BUITEN LA N DSCI IE BE BIGTEN PER TELEGRAAF. wachtende wat er verder gebeuren zou. Intusschen werd door de directie een onderzoek door twee geachte veeartsen ingeroepen, die met de omstan ders verklaren moesten dat de paarden zich in goeden gezonden en tot trekken geschikten toestand bevonden. Ofschoon de wijze van handelen der politie door den burgemeester, zoodra deze er kennis van bekomen had, werd afgekeurd en de daartoe gegeven last door hem ingetrokken besloot de directie van de tramway echter de dienst voorloopig te stakenhetgeen wel te betreuren isdaar het publiek hierdoor groot ongerief ondervindt b$ het bezoek van Scheveningen en het badhuis. [ie directie moet gisteren den regtskundigen bijstand hebben ingewonnen van den heer mr. Vlielander Hein, advocaat, en eene acte bij den heer bur gemeester beteekend, waarbij hij, naar men wil. als hoofd der gemeente politie voor de handelingen zijner onderhoorigen wordt verantwoordelijk gesteld. Heden zou door drie deskundigen, op last van burgemeester en w ethouders, in de stallen der tramway-maatschappij een keuring der paarden worden gedaan. Overmorgen zullen opzigters van de Hollandsche spoorwegmaat schappij de ijzeren sporen inspecteren. De persoon C. de N. heeft gisteren op den Loosduinscheu weg van een met manden beladen vrachtwagen zulk een val gedaandat een onmid- lijke dood er op volgde. ESrClELAlV», LONDEN 1 Augustus. Door den lord-mayor van Londen is dezer dagen de eerste steen ge legd van een groot werk, t. w. van een afvoerkanaal voor de rioolstoflen van de zuidwestelijke wijken der stad, waardoor die stoffen, die tot dusver haar uitweg vonden in den Theems, geleid zullen worden naar Barking Creek, een inham van de rivier op aanzienlijken alstand beneden Londen. Lord Granville heeft uit Alexandrië van den heer Vivian een depêche ontvangen, houdende mededeeling van een telegram van sir Samuel Bake, waaruit blijkt, dal de heer David Simpson, een der Engelsche ingenieurs, verbonden aan de noordpool-expeditie, den 20lt,D Junij was overleden. FRANKRIJK. Uit de meeste plaatsen, die thans door de üuitscbers zijn verlaten, heeft de heer Thiers adressen van erkentelijkheid ontvangen. De heer Veuillot wordt gepijnigd door de gedachte dat de leden der nationale vergadering, dfe thans huiswaarts zijn gegaan, weder zullen te- rugkceren. Na drie maanden zal Frankrijk al de laffe, belagchelijke en onheilspellende figuren naar Versailles zien terugkomen, die het land in beroering gebragt hebben en in beroering houden. Zelfs het oude mannetje (de heer Thiers) komt terug. Frankrijk zal niet bevrijd worden, al gaan de Duitschers heen; noch het ministerie, noch maarschalk Mac-Mahon durft Frankrijk zijne bevrijding beloven. Daaraan erkent men de diepte van Frankrijks ellende. En toch zal Frankrijk genezen worden, maar de ge neesheer zal onbekend wezen. Frankrijk zal geroepen worden ziclj-zelf te redden, zonder gids, zonder ziglbaren held, door eene geheimzinnige bewe ging, welke men aan geen persoon zal kunnen toeschrijven en welke het werk zal zijn van den H. Geest. Er zullen, zeker, eenige mannen worden opgewekt; maar hetgeen zij zullen doen, zullen zij zich niet bewust zijn; 'sdaags te voren zullen zij niet weten waartoe zij geroepen zijn, ook in het oogenblik der uitvoering niet. Dat wil God zoo, opdat algemeen erkend worde, dat dit alles Zijn werk is. dat het Hem behaagd heeft zich over eene natie te erbarmen, die haar val aan zich zelve te wijten had, maar die niet gansch en al had opgehouden te bidden. Een koopman van oud ijzer, bij wien men onlangs een stuk van de Vendóme-zuil, ter zwaarte van 4% kilogr. had ontdekt, is door de regt- bank tot een jaar gevangenisstraf en 16 frs boete veroordeeld. Het is ge bleken dat hij zich van dat stuk had meester gemaakt, tijdens hij als fede ralist de wacht op het plein had. Naar men verneemt houden de hh. de Pressensé. Bersier, Hollard, Sabatier en. andere voorname Parijsehe protestanten zich bezig met de op- rigting eener vrije school voor theologische studiën, die, naar de bedoeling harer oprigters, de plaats zou moeten bekleeden der voor 1870 te Straats burg bestaande protestantsche faculteit. Die school zou evenwel niet het karakter eener theologische faculteit bezitten, in zoover namelijk, dat