aangenomen in ontvang en uitgaaf ail ƒ537.195. De aanvraag om subsidie van de gemeente Gorincliem, voor eene school, is afgewezen. Aan de ge meente Leerdam is een subsidie toegekend, in dien zin dat ten laste der gemeente Leerdam blijft eene som van ƒ15000. De vergadering is door den lieer commissaris in naam des konings gesloten. liet diner gisteren door den minister van koloniën, den heer Fransen van de Putte, op bel gemeente-badhuis gegeven, ter eere van den generaal van Swicten, die op het punt van zijn vertrek naar lndië staat, werd bij gewoond dcor Z. K. 11. den prins van Oranje, al de ministers, de gezanten bij ons hof, sommigen met hunne dames, eenige militaire autoriteiten, als mede do< r den oud-minister van Bosse. Naar men verneemt zal de schietwedstrijd, welke in de maand Augus tus op de vlakte van Waalsdorp zou plaats hebben, niet doorgaan. BUITISNLAiNDSCIIE UI51*IGTKN BELGIE. Men meldt uit Custinne (Namen) dal Maandag 11. aldaar een hevig on- weder, vergezeld van hagelslag, woedde. In de kerk. waarin tijdens het on weder juist dienst werd gedaan, ontstond eene groote verwarring. Twee zware slagen deden het kerkgebouw dreunen en al de aanwezigen waren door den schrik als verlamd. Nadat men van den eersten schrik was be komen zag men drie mannen liggen, waarvan een schijnbaar levenloos, en tusschen de stoelen ook drie vrouwen buiten kennis, allen blijkbaar dooi den bliksem getroffen; van een der vrouwen was een arm verlamd. Ge lukkig was niet een hunner doodelijk getroffen. De man die hel ergste werd getroffen is ook herstellende, maar aan de beenen ziet men duidelijk het spoor van den cleclricken stroom. In de kerk kan men ook duidelijk het spoor van dezen stroom nagaan. De toren en het dak zijn op verschillende plaatsen beschadigd. In een der muren, hier en daar van kalk ontdaan, ontdekte men een klein gaatje. ËNfiELAND. LONDEN 10 Julij. Gelijk reeds gemeld is kwam dezer dagen in het lagerhuis het voorstel in behandeling van den heer Henry Richard, dat het huis de koningin bij request verzoeken zou haren minister van builenl. zaken te gelasten onder handelingen aan te knoopen met de andere mogendheden, niet het doel om de noodige verbeteringen te brengen in het internationale regt en te gera ken tot de aanneming van een algemeen en blijvend stelsel van internatio nale arbitrage. In de toelichting van zijn voorstel wees de spreker op den gedurig sterker geopenbaarden aandrang, welke van alle klassen der maat schappij in alle landen uitging, dat er eene of andere oplossing.mogt ge vonden worden, welke hetzij hel uitbreken van cenen oorlog kon verhoe den ol althans een einde maken aan de schrikbarende uitzetting der oor logsuitgaven op de begrootingen van alle staten van Europa. "Zij werden geschat op 400,000,000 'sjaars, behalve de renten van de voor oorlogsuitga ven aangegane geldleeningcnzoodat de bevolking van Europa alleen niet minder dan 550,000,000 jaarlijks voor dit doel had op te brengen. In de laatste 22 jaren waren de schulden der staten van Europa met 1500 mil- lioen toegenomen, van welke ontzaggelijke som niet minder dan 88 pCt. voor oorlogsuitgaven, en slechts 12 pCt. voor andere doeleinden strekken moest. De oude spreuk si vis pacem para bellum" achtte de spreker eene beleediging van het gezond verstand, omdat zij de mogendlnden het aan zienlijkste deel harer inkomsten voor oorlogsuitgaven deed besteden. /'Wan neer de onderdanen, zcide hij, roepen om brood, geven de regeringen hun kogels; terwijl zij roepen om onderwijs, geven zij hun militaire exercitiën; terwijl zij roepen om gezonde en goede woningen, bouwt men hun kazer nen". Ook de wetenschap was door cenen rampzaligen geest bezeten, cn legde zich niet de borst loc op het uitvinden en volmaken van vcrnielings- werkluigen. De militaire uitgaven waren in de laatste dertig jaren verdub beld en liet liet zich aanzien dat zij in de eerstvolgende dertig jaren op nieuw verdubbeld zouden worden; hij achtte het dringend noodzakelijk dal hieraan door eenig middel paal en perk wierd gesteld, opdat cr niet een