BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag Hó Julij ÓS73, ft0. ó69. BINNENLANDSCRE BERIGTEN. LEIDEN, 19 Julij. f Heden morgen werd op de begraafplaats aan de Groenesteeg het lijk ter aarde besteld van jhr. mr. J. N. van Puttkammer. Het hoofd der ge meente, eenige raadsleden en andere autoriteiten woonden, benevens de hh. ambtenaren der gemeente-secretarie, de plegtigheid bij, die ingevolge ver langen van den overledene in alle stilte plaats had. Het café de Paauw biedt gewoonlijk bij de kermis de gelegenheid aan tot eene aangename ontspanning. Steeds mag de heer Keuls er in slagen een gezelschap te engageren, dat in alle opzigten aan de verwachting voldoet. Ook ditmaal is hij daarin, naar wij meenen, gelukkig geslaagd. Blijkens hierachter voorkomende aankondiging zullen in genoemd café van Woensdag - tot Zaturdag dagelijks matinées en soirées musicales worden gegeven door de artisten van het théatre lyrique te Amsterdam, onder directie van dehh. de Boer en van Biene. Te oordeelen naar de reputatie, die dit gezelschap in de hoofdstad geniet, mag men er zich van verzekerd houden dat men 5 menig genocgelijk uur in de Paauw zal kunnen slijten Zag de ondernemer in vorige jaren zich met een talrijk bezoek vereerd en mogt hij zich steeds 5 de tevredenheid van het; publiek verwerven, wij twijfelen er niet aan of dit zal ook nu weder hel geval zijn. Wij wenschen hem dit toe, daar hij van zijnen kant geene opoffering heeft ontzien, om het publiek voldoening te verschaffen. In het kofïijhuis de Gouden Kroon zal gedurende de kermisweek alle 13; avonden optreden een zang- en operetten-gezelschap van den Salon des variétés 12 uit Rotterdam. Ook van dat gezelschap mag men, vooral wat het comische genre betreft, verwachten dat het den bezoeker een hoogst aangenamen avond zal verschaffen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 81 tot 102 volwassen personen en 24 tot 38 kinderen. 41 De minister van financiën vestigt de aandacht van belanghebbenden op 9' de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Indie, door j'. middel van het stoomschip Prins van Oranje, van de maatschappij "Neder- I63, land",waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op den 5den Augustus aanst. is bepaald. De daarmede te verzenden brieven enz. behooren uiterlijk jij in den namiddag van den 4den aan het Nieuwediep aangekomen te zijn. jj2 Volgens het U. D. is voor den spoorweg Leiden—Woerden nog slechts >48 voor 2 millioen ingeschreven; verschillende gemeenten zullen eerst aandee- 84, len nemen wanneer de zaak kans van slagen heeft. Concessionarissen zul- 17 len nogmaals een beroep doen op het publiek, alvorens zich tot het buiten- 25, land te wenden. 42. Het stoomschip Koning der Nederlanden is, volgens berigt van 17 Julij, van Batavia naar Nieuwediep vertrokken met volle lading, 22 volwassen passagiers, 29 kinderen en 153 soldaten en Chinezen. Volgens berigt van kapitein Oort, voerende het stoomschip Prins Hendrik, uit Aden dd. 17 dezer, was de reparatie in goeden voortgang en zou de reis 32 naar alle waarschijnlijkheid binnen acht dagen voortgezet kunnen worden. Gisteren had te 's Hage de gewone vergadering plaats van den genees- 16 kundigen raad in Zuidholland. ®- Onder de mededeelingen behoort 0. a. die, dat zoowel het drink- als het 6*0. grachtwater te Schiedam nog steeds in een allerongunstigslen toestand ver- 11 keert. Voorts werd geconstateerd, dat zich hier en daar geneeskundigen 1 voordoen, voorzien van eene doctorale bul, elders gekocht, en de onmoge lijkheid om hun hier te lande den titel van doctor te betwisten. Zoo bleek 0 ook, dat een persoon, die noch in Engeland, noch in Noord-Amerika een iap examen had afgelegd, maar zich toch hier te lande had uitgegeven voor een tandheelkundige en zich als zoodanig had gevestigdop de vraag van den inspecteur, aan wien hij door den toenmaligën commissaris des konings, den heer I.oudon, was verwezen, wat hij doen moest om hier de bevoegdheid te hebben tot uitoefening van dat vak, en op hel antwoord, dat hij zich daartoe aan een examen moest onderwerpen, verder te kennen gaf. dat hij 1 zoodanig examen nog niet had ondergaan en ook van de theorie niets wist. jl Het bleek verder dat de man slechts was de knecht van een Amerikaansch tandheelkundige te Brussel, van wien hij zoo wat het kunstje had afgezien. üver het bijhouden van lijsten nopens de vaccine werd eene woordenwis seling gevoerd, waarbij dat bijhouden door een der leden werd bestreden, .Ij', hetzij om het belemmerende dier taak, hetzij omdat het nutteloos en zelfs .Qj schadelijk is voor de zaak zelve. De inspecteur wees echter op