in>^ BUITKMjANDSCIIË REHIGTENT" PER TELEGRAAF. hers Aan eon brief uit Indië ontleent de Arnh. Cour. o. a. hel volgende: k zal niet zeggen, dat er geen redenen bestonden om Atchin den "oorlog arhe verklaren; dit was wel degelijk het geval of zou spoedig het geval ge veest zijn. De redenen echter, welke in het manifest van den gouverneur- tereraal worden opgegeven: «trouweloosheid en verraad", waren zoo ge tocht, dat het duidelijk was, dat men den oorlog wilde, in dollen ovcr- e"einoed, niet denkende aan de gevolaen. liet verlaten der missigil kan ik ►egrijpen. Men wist toch niet, waar men was en waar den kraton te vin- n delenen bovendien werden de troepen, die zich zoo voorbeeldeloos dapper a«enOonden, langzamerhand gedemoraliseerd. Naar men zegt, heeft men 5 Clii- lesche gidsen gehad, die het thans gekozen punt van landing ten sterkste ïadden afgeraden en daarvoor hadden aangewezen Pepro-punt, cenige mijlen lnteios lelijk van de rivier, vanwaar, volgens hen, een bruikbare weg liep lot nen-lak voor den kraton dien men voor eene houten poort kon houden en ver-vaar men geen noemenswaardige versterkingen zou aantreffen. De lei- Iers der expeditie moeten toen gezegd hebben: «Wanneer xde gidsen aan- aden te landen ten oosten der rivier, en niet ten westen, moeten wij juist iet tegenovergestelde doen van hetgeen zij zeggen; waarschijnlijk willen ze '•"Sins toch in den val laten loopen." Hoe men er toe is kunnen komen het :uer,trand geheel te verlaten, verklaar ik niet te begrijpen. Er was drinkwater. toplen was tegen de aanvallen der Atehinczcn gedekt door een rivier, of een tonham, en het genomen fort en het terrein waren zeer hoog. Hier en laar stonden konosnootboomen, zelfs huizen, en de wind moet juist in dit "aizoen het gunstigst zijn geweest. Had men er nog maar een fort ge sjouwd en dit blijven bezetten, liet westelijk schiereilandje, gevormd door rdenedoelde rivier of inham en de zee, was met eene bezetting van 400 man inneembaar geweest. In dat geval had men ten minste het morele échec, r plat wij door terugtrekken gedeeltelijk geleden hebben, voorkomen. «Men spreekt nu van 10000 man, die naar Atchin zullen gezonden wor- n "ien. Wanneer men mij de zaak wil opdragen, doe ik het met minder. Er honig nu wel een geroep over duizenden Atchinezen, die tegenover ons in het hoeeld staan, maar niemand heeft ze gezien. Ware de expeditie goed aange- cnk.egd, hadden de bataillons de sterkte welke ze belmoren te be/itten, had ,nen gccne hulptroepen van Madura genomen; ware de troep gewapend ge lest met Beaumonl-geweren en had men voldoende artillerie gehad, dan va,!on ook deze expeditie zonder twijfel gelukt zijn. Niemand heeft meer dieiijan 300 Atchinezen in open veld gezien 1 "sGRAVENllAGE17 Julij. ce° Door Z. M. is geagreëerd de opklimming van den eersten kapittel-ridder Ier Duitsche orde, Balye van Utrecht, O. baron van Dedem. als jongsten 329,;ommandeur, mitsgaders de onderlinge opklimmingen der overige leden van 1 d(ict kapittel der orde en de door het kapittel der Duitsche orde gedane hp.ieiizn van den commandeur J. D. graaf van Rechtcrcn van Ahnem tot coad- utor der orde, mitsgaders de opklimming van d.