algemeen bankroet van alle staten volgen zou. De minister Gladstone bestreed het voorstel. Na cenige aanmerkingen op den vorm, bragt bij de voor vele jaren voorgestelde gelijksoortige motie van Cobden in herinnering, om te betoogen dat het gevaarlijk was derge lijke motiëii aan verwerping bloot te stellen. Tegenover de motie van Cobden toch bad de toenmalige eerste minister Palmersion verklaard dat hij in alle opzigtcn in de zienswijze van den voorsteller deelde, doch be- i zwaar zag tegen een dergelijk votum van het parlement en daarom in over weging gaf dat Cobden de motie zon intrekken. Cobden had dien raad niet opgevolgd en het resultaat der stemming was geweest dat het vredelievende voorstel met 176 tegen 79 stemmen verworpen was, hetgeen natuurlijk een slechten indruk naar builen gemaakt bad. Ite heer Gladstone verklaarde dal bij ten aanzien van deze motie hetzelfde standpunt zou innemen. De regering achtte liet echter wcnschclijk dat de motie van den heer Richard niet in stemming kwam, niet alleen omdat de verwerping eenen slechten indruk zou maken, maar ook omdat de aanneming niet zou strekken in bet belang van het door de regering even hoog als door den voorsteller gestelde beginsel. Op de Brilsche regering toch rustte nog altoos de bij liet tractaat van Washington aangegane verpligting om met de mogendheden in onderhandeling te treden over het algemeen aannemen der drie begin- j selen van volkenregt ten aanzien van de verpligtingen der neutraliteit, I welke als" grondslagen van dat tractaat waren aangenomen. Die onderhan delingen hadden nog geene plaats gehad, omdat de toestand van Europa daarvoor, naar het oordeel der Brilsche regering, minder geschikt was. Maar zij achtte den toestand van Europa op hel oogenblik even weinig geschikt om onderhandelingen in de rigting dier motie aan te knoopen, en meende bovenal dat Engeland daartoe het initiatief niet nemen kon voor dat het aan de bij1 het tractaat van Washington aangegane stellige verplig ting zou hebben voldaan. Nadat sir Wilfrid Lawson voor de motie gesproken, en de heer Richard te kennen gegeven had dat hij op eene stemming bleef aandringen, stelde lord Enfield de orde van den dag voor. Dit voorstel werd met 98 tegen 88 stemmen verworpen, en de motie van den heer Richard daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een persoon, die op de stoomboot City of Washington voer, berigt, volgens een telegram, uit Philadelphia aan de Times .gezondendat sedert het vertrek uit Liverpool (op 24 Junij) er geene zon noch starren, ten ge volge van zware misten, te zien waren geweest, en alle waarnemingen alzoo verijdeld werden. Toen het vaartuig op de bank van "Gull-Rock" stootte, kon men slechts drie ellen voor zich uit zien; ware de boot op de »LuitIe- Gull-Rock" geloopen. die ongeveer 200 ellen verwijderd was, dan zou het schip aan stukken geslagen zijnmen dacht algemeen dat de vaart op New- York aanliep. Er was geene otitslellenis. De booten werden nedergelaten en in drie uren waren al de aan boord zijnde personen geland. Het getal reizigers was 28 der eerste klasse en 481 andere. De zee was kalm en het lossen van het geschut, dat het eerste teeken der ramp aan wal was, bragt een aantal kleine booten aan de zijden van de stoomboot. De afstand van het strand was 485 ellen. Al het scheepstuig is gered geworden en nu ligt het vaartuig vlak met 15 voelen water in het hol. Er bestaat hoop dat het niet geheel verloren is en dal een gedeelte der lading, ofschoon beschadigd, gered zal worden. Volgens berigten uit Japan is het paleis van den Mikado te Jeddo den 5d™ Mei II. tot den grond afgebrand; verscheidene dames van het hof moe ten in de vlammen zijn omgekomen. Er zal nu een nieuw paleis worden opgerigt volgens Europeesch model. De gevangene Christenen zijn thans bijna allen weêr hersteld in hunne bezittingen cn hunne burgerlijke regten. Den len Julij was in de stad Bikuzon, ongeveer 100 mijlen van Nagasaki, een oproer uitgebroken. Spoedig was het getal der muiters tot 50000 man aangegroeid. Zij maakten zich meester van de