aan te gaan. Verdere bijzonderheden worden door de Staatscou rant medegedeeld. Bij de regering is berigt ontvangen, dat van 13 tot 21 Junij 1874 te Bremen eene internationale landhuishoudkundige tentoonstelling zal plaats hebben. Het programma is aan eenige maatschappijen van landbouw hier te lande toegezonden. Met het naar Java vertrokken stoomschip De Prins van Oranje is weder eene groote hoeveelheid patronen en Beaumonlgewercn verzonden. In het laatste halfjaar zijn ruim 4000 zoodanige geweren naar Indië verzonden. - Volgent het Vad heeft de keizer van Oostenrijk met belangstelling de Nederl. afdecling der tentoonstelling bezigtigd Bijzonder trokken zijne aan dacht de teekeningen van het kon. instituut van ingenieurs en voornamelijk die van de groote brug te Kuilenburg. Wat betreft "landbouw en veeteelt" zijn vele bekrooningen aan Nederlanders le beurt gevallen. Aan de Nederl. handelmaatschappij is de hoogste medaille voor koflij toegewezen. Als een bewijswelke gevolgen het mishandelen van dieren :kan 'heb ben, wordt medegedeeld, dat in de maand Julij jl. te Hillegom eene vrouw overleden is, ten gevolge van den beet van een trekhond, die door mishan deling dol was geworden. Vergeefs had men getracht het leven dezer onge lukkige nog te redden door haar den duim af le zetten, waaraan de hond verwonding had tocgebragt. Te Wormervcer zijn Maandag 11. twee woonhuizen en een groot pak huis met een aanzienlijken voorraad zaad en meel afgebrand, terwijl na burige percelen alleen door de inspanning der brandweer behouden zijn. Men schrijft dezen braud toe aan liet onvoorzigtig omgaan met vuur door kinderen. Tc Arnhem is gevankelijk binnengebragt zekere de M.uit'Voorst, aangeklaagd van poging tot moord. Na aanhoudende dageüjksche twisten en mishandelingen cp zijne huisvrouw en bedreigingen zijnerzijds haar te zullen vermoorden, zou hij voor weinige dagen hebben getracht haar door het toeknijpen der keel te verworgen, in welke daad hij door ecnen gemeente veldwachter is gestoord, die de vrouw heeft onlzet. - De inspecteur voor hel geneeskundig slaatsloezigt voor Gelderland «a

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1