-n ridder-expectant F. J. W. J laron van Pallandt van Barlham tol tweeden kapittel-ridder en de admissie noSian R. G. S. baron van Rhcmen van Rhemenshuizen tot ridder-expectant, gegcrcgligd tot het dragen van het kleine kruis der orde. dra- - Tot directeur van een der rijks-telegraafkantoren is benoemd de tele- eengrafist 2e lil. M. A. Schut. ,,iCl De kapitein der genie F. M. baron van Eek is bij liet departement van (|c»orlog overgeplaatst, om daarbij werkzaam te zijn. ingevolge art. 11 van het reglement voor het kon. instituut voor de nariue te Willemsoord en overeenkomstig het door de commissie voor het 'ifnemen van het examen ingediende proces-verbaal van rangschikking, zijrr dieii|oor den minister van marine benoemd tot adelborst 3' kl. bij voormeld denstiluut. de navolgende jongelingen, in alphabelische orde gesteld, als: ■aijel 11. van den Berg, jh'. J. J. C. G. Bowier, W. J. Cohen Stuart, II. Flaes, I. J. Hissing, J. 11. van Hoogstraten, J. M. I'. Kluit. M. E. B. J. Kluit, I. Kuyp. .1. M. Phaff, C. M. Roeiers van Lennep, jhr. J. K. F. 11. von Schmidt aul Altenstadt, E. F. 11. Sutherland, P. C. Swaan. T. M. Tromp, "fg-J. F. Tydeman, K. D. de Vassy, R. O. J. Verschoor, J. Vos en D. N. DeiVeniholl. wijl De eerste kamer heeft heden het wets-onlwerp tot bekrachtiging van van:redieten ten behoeve van tot de dienstjaren 18G7 lol en met 187Ü behoo- rende onverevende vorderingen ten laste der begrooling van Nederl. Indië ':n eenige andere wets-ontwerpen aangenomen. 11611 Aan het ministerie van binnenlandsche zaken is heden aanbesteed: '"''tiet maken en stellen van den bovenbouw van eene draaibrug met twee raste overspanningen tegenover de Oosterdokshuis te Amsterdam. Minste on-inschrijvers waren de hh. E. Rollin en C0., te Brainc-lc-Cqmte (België) 1 denróor ƒ172.800. '"I" aan ENGËLANB. oor LONDEN. 16 Julij. che De Times heeft nadere berigten ontvangen omtrent het gebeurde te aanElmina. Den 14dc° Junij sommeerde de commandant van het fort de hoof- ijkglcn der Elminezen om hunne wapenen al te geven. In slede van aan die sommatie te voldoen, verlieten de weerspannigen de stad, en voegden zich „lij de Ashanlijnen, die op geringen afstand in de bosschen gelegerd waren. b'J* Hierop werd bevel-gegeven tot het bombardement; en weldra had het vuur lid, ran het kasteel en van de schepen het oproerige kwartier der stad in de ten iscli gelegd. Uit herhaalde ontploffingen kon men opmaken, dat in de brandende huizen groote hoeveelheden buskruid verborgen waren. Denzclf- den dag, 's namiddags ten een ure, ontving het garnizoen, beslaande uit eneBritsche mariniers, matrozen van de oorlogschepen en negersoldalen, bevel tien tegen de voor de stad liggende afdeeling Ashanlijnen en Elminezen uit eet Ie rukken. Een hevig treilen ontstond, waarbij de Ashantijnen zich als •en. naar gewoonte dapper weerden, doch dat daarmede eindigde, dat zij met ren een verlies van 300 dooden en vele gewonden in het bosch de wijk moesten nemen. Onder hunne gesneuvelden was een neef van hunnen koning. Een e" paar Hollandsche vlaggen, die den vijand lol vaandels dienden, werden door sell de Brilsche troepen vermceslerd. De Ashanlijnen hadden vooraf hun voor as, nemen te kennen gegeven, om de Engelsche vlag op het fort Elmina door sc|, de Hollandsche te vervangen. Den dag na het gevecht slagtten en offerden •m eel.' S''00t aantal slaven, wier zielen die van hunne gevallen hoofden op 'de reis hemelwaarts vergezellen moesten. Volgens de verzekering van een paar Fantijnsche krijgsgevangenen, waren de Ashantijnen voornemens op nd. 27 Junij Cape Coast Castle aan te lasten. Reeds hadden zij eenige honder- icni den stormladders gereed