BUI TEN LA N DSC 11E B E R IG T E N PER TELEGRAAF. melerwaardj het raderstoomschip Borneo, ter westkust van Sumatra was geslalionneerd het schrcefstoomsehip 4e kl. Maas en Waalte Deli hct gouvernements-stoomschip Bronbeek. Het Turksche blad Bassirei is geschorst, omdat het de valsclie tijding had gegeven dat Turkije schepen naar den Indischen archipel had gezonden tot ondersteuning van Atchin. Volgens de Meppeler Ct. houdt men zich in koloniën der maatschappij van weldadigheid onledig met het vervaardigen van 30,000 aardzaltken, die gebezigd zullen worden tot het opwerpen van verschansingen hij de vol gende expeditie tegen Atchin. - Naar men verneemt, heeft het geregtelijk onderzoek in zake de laatste hotsing der treinen voor het station van den Rijnspoorweg te Gouda het gevolg gehad, dat de vvisselwachter J. teregt zal staan wegens verregaande onvoorzigligheid, waardoor menschenlevens in gevaar zijn gebragt. Te Schiedam is Zondag II. een lievige brand ontstaan in de hand- schoenenkraam van den Tyroolschen koopman Carl Wimpissinger, die zoo spoedig in hevigheid toenam, dat de kraam met haren inhoud in weinig tijds in de asch lag. De belendende kramen werden voor de vlammen be hoed, maar al de voorwerpen werden daaruit weggedragen en elders gebor gen. Rijaldiep de brand niet snel onderdrukt of indien hij bij nacht ont staan warezouden de gevolgen hebben kunnen zijn dat hel stadhuis waartegen de kramen onmiddellijk geplaatst zijn, een prooi der vlammen geworden was, vVant de aanplakborden zijn ten deele verbrand, kozijnen verschroeid en ruiten gesprongen. De voorwerpen in de verbrande kraam waren legen brandschade verzekerd. De; andere kramers hebben door hél water en hel wegdragen hunner goederen, nog al schade geleden. -- Te Utrecht is overleden ds. J. 11. Böskensedert 1845 predikant bjj de Ned. herv. gemeente aldaar. Tc Utrecht heeft Zondag 11. het volgende voorval plaats gehad. Een gezelschap Amsterdammers, ongeveer 25 personen sterk, had zich, om een onderling uitgelegden pot te verleren, derwaarts begeven. Het gezelschap vermaakte zich zeer goed en had in een der logementen zijn intrek geno men. Na ccne ruime vertering gemaakt te hebben, kwam het op betaling aan, doch nu bleek het, dat de persoon, die dc beurs had, zich uk de voeten gemaakt had. Daar het gezelschap nu geen voldoende middelen be zat voor de betaling van dc gemaakte onkosten, moest men aan den kaste lein het bij zich hebbende goud en zilver als waarborg afgeven. Te Arnhem heeft zich dezer dagen eene vrouw zoodanig aan sterken drank te buiten gegaan, dat zij geslikt is. Zaturdag avond II. is eene vrouw, die te Arnhem als passagier 3e kl. op den trein van den Rijnspoorweg naar Utrecht had plaats genomen, te Wolfhezen in den wagen doodgebleven. Te Rheden is den I2J'n dezer op eene boerenhofstede, Ilcrikhuizen ge naamd, een treurig ongeluk voorgevallen. Terwijl de vrouw des huizes aan hare dagelijksche bezigheden was, ging hel nog jeugdige dienstmeisje naai den put om water te halen. Bij het omhoog heffen van den emmer schijnt zij den zwengel van den put te hebben losgelaten, welke nu met zulk een geweldigen slag tegen haar hoofd sloegdat zij op de plaats bleef liggen. Geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepen, maar het meisje, 18 jaren oud, was reeds dood. Door curatoren van het gymnasium te Groningen is de heer dr. J. L. Sirks, conrector aan die instelling, voorgedragen ter vervulling van het rectoraat, opengevallen door de benoeming van dr. J Wijnne, tothoogleeraar. Te Sluis was dezer dagen eene dame met een paar knapen van 12 en 14 jaar op de wandeling, toen een dezer laatsten, een sigaar willende