Dingsdag barssle hier een geweldig onweder los Het was een prachtig schouwspel, .lammer slechts dat hierbij wederom een menschcnleven was !e helreuren. Van twee mannen, die links van de zoogenaamde "Vossenhut" stonden, werd de een doodelijk getroffen, terwijl van den ander slechts de laars zwaar werd beschadigd. Terstond na hel vernemen van het onheil werd. onder de loge's van het hotel, ten voordeele van de weduwe van den overledene cene collecte georganiseerd, die eene niet onbelangrijke som opbragt. Door de rijks-policie te Onderdendam zijn twee Dnitschers aangebon dendie twee jonge paarden uit cene weide ontvreemd hadden, welke zij wilden verkoopen, om dan voor hel ontvangen geld met hunne gezinnen naar Amerika te emigreren, tot welk doel hunne vrouwen zich reeds hier te lande bevonden. ïe genoemder plaatse had zich Zaturdag avond een arbeider in de schuur van een landbouwer ter ruste begeven in de nabijheid van cene partij hooi, dal daar den vorigen dag geborgen was. Terwijl de man sliep, schijnt dat kooi aan hel glijden geraakt en op en over hem gevallen te zijn. Den vol genden morgen vond men zijn lijk er onder bedolven. 's GRAVEN11AGE 1 Augustus. De heer II. llcsse is erkend en toegelaten als consul van Liberia te Amsterdam. De heer Geertsema. minister van binnenlandsche zaken, wordt tegen aanstaanden Maandag uil hel buitenland hier ter stede terug verwacht. Heden o< h'cnd is de voor cenige dagen alhier aangekomen Fransche gezant, de heer Target, wederom naar Parijs vertrokken. Door de regering is aan de tweede kamer voorgedragen een wets ontwerp tol onteigen Tig ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van Tilburg naar Nijmegen De kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam heeft aan de leden aan de tweede kamer een.adres doen toekomen, naar aanleiding van het ingediende ontwerp van wet regelende de 'consulaatregten. In dat adres zet de kamer hare bezwaren breedvoerig uiteen tegen het eerste artikel der wels-voordragl en betrekking hebbende op het regt geheven voor de in- en uilklaring van schepen. Van hel grootste belang acht de kamer het, dat die belasting zoo matig mogelijk gesteld worde en dringt er dan ook tin sterkste op aan, dat hel regt zoo laag mogelijk worde. -• Met genoegen vernemen wij, meldt hel D. r. 'sGr., dat hel hoofd van onzeN gemeentelijke policie de strengste naleving heeft aanbevolen van de bepalingen op bet mishandelen van dieren, op welker toepassing de hh. commissarissen met hun bekenden ijver toezien. Zoo vernemen wij o. a., dat weder vier paarden van de Tramway voor de dienst zijn afgekeurd. De directie der Tramway-maatsc'aappij heeft bekend gemaakt dat, ten ge volge van vreemde handelingen der policie, de dienst vobrloopig zal worden gestaakt. Betreffende de afgekeurde paarden verneemt men dat drie veeartsen heb ben verzekerd en verklaard dat de beesten in staat waren te rijden, maar de policie, die van den burgemeester bevel had ontvangen eenigzins streng toe te zien, was daarmede niet bevredigd en verbood hel rijden met die paarden. De goedkoopc trein van de Rijnspoorweg-maatschappij, die heden mor sen van hier naar Driebergen en Arnhem is vertrokken, bevatte ongeveer 1100 personen. l'L'lTliiNLA,N 1 )SCi 1K HEtÜGTKS. ES&ELAS' l*. LONDEN3D .lulij. Rij gelegenheid dat de heer Gladstone in hel lagerhuis de voordragt indiende lot verhooging van bet jaargeld van den hertog van Edinburgh, vroeg de heer Holt. of de gemalin van den hertog van Edinburgh tot de gevestigde kerk van Engeland zou overgaan. De lieer Gladstone antwoordde dat hel niet de gewoonte was bij gelegenheden als deze te treden in quaes- tiên van persoonlijke godsdienstige overtuiging. Het was waar dat bij de Act of Succession" voorzorgen genomen waren cm te beletten dat op den Brilsehen troon een vorst geplaatst wierd die.tol zekere bepaalde godsdien