het wette lijk voorschrift daaromtrent. Het bedoelde lid, de heer Evers, stelde voor, „jj dit de raad zich tot den minister van binnenl. zaken zou wenden, met ver- n. zoek, dat alleen geldig mogen zijn de certificaten van den geneeskundige omtrent toegepaste vaccine. Met groote meerderheid is overeenkomstig dat Z voorstel besloten. In verband tol de gebleken in het algemeen ongunstige stcrfteverhouding hier te lande in vergelijking met het buitenland, werd de vraag ter sprake gebragt, in hoever het wenschelijk ware wettelijke bepalingen in het leven te roepen legen het gebruik van drinkwater met organische sloffen bezwangerd. Tegen de verontreiniging van het drinkwater wenschte de heer Ballot te 2 hebben verzocht aan den minister van binnenl. zaken een adres in te dienen tot het voordragen van een wets-ontwerp, en wel op grond van de ongun- stige stcrfteverhouding hier te lande. Dat denkbeeld vond bestrijding, als moetende niet uitsluitend de Loesland van het drinkwater kunnen beschouwd worden als oorzaak van het kwaad. Na uitvoerige beraadslagingen werd bepaaldelijk een voorstel gedaan om den minister te herinneren aan den vroeger gedanen stap, en aan hel daarbij gedane verzoek tot het voordragen van wettelijke strafbepalingen tegen het verontreinigen van drinkwater. Een voorstel echter van den heer Rombach, om de zaak lot eene volgende - vergadering aan te houdenwerd bij meerderheid van stemmen aangenomen. ln een brief, geschreven aan boord van een der ter reede van Atchin liggende schepen, in de Arnh. C. opgenomen, leest men 0. a. het volgende: Wij hebben tot heden, 11 Mei, hel prachtigste weer van de wereld gehad, met geen oogenblik stremming der communicatie. Gij begrijpt dat dit wel os °P Batavia bekend raakt; trouwens de vice-president van den raad van Indië heeft alles behoorlijk kunnen nagaan, want die is heden ochtend pas van hier naar Batavia vertrokken. Ik vooronderstel dat deze wel een mondje zal 5,1 opendoen bij den gouverneur-generaal, want hij was ook een van degenen, 1.7! die volstrekt de noodzakelijkheid niet inzag van algeheele terugroeping der 31 troepen. Met het grootste gemak was de positie aan het strand hier behou- -. den kunnen blijven, en de komst van den nieuwen generaal met versche >Ct troepen afgewacht kunnen worden. Dan was er oneindig veel meer gewon nen geweestdan dat wij nn in September of October op nieuw zullen moeien beginnen; want om dan dezelfde positie te krijgen, die wij nu hadden, zullen er weer tal van menschen moeten opgeofferd worden, behalve nog het idéé dat wij nu weggejaagd zouden zijn, zooals de Atchinezen natuurlijk beweren, hetgeen toch volstrekt het geval niet is. De troepen hebben dap per gevochten, en daarom te meer is het zoo jammer, dat dit aUes voor niets is geweest. Uit goede bron vernemen wij, meldt de Arnh. C., dat de generaal van Swieten onder de volgende voorwaarden naar Indië is gezonden. Hjj ontvangt: 1°. eene gratificatie in eens van ƒ40000; 2°. van den llden Junij af het activiteits-tractement van luit.-generaal van het Indische leger a ƒ30000; 3». van den dag van vertrek uit Europa tot dien van terugkeer in Europa eene toelage van ƒ100 per dag, dus per jaar ƒ36500; 4». vrijen overtogt naar en van Indië. In geval van overlijden blijven zijde kinderen het volle pensioen van luit.-generaal genieten, totdat het jongste meerder jarig is. Op de aanbevelingslijst tot het benoemen van een rector aan het gym nasium te Rotterdam, zijn geplaatst: 1°. mr. J. B. Kan, rector aan het gymnasium te Nijmegeu; 2°. dr. E. Mehler, rector aan de latijnsche school te Zwolle; 3d. dr. I. G. van Eykenrector aan het gymnasium te Delft. Uit de omstreken van Haarlem verneemt het Hbl. dat hier en daal de aalbcssenstruiken dit jaar zeer geteisterd worden door een worm, die veel overeenkomst heeft met den motworm. In eene groote kweekerij wa ren de bessenstruiken geheel kaal gevreten. Men was voornemens den ge- heelen boomgaard uit te roeijende struiken te verbranden en nieuwe te planten. Opmerkelijk is, dat de wormen alleen de roode en witte bessen aantasten, maar eenige regels zwarte bessen, midden tusschen de andere staande, onaangeroerd lieten. Te Amsterdam zijn heden nacht ten 2 ure de stukken van een vuur werk, dat heden avond in de Amstel-jagthaven zou afgestoken worden, en die in eene loods gereed lagen, door zelfontbranding ontploft. Die stukken alsmede de bergplaats zijn vernield. De vuurgloed leverde een indrukwek kend gezigt op, maar door spoedig aangebragte hulp zijn grootere rampen voorkomen. Men meldt uit Leeuwarden: In de Donderdag gehouden zitting van de staten dezer provincie, waarmede de zomervergadering is gesloten, is 0. a. de provinciale begrooting voor 1874 vastgesteld, zoo ook de begrooting, wat de kosten van het rijksbestuur dezer provincie betreft. Op deze laatste is door de staten een verhoogde som aangebragt voor de jaarwedden van den commissaris de konings, de gedeputeerde staten en den griffier met ƒ4500 en voor de ambtenaren ter provinciale griffie met ƒ2000. Naar men verneemt is de heer L. D. Laurense, le luit.