opsteken, den nog brandenden lucifer bij ongeluk in een der plooijen van de japon der dame liet vallen. In een oogenblik stond deze in vlamen sleehls door de hulp van een in de nabijheid werkend man, die de dame, bij gebrek aan beier middel, in een moddersloot wierp, mogt het gelukken het vuur,.dal reeds al haar kleeren had aangetast, te stuiten. Met brand wonden overdekt, werd zij naar hare woning overgebragt. Men hoopl haar in het leven te behouden. -- De Snrinaamsche Cour. meldt: -/Het verheugt ons Ie kunnen mede- deelcn, dat volgens telegraphisch 1-erigt het stoomschip Bengal, met 530 koelies, op den 13,itn Mei uit Calcutta herwaarts is vertrokken, en dat een ander stoomschip is gecharterd lol vervoer van eene andere bezending im migranten. die tot dat einde reeds zijn geëngageerd. Voorts dat. naar ons is medegedeeld, door Z. Exc. den minister van koloniën een crcdiet is aan- g. vraagd van 300,000 tot vermeerdering der premiën voor den aanvoer van immigranten." Hetzelfde blad meldt: «Met genoegen deelen wij mede dat het schip Lalla Bookh, met koelies uit Britsch-Indië, bij het vuurschip is ten anker gekomen. Van de ingescheepte 380 immigranten zijn op reis 11 overleden." - Volgens beriglen uit Aruba is hel Nederl. stoomschip Honfleurkomende van Maracaibo, op dc kust op strand gezet, liet schip had een zwaar lek en men vreesde dat het zou zinken. 's GRAVEN11AGE 15 Ju lij. Door Z. Jl. zijn benoemd: tot procureur bij het prov. gercgtshol in Noordholland de heer m'. J. L. Woltcrbeek Dz., plaatsvervangend kanton- reten en procureur dij de arrond.-rcgtbank te Amsterdam; tot procureur bij de arrond.-regtbank te Amsterdam de heer II. J. J. Weuzman, aldaar; tot regter-plaalsvervanger in de arrond.-regtbank te Zierikzee de heer mr. J. P. N. Ermerins, advocaat aldaar; tot substituut-griffier bij het prov. ge- regtshof in Noordholland de heer mr. A. M. Pareatt, kantonregler te Woerden. Bij kon. besluit van 12 Julij zijn benoemd: tot directeur van het post kantoor te Oisterwijk, de heer T. de Winter, thans directeur van het post kantoor te Noordwijk; te Noordwijk. de heer II. Holtzschue, thans gea- grëerd klerk; tot commies der posterijen van de 2e kl. de heer D. D. van der Voort Maarschalk, thans directeur van het postkantoor te Harderwijk: tot di recteur van het postkantoor te Harderwijk, de beer A. Hartjens, thans direc teur van het postkantoor te üoelinchem; te Doelinchemde heer C. J. Ixoppet thans directeur van het postkantoor te Sas van Gent; te Sas van Gent, heer P. J. van Santen, thans directeur van het postkantoor te Breskens. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hert; Nadat mededeeling was gedaan van de ingekomen wetsontwerpen en adresse is de kamer overgegaan tot het op nieuw zamenslcllen harer afdeelingcn. Dc afdeelingen van eerste kamer hebben heden onderzocht de verscl lende wetsontwerpen, die bij haar aanhangig zijn. ËltlGGLAHO. LONDEN, 14 Julij. De vice-admiraal Sherard Osborne heeft aan de Timesnaar aanleidii van hare opmerkingdat Engeland en Nederland de wrange vruchten q het Sumatra-tractaat reeds plukkeneen brief geschrevenwaarin hij toogt, dat Engeland, door aan de Nederlanders op Sumatra de handen t te latenden voor Engeland zeer belangrijken sleutel der zeeëngte t Malakka roekeloos verspeeld heeft. «En men moge vragen, dus zegt l wat zal zulk een klein land als Nederland thans legen Engeland vermogr Ik antwoord: lees in de plaats van «Nederland" «Dnitschland", en ga daar de gevolgen na." FRAKHRM K. Volgens den offfcieusen Frangais zal in de nationale vergadering I voorstel worden gedaan een reces te nemen voor den tijd van ruim d maanden, namelijk van 27 Julij