stige belijdenis behoorde; doch die voorzorg was genomen niet met liet oog op hetgeen in die geloofsbelijdenis van eigenlijken godsdienstigen aard was, iraar op grond van het politieke gevaar, hetwelk, in den lijd toen bedoelde wet vastgesteld werd, gelegen was in het lidmaatschap van het bedoelde kerkgenootschap gepaard aan hel bezit van de Brilschc kroon. De gedane vraag kwam dus hier niet te pas, en zoo hij daarop antwoordde dan zou hij een antecedent vestigen voor een onderzoekhetwelk zijns inziens hate lijk en volstrekt niet te reglvaardigen zou wezen. Dit antwoord werd levendig toegejuicht. De bank heeft het disconto lot 3% pCt. verlaagd. Ue Times deelt mede dal zich Maandag te Londenin een slaaphuis op Towerhill, twee gevallen van Aziatische cholera hebben voorgedaan. De beide lijders, een man en een kind, waren juist aan Wal gestapt van een schip, dal over Kiel en Hamburg van Kopenhagen gekomen was. De man is herstellende; doch het kind bezweek binnen zeven uren. Onverwijld zijn maatregelen genomen om de verspreiding der smetstof legen te gaan. Volgens de Tis hel thans gebleken, dat liet valsche herigl. hc- trefiende de afzending door den Spaauschcu minister van specie voor de betaling van den Spaanscbcn Juiij-couponniet door middel van den tele graaf is overgebragtmaar geschreven was op een valsch gedrukt model en ingesloten in ren valsch gedrukt couvert der Eastcrn-Telegraph-Company. Do Tniics geeft den raad toch nimmer geloof te slaan aan een telegram, dat op eene belangrijke aangelegenheid 'betrekking heeftzonder.eerst den vermeenden afzender per telegraaf om eene bevestiging van het herig! te hebben verzocht. F K A iVURiJ K. In de eerste zitting van de permanente commissie der nationale verga dering zijn, gelijk gemeld wordt, de dagen bepaald waarop zij zitting zal houden. I)c voorzitter stelde voor om de veertien dagen bijeen te komen. De lieer Journnult, een der leden van de linkerzijde, meende daarentegen dat de commissie elke week moest bijeen komen, daar de politieke toestand verre van geruststellend was en men verwachten kon dat de monarchaal gezinde partijen, rekenende op den steun of althans op de oogluikende werkeloosheid van'het gouvernement, lioogst waarschijnlijk het land in op schudding zouden trachten te brengen, ten einde hare oogmerken te bereiken. De heer l'agès-Dupont liield daarentegen vol, dal eene veertiendaagsche bij eenkomst alleszins voldoende was, en antwoordde aan den beer Jouruault dat deze zich omtrent de bedoelingen van de meerderheid der vergadering vergiste. De leden dier meerderheid waren geenszins voornemens woelingen en manifestalien te bevorderen, maar alleen met naauwgezetheid de wensclten hunner kiezers te raadplegen; hel beste bewijs dat de permanente commissie geene partij-commissie was, leverde de omstandigheid dat de meerderheid een ruim aandeel aan de minderheid bij de zamenstelling der commissie had toegekend. Hij hoopte dat de president Mac-Mahon niet noodig zon hebben bet voorbeeld van den heer Thiers te volgen, die verleden jaar in de zitting der commissie moest verschijnen, om haar gerust te stellen ten aanzien van de woelingen die het gevolg der banketten waren. Daarop werd besloten dat de permanente commissie om de veertien dagen des Donderdags zal vergaderen. Door de republikeinsche unie (een 70-tal leden der nationale vergade ring) is een soort van manifest of programma openbaar gemaakt. De unie is van mcening, dat men volharden moet in de gedragslijn, die zij zicli zelve gesteld heeft, en die daarin bestaat, dat met vastberadenheid gebruik moet worden gemaakt van alle wettige middelen, om de voorstanders van liet herstel der monarchie, wie zij ook zijn mogen, te bestrijden; om de kiezers voor te lichten omtrent hunne regten en belangen, en om hen te wijzen op alle kuiperijen, alle valstrikken, alle complotten, die