vesting Fikudko, waar zich de autoriteiten bevonden en verbrandden alle gebouwen. Slechts twee of drie regeringsbeambten redden hun leven door de vlugt. In het binnenland moet een oude Christelijke kerk ontdekt zijn. FRAKKRIJ K. De ontruiming der door de Duitsehers bezette departementen wordt geregeld voortgezet. De ofïicieuse Francais waarschuwt tegen het houden van demonstratiën bij die gelegenheid, en zegt: Men verzekert ons dat de regering uit eene wel te begrijpen voorzigtigheid van meening is dat elke openlijke manifestatie, niet alleen bij den uitlogt der Pruisscn, maar ook bij den inlogt der Fransche troepen, behoort vermeden te worden. Het is bovendien niet waarschijnlijk dat de inwoners van Lotharingen een onver mengd feestgenot zouden kunnen smaken; zouden zij uit het oog kunnen verliezen dat de nagalm hunner feestviering de smart en den spijt hunner broeders te Metz en te Straatsburg vermeerderen zou, en op dezen den indruk zoude maken als of men hun lijden en hunnen rouw vergat' De .Voniteur bevat een berigt uit Belfort, houdende dat hel lort de la Miotte is ingestort, nadat de Pruissen schoren hadden weggenomen, die er geplaatst waren. De schach van Perzië heeft bij zijne togten door Parijs ook met veel belangstelling de bouwvallen der hoofdstad bezigtigd, te welen: de Tuile- rien, bet Palais-Royal, het raadhuis, het Vendüme-plein enz. Bij het gezigl van de plaats, die de kolom van Vendöme vroeger innam, moet hij gezegd hebben. »Dc Pruissen hebben minder wreed jegens Parijs gehandeld dan de rarijzenaars zeiven." De schach heeft zich een geruimen tijd in den acclimalatie-luin opgehouden en den president en den directeur dier inrigtlng. de heeren Drouyn de Lhuys en Geoflroy Saint-IIilaire, een nader bezoek toegezegd. De groote Amerikaansche planten en gewassen en het aquarium hebben de aandacht van den vorslelijken bezoeker vooral in eene hooge mate getrokken. Sedert de overheid strenge maatregelen genomen heeft legen de burgerlijke begrafenissen, zijn deze overal toenemende. Zelfs op plaatsen, waar derge lijke begrafenissen vroeger ten eencnmale onbekend waren vinden zij tegen woordig plaats. Door de academie van wetenschappen zijn drie correspondenten voor de afdeeling natuurlijke historie gekozen. Bij de vorige verkiezing trachtten sommige leden Darwin op de voordragt te plaatsen; doch de afdeeling bad zich toen tegen zijne candidaluur verklaard, zoodat hij niet op de lijst van aanbeveling voorkwam. Ditmaal slaagden zij in zoover, dat de afdeeling hem op de lijst plaatste. Doch bij de stemming blcel hij verreweg in de minderheid. Gekozen werden de heeren Henstrap, Dana en Carpenter. ZWITSERLAND, Te Bern hield men zich dezer dagen uitsluitend bezig met den treuri- gen afloop van een duel tusschen den heer Ronca, arts te Lucern, en den student llausmann te Bern. Laatstgenoemde had op een openbare plaats een vriend van den heer Ronca onverhoeds aangevallen en hem met een zoogenaamden "doodslager" verscheidene zware wonden in het gelaat en op het hoofd toegebragt. De heer Ronca stelde zich zoo snel mogelijk tusschen den aanvaller en zijn vriend, ten einde hem te beschutten en ont ving toen zonder verdere woordenwisseling eenige slagen in het gelaat. Het gevolg hiervan was uitdaging van de zijde des heeren Ronca aan den student. De twist zou met de pistool worden beslecht. Op het terrein aangekomen, had de lieer llausmann het eerste schol; hij miste zijn teen stander, die hem een oogenblik daarna met een kogel derwijze in het hoofd trof, dat de dood onmiddellijk daarop volgde. De heer Ronca verwij derde zich uit het kanton, maar keerde een paar dagen na het feit tent" cn stelde zich in handen van de justitie. Voorloopig is hij tegen stort in? eener waarborgsom van 10,000 Ir. op vrije voeten gesteld. e u r. i< a e n ei 'o ri ae lit ol lez P Ar lat Ier ■aa Hel ?,hi nel nei spz Je de uite toe 3EA T) mste rnhe ordrc G ral ronir aarle Hert eeuw eiden [oastr otterc 'trech Li Vc Na male Ho ik d nen uit i zeer De pi Dép Dei

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2