zij gcene academische graden zou verleenen. Zij zou enkel bestemd zijn tol hel geven van een speciaal onderwijs, hetwelk als eene aanvulling van dat der theologische faculteit beschouwd zou kunnen worden en tot toepassing zou moeten strekken van de godgeleerdheid op de vraagstukken van den tegenwoordigen lijd. De cursus zou den lslen December aanst. geopend worden. IFANJE De jongste berigten uit Madridmeerendeels reeds door den telegraaf bekend, komen op het volgende neder. Te Sevilla is de opstand onderdrukt; de troepen hebben de stad bezet; de gouverneur en de stedelijke overheden hebben hunne functien hervat. De overwinning heeft echter vrij wat offers gekost; nadat in het gevecht vele dooden en gekwetsten gevallen waren, hebben de vluglende opstandelingen op vele plaatsen brand gesticht. Eene gebeurtenis, die voor het gouvernement nog gunstiger is dan de inneming van Sevilla, uithoofde van den morelen indruk, dien zij maken moet, heeft te Almeria plaats gehad. De opstandelingen van Carthagena, na een be stuur te hebben ingesteld, hebben besloten uit te rukken om de naburige steden te hunnen vooi'deele in opstand te brengen. De generaal Conlreras heeft de haven met vijl kanouneerboolen en eenige troepen verlaten en is naar Almeria gestevend. Doch de regering had hare maatregelen genomen, en de ingezetenen der stad hebben haar krachtdadig bijgestaan. Twee aanvallen der opstandelingen zijn afgeslagen, en de Cortes, deze tijding vernemende, hebben terstond den dank des lands aan de getrouwe stad betuigd. Orituela heelt het voorbeeld van Almeria gevolgd en op nieuw het gezag der centrale regering erkend. Te Loja heeft de overheid 108 leden der internationale uit de stad verdreven. Te Barcelona heelt de burgerlijke regering weder zoo veel gezag erlangd dat zij een dagblad in beslag heeft kunnen doen nemen, hetwelk beleedigingen jegens de overheden behelsde en het volk en de soldaten tot oproer opruide. Vau de zijde der Carlisten verneemt men niets dan geruchten. Uit Madrid meldt men dat de generaal Navarre bij Marededes eene Carlistische bende verslagen en 700 republikeinsche soldaten, die krijgsgevangen waren, be vrijd heeft. De insluiting van Bilbao schijnt opgeheven te zijn, en de aanval van Saballs op Berga is bepaald mislukt. De minister van oorlog heelt, naar verzekerd wordt, eene door don Carlos voorgestelde uitwisseling van krijgsgevangenen aangenomen. ITALIË, De Fanfulla van 28 Julij deelt mede; Gisteren heeft de congregatie van de Sacra Penitenzieria, onder voorzitting van den kardinaal Panebianco, eene buitengewone zitting gehouden, waarin gehandeld werd over de ge dragslijn, welke de ordes-generaals ten aanzien der kloosterwet te volgen zouden hebben. De congregatie kwam tot het besluit, dat de generaals eene geheel lijdelijke houding bewaren, aan de commissie van liquidatie alle inlichtingen weigeren en in geval eenig klooster in beslag genomen wierd alleen voor geweld wijken moesten, zonder echter openbaren tegen stand te bieden. De generaals der orden willen van deze beslissing bij den Paus in beroep komen en hem opmerkzaam maken op de ongelegenheden en de schade, welke zulk eene houding aan de leden hunner orden zou berokkenen, zonder dat daardoi r de onderdrukking slechts in het minst voorgekomen zou. kunnen worden. DIIITSCHLAND. Naar men verneemt heeft de heer Escosura, die, ofschoon niet meer formeel, de Spaansche regering te Berlijn vertegenwoordigt, eene audiëntie verzocht bij den heer von Balan, waarnemend hoofd van het dep. van buiten- landsche zakenen hem den dank overgebragt van de Spaansche regering voor hel nemen der Vigilante in de Spaansche wateren. De heer von Balau gaf hierop ten antwoord, dat hij die dankbetuiging onmogelijk kon aanne men en dat Duitschland vast besloten had, zich ook verder te houden aan het eenmaal aangenomen beginsel van zich niet te mengen in de Spaansche aangelegenheden. Het is gebleken dat van het regiment en de drie compagniën, die den 23slen Julij jl. den marsch van Mézières naar Sedan hebben gemaakt, 8 sol dalen ten gevolge van de hitte bezweken en 30 meer of minder ernstig ziek geworden zijn. Van de officieren kan niet gezegd wordendat zij te weinig zorg voor hunne manschappen gedragen hebbende oorzaak wordt veeleer