Men melilt uit TilburgHe mindere aftrek in den laalslen lijd van' lift gewoon Tillmrgscli fabrikaat, als: baaijen. ilnlTels en andere zware wol len sioden, beeft voor deze inderdaad nijvere plaats een onwaardeerbaar voordeel opgeleverd. Vele fabrikanten hebben gaan vörschen en zoeken om zich het vervaardigen der meer en meer in gebruik komende phantasic- slofïcn eigen te maken. Zij zijn hierin uitnemend geslaagd. Thans ziet men hier de schoonste en soliedste nieuwe stollen vervaardigen, die dan ook ge redden aftrek vinden. Daar dit fabrikaat in den winter wordt vervaardigd om in het voorjaar in den handel te komen, zal dit niet alleen nieuw leven in ons fabriekswezen bijzetten, maar ook den werkman ruim en goed werk verschaffen, juist in een tijdstip waarop daaraan hel meest behoefte bestaat. Te Oost-Souburg is in de vorige week, ten gevolge van de hitte, een arbeider aan de spoorwegwerken plotseling doodgebleven; en nabij Retran- chcment is een jongeling, de kostwinner ecncr weduwe met 9 kinderen, die zich terstond na bet eten te water had begeven, in de diepte weggezonken en verdronken. llerigten uit Paramaribo van 3 Julij bevatten liet volgende: Pen lslcD dezer is het siaalstoczigt over de gewezen slaven opgeheven. Die voor de kolonie gewigtige gebeurtenis gaf aanleiding tot de volgende proclamatie van den gouverneur, aan de onder staatstoczigt geplaatste bevolking in de kolonie Suriname. "Dij uwe vrijverklaring in 1363 werdl gij te uwer bescherming en oplei ding onder een bijzonder toezigl van den staal gesteld. Dal loczigt zal nu spoedig, en wel i.p 1° Julij c. k.. ophouden, en dan zult gij gelijke reglen als alle anderen in. deze kolonie hebben verkregen. "Ik wensch n geluk met die aanstaande gebeurtenis, in de hoop dat-gij loonen zult haar waardig te zijn, en niet alleen van de u geschonken reglen een goed gebruik zult maken, maar u ook zult welen te kwijten van uwe verpligliugen als leden der maatschappij. Gij zult dat doen door een orde lijk gedrag, door gehoorzaamheid aan de wet, door voor uw huisgezin be hoorlijk te zorgen en door uw kinderen liel te hebben, van welke liefde gij de beste blijken kunt ggven door hen in de gelegenheid te stellen het gegeven wordende godsdienstig en schoolonderwijs te genieten; door u niet over te geven aan luiheid of ledigheid, maar door hen voor te gaan in arbeidzaamheid. Maakt een nuttig gebruik van uwen tijd, hetzij door te werken voor billijk loon, hetzij door het uitoeicncn van ambachten of ne ringen. hetzij door den u al'geslanen grond vlijtig te bebouwen. Verbindt it, ik beveel u dal aan in het tegenwoordig en toekomstig belang van u zeiven en van uwe kinderen, tot het eerste bij voorkeur door overeen komsten tot geregcldcn arbeid. Die overeenkomsten beoogen wederzijdsche voordeelen: voor den huurder zekerheid van arbeid, voor den werkman zekerheid van verdiensten, van woning, van kostgroudeningeval van ziekte, van vrije geneeskundige behandeling en verpleging; allen voordeélen die niet gering te achten zijn. »Toont tevens door gehechtheid aan den koning en aan Nederland, dat gij dankbaar zijt voor de tl geschonken reglen. Paramaribo, 14 Junij 1873. vak Idsikga." Die proclamatie werd ook in de eigene taal der vrijgestelden uitgevaar digd; ten proeve laten wij hier de slotregelen volgen: "Sori toe nanga lobi foe wi konoe en foe tem kondré, datti oen sabi en oen hatti fili da bigi boen disi konoe doe na oen." Een heerlijk feest werd eergisteren, Ier gelegenheid van de volle vrij stelling der gcëmancipecrdengevierd. Reeds vroeg in den morgen stroomde oene talloozc menigte in sierlijken dos naar het kerkgebouw der Moravische Rroedergemeenle, ter bijwoning van de godsdienstoefening, waarmede hel feest van den dag werd aangevangen. De feestviering begon met de voor lezing van de opgemelde proclamatie; daarna werd een dankkoor der ge meente aangeheven, en toen het Hallelujah (De almagtigc God bestuurt ons 1 