PER TELEGRAAF. AD V ERTEN Tl EN. van scheepsbouw bij hel marine-etablissement te Onrust E. J. van Dijk; tot commies voor hel vak van scheepsbouw bij het marine-etablissement te Soe- rabaija G. Landzaat; bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaija, tot I'" commies, C. V. Ortlieb; tot machine-opsteller, G. W. A. Hamel; tot I™ baassmid bij liet marine-etablissement te Soerabaija, Th. Kuy- pers; tot commies voor het vak van scheepsbouw bij het marine-etablisse ment te Onrust, J. C. Ülmer, lijdelijk gedetacheerd bij het marine-etablisse ment te Soerabaija. Vergunning verleend om te repatriëren: aan den luit. Ier zee le kl. D. M. G. Swart, wegens langdurig verblijf in deze gewesten, en aan den luit. ter zee le kl. L. F. 11. Tuckerman, wegens ziekte. In onderscheidene bladen wordt de benoeming van den luit.-generaal van Swielen tot opperbevelhebber van de tweede expeditie naar Atchin ten hoogste afgekeurd. Vooral is het de Java-Bode, die in scherpe bewoordin gen daartegen opkomt. Generaal van Swieten, wordt beweerd, kent Atchin i evenmin als een der andere generaals. Zijn verblijf gedurende een uur in j den kraton heeft hem die kennis niet kunnen geven, heeft hem den aanleg j en den aard dier versterking niet kunnen openbaren. Op de militaire ver diensten van den generaal wordt mede afgedongen. Naar men uit Samarang meldt is de nood onder de Javanen in enkele streken nog geenszins geëindigd. Dezer dagen werd op den weg nog een lijk gevonden; volgens hel oordeel van den slads-geneeshcer was de dood het gevolg van uitputting geweest. VERSAILLES, 24 Julij. De vergadering heelt, bij derde beraadslaging, aangenomen de wels-ontwcrpen tot henoeming eencr permanente commissie en tot reorganisatie van hel leger. De heer Buffet deelde een brief mede van den hertog van Aumale, waarin deze verlof vraagt, omdat hij benoemd is tot voorzitter van den raad, voor welken Bazaine zal teregt staan. De liandelstraclaten met Engeland en België zijn geteekend. MADRID, 24 Julij. De burgerlijke en militaire gouverneurs van Cadix zijn afgezet. LONDEN, 24 Julij. Spanje's financiële commissie deelt mede, dat de mi nister van financiën bet geld heeft gezonden, noodig ter betaling van de coupons. Op den eersten Woensdag in Augustus zal de betaling aanvangen. MADRID, 24 Julij. Het Pruissisch fregat Friedrich Carl heeft een kleine stoomboot der opstandelingen genomen, die naar Almeria voer. Calvcylid der constilueerende corles en hoofd der opstandelingen le Carthagena, was aan boord. LONDEN, 24 Julij. De heer Enfield deelde in het lagerhuis mede, dat het handelsverdrag met Frankrijk gisteren te Parijs is geteekend. De voor naamste bepalingen van het verdrag van 1860 zijn hernieuwd. De quaeslie betreffende de oliën en mineralen zal voor het einde van het jaar beslist worden. VERSAILLES, 24 Julij. De nationale vergadering heeft de leden der per manente commissie benoemd. De discussie over de kerk op Monlmarlre heeft tot 8 '4 uur geduurd. Art. 1 is aangenomen met 405 legen 173 stemmen. Ook de overige arti kelen zijn aangenomen. Een voorstel, dal de vergadering het leggen van den eersten steen der kerk zou bijwonen, werd verworpen met 202 legen 103 stemmen. Daarna werd het ontwerp in zijn geheel aangenomen met 389 legen 146 stemmen. BERLIJN, 24 Julij. Tol uitvoering der nieuw uitgevaardigde wetten, re gelende ile kerkelijke verhoudingen, wordt er thans volgens de Nordd. Zeit. bijzonder op gelet of de autoriteiten er voor waken dal de katholieke bis schoppen de wettelijke voorschriften omtrent de opleiding