hel corps officieren bestond, op zich zelve reeds een voldoenden grond tot j regtvaardiging van zijne motie opleverde, al bestond er geen andere, werd het voorstel met de aanzienlijke meerderheid van 129 tegen 46 stemmen aangenomen. De Times beval een geheele kolom berigten over ontzettende donder- buijen, die deze week op een aantal plaatsen, maar bijzonder in het noor den van Engelandhebben gewoed en van tot dusverre ongekende hevigheid waren. De regens, die hier en daar tevens vielen, waren gelijk aan over stroomingen. De schade aan huizen en land veroorzaakt is vrij groot; niet slechts vee, maar ook tien mensehen zijn door den bliksem doodgeslagen. Uit North Shields wordt gemeld, dat het onweder een visschersvloot over viel, welke vijftien Engelsche mijlen (5 uren) van het strand verwijderd was. De wolken schenen als op de zee te rusten. Een smak werd door den bliksem gespleteneen man gedood en de overigen bleven gedurende eenigen tijd bewusteloos liggen. FRA1VKRIJH. Van regeringswege is aan de dagbladen het volgende artikel toegezon den //Wat ook door sommige dagbladen beweerd moge wordenhet gou vernement kiest geene partij noch vóór noch tegen eene der partijenwelke elkander in Spanje bestrijden. Al wat men verzekeren kan is dat de staat van zaken in Spanje het Fransche gouvernement tot aanzienlijke uitgaven noodzaakt, uithoofde van het groote aantal troepen, hetwelk het verpligt is aan de grenzen op de been te houden. Het gouvernement had laatstelijk oorlogsschepen naar de onderscheiden Spaansche havens afgezonden." De Pauselijke zouaven-generaal Chatelineau heeft om een commando in het Fransche leger verzocht; doch de regering heeft dit verzoek van de hand gewezen. De Duitsche soldaten hebben Sedan verlaten. Onmiddellijk na hun vertrek werd overal de vlag uitgestoken. De bevolking bewaarde echter eene kalme houding. Op den weg van Charleville naar Sedan zijn acht soldaten bezweken ten gevolge van de hitte: tien militairen lagen nog door dezelfde oorzaak op sterven. Te Parijs zijn Donderdag niet 'minder dan tien personen door zonne steken en bedwelmingen of verdoovingen getroffen.. Bij Vincennes is eene 80jarige, bewusteloos op den grond neergezegen, vrouw door een voorbij ganger opgerigt en naar een geneeskundige gebragt. Die voorbijganger was de hertog van Nemours. - In le Vivarais en in den omtrek van dat district van Languedoc zijn in de jongstverloopen dagen herhaalde schokken van aardbeving waargeno men; de eerste in den nacht van den 14ien op den 15<JeI1 en dc twee volgende in den nacht van 19 op 20 Jnlij. Zij zijn te Viviers en te Chateauneiil hel sterkst geweest. In laalslgemelde gemeente is o. a. de waterspiegel j van een grooten vijver eene ei gedaald, op een paar plaatsen heeft men vlammen uit den grond zien opstijgen en in de muren van onderscheidene gebouwen zijn scheuren ontstaan; de pastorie is zelfs onbewoonbaar geworden. SPANJE. In de zitting der cortes van 20 Julij heeft de minister van binnen- landsche zaken een aantal telegrammen medegedeeld, waaruit de treurige toestand des lands in alle opzigten bleek. Na die treurige tijdingen las hij een telegram voor, dal met levendige voldoening vernomen werd. De vrij willigers en de kleine bezetting te Estella hebben drie dagen lang het fort tegen de aanvallen van talrijke bendeiv. Carlisten verdedigd. De vrijwilligers hadden besloten veeleer het fort in de lucht te doen springen en te sterven dan zich over le geven. Een hunner, Celestino Grimaldi, hield een lont in de hand en wachtte alzoo het sein van den kommandant af, om de 200 arrobas kruid, die in het lort waren, in brand te steken. Zijne vrouw, aan zijn zijde staande en de gewonden verplegende, sprak hun ten overvloede moed in. Toen de heer Rios Rosas, een afgevaardigde van de conserva tive partij, dit telegram had hooren voorlezen, verklaarde hij, dat hij niet aan Spanje's redding wanhoopte, waar een dergelijk feit plaats had. Schier alles is in Spanje mogelijk, zelfs een min of meer langdurig tijdperk van regeringloosheid Maar wal men nooit zal zien, wat onmogelijk