land1!) uit Handel s oratorium Messias, met Neger-Engclschcn teksL van den leider van het feest, den ccrw. broeder llcyde. De uitvoering was uitmun tend en werd gevolgd door een gezang van de ter school gaande kinderen en een godsdienstig lied der gemeente. Na hel zingen dezer liederen hield de hoofdvcorstander, de ecrw. heer II. E. Laugerfcld. ccnc voor die gele genheid toepasselijke rede, naar aanleiding van Joh. 8 vs. 36. Na afloop van de godsdienstoefening stroomde de jubelende menigte naar hel gouvernemcnts-hölcl, om den landvoogd dank te zeggen voor hetgeen haar was te beurt gevallen. Met minzaamheid door Z. Ex. aangesproken verwijderden zich de feestvierenden, om, onder gepaste vreugde, den dag verder door te brengen; ten half 3 ure en 'savonds ten 7 ure had, onder toevloed van eene even talrijke schare, godsdienstig gezang en dankgebed plaats. Het gehouden gedrag der van het staatstoczigt ontslagenen was zoo voor beeldig, dal het alle verwachting heeft overtroffen. 's GRAVENI1AGE30 Julij. Rij i:ct personeel van de geneeskundige dienst noemd: tol 'eerste officier van gezondheid 1 nel van den Brock, van genoemd personeel. Onder de gisteren vermelde kadetten, geplaatst aan de kon. militaire J akademic te Breda, komt voor J. D. Canvcrling Helmolt; dit moet, volgens nadere opgave, zijn: J. D. Camerling Helmolt. Gisteren avond ten 8 ure is de heer Paul Target, nieuw benoemd ge zant van de Fransche republiek hij het Nederlandschc hof. ter vervanging van markies de Gabriac. die weldra als vertegenwoordiger van Frankrijk hij den koning van Griekenland zal optreden, uit Parijs hier ter stede aan gekomen en heelt zijn intrek genomen in bet hotel Paulez. De heer de Bresson, een der secretarissen bij de Fransche legatie, heeft den gezant aan het spoorwegstation ontvangen. Z. Exc. zal slechts kort hier vertoeven en deze week weer vertrekken. Bij de erstemnting van drie leden van den gemeentelaad zijn als zoo der laudmagt is be- Ulassc, kolonel, de lnil.-kolo- danig gekozen de lilt. jhr. F. de Casemhroot. A. D. van der Gon Netsclier bed en G. II. A. Rietstap. pel; BÜITENLANDSC1IÉ BERIGTENr ENGEEANffi. LONDEN29 Julij. Z. K. II. de lierlog van Edinburgh keert eerstdaags van zijn reis naar Darmstadt hier terug. Het huwelijk van Z. K. II. zal in hel begin van 1874 te Petersburg worden voltrokken; men hoopt, dat 11. M. de koningin er bij tegenwoordig zal zijn. De huwelijks-inzegening zal geschieden volgens den ritus van de Russisch-orthodoxc kerk. Aan de Times wordt uit Sierra Leone gemeld, dat, hoewel de Aslian- tijnen hun aanval op Cape Coast Castle nog niet gewaagd haddenhunne magt echter zóó gelegerd was, dat zij zoowel die sterkte als het kasteel van Elmina bedreigde. De Ashantijusche generaal, die den jongsten aanval op Elmina had aangevoerd, was afgezet en naar Commassie gevoerd, om daar onthoofd 1c worden, hel gewone lot van een geslagen legerbevelheb- ber in Ashanty. Te Cape Coast waren nog veel zieken, en was ook gebrek aan levensmiddelen. Twee Engelsche stoombooten waren op de Kust ver ongelukt. Eene daarvan, de Goniba, had 2000 i aan boorfl. Die geldsom en geheel de lading waren door het gouvernement van Liberia in besla» genomen. Een Engelsch oorlogschip was daarop naar Kaap Palmas vertrok ken, om het een en ander, zoo noodig met geweld, terug te vorderen. Aan de Times wordt mededeeling gedaan van een uil Manzanilla op Cuba ontvangen berigtvan 11 Junij, waarin opgaven voorkomen van de strijdkrachten der opstandelingen op Cuba. In dit berigt wordt gezegd dat de opsiandclingen beschikken kunnen over 15000 manschappen, waaronder 2700 cavaleristen en 100 artilleristen. Het leger is in vijf afdcelingcn ver deeld, welke ieder in een der districten waarin de opstand zich geopenbaard heeft gevestigd zijn: zoo staat eene afdecling van 4600 man in Oricnlc, eene van 4300 in Camaguay, en drie afdeelingen van 2100 tot 2400 in de districten Rcmedios, Puerto-Principe