en aanstelling van geestelijk n opvolgen, daar ambtsverrigtingen van onbevoegd aange stelde geestelijken nietig zijn en eene beklagenswaardige verwarring in de burgerlijke verhoudingen zouden moeten ten gevolge hebben. PETERSBURG, 24 Julij. De Golos berigl dat de vredesvoorwaarden vervat in het met Chiwa gesloten tractaat zijn de volgende: Chiwa betaalt binnen zes jaren een oorlogsschatting van twee milliocn roebels. Tol waarborg van de afdoening dezer schuld blijven Schurachau en Kunkrad gedurende dien lijd door de Russische troepen bezet. Het khanaal van Chiwa blijft onder het best uw van den thans regerenden klian. De grens van Chiwa is voortaan dc rivier Amudaria. De bezittingen, welke Chiwa thans heeft op den regter- oever der rivier Amudaria, worden, voor de hulp door Rusland bewezen, afgestaan aan den emir van Bokhara. De doodstraf is afgeschaft. De Rus sische troepen zullen, onder het opperbevel van generaal Kaufmann, den 15/27 Augustus de stad Chiwa verlaten. GENEVE, 24 Julij. Het Journal de Genève meldt dat heden tusschen Perzië en Zwitserland een handclstraclaat is onderteekend waarbij bepaald is dat Zwitserland op den voet der meest begunstigde natiën behandeld zal worden. De schach is heden ochtend naar Turijn vertrokken, na gisteren eene depêche van koning Victor Emmanuel te hebben ontvangen. De verfrKseliendstc drank voor den zomer. Men neemt een a twee stuk suiker of een a twee lepels, en een glas helder water, giet uil een flacon Eau d'Anvers (Royale) eenige droppels in het glas, roert het daarna om en men zal nooit iets heerlijker gedronken hebben. Vooral buiten op het land is deze drank bijzonder aanbevelens waardig en wordt ook zeer veel gebruikt. Aanwinsten van liet Kabinet van Pleisterbeelden, Tee- keningen en Prenten van de Hoogeschoot te Leiden, over 18721873. AANKOOP EN: 7°.Geïllustreerde werken en prentwerken, als: Albrecht Dürers Hand- zeirhnungen jm Kiiniglichen Museum zu Berlin, Niirnberg, 1872, II afi De SchilderschoolGalerij van meesterstukken der kunst uit onderschei dene landen met levensschetsen der kunstenaarsuitgegeten onder redactie 'van Mr. C. Vosmaer, Haarlem 1872, all. I; Friesche oudheden, Afbeeldingen van merkwaardige voorwerpen van wetenschap en kunst, gevonden in de archievenkerken, kasteelen. terpen enz. van Friesland, Leeuwarden, 1872, 3l,e afl.; De christelijke kunst in Holland en Vlaan deren, van de gebroeders van Eyck tot aan Otlo Venius en Pourbus. voorgesteld in vierentwintig staalplaten door C. Ed. Taurel en beschreven met medewerking van Prof. JV. Moll, J. A. Alberdingk Thijm, D. van der Keilen Jr., A. Siret, W. IJ. James Weale. Sleeckx en andere Hol- landsche en Belgische schrijvers, J872, afl. IIII; Museum van dei- Hoop, 11* afl.; Fart pour tous, elfde en begin van den twaalfden jaar gang; Die ornamentale Baukunst des Mittelaltersnach eignen Aufnah- tnen bearbeitet und herausgegeben von Ludw. Klingenberg. afl. XIXV; Costumes du peuple de toutes les provinces du Boyauwe des Pays-Bas Lithographies par J. J. E eek hout et J. Madou, Bruxelles, 1825; liac- colta di Diségni originali di Fra"° Maszola detto il Parmigianino, Tolli dal Gabinetto di sua Excellenza il Sigrc Conté Alessandro Sanvilale, j incisi da Benigno Bossi, Milanese, Parnla, 1771. 