gezocht in de geestdrift der manschappen over het feit, dat zij den terugtogt naar hun vaderland gingen aanvaarden, waardoor zij geene ver- moeijenis gevoelden, en ook in zekeren wedijver tusschen de Beijeren en de Pruissen in het doorstaan van vermoeijenissen. De post-administratie te Berlijn heeft de stad verdeeld in negen post- districten, die verschillende namen zullen dragen, en den ingezetenen ver zocht, alle personen, met welke zij briefwisseling houden, daarvan h| gelegenheid kennis te geven, opdat iedereen kunne weten welk postdislrict hij op het adres moet aanwijzen. De salonboot Deutscher Kaiser kwam Woensdag namiddag, in vrij gehavenden toestand van haar togt den Rijn opwaarts terugkeerende, te Keulen aan. Gemelde bood had des middags, in de nabijheid van Boppard, een zwaar onwederorkaan en hevigen regen doorgestaan. De storm was zóó hevig, dat hij het vaartuig op eene zijde wierp cn dit lot aan de raampjes in het water dook. Het tentzeil van het paviljoen werd vaneen- gescheurd en de sterke ijzeren staven, waaraan het vastgemaakt was, wer den gebogen. De verwarring en angst, die onder de passagiers heerschten, waren vreesselijk. Te Rostock hebben de scheepstimmerlieden, nadat hun de verlangde verhooging van loon niet was toegestaan, den arbeid geslaakt. Tien schepen staan op stapel en voorloopig is niet bekend op welke wijze de noodige arbeidslieden zullen worden verkregenom den bouw daarvan voort te zet ten. Het meerendeel der scheepstimmerlieden heeft de stad verlaten, om elders werk te zoeken. Men meldt uil Warschau, dat tot op 24 Julij aldaar zijn aangegeven 540 choleragevallenwelke onder de bevolking en onder de bezetting hebben plaats gehad; van dit aantal zijn bezweken 180 personen, hersteld 234, de overigen zijn nog onder behandeling. Op laatstgemelden dag zjjn 27 personen door de ziekte aangetast. Behalve de choleraheerschen typhus en kinderziekte op hevige wijze te Warschau; schier allerwege in het gou vernement Warschau worden choleragevallen waargenomen. BRUSSEL 1 Augustus. De kamer heeft het wetsontwerp lot reorganisatie van het leger met 54 tegen 37 stemmen aangenomen. Eén lid onthield zich van stemming. PARIJS, 2 Augustus. Gisteren avond vierde Nancy feest, ter gelegenheid van het vertrek der Duitsche bezetting. De muziek van de pompiers speelde den aftogtmarsch en op de place Stanislas was een tallooze volksmenigle bijeen. Vele kreten werden aangeheven. MADRID, 4 Augustus. Berigten uit Carthagena maken melding van on- eenigheid tusschen het oproerbewind en het comité van openbaar welzijn Het volk is ontmoedigd. De opstandelingen hebben ten eenenmale gebrek aan zeelieden. Het fregat Olmansa, van de opstandelingen, is de haven van Malaga binnengeloopen, gevolgd door de Pruissische schepen Fried rich Carl en Elisabeth. Nadat de Pruisen een boot tot de Olmansa hadden afgezonden, heeft deze dadelijk de haven verlaten in oostelijke rigting. Men gelooft dat de Pruissen de Olmansa genomen hebben. MADRID. 1 Augustus. Volgens gerucht hebben de opstandelingen te Va lencia het bijkantoor der Spaansche bank geplunderd. De aanval op Valencia heeft gisteren avond een aanvang genomen. Alhama heeft zich verklaard lol een op zich zelf staand kanton, onafhankelijk van Madrid en van Gre nada. Vier Duitsche schepen bevinden zich voor Malaga. Engelsche en Fransche stoamschepen zijn op de rivier van Bilbao verschenen. NEW-YORK, l Augustus: De cholera neemt toe in Tennessee. Baden. Neemt nooit een bad, zonder er een flacon Eau d'Anvers te hebben inge goten. Deze parfumerie, welke op geurige kruiden, planten, wortels, enz. ge stookt is, verzacht hel water, doodt de diertjes welke er zich in bevinden en zich aan de huid konden vastklemmen. Het Eau d'Anvers maakt het bad zoo verfrisschend en aangenaam, dat men het ongaarne verlaat. Het ontspant de vermoeide zenuwen, verzacht de huid, doel vermoeijenis ver dwijnen en schenkt de leden zulk een gevoel van verkwikking, hetwelk een goed toebereid bad moet veroorzaken. Wij raden dus iedereen bepaald aan nimmer een bad te nemen zonder bel met een flesch Eau d'Anvers vermengd te hebben, welke parfumerie bij de voornaamste coiffeurs te verkrijgen is. j Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBF,

Leydse Courant | 1873 | | pagina 6