tot 3 November. Uit de tot hier toe door de Duilschers bezette departementen mt. men dat de ontruiming geregeld voortgaat. Clermont is reeds door hen ?i laten. Men spreekt nu van een nabij Metz op te rigten Duitsch observal kamp. De hertog van Aumale is aangewezen, om den krijgsraad, voor welt maarschalk Bazaine zal te regl slaan, te presideren. Met het oog op l groot aantal stukken, dat de hertog heeft na te slaan, om op de hooglet de zaak te zijn, heeft hij den president der nationale vergadering vo eenigentijd verlof gevraagd. Te Parijs zal van 1 tot 9 September worden gehouden het intern tionaal congres van Oriëntalisten. De zittingen van 1 tol 5 September zi len gewijd zijn aan Japansche, Chinesche en aanverwante vakken; died volgende dagen aan Egyptische, Assyrische, Semitische, Indische, nieti Grieksche, Tartaarsche, Indo-Chinesche en Oceanische studiën. In den gemeenteraad van Lyon heeft de prefect Ducros thans verklaai, dat het gebeurde alleen het gevolg is geweest van een erg misverstand. II heeft een crediet van 100,000 frs gevraagd, ten einde den schach van IV. zië behoorlijk te ontvangen, wanneer hij Lyon doortrok. SPANJE. Te Barcelona heelt eene manifestatie tegen de Carlisten plaats gelul De burgerlijke gouverneur heelt den volkshoop onder het oog gebra: dat men de Carlisten niet zou overwinnen door aldaar de orde te versti ren, maar wel door hen in het veld te bevechten. De internationalen moeten, naar men met zekerheid verneemt, de slt en haven van Carthagena in hunne magt hebben. ITALIË. Uit de dagbladen blijkt dat de linkerzijde der kamer zeer vcrontwaa digd is, dewijl men haar bij de zcmenstelling van het nieuwe ministerie voorbijgegaan, niettegenstaande de val van het kabinet Lanza-Sella hooli zakelijk aan hare houding toe te schrijven is geweest. Aanvankelijk bestoi bij de heethoofden dier partij het voornemen zich gezamenlijk aan .dewerl zaamheden van het parlement te onttrekken, doch dc invloed van dt nieuwen leider der linkerzijde Deprelis beeft ten slotte gezegevierd en I algevaardigden overtuigd dat een dergelijke slap van weinig constitutionele zin blijk zou geven. Men verzekert dat de schach van Perzic niet te Rome komen, ma) alleen Turyn bezoeken zal. Dc stad Belluno is op nieuw door eenen schok van aardbeving gelroffci die echter niet zoo sterk was als de vorige. Evenwel heelt hij hel insloi ten van dc Domkerk, een prachtig gebouw, dal reeds stond te waggelen veroorzaakt. OIJITSCHJL AN ÉS. Volgens officiële opgave is het aantal cholera-gcvallcn Ie Dresden ci omstreken toegenomen. In de week, eindigende den 10""° dezer, waren t 85 lijders bijgekomen, waarvan er 26 zijn overleden. In de stad zelv hadden zich van 8 tot 10 dezer twee nieuwe gevallen voorgedaan en vva één lijder bezweken. Te Straatsburg studeren thans een groot aantal Russische dames, dt echter de gewone collegiën niet bezoeken, maar afzondclijk onderwijs ontvangen PARIJS, 14 Julij. In eene vergadering van het linkercentrum heeft d: heer Jules Favre eene rede gehouden over de binnenlandsche politiek. Dl vergadering besloot zich met hel bureau der gematigde linkerzijde te ver staan ovrr het indienen cener interpellatie aangaande die politiek. VERSAILLES, 14 Julij. In de nationale vergadering is voorgesteld, di zitting den 27'"'D dezer te verdagen. Dit voorstel is urgent verklaard.Dt. he:r Ernoul heeft een ontwerp ingediend, ten doel hebbende aan eene manente commissie het regt te geven om magliging te verleenen tot hel mid, kroo ven vervolgen van afgevaardigden, die zich hebben schuldig gemaakt aan heler diging jegens de nationale vergadering.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2