Tot plaatsvervangend kanlonrcgler te Zaandam is benoemd de heer nr. F. W. Smit aldaar. Aan den ingenieur van den waterstaat 3e kl. O. A. Escher is onbe paald verloi verleend met behoud van ancienneleit. He officier van gezondheid 3e kl. A. Peters, uit O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Aan den beer G. J. Bosch, directeur van den Wilhelminapolder te Kattcndijkc, is opgedragen dc Nederl. regering te vertegenwoordigen bij bet te Wecnen le houden internationaal congres voor den landbouw en het boschwezei'. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Z. M. de koning en II. Iv. H. prinses Marianne hebben elk voor een bedrag van ƒ1003 ingeschreven ten behoeve van verschillende vernieuwingen en herstellingen in de kerken der Ned. herv. gemeente alhier. Aan het strand Ie Scheveningen is door eene commissie eenc villa ge huurd, waarin, gedurende het badsaizoen, iederen Zondag voor de bezoekers en badgasten in verschillende talen eene godsdienstoefening zal worden ge houden. Behalve de beide predikanten van Scheveningen zijn ook predikanten uit andere plaatsen uilgenoodigd, de dienst te vervullen, welke reeds aan staanden Zondag 20 Julij door den lieer Dermout zal worden geopend. Hel muziekcorps van het 4e reg. infanterie, onder directie van den heer Grenlziiis, heeft gisteren weder eenc muziekuitvoering op het groot ste delijk badhuis gegeven; de keus van het programma en de uitvoering werden door het publiek zeer opgemerkt, zoodat hel te hopen is dat dit muziekcorps zich nog bij herhaling op het badhuis zal doen hooren. De kapelmeester verdient wegens zijne leiding bijzonderen lof. BUITENLANDSCHE HEIUG 1 EN. ENGELAN©. LONDEN. 13 Julij. In het hoogerhuis zijn door een der leden cenige vragen lot de rege ring gerigl naar aanleiding der in de dagbladen opgenomen tijdingen van nieuwe overwinningen, welke de Ashanlyncn op de Goudkust zouden behaald hebben. De minister van koloniën antwoordde dat de regering gcene bc- riglen ontvangen had, doch dat hij wel vreesde dat de tijdingen der dag bladen later zouden bevestigd worden. Bij de regering was geen later be- rigt ontvangen dan onder de dagteckening van 4 Junij, waarin vermeld werd dat de Ashantyncn nabij Donequa, in hel district Denkira, stonden en er een beslissend gevecht met dc Fantynen werd te gemoet gezien. Te Liverpool zijn nog berigten ontvangen uit Cape Coast Castle en Elmina van 23 Junij. Een aanval der Ashantijnen op Cape Coast Castle werd eerstdaags verwacht. 30000 Ashantijnen waren op 15 mijlen van de stad gekampeerd. De Engelschen maakten groole toebereidselen om den aanval af le slaan en verwachtten versterking. De Times is van meening dat het in 1072 tusschen Nederland eii Groot-Brittannië gesloten tractaat niet die vruchten draagtdie men zich daarvan beloofde. Nederland stootte het hoofd voor Atchin en Engeland zag zich genoodzaakt Elmina le verwoesten. Het verlies van de stad El mina, zegt dat blad, is niet gering te achten. Eene stad met 10000 zielen wordt gemakkelijker verwoest dan weder opgebouwd, vooral aan de Afri- kaansche kust. Ook zal de verwoesting van hare hoofdstad de negerbevol king niet gunstiger voor ons slemmen. Maar het ligt er nu eenmaal toe. Dit is de straf op onze zorgeloosheid. Hadden wij, door vroegere ondervin ding geleerd, aan de luist eene voldoende krijgsmagt van negersoldaten .georganiseerdzoo zouden wjj thans den Ashantijn geen haas behoeven te zien spelen in ons gebied en in dat van de onder onze bescherming staande stammen. Wij zijn het aan de Fanlijnen en aan onze eer verschuldigd, den indringer te verjagen en te straften. Blijkens eene officiële statistiek bestond de handelsvloot van hef ver- cenigde koningrijk in 1872 uit 2i42t zeilvaartuigen met 4.145.888 tonnen inhoud en 3662 sloomvaartuigen met 1,536,075 tonnen inhoud, in hel ge heel dus 25083 schepen met een tonneninhoud van 5,681,963. De handels vloot der