-adjudant bij het lc bataillon, le reg. infanterie, alhier in garnizoen, benoemd tot luit.-adjudant bij het bataillon dienstdoende schutterij te dezer stede. De prijs der boter aan de waag alhier was: le soort ƒ53.50, 2e soort 47.—per 54 ton. Als een bewijs van grooten ijver, die te 'sBosch bij de jongste ver kiezingen heerschte, wordt medegedeeld, dat zich Dingsdag jl. bij de aanleg plaats der stoombooten twee rijtuigen bevonden, ten einde eenige stemgereg- tigden, die met de Rotterdamsche boot, welke ongeveer ten 5 ure aankomt, verwacht werdennog in de gelegenheid te stellen hun kiezerspligt te ver vullen. Daar de boot eerst na 5 uur aankwam, was de moeite echter vergeefs. 's GRAVENHAGE 19 Julij. Door Z. M. den koning zijn verleend de navolgende pensioenen: aan den heer E. C. J. van Goens, pred. bij de Waalsche hervormde gemeente te Leidenten bedrage van 1587en aan den heer J. Eikemapred. bij de hervormde gemeente te Otcrdum (Groningen), ten bedrage van ƒ600, beiden met ingang van 1 October 1873. Na afgelegd eind-examen, zijn tot veeartsen bevorderd: A. van der Meulen, te Gemonde; H. van Staa, te Sneek; J. Hoogland J. Gzn.te Utrecht; T. Folmer, te Amstelveen; J. Jansma, te Lippenhuizen; E. A. Kok, te Rotterdam; allen leerlingen van 'sRijks veeartsenijschool. Bij resolutie van den minister van financiën is bepaald, dat te rekenen van 1 Augustus aanst. de te Breskens, Harderwijk en Noordwijk geves tigde post- en telegraafkantoren zullen worden vereenigd onder het beheer van een ambtenaar, hoofd van het vereenigd kantoor. In de gisteren avond door de eerste kamer gehouden zitting had de voortzetting plaats der interpellatie nopens onzen politiekcn toestand. De minister van justitie, de heer de Vries, zeide nagenoeg het volgende: Mijnheer de voorzitterDe minister van oorlog heeft na de verwerping van art. 3 van het ontwerp van wettot wijziging der militiewet, aan Z. M. den ko ning zijn ontslag gevraagd. Voor weinige dagen is dat adres door Z. M. den koning aan den ministerraad gezonden ter consideratie en advies. De minis terraad overweegt, welken raad hij aan Z. M. den koning zal behooren le geven, zoowel omtrent dat verzoek om ontslag als omtrent datgene wat in de bestaande omstandigheden daarvan hel gevolg zal moeten zijn. De mi nisterraad beschouwt die omstandigheden als hoogst ernstige, niet alleen met hel oog op de afgeloopen zitting en den uitslag der verkiezingen, maar ook lettende op de politieke rigtingen die zich al meer en meer beginnen af te scheiden en vooral op den aangevangen nog niet geëindigden strijd met Atchin. De kamer houde zich overtuigd, dal de raad van ministers de vraag: wat te doen? overweegt met al den ernst dien het belang des va derlands vordert; maar ik vertrouw dat de kamer zal goedkeuren dat de raad van ministers de strekking dier overwegingen niet, ook niet aan deze kamer bekend make, voor dal de uitkomst er van aan het oordeel en de beslissing vafi het geëerbiedigd hoofd van den staat zal zijn onderworpen. De voorzitter dankte den minister voor de gedane mededecling. De heer van Goltstein dankte de regering voor het antwoord door haar gegeven, llij iiad de vragen gedaan, omdat daardoor omtrent den tóestand I van het oogenblik, waaromtrent zoo vele geruchten loopende zijn, licht zou kunnen verspreid worden en vertrouwde daarmede in 's lands belang gehan deld te hebben ook met het oog op zijn wcnsch, dat dc volgende zitting niet geheel onvruchtbaar moge zijn. llij hoopte dat de overwegingen van den ministerraad spoedig lot een goed en gewenschl einde zouden gebragt worden. De heer Crcmers deelde dien wensch. De heer van Goltstein had gezegd, dat hij hoopte, dat de beraadslagingen van den ministerraad mogten leiden lol een gewenscht einde. Indien spreker zich 1111 herinnerde wat de heer van Goltstein heeft gezegd en welken bijzonderen wensch deze koes terde en welke verwachtingen en teleurstellingen deze uitsprak, dan nam spreker dien wensch, die zeker door allen gedeeld wordt, aan, maar iso leert dien van de toelichting, welke die spreker daaraan had gegeven. En in dien zin legde hij zich bij dien wensch neder. De kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5