is, is de eindelijke zegepraal der Carlistische benden, het herstel van het despotisme van don Carlos, de terugkeer van de theocratie en de inquisitie. Luide, voegde "hij er bijmoet het gezegd wordenopdat gansch Europa het hoore en er van doordrongen worde. Nooit, nooit zullen wij ons de heerschappij van don Carlos of van de satellieten der oude tirannij laten welgevallen. Te Carlhagena is de verwarring nog steeds groot. Contreras heeft de schattingaan de stad opgelegdnog verhoogd en eene colonne naar Lona afgezondenalwaar men zijn gezag niet wilde erkennen. DUITgCRLAND. Bij voortduring worden den keizer adressen toegezondenwaarvan de onderleekenaars verklaren in te stemmen met de gevoelens van trouw en - verknochtheid, uitgedrukt in het bekende adres van Silezische katholieken. Volgens de IVordd. Allg. Zeit. leveren dc uit de provinciën ontvangen berigten het bewijs, dal de nieuwe kerkelijke wetten met nadruk worden uitgevoerd. In dil opzigt zijn van wege hel ministerie van eeredienst zeer naauwkeurige en dringende instructiën naar alle kanten uitgevaardigd. De Oslpreussische Zeit. berigt dat de domheeren te Frauenburg huntfe op 1 Julij verschenen bezoldiging nog niet ontvangen hebben. Gelijk men weel wordt die bezoldiging niet meer ter beschikking van den bisschóp ge steld, maar moet zij door de regering aan ieder der domheeren afzonderlijk legen quitanlie uitbetaald worden. Intusschen weigeren de domheeren, inge volge bevel der kerkelijke overheid, afzonderlijke quitanliën te onderteekenen. Uithoofde de spoorwegongelukken in den laatsten tijd zoo menigvuldig worden hééft de minister van koophandel een commissie benoemd, aan welke de taak is opgedragen een onderzoek naar de oorzaken daarvan in te stellen. Nabij Hamburg, op een halfuur afstand van de stad, heeft men een steenkool-ader aangetroffen, op eene diepte van slechts 60 voet beneden den beganen grond; over de dikte en de uitgestrektheid der laag weet men nog niet te oordeelen. De plaats, binnen welker gebied de laag is aangetroffen, heel Langenfeld. Drie Duitsche mijlen verder ligt de bekende mijn van Emshorn, welke sedert eenigen tijd "wordt ontgonnen en kolen oplevert, welke mei die van de beste Engelsche mijnen kunnen wedijveren. Te Frankfort heeft de regtbank van gezworenen uitspraak gedaan in de zaak van ongeveer 50 personen, beschuldigd van deelneming aan het oproer bij de verhooging der bierprijzen. De leiders zijn tot tuchthuisstraf voor vier, en tot verlies van burgerregt voor tien jaren veroordeeld; van de 44 overige beschuldigden werden ecnige tot twee jaren tuchthuisstraf, anderen tot negen maanden of langer gevangenisstraf veroordeeld. PROGRAMMA VA» MVZIEKVITVOERINGEN. Zomerzorg. Dingsdag 29 Jnlij, des avonds ten half zeven ure, direc tie H. Vóllmab. le Afd. 1. Kriegsmarsch der Priester, aus der Musik zu //Athalia", Mendelssohn2. Ouverture van de opera //La Nuit de Noël", Reber; 3. Air de //Macbeth", Verdi: 4. //Rêve de Bonhenr", Mazurka, E. Grégoir; 5. Fantaisic sur des motifs de //Zampa de Hérold", Hanssens. 2e Afd. 6. Ouverture //Nachklange von Ossian", Niels W. Gade; 7. Souvenir de l'opéra //Lucrezia Borgia", Donizetti; 8. «Engellied", Westmeyer: 9. //Faust", opera van Gounod, Groote Fantaisie, Dunkier; 10. //Rendez-vous", Polka, Strauss. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de tweede helft der maand Junij door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd warenop de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: H. M. Willems, wed. Runjes, mej. Jonssom. Scheffer, S. Selier, J. Z. Heuber, allen te Amsterdam; W. van Slaar, wed. Stevens, beiden le Arnhem; P. J. Blineker, te Gouda; wed. van Loohe, Voisin, beiden te 'sGravenhage; Taalman Kip, te Groningen; J. J. A. Muller, te Harderwijk; Gandrijde, te 's Hertogenbosch; H. Goebel, le Leiden; Th. H. Vierling, te Nieuwe Wetering; W. van Koppen, te Overschie; Donker Cnrstius. te Riouw; W. H. van Roosmalen, te Rotterdam; A. de Haas, te Zaandam. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. 0. DBABRF,

Leydse Courant | 1873 | | pagina 6