Brilsche overzcesche bezittingen en der Engclschc eilanden iu het kanaal bestond in hetzelfde jaar u t 11721 schepen met 1,531,866 tonnen inhoud. Het totaal van alle schepen tot hel Brilsche rijk behoorende be droeg derhalve 36804 met 7,213,829 tonnen. Eene vergelijking van deze cijfers met de officiële opgaven over 1868 levert het volgende resultaat. De zeilvaartuigen zijn afgenomen met 4403 (de Engelschc handelsvloot met 3280, de koloniale met 1123) van een gezameniijken inhcuii van 626,434 tonnen, terwijl de sloomvaartuigen daarentegen met 866 in getal en met 603,347 tonnen in inhoud toegenomen zijn. Te Ingelheim, in Hessen,, had dezer dagen de verloving plaats van de grootvorstin Maria Alexandrowna dochter van Alexander II, en prins Alfred van Engeland, vermoedelijk troonopvolger van hertog Ernst van Saxen-Coburg- Goiha. F R A M IS E.S Door eenige dagbladen wordt medegedeeld dat er aan gedacht wordt om gedurende het reces der nationale vergadering le Parijs een handels- congres le houden, tot de hij woning waarvan de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden bij de Fransche regering en de voornaamste koop lieden en industriëlen van elk iand zonden worden uilgenoodigd. In dit congres zou door dc Fransche regering een onlwerp-handelsverdrag worden ter tafel gebragt en ter onderzoek aangebodenhetwelk iu de hoofdzaken eensluidend zou zijn met de tractalen van 1860. Wanneer het congres dit ontwerp gewijzigd of ongewijzigd zou hebben vastgesteld zouden op dien grondslag onderhandelingen met de verschillende mogendheden geopend wor den, welke dan vermoedelijk spoedig tol het sluiten van gelijkvormige trac talen leiden zouden. Vrijdag avond heeft de schach het cirque bezocht. De daarin gegeven voorstelling', vooral de werkzaamheden der clowns, schenen hem bijzonder te bevallen. Na afloop der voorstelling begal hij zich naar het Louvre, om er de galerijen van oudheden fe bezigligen. Hij werd aldaar ontvangen door den minister van onderwijs. Dc voornaamste beelden en groepen waarbij de vorst zich ophield, werden door electrisch licht verlicht. De Venus van Milo en de Melpomene werden vooral door hem bewonderd. Bij zijn vertrek werd de groote binnenplaats van het Louvre met groen en rood Bengaalsch vuur verlicht. Zaturdag avond heeft de schach de gala-voorstelling in den schouwburg bijgewoond. Zij was zeer luisterrijk. De schach, tusschen den president en deit heer Bullet gezeten, betuigde herhaaldelijk zijne tevredenheid. Het vertrek van den schach is bepaald op Vrijdag. Uit Lyon meldt men dat het geschil tusschen den gemeenteraad en den prelect is uit den weg geruimd. De prefect heeft de leden gemagtigd de zaal binnen le gaan op vertoon van hun convocalie-billet. jlle pre sident van de departementale commissie heelt aan den president van den algemeenen raad een brief gerigt, waarin hij aandringt op de onmiddellijke bijeenroeping van den raad. SPANJE. Uil Madrid meldt men van den 9JtI1 dat de leiders der linkerzijde, a'a) Diaz Qtiinlero en Cala, eene bijeenkomst hebben gehad met de heeren Cas- |)at telar en Salmeron, vertegenwoordigers der regterzijde, om tot een vergelijk em£ te komenhetwelk aan de onverzoenlijkcn den terugkeer in de cortes mo gelijk zou maken. De linkerzijde vordert echter eene aanmerkelijke veran dering van de wet betredende den slaat van beleg, gelijk mede de afzetting-j n van den tegenwoordigen gouverneur van Madrid, die zich bij de roodepartij gehaat gemaakt heeft door zijne publicatie, waarvan de inhoud, met korte woorden uitgedrukt, nederkwam op: «rust is de eerste pligt des burgers." Aan deze vorderingen zullen de regering en de meerderheid der kamer waarschijnlijk niet voldoen, daar zij het met hare waardigheid, waarop de linkerzijde met zoo veel ophef een beroep doet, moeijelijk kunnen overeen brengen' heden eenc wel le maken en die morgen weder in le trekken, om- dat zij aan de tegenpartij