8". Portretten, als van: den hoogleeraar C. Pruys van der Hoeven, litho graphic; de schilders Johannes Bosboom en Charles Bochussenbeide ge graveerd door P. J. Arendzen; het portret van Annibal Norbert, Philippe baron de Thysebaert, door hem zclven geëist naar Le Gros; Christian Guil- laume Ernest Dietricynaar de schilderij van hem zelvcn, gegraveerd door J. Sclimutzer; twee portretten van Catharina Mulder, bekend onder den naam van Ivaat Mossel, het eerste door J. Hulstkamp naar A. Boon, het tweede zonder naam van teekenaar of graveur; Girard Thibaull d'Anrers, door D. Ba illy; Petrus van der Meer, door \V. J. Dellï' naar M Mierevelt Frans van Mieris (,de oude), zwartckunst van A. Blooteling naar hem zelvcn en Petrus Plancius, door W. J. Dellï. 9". Boekwerken, als: Lucas Cranach der Aeltcre, der Maler der Defor mation, Wittenberg, 1872; Le livre des peintres et graveurs par Michel de Marolles, abbé de Villeloin, seconde edition de la bibliothèque Elzé- virienne, revue et annotée par M. Georges Duplessis, Paris-, 1872; Etude sur Jean Cousin, suivie de notices sur Jean Leclerc et Pierre II'oei riot par Ambroise Firtnin Didotornée d'un portrait inédit de Jean Cousin, Paris, 1872; Nova Zembla, de voorwerpen door de Nederlandse he zee vaarders na hunne overwintering aldaar in 1597 achtergelaten en in 1871 door kapitein Carlsen teruggevondenbeschreven en toegelicht door Jhr. Mr. J. K. J. de Jonge, 1872, met afbeeldingen en eene kaart; L'oeuvre de Willem Jacobszoon Delff décrit par D. Franken Dz. Amsterdam, 1872, met het portret van Delff, gegraveerd door J. Taanman naar de schilderij van Roclius Dellï; Allart van Everdingencatalogue raisonné de toutes les cstampes qui forwent son oeuvre grave, par W. Drugulin {Supplement au Peintre-grareur de Bartsch), Leipzig, 1873; en JJandbuch fiir Kup/i rstich-sammlervon A. Andrescn, Band 11, l,lcr llalfte, 1872. Van de hooge regering ontving het kabinet, door tusschenkomst van heeren curatoren, het belangrijke werk: Le peintre-graveur hollandais el diamand, on catalogue raisonné des estampes gravées par les peintres dc J'école hollandaise et flamandeouvrage faisant suite au Peintre-gra- veur de A. Bartsch, par J. Ph. van der Keilen, avec des facsimile graves d ïeau-forle par M. J. A, Boland et d'autrcs, livr. 1-5, Utrecht, i Wordt vervolgd.) Bij vonnis der arrond.-regtbank te Leiden van 25 Julij zijn de volgende vonnissen uitgesproken: H. J., wegens diefstal tot cellulaire gevangenisstraf van 1 maand; J. W. v. E., wegens mishandeling lot gevangenisstraf van 6 dagen: J. v. I)., wegens gewelddadigheid tegen bedienende beambten lol cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen. PROGRAMMA YAA MITZIERUITFOERIATGEIA. Musis Sacrum. Zondag 27 Julij, des avonds te half zeven, door het muziekcorps van het 4l,e regiment infanterie, onder directie van den Kapelmeester A. Gdentzius. le Afd.: 1. Triumfmarsch, Bender; 2. Ouverture: i //Nabuchodonosor", Verdi; 3. "Morgenblattcr", Walzer, Strauss; 4. Concert- Polka, Bender: 5. "Parool Atchin", Marsch, Grentzius. 2' Afd.: 6. «Opern- scliau", Potpourri, Fanlwctter; 7. Licder: a. Frauen-Thranen, Grentzius; b. Standchen, Schubert; 8. Adagio et Variations, Piston-Solo. Bender;" 9. Fantaisie: »Le Trouvère", Bender; 10. "L'Allée Perdue", Marsch. Lehmann. Ondertrouwd: 11. J. VAN LITll en Arnhem, 24 Juli 1873. J. W. F. B1JLEVELT. Eenige kennisgeving. Heden ontvingen wij het treurig berigt, dat onze geliefde Zoon DIEDERIK ANNE den 4dcn Junij te Deli is overleden. Leiden, 21 Julij 1873. DC C. W. H. VAN KAATIIOVEN Sen. Eenige kennisgeving. D. A. E. VAN KAATHOVEN, Pompe. Voor de vele bewijzen van deelneming, in ons verlies ondervonden, betui gen wij onzen oprcglen dank. W. L. VAN KAATHOVEN. Leiden25 Juli 1873. J. C. VAN KAATHOVEN, Becked.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3