en Cinco Villas. Onder de officieren bevinden zicli zeer vele burgers der Vercenigde Staten. De artillerie der opstandelingen is zeer gering; zij bezitten niet meer dan 23 metalen en 46 lederen kanonnen; twee Icgcrafdeclingen, die van de dislriclen Remcdios en Cinco Villas, zijn geheel zonder geschut; wanneer door dezen kanonnen dan wordt die buit terstond naar de drie andere welke zich hoofdzakelijk de gevechten met de in afwachting van het slagen van den opstand •eeds eene regering ingesteldnaar het model van ontworpen. Cuba zal, zoödra de opstand zal worden meester gemaakt districten verzondentot regeringstroepen bepalen, hebben dc opstandelingen i die der Vereenigde Staten hebben gezegevierd, worden verdeeld in tien staten; het centrale gouverne ment zal bestaan uit een president, een vice-president en een uit vier mi nisters zamengesteld kabinet. Op het oogenblik bevindt zich dc oostelijke helft van het eiland in der opstandelingen magt. Het congres hestaai uit eenen senaat met 20 en een huis van vertegenwoordigers met 38 ledeil een opperregter staal aan het hoofd der regterlijke magt. franksijk. Le Siècle betoogt dat de minister van financiën zeer onvoorzigtig gehandeld heeft met de door zjjnen ambtsvoorganger voorgestelde opcenten op de directe belastingen van het budget le schrappen, vermits hij zich daardoor beroofd heeft van zekere inkomsten, waartoe het toch noodig gal zijn spoedig de tocvlugt le nemen, daar de uiterste grens der uitgaven nog op verre na niet is bereikt, en vooral dc reorganisatie van het leger nog groole offers vorderen zal. Er zal naar meerdere inkomsten moeten omge zien wordenen de indirecte belastingen zijn thans reeds tot een maximum opgevoerd, terwijl zij bovendien zeer kostbaar zijn van inning en, gelijk de maandelijksche statistiek der belastingen uitwijst, tot veel fraude ten nadeele van de schatkist aanleiding geven. De ons door den oorlog opge- le«de lasten, zegt het blad, zijn zoo zwaar dal elk voorstel lot nieuwe ver hooging van belastingen bij een groot aantal der belastingschuldigen klaglen opw°ekt en aanleiding geeft tot vergelijkingen, waaromtrent de regering niet onverschillig mag blijven. Nu de industrie, de groothandel en de kleinhandel in redelijkheid niet meer om nieuwe offers kunnen aangesproken worden, is zonder twijfel dc beurt aan den grondeigendom gekomen om zijn aandeel te dragen in dc lasten en datgene op te brengen wat de schatkist waar schijnlijk nog zal behoeven. De permanente commissie heeft besloten om de 14 dagen eene zitting le honden en wel des Donderdags. Dezer dagen zijn nog verscheiden personen in hechtenis genomen, be schuldigd van deelneming aan de Commune. Onder hen is een zekere Pool, Malhuscwicz genaamd, die vroeger kapitein was bij hel Fransche leger. Milhusewicz, die door den krijgsraad bij verstek ter dood is veroordeeld, had zich in den laatslen lijd te Londen opgehouden. Doch voor cenige da- «en kwam hij te Parijs, waar hij door de policie, die van zijne komst ver wittigd was, onmiddellijk in verzekerde bewaring werd genomen. ^Tc Sedan heeft men na dc ontruiming dc Fransche troepen des nachts laten binnenrukken, ten einde te beletten dat zij met manifeslatiën Ier eere van den beer Thiers ontvangen zouden worden. De Duilsche keizer heeft door een zijner secretarissen aan de bevolking van Sedan zijn dank betuigd voor de vriendelijke wijze,Waarop zij dc Duit- sche soldalen bij hun doorlogt hebben verpleegd. Men verzekert dat de armband, dien dc schach te Parijs voor de cchl- -enoot van maarschalk Mac-Mahon kochl, niet door hem betaald is, daar hij van de meening uitging dat zijn tegenwoordigheid geheel voor rekening van de stad Parijs was. Mevrouw Mac-Mahon zou daarop den armband De öprorpi Dc algcmecnc raad voor de bedevaarten in Frankrijk heeft le Parijs ingen" doen aanplakken, waarin de geloovigen tol deelneming aan de

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2