mishaagt. ''n8 Aan besluiten der regering tot het nemen van krachtige maatregelen tot herstel der orde en van de krijgstucht bij het leger ontbreekt liet niet. s 'ai ITALIË 'aad oen Volgens de Ital. Nachr. heeft de Paus den Spaanschcn pastoor Santa ,„jle Cruz doen welen, dat zijne handelingen niet slrooken met het priesterlijk jenl ambt, dat hij bekleedt. Dc pastoor zou echter geen acht geslagen hebben ie op deze vermaning, en nu zou de II. Vader den priester in de uiloefening ,aat^ zijner waardigheid schorsen. De Unzzeta tJi-Palermo deelt mede, dat prof. Federici met den schil-,an tcrendstcn uitslag als middel legen de cholera aangewend heeft de onderhuid-Bjj sclie inspuitingen met morphine. De genezing moet onmiddellijk volgen. van Genoemde geleerde is voornemens een werk uit te geven over de ondervin-yel)t ding, in dit opzigt in het hospitaal te Palermo verkregen. gen DIHTSCHLA1VD. wez( De proefneming te Wilhelmshaven met eene nieuwe soort torpedo's laats heeft een goeden uitslag opgeleverd. Dc zamenstelling wordt geheim ge-den, houden, ook zooveel mogelijk de wijze van behandeling. Naar men zegt,open heeft de chef der Duilsche admiraliteit reeds voorloopige maatregelen geno-lra, men om van de nieuwe uitvinding langs dc gchcele Duilsche kust partij tekanl trekken. De uitvinder is dr. Albert Ilerlz, »maschinen-ingenieur" bij derend Duitsche marine. Meije De Schles. Volltsz. meldt dat pastoor Cichon en kapellaan Richter, dicaloel: het adres van den hertog van Ratibor en andere katholieken mede hebbcnde c onderteekend. van de kerkelijke overheid in last hebben ontvangenten schriftelijk te verklaren: 1°. of zij bekennen het stuk te hebben onderlee-8raa ine ide I 1 n ent n tnu uur irni om irtr 8 jjzc istt lil 111 hin ïlan oon of zij wer .H. II kend; 2". of zij toen wel wisten wat zij ondertcekenden en 3». kelijk met den inhoud van het adres instemmen. de c Op 14 Julij zal te Frankfort een aanvang worden gemaakt met de der regterlijkc behandeling der zaak van de 46 beschuldigden, die hebben deel-m'es genomen aan de rustverstoringen, den 21sl'D April aldaar. Er zijn 196 gc-v's'li tuigen gedagvaard. De akte van beschuldiging beslaat niet minder dan 33 ,eul' compres gedrukte bladzijden. Mala In de wateren van Westphalen zag men dezer dagen eene menigtevan doodc visschen drijven. Reeds sedert eenigen lijd heeft dit verschijnsel tk'Madt aandacht getrokken; het is het gevolg van eene nieuwe praktijk bij desan> vischvangsl. De visch wordt door een smakelijk aas in groote hoeveel liedenveslc naar bepaalde punten gelokt, waar men van lijd tot tijd onder water dyna- v( niiet-patronen Iaat springen. Op die wijze worden telkens een aantal vis- der sclien tegelijk gedood, maar tevens zondanig verspreid, dat de meestenH verloren gaan. Men vreest dat op die wijze de visscherij geheel zal vernie- D( tigd 'worden, en men hoopt dat er spoedig maatregelen zullen genomen offici worden om deze wijze van visschen tegen te gaan. GOIT-IKSIE. BATAVIA. 4 Junij. De commissie van enquête in zake de Atchinsche expeditie is reeds verscheidene malen vergaderd geweest. De kolonel Krocsen, waarnemend lid van de algemcene rckenkameidie deel uitmaakte van de commissie eti reeds eenige zittingen had bijgewoond, heeft verzocht van verderedeelnemiit: aan het onderzoek te worden ontslagen. Omtrent de ontworpen tweede expeditie wordt het stilzwijgen bewaard, ^""j daar de dagbladen hieromtrentmet liet oog op het algemeen belang en dt §mi[| wcnschen der regering, niets willen mededeelen. Een afzonderlijk staf- tol bureau voor de tweede expeditie wordt opgerigt. De kapitein van Daalett, ,]C11 adjudant van den leger-commandant, is daarbij geplaatst en zal in zijn tegen-te„en woordige betrekking worden opgevolgd door den kapt. der artillerie Ge; D van Pit litis. acke de k gene zond 13e I bij I kapt J. V. luit. De

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2