bedevaarten tiilgonoodigJ «orden. Te Nolre-Ramc de Ronssillon zijn 10000 pelgrims aangekomen om voor de bevrijding van de revolutie te bidden. In het klooster Tomié, waar de reliquien van den 11. Petrus van Tarensaise bewaard worden, worden den 29slt» J5000 Savoyarden verwacht. Te Clairvaux zijn door het springen van eenen stoomketel twaalf arbeiders eener smederij, allen huisvaders op één na, omgekomen en zijn vijftien andere zwaar gekwetst geworden." Verscheidene dezer laatslen ver keerden in een hopeloozen toestand. In de werkplaats waren bij hel voor vallen van het onheil 350 arbeiders vereenigd, zoodat de gevolgen der ramp betrekkelijk nog gering zijn geweest. Omtrent de ramp in het chemicalièn-magazijn te Rueil verneemt men nog de volgende bijzonderheden. De patroon was dien morgen met eenige knechts naar den kelder gegaan, om een hoeveelheid petroleum te halendie in een groot plaatijzeren reservoir werd bewaard, llij het openen van het reservoir ontweek een straal van de gevaarlijke vloeistof, toevallig juist in de rigting van het licht, dat op eemgen afstand op de trap was geplaatst. Alles stond onmiddellijk in gloed. Een der knechts ontving ernstige brand wonden en door de anderen werd hulp ingeroepen, die zich ook niet lang liet wachten. Zand en water werden op het vuur geworpen, dat door de vereende krachten spoedig was uitgedoofd. De adjunct van den maire wilde nog een nader onderzoek in den kelder instellen en trad daartoe, met een licht gewapend en gevolgd door den eigenaar en een sergeant-majoor der pompiers in de onderaardschc ruimte. Op den terugweg, boven aan den trap, deelde zich plotseling het licht aan de minerale olie mede en een vreesselijke slag volgde. Alles sprong uiteen; glazen, luiken, deuren en de ge- j heele voorgevel werden vernield en verscheidene personen omvergeworpen door de stukken steen of door den schok. Een onbeschrijfelijke ontsteltenis maakte zich meester van de menigte, die zich, onder het uiten van de vreesselijksle noodkreten, naar alle kanten een uitweg zocht te banen. De ramp had 44 slagtoffers gemaakt. Volgens de jongste berigleu hebben reeds drie ongelukkigen den geest gegeven. Men vreest het ergste voor nog lien slagtoffers. De bekende Spaansche pastoor Santa Cruz is op 22 Julij te Marseille aangekomen en heeft zich aldaar naar Civita-Vecchia ingescheept. Ilij wordt op zijne reis naar Rome door twee zijner vrienden en vroegere medestan ders vergezeld DUITSCHLAND. liet Duilsche eskader, dal zich onder bevel van kapitein Werner in de Spaansche wateren bevindt, bestaat uit drie schepen. Onderscheidene bladen looncn zich ingenomen met de handelingen van genoemden kapitein, wat betreft de aanhouding van het Spaansche muitcrschip Vigilantemaar wil len echter nadere herigten afwachten, alvorens een oordeel te vellen. Dit dc Nordd. Mig. Zeit. blijkt dat de kapitein geheel op eigen verant woordelijkheid heeft gehandeld, en uit een officieus hlad mag men opmaken dat de Duilsche regering dc handelwijze van den kapitein niet zal goedkeu- ren. In dal blad wordt betoogd dat met dc kennisgeving van het besluit der Spaansche regering, om bedoeld schip als een zceroover te beschouwen, j aan dc mogendhedenniet bedoeld kan zijn deze uit te noodigen dat schip i aan te houden en zoodoende tot handhaving der politic in de Spaansche wateren mede te werken, maar alleen om hen te waarschuwen dat dit en dergelijke andere schepen geen aanspraak hebben op vokcnregleljjke bescherming en bijstand, en dal dc vlag, die zij voeren, niet hehoeft geëerbiedigd te worden. Door een 40-lal predikanten in Hessen is aan den keizer een adres gezonden, waarvan de vorm zeer onbetamelijk is. De adressanten dringen aan op intrekking der onlangs uitgevaardigde wet op de instelling van een gemeenschappelijk consistorie. Naar hunne verklaring heeft Z. M., met zulk eene wet te bekrachtigen, gehandeld tegen den wil van Christus, en zij laten doorschemeren dat de koning zich te veel aanmatigt met ten opzigte der kerk in Hessen eene even hooge positie te willen innemen als vroeger