daarvan vereenigdc men zich aan een diner. Aan de reünie namen deel de sectiën Dordrecht, 's Gravanhage, Leiden, Rotterdam. Gouda en Ileusden, en leden van de sectiën 's HerlogenboschBreda en Gorinchem. Te Gist sloeg Vrijdag middag de bliksem in de woning van den land bouwer Rouwelaar. 13 varkens, al liet huisraad en een aanzienlijke voor raad hooi werden door het vuur vernield. De knecht redde nog 5 paarden en 10 runderen, die toeva lig op stal waren. De boer en zijne vrouw wa ren naar de Deventer markt. Naar men uil Sncek aan de N. R. C. meldt heeft Zondag II. bij de namiddag-godsdienstoefening der hervormden, voorganger ds. Niemeijcr, zich hel geval voorgedaan dal niemand der diakenen tegenwoordig was, waarom de dienstdoende predikant de gemeente heeft verzocht, hare gaven voor de armen Ie bewaren totdal de armverzorgers zich beter van hunnen phgl zouden kwijten. Zaturdag nacht is de bliksem geslagen in de boerderij van Elzinga te Steggerda. in Friesland. De bewoners, die te bed lagen, vernamen nog juist bij lijds het dreigend gevaar, waarin'zij verkeerden. Bijna niets heeft men kunnen redden. Een varken. G biggen en 3 kalveren zijn omgekomeu Het Venluosch ff'eekbl. meldt hel volgende: Kevelaar was in het be gin dezer week in rep en roer over het volgende: Een meisje van 17 jaar, uit Borbeck bij Essen, sedert II jaren kreupel en vol pijnen, was met de processie lurcr woonplaats daargekomen. Zij verlangde gebragt te worden naar de kleine kapel, terwijl de processie naar het Roode Kruis loog. Na ecnigen lijd aldaar vurig te hebben gebeden, ondervond zij plotseling her stel'! ig; zij stond op. liep driemaal biddende om de kapel en bragt hare krukken naar hel klooster, alwaar zij de genezing aan den overste bekend maakte. De vreugde was algemeen, het volk verdrong zich om de geluk kige te zien zoo zelfs dat zij bij het vertrek op een wagen moest plaats nemen om den drang te ontkomen. 's f.RAYENIlAGF.22 Jttlij. Door Z. M. is aan zijnen adjudant in buitengewone dienst, den gene ra al-majoor A. E. Mansfeldt, commandant der 3C divisie infanterie, vergun ning verleend lol hel dragen der versierselen varugroolkruis der orde van het Zwaard, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. De majoor, magazijnmeester der artillerie le k!., J. G. Bosch, te Naar- den, is op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, en de 1" luit. \V. Tl. Nol- ihenius, van den generalen staf, is, op zijn verzoek overgeplaatst bij het le reg.' huzaren. De le luit.-adjudant. jhr. J. 1). Six. van het hataillon mineurs en sap- peurs. is benoemd tot adjudant van den kommandant in de Nieuwe llol- iandsche Waterlinie, bezuiden de Lek. 11. M. de koningin is lieden ochtend, vergezeld van 111). hofmaarschalk en ecne hofdame, naar de gemeenten GeldcrtnalsenBuren enz. vertrokken en heeft aldaar ecuige instellingen van liefdadigheid met een bezoek vereerd, lieden middag ten 5 ure: is II. M. in de residentie teruggekeerd. Van het reg. grenadiers en jagers zijn heden ochtend 120 man van hier naar het kamp te Milligcn vertrokken lot liet in gereedheid brengen enz. van die legerplaats voor het aanstaande kampement. Voor den door de vijf haringschuiten gisteren nacht aangebragtcn sleur- haring is besleed van ƒ33 tot ƒ20.80 het duizendtal. De pekelharing, waar van de hoedanigheid geprezen wordt, is nog niet verkocht. HUITKM.ANl)SCIIe HEHIGTKN BELGIË. Te Brussel zijn Zondag II. aangekomen de Belgische en Ncderlandsche vereenigingen, die zullen deelnemen aan den internationalen tooneelwcd- slrijd, uitgeschreven door de Maatschappij der jonge tooncellief hebbers te Brussel. Van het station werden zij door de feestvierende vereeniging afge haald en daarna ging het in oplogt door enkele hoofdstraten naar den Augustijnen-tempel, waar de eerewijn werd aangeboden. De letterkundige vereeniging /'Onder Ons", van Utrecht, speelde reeds in het Alhamhra hel bekende: "Een bankbillet van duizend gulden." Achtereenvolgens verwacht men nog vereenigingen uit Roermond, 's llage cn Amsterdam. De Belgische policie heeft zich meester gemaakt van een persoon, ver dacht van het vervaardigen van valschc bankbilletten. Hij is te Marseille geval. Ook twee medepligtigen, door hem aangewezen, zijn reeds in handen der poiici e. ESGELA X 19. LONDEN. 