tegen ben gerigt zouden worden. Het stuk is zeer gemagligd gesteld. üvcr het algemeen heelt de medegedeelde boodschap van den president een goeden indruk gemaakt. De steller van dat stuk is gelukkig geïnspi- .reerd geweest. Niet eene der partijen wordt er door gekwetst. De Siècle heeft wel opgemerkt dat het woord republiek in de boodschap gemist wordt, maar men behoeft, zegt dit blad, zich daarover niet ongerust tc maken. Van den hertog van Magenta heelt men geen aanslag tegen de republiek te vreezen. De Constitutionnel is liet niet eens met den president der republiek. Deze toch heeft in zijne boodschap aan de nationale vergadering verklaard dat Frankrijk behoelte heeft aan vrede en dat liet zijn vaste voornemen is dien te handhavenbedoeld blad daarentegen Iaat zich aldus uit: Over cenige dagen zullen de Dnitschers den Franschen bodem verlaten hebben i'doch nog twee provinciën blijven in hunne handen, en Frankrijk zal zoo lang in rouw verkeeren tot dal het Elzas Lotharingen zal hebben terugbe- kotnen. Al zijn ook, ten gevolge van diplomatieke onderhandelingen of door gew.eld van wapenen, de Fransche vanen weder tc Metz en Straats burg verborgen, zeker is het dat zij daar weder zullen geplant worden. Pruissen heeft een vrecselijk beginsel in toepassing gebragt: liet regt van den sterke. In Frankrijk herinnert men zich meer en leert men meer dan onze buren aan gene zijde van den Rijn geloovcn. l)at zij ons geld nemen om zich het vergoten bloed tc doen betalen, kunnen wij hun ten laatste nog vergeven; maar zij ontnamen ons twee provinciën en openden dus doende een verschrikkelijke rekening in het grootboek van onzen wrok. Zij weten ecliter dat wij onze schulden betalen. Het rapport der instructie in de zaak van maarschalk Gazaine is be kend en bestaat uit vier afdcelingen, uitmakende even zoo vele 8" boekdee- len. Hel eerste deel resumeert alle punten van beschuldiging in hel proces; bet tweede bepaalt zich tot de punten der artillerie; liet derde tol die der levensmiddelenbet vierde tot die der commuuicatiën. Volgens dal stuk wordt maarschalk Razaine beschuldigd I". met den vijand ie hebben gecapituleerd en de vesting Metz, waarvan hij bevelhebber was, te hebben overgegeven, zonder dat alic middelen van verdediging waren uitgeput 2". als hoofd van bet leger vcor Metz. in liet open veld. cene capitulatie Ie hebben geleckcnd, die ten gevolge had. dat zijne troepen de wapenen moesten nederleggen enalvorens mondeling of bij geschrift te onderhande len, niet alles te hebben gedaan wat pligt en eer voorschreven; misdaden vooerzien bij de artt. 209 en 210 van het militair wetboek. Reide aangehaalde artikelen stellen de doodstraf op de daar genoemde feiten. De Pruissisclie gciieraal von Manteufiel heeft aan den maire van Nancy 20000 frs doen toekomen voor de gasthuizen dier stad. Nadat graaf d'IIaus- sonville, voorzitter der maatschappij tot bescherming der Elzassers en Lotlia- ringers, dit vernomen had. heelt- hij, voor hel geval dat bet gemeente bestuur van Nancy mogt meenen die gift in liet belang barer ingezetenen niet te moeten afslaan, uil naam der genoemde maatschappij, cene gelijke som beschikbaar gesteld voor de armen van Metzopdat de stad Nancy dit bewijs van mildheid van den Duitschen bevelhebber onbezwaard zou kun nen aannemen. L'L'nivers klaagt, dat de regering ten achteren is met hare betaling der bezoldigingen van de geestelijkheid. Zelfs in dc diocees Versailles heb ben de pastoors het geld, dal hun reeds den Ist" Julfj bad moeten worden uitbetaald, nog niet ontvangen. Re bekende prefect te Lyon heeft thans weder bevolen dal de schouw burg aldaar ten 11 ure des avonds moet gesloten zijn. en dat dc stralen, wier amen den 4 September werden veranderd, weder zullen lireten als te voren onder liet keizerrijk.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2