gemaakt. Al de beschikbare matrozen en mari- 01ieniers waren door de schepen aan wal gezet, om de plaats te helpen vcr- „en dedigen. Echter gevoelde de bezetting, met het oog op de getalsterkte van len vijand, en op de kans van een nachtelijken aanval, zich zeer zwak. 1 n .tok vreesde men dal er. in geval van eene bestorming, iu de met vluglc- ?!le ingen opgepropte stad een geweldig bloedbad zou aangerigl worden. Men schatte dat de Ashantijnen, enkel rondom Cape Coast Castle, meer dan 50000 sterk waren. Te Liverpool hebben in den laalslen tijd vele faillissementen plaats ge haddie, naar men vreest, nog door andere zullen gevolgd worden. De handel slaat aldaar bijna stil. Volgens berigten uit Mexico heeft het congres eene wet aangenomen, waarbij verklaard wordt dat de gewezen president Juarez zich verdienstelijk heelt gemaakt jegens het vaderland, en aan de regering een crediet wordt verleend van 50000 piasiers om een monument op Juarez gral op te rigten. waarop zijn standbeeld zal worden geplaatst. Voorts wordt in die wet be paald dat jaarlijks op den geboortedag van Juarez de vlag op alle publieke gebouwen zal worden geheschen, en op zijnen sterfdag halver stok zal waaijen, terwijl aan ieder der drie dochters van den gewezen president, alsmede aan zijnen minderjarigen zoon, van rijkswege een jaargeld van 3000 piasters zal worden toegelegd. FRANKaiJÜ. De hertog de Broglie, vice-president van den raad van ministers, is, evenals de president-maarschalk en de president Buffet, door den scliach tot grootkruis der Orde van den Leeuw en de Zon verhevende hoogste onder scheiding, die in Perzië verleend wordt. De drie heeren waren zoowel bij de gala-voorstelling in den schouwburg als bij het feest op het Trocadero met die decoratie versierd, die in het in brillaulen gevatte portret van den regerenden monarch bestaat en aan een blaauw lint om den hals wordt gedragen. Maandag zal in de nationale vergadering de door 77 afgevaardigden van de linkerzijde voorgestelde interpellatie plaats hebben van de regering over hare binnenlandsche politiek. Officiéél wordt het gerucht tegengesproken dat de gezant te Rome, de lieer Fournier, door den heer Laguerronière, en die te St. Petersburg, de generaal le FIó, door den heer de Pajol zullen vervangen worden. Een verschrikkelijke brand heeft Maandagavond laat in de Magasins de nouveautés op den hoek van de Rues Monge en Mouffetard gewoed. Iu een kwartier uur lijds lag het geheele gebouw in de asch. Na in groot levens gevaar te hebben verkeerd en niet zonder brandwonden zijn de meeste bedienden op het uiterste oogenbük gered. Een der bovenbewoners echter, zich uit het raam willende laten afglijden, stortte dood neder. Drie bedien den kwamen in de vlammen om. BÏIITSC1IL.A1VD. De Nordd. Allg. Zeil. deelt mede, dat dezer dagen de sergeant Hiib- ner, van het reg. grenadiers Prins Karl van Pruissen n°. 12, het hospitaal heeft verlatennadat hij 28 maanden onafgebroken in verschillende inrig- tingen van dien aard had doorgebragt. Op 16 Augustus 1870 bij'Mars la Tour door een geweerkogel in de linkerdij gewond, werd hij opgenomen in de ambulance. De pogingeri, aldaar tot zijn genezing in het werk ge steld, bleken weldra zeer onvoldoende le ztjn geweest; om de nadeelige gevolgen der onlvangene wond weg te nemen, heeft hij sedert bijna 28 maanden in verschillende hospitalen doorgebragt, zonder dat de pogingen zijn gelukt. Met hem is