21 Julij. De heer Gladstone heelt in het lagerhuis, bij de regeling der werk zaamheden, medegedeeld dat de zitting van het parlement uiterlijk binnen drie weken zou gesloten worden. Aan hel parlementslid Mial, den jjvcraar voor gelijke regten der gods dienstige gezindten, werd dezer dagen in het Crislal-Palace een feest aan geboden bij welke gelegenheid hem cene beurs werd overhandigd met 10000-guinjes (ongeveer ƒ125000). Een verschrikkelijke ontploffing heelt in eet^st (Zuid-Wallis) plaats gehad. Twintig werkliedeiHM? meer zwaar gewond: de toestand van twee httWer aan hun behoud wanhoopt. Uit New-York wordt gemeld dat in den staat Indiana de cholera met grootc hevigheid is uitgebarsten. FRAMiB IJ li. Door le Soir was gemeld dat de regering renc aanvrage van den Spaanschen gezant tot uitlevering van den op Fransch grondgebied vertoe vende!) cabeciila Santa Cruz met eene weigering beantwoord had. Van offi- cieuse zijde was1 dit berigt tegengesproken, doch niet te min houdt Ie Soir vol dat de Spaansche gezant wel gecne officiële aanvrage lot uillevering ge daan had. doch wel degelijk een verzoek in den bedoelden zin van zijne ^staalfabriek te Dowlais lerden daarbij min of is zoodanig dat men regering had overgebragl, waarop door den minister van buifenlandsche zaken met cene weigering zou geantwoord zijn. De commissie van rapporteurs over het wetsontwerp om aan de per manente commissie de beslissing toe te kennen over aanvragen tot vervolging van afgevaardigden heeft cene bijeenkomst gehouden. Drie voorstellen wer den ter vervanging of ter aanvulling van het voorstel der regering behandeld en verworpen, liet eerste strekte om, in den door den heer Rouher in de afdcelingcn besproken zin, eenvoudig het artikel der wet van 1819, waarbij voor eene dergelijke vervolging de magtiging der kamer wordt gevorderd, gedurende het reces buiten werking te stellen en de beslissing over de aan vragen aan de' regering over te laten; het tweede om uitsluitend aan den minister van justitie die beslissing op te dragen; het derde voorstel hield in dat de permanente commissie bij de hervatting der werkzaamheden van het ten deze door haar verrigte aan de nationale vergadering verslag zou doen, en de laatste bevoegd zou zijn vervolgingen, waartoe de commissie de Ver gunning mogt verleend hebben, alsnog te stuiten. Zaturdag middag heeft de schach van Perzië de hoofdstad vet laten. De president heeft hem tol aan het station van den Lyonschen spoorweg uitgeleide gedaan. Onder de geschenken, den schach aangeboden, bchooren verscheidene kostbare vazen cn andere voortbrengselen uit de fabriek van Sèvres. De prefect der Seine en de voorzitter van den Parijschen gemeen teraad hebben hem, uit naam van den raad,_een prachtig gebonden exem plaar aangeboden van het dezer dagen voltooide plaatwerk van den inge nieur Alphandles promenades de Paris. Dit uit 460 hout-, staal- en andere gravuren cn chromolithografien, cn uit 500 bladzijden tekst bestaande werk zal den schach tot ecne blijvende herinnering aan zijn aan de hoofd stad-van Frankrijk gegeven bezoek verstrekken. -- De heer Pbilarèle Chasles, de beroemde docent der geschiedenis van de Duitsche litteratuur in Frankrijk, is overleden. Hij was geboren den 8" October 1798 te Maiuvilliers bij Chartres en sedert 1841 hooglccraar in de vreemde talen cn letterkunde aan het Collége de France. SPANJE. Het te Madrid bestaande comité van openbaar welzijn heeft een mani