de keurvorst. Te Dresden is in de laatste dagen geen enkel geval van cholera meer voorgekomen; de dagclijksche bekendmakingen omtrent den loop der ziekte zijn nu gestaakt Ook in den omtrek der stad komen nog slechts eukelc gevallen voor. Onder de Weichsel-schippers blijft de ziekte nog heerscben. Te Stein, in Hongarije, hebben de gevangenen, ontevreden over het j invoeren van een nieuw huis-reglement, eene eetstaking aangevangen. Zij weigeren alle voedsel en verklaren liever den hongerdood te sterven, dan zich aan de nieuwe bepalingen te onderwerpen. De directie dacht aanvan kelijk, dat zij na verloop van 24 uren wel van gedachte zouden'veranderen, maar dit is nog niet gebeurd. De spijzen, die men bij lien had laten staan, 1 bleven onaangeroerd. Sommigen waren zoo verzwakt, dat zij half bewus- teioos op den grond lagen, terwijl anderen in een aanval van geeuwhonger wel zonder het te weten nuttigden wat hun voor den mond werd gehouden, maar zoodra zij waren bijgekomen, weder hardnekkig alle eten en drinken van zich afstootten. De directie heeft de aanstokers naar een ander lokaal laten overbrengen, in de hoop dat zij en de overigen ten laatste wel zullen toegeven. Naar men uil Petersburg meldt heeft generaal Kauffinann, de aanvoer der der Chiva-expeditie, besloten eene nieuwe expeditie te ondernemen legen de roofzieke Turkomansche stammen, die het aan de Russische troepen tijdens hun marsch zeer lastig hebben gemaakt. PËlT TELEGRAAF. VERSAILLES, 29 Julij. De nationale vergadering heeft heden de han- delslractaten met Engeland en met België goedgekeurd. Dc heer de Broglie las in de vergadering eene boodschap van Mac Mahon voor, waarin gezegd wordt dat de vergadering onbezorgd uiteen kan gaan daar de president haar de verzekering durft geven, dat gedurende hare af wezigheid niets de openbare orde zal in gevaar brengen, en dat hij ntel zijne ministers er voor waken zal om zijn gezag ie doen eerbiedigen. Uc zoo gewenschte overeenstemming lusschen de regering en de kanier", wordt verder in dat stuk gezegd, //heeft reeds hare heilrijke gevolgen doen gevoe len. Wat de bevrijding van het Franschc grondgebied betreft, deze weldaad is het gemeenschappelijk werk van de vergadering en van den vorigen president. Hij bragt daartoe krachtig bij, en de vergadering hielp hem, door het verleenen van eene medewerking, die nimmer in gebreke bleef. Op den plegtigjen dag van Frankrijk's bevrijding zal het land zijne dankbaar heid beluigen aan allen die het hulp verleenden; doch bij het aan den dag leggen van zijne vaderlandslievende vreugde, zal het zijne waardigheid we ten te bewaren: het zal alle luidruchtige demonstraliën laken, die weinig zouden passen bij de herinnering aan de gedane opofferingen. De zoo duur gekochte vrede is onze eerste behoefte; het is ons vaste voornemen, dien te handhaven. Aan zichzelf teruggeven, zal Frankrijk nog beter in slaat wezen met alle mogendheden in eene opregt vriendschappelijke verhou ding te leven. Dit gevoel van vriendschap is wcderkcerig; dagelijks ont vang ik daarvan de formele verzekeringen, liet is de vrucht van dc ver standige gedragslijndie de vergad ring zich voorschreef. Gij zult het goedkeuren, dal ik bij die gedragslijn volhard." Onder luide toejuichingen ging de vergadering uileen. LONDEN, 29 Julij. In antwoord op eene interpellatie van den heer New- degate, verklaarde de heer Gladestone in het lagerhuis, dat, aangezien het nieuwe handclstraclaat met Frankrijk slechts eene verlenging is van het oude, het onnoodig is het door het parlement te doen bekrachtigen. Voorts voerde de heer Gladstone het woord naar aanleiding van dc boodschap der koningin, waarbij aan het huis het voorgenomen huwelijk werd bekend gemaakt tusschen den hertog van Edinburgh en de grootvorstin Alexan- drowna van Rusland. //De tijden zijn voorbij", zóó sprak de heer Gladstone, //toen vorstelijke huwelijken eene staalkundige beleekenis moesten hebben. Wij mogen gelooven dat dc bedoelde verbindtenis berust op wederziidsche genegenheid. Het is nog niet lang geleden, dat het