het laatste slagtoffer van den Duilsch-Franscheu oorlog door de geneeskundige dienst huiswaarts gezonden. De Berlijnsche bladen deelen een aantal bijzonderheden mede betreffende de boevenwereld in de Duitsche hoofdstad. Men berekent, dat van de 820.000 inwoners van Berlijn omstreeks 40,000 een strafvonnis te hunnen laste nebben, waarvan de helft recidivisten en een vierde gedeelte vrouwen zijn. Voorts is gebleken, dat de Duitsche misdadigers eene soort van verecniging gevormd hebben en vrij goed georganiseerd zijn; Berlijn is het centrale punt, van waar door agenten de gemeenschap met andere plaatsen onder houden wordt. Daardoor laai het zich ook verklaren, dat in den regel wel de dieven, maat' niet de gestolen voorwerpen worden opgespoord; deze worden onmiddellijk verwijderd uit de plaats, waar de diefstal gepleegd is. Voorts beeft men kleinere vereenigingenwaarvan elke zich met eene afzonderlijke soort van diefstal bezighoudt en slechts als groote uitzondering op het ter rein der anderen werkzaam is. Uit Wiesbaden meldt men dat het badsaizocn aldaar weinig drukte oplevert, een gevolg van het opheffen der speelbank. Ook de voorspiegeling dat. mogt het getal der bezoekers minder worden, het gehalte beter zou zijn, heeft zich niet verwezenlijkt. Vooral de bouwspeculatie lijdt daardoor. VERSAILLES, 16 Julij. De linkerzijde is van oordeel dat het reces dei- kamer tegen het laatst van September moet eindigen, opdat de vergadering weder bijeen zij tijdens de geheele ontruiming van het Fransche grondge bied door de Dnitschers. Drie groepen van de linkerzijde hebben besloten te stemmen tegen het voorstel van den minister Ernoul, betreffende de nieuwe bevoegdheid, aan de permanente commissie te verleenen. LONDEN, 16 Julij. Het huis Baring Brothers heeft er in bewilligd om met de regering van Venezuela in overleg le treden over de belangen dei- houders van Yenezueelsche obligatiën. BAYONNE, 17 Julij. Don Carlos heeft gisteren nacht den Spaanschen bodem betreden. Hij heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij den God der heirseharen aanroept. Bij het hooren der doodsnikken van Spanje, zegt hij, komt hij voor God en het vaderland strijden. Hij wil niet mei de armen over elkander van den heldhaftigen herslellings-oorlog getuige zijn. Hij betreurt de verblindheid van het leger, dat vijftien eeuwen van glorie onder het vaandel der monarchie vergat. Spanje, aldus eindigt hij. roept onze hulp in. Vrijwilligers, voorwaarts! Spanje sterft. Vrijwilligers, laat ons het redden! Te Zugurramundy. waar don Carlos de vrijwilligers van Lizzaraga rondom zich schaarde, heerschle veel geestdrift. Te San Sebastian zijn eenige Carlisten aangehouden. LONDEN, 17 Julij. De Times meldt dat waarschijnlijk de bank haar disconto tot 4 pet. verlagen zal. WIESBADEN, 16 Julij. liet klooster Berghoven, een bedevaartplaats, is gisteren van regeringsweze gesloten en de nederzetting van de redemptoris ten ontbonden geworden, BERN, 16 Julij. De nationale raad heeft na langdurige beraadslaging ver nietigd de verkiezingen, die in October en December 1872 in hel kanton Tessino onder den invloed der clerikalen voor den nationalcn raad gedaan waren. ATHENE, 15 Julij. In de kamer was heden aan de orde een voorstel lot het uitbrengen van een votum van wantrouwen in hel kabinet. Met 81 legen 75 stemmen behaalde de regering de zege.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3