fest uitgevaardigd, waarin het verklaart het te Murcia cn le Carthagena aangevangen werk le zullen voortzetten tot dat alle provinciën, stedelijke gemeenten en kantons in het volle genot hunner autonomie zullen zijn. DUITSCIILAA». Het is nader gebleken dat de Fransche dagbladen eene wijdere strek king hebben gegeven aan het door den generaal von Manleuffel te Belfort gesprokene dan met de waarheid overeenkomt. De generaal heeft alleen gezegd dat hij regt moest laten wedervaren aan Frankrijks genie, dat door den oorlog niet verzwakt was. De Afrikaansehe maatschappij heeft op nieuw ecne gift van 25000 lit. van den keizer ontvangen. Te Dresden is officiëel bekend gemaakt, dat zich tot den IC11'» dezer in de omliggende plaatsenbehoorende onder het district der hoofdstad, 251 gevallen van cholera hebben voorgedaanwaarvan 93 met doodelijken afloop. In de stad waren tot 18 dezer 16 personen door de ziekte aangetast en 8 overleden. OOSTENRIJK. Onder voorzitterschap van prins Attersperg, president-minister, is er te Weencn cene conferentie gehouden van cenige aulorileiien, om te beraad slagen over maatregelen ter bestrijding der cholera. Het bleek, dat de ziekte sedert ecnige dagen zeer was verminderd. Den 1GC naren in de stad 89 en in de voorsteden 74 lijders. Den 17 en 18 hadden zich in de stad cn voorsteden te zanien acht nieuwe gevallen voorgedaan. OOST-I IV DIE. BATAVIA. 7 Jttnij. De zittingen d:r commissie van enquête in zake de expeditie legen Atchin hebben geregeld plaats. Eenige officiren zijn naar Batavia opgeroepen, om in deze zaak gehoord te worden. in den avond van 3 Mei jl. werden te Kopahiang (residentie Palem- bang) drie schokken van aardbeving waargenomen. De beweging plantte zich voort van het noorden naar het zuiden. Ook in de Minahassc zijn op verschillende punten schokken van aardbeving waargenomen. In verscheiden dessa's van de controlc-afdeeling West-Bandong (Prcan- 1 gcr-Regenlscbappcn) heerscht nog steeds de knokkelkoorts. In de afdeeling Sockaboemi kwamen 349 koortslijders voor, van welke 149 herstelden cn 16 overleden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Ciriel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den 2d,n commies bij het depart, van financiën G. I». Fclmenger. Ontslagen: eervol, als onderwijzers in het teekenen en de landmeetkunde aan de kweek scholen voor lulandsche onderwijzers te Bandong en Soerakarla E. B. Dui men Krumpclman en F. W. du Vignau; als buitengew. subst.-griffier bij den landraad te Tagal. M. C. II. G. Coenen. Benoemd: tot assist.-resident van Koeningan (Cheribon), de ambtenaar op non-activiteit Y. Strikwerda, laat stelijk assist.-resident van Sintang; tot lioofdoiiderw. aan de kweekschool voor Inlandsclie onderwijzers te Soerakarla, de hoofdondcrw. aan de kweek school voor Inlandsclie onderwijzers te Bandong J. C. Klimmer; tot hoold- onderw. aan de kweekschool voor Inlandsclie onderwijzers te Bandong, de 2' onderwijzer aan die school J. YV. van Leeuwen; tol 3d'® onderwijzer aan die kw eekschool 1'. Koppenol :r tot 3d™ onderwijzer aan de kweekschool voor Inlandsclie onderwijzers te Soerakarta C. Bruins, thans die betrekking bc- kleedende. Belastmet de waarneming der betrekking van 2dt" onderwijzer aan de kweekschool voor Inlandsclie onderwijzers le Bandong, de hoold- ondcrw. te Patti R Metclerkamp. Geplaatst: bij de statistieke opname van Java (opnemingssectie Japara), de controleur 2' kl. bij het binnen!, bestuur op Java en Madura J. J. van Santen. Goedgekeurd: dal door den directeur van binnenl. bestuur gedurende de maand April 1873, bij het binnenl. be stuur op de bezittingen buiten Java en Madura is geplaatst: in het gouv. Sumatra's Westkust, de benoemde controleur I' kl. M. L. E. llalewijn. en dat door den landraad te Pamalaug (Tagal) is benoemd: tol builengew.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2