Engelsche volk, wegens bijzondere omstandigheden, Rusland beschouwde als een vijandigen staal. Deze nieuwe band tusschen dc beide groote rijken zal, zoo hopen wij, eene geheel andere overtuiging doen geboren worden. Wij mogen er ons geluk mede wenschen, dat deze verbindtenis aangeknoopt werd onder de regering van een Czaar, die nimmer gestreefd heeft naar veroveringendoch die zijn naam roemrijk heeft gemaakt door een voorbeeldelooze daad van huma niteit: de vrijmaking der lijfeigenen." De lieer Gladstone stelde hierop voor. de laarwedde van den prins van 15000 op 25000 te brengen, en aan zjjne aanstaande gemalin, zoo zij hem overleven mogt, éene annuïteit loc te kennen van 6000 Dit voorstel werd, ondanks de oppositie van den heer Taylor, aangenomen. In het hoogerhuis legde lord Granville een adres ter tafel, als antwoord op de kennisgeving der koningin met betrekking tot het voorgenomen hu welijk van haren zoon. Een gelijkluidend voorstel, als de heer Gladstone in hel lagerhuis deed, werd door het huis met algemecne stemnun goed gekeurd. MADRID, 29 Julij. Na gedurende twee uren te hebben gevuurd, hebben de troepen de voornaamste strategische punten van de slad Sevilla vermees ter d. Men gelooft, dat de opstand heden zal gedempt worden. PARIJS, 29 Julij. liet hof van appèl heeft vernietigd het vonnis, waarbij dc bestuurders van hel bijkantoor van het Comptoir du Discomptc lot het betalen van schadeloosstelling veroordeeld zijn, en hen ontheven van al de vcroordeclingen legen hen uitgesproken. ROME, 29 Julij. De Voce della Verila schrijft: //De 1'aus heelt de pas door hem benoemde bisschoppen ontvangen en tot hen gezegd dat zij moeten trachten door hun voorbeeld en hunnen vromen levenswandel hel vertrou wen hunner diocesen te verwerven. De Paus beval hun de verdediging van dc reglen der kerk aan, en voegde er bij dat juist in de laatstverloopeu dagen een vraagstuk tusschen eenige bisschoppen en een katholieke regering in Amerika (Brazilië) is opgeworpen geworden. De vrijmetselaars drongen zich zelfs in onder de raadsmannen der souvercinen en komen in de gods dienstige vereenigingenen gelooven daarom niet verdoemd te zullen wor den, omdat zij liefde tot den naaste ten doel hebben; doch deze opvatting is valscli en zij zijn geëxcommitniëerd gelijk alle andere. Burgerlijke Slaasb. Van 24 tot cn met 3iO Juli 1873. BEVALLENJ. F. Kroon, geb. de Jong. D. A. C. van Geer, geb. Kleyn van Willigen, Z. C. Matters, geb. Vermond, Z. J. Kuilers, geb. Somtneling. Z. E. Witmans, geb. Haalebos, Z. M. van der Linden, geb. Haasbeek, D. E. Cb. M. van Beek, geb. van Ulden, Z. S M. Vcrmcy, geb Monflls, Z, J. Blansjaar. geb. Kooien, Z. G. van Koopcren, geb. Laman, Z. - P. Tisseur, geb. Fles. Z. M. C. Groen in T Woud, geb. van der Klngt, Z. S. de Tombe, geb. Brakel, Z. J. E. van Toorn, geb. Bronsgecst, D. 11. J. Kop, geb. Wijnbeek. D. W. Taffijn, i geb. Oudenbroek, D. E. Wilhake, geb. Bcntvelzcn, Z. - - E. P. van Steenbergen, geb. lCriest. Z. GEHUWD: IK. J. I. J. Lcvyssohn, jm. en J. M. C. B. van Scliilfgaarde, jd. 1 C. P. Kooien, jm. en E. Maryt, jd. J. Remond, jm. en II. .1. Boekhout, jd. J. A. de Lange, jm. en A. F. Ilenssen, jd. D. van Wijck, jm. en G. J. van Dorp, jd. j L. Platlecl, jm. en J.W. Broek veld, jd. S. Hekkema, jm. en M. C. 'van Velsen. wed". A. A. R. Verhoog, jm. en E. Broekveldt, jd. J. J. van Raait. jm. en J. dc Bink, jd. A Francken, jm. cn L. C. Peltenburg, jd. OVERLEDEN: J. Dobbelaar, 34 j. - A. van der Puil, D„ 10 m. M. P. Voor- i zaat, D., 3 m. Z. de Fcy, 46 j. - J. Leentvaart, Z„ 14 m. A. J. Kramp, I).. 5 m. - J. J. Lettering, D„ 3 m. J. Duykers, Z„ lij.— G. Brugman, Z.. 13 m. - J. Kostermans, D., 3d. - 1'. B. Stamkot. 32 j. A. C. Jong, D..I6 d. G. Kleyn- lians, Z., 3 m. A. Kraneveld, Z6 jE. Engelenburg, Z., 3 m. A. van Es, Z., 4 m. J. van den Eikel. wed". J. 11. Welders, 84 j. - - G. A. Tecgelaar, Z 20 m. 11. Schmitz., 1).. 32 j. J. J. M. Michel, 11 in. - W. van der Burg, 50 j. .1 van den Hetivel, Z., J j. - II ,1. Schut. 44 j.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3