(!c rigtingen waren. Op een moest zich daarin verblijden, zorgen der rijks-commissie, worden worden in- rene ontzetlende drukte, maar dank zij den genomen maatregelen, liep alles in vrij goede orde af. hoor het schrikken van het paard is een rijtuig achteruit-in het water geloopen. De daarin zittende vier personen zijn gelukkig gered. Hel landhuishoudkundig congres, dat te Delft wordt gehouden, heeft gisteren en heden zijne werkzaamheden voortgezet. Zierikzee is aangewe zen als de plaats alwaar de volgende bijeenkomst zal plaats hebben. Te Rotterdam is tot predikant bij de Ned. herv. gemeente beroepen ds. S. ,S. de Koe, predikant te Buitenpost. D». Kruyff, pred. te Velp, heeft voor het beroep naar Haarlem bedankt. De Amst. Cour. meldt dat burg. en weth. van Amsterdam hnnne zor gen wijden aan het nagaan van de ruwe wijze van vervoer der nuchtere kalveren, opdat er een einde kome aan de klagten, die met betrekking tot dat vervoer op de nu gebruikelijke wijze herhaaldelijk zijn gerezen. Reeds voor- cenigen tijd heeft hel dagelijkseh bestuur beriglen in het buitenland naar de regeling dezer zaak doen inwinnen, zoodal met grond mag worden verwacht, dat weldra te dien opzigte verbeteringen zullen gevoerd. Te Utrecht is gisleren de jaarlijksche algemcene vergadering geopend van I de Nederlandsche maatschappij tot bevordering van nijverheid. De voorzitter, lieer dr. A. Vrolik, gaf in zijne openingsrede een overzigt van de ver der maatschappij in het afgeloopen jaar, die niet onbelangrijk de internationale tentoonstelling te Weenen maakte Nederland betere figuur dan op eenige tentoonstelling vroeger, en elk vaderlander Veel van dien uilslag waS te danken aan de aan welker oprigling de maatschappij het hare had' bijgedragen. De voorzitter stelde voor Z. K. 11. prins Hendrik te be noemen lol buitengewoon cere-lid der maatschappij, hetgeen bij acclamatie werd aangenomen. -De aan dé orde gestelde onderwerpen werden achter eenvolgens behandeld, waarmede heden werd voortgegaan. Aan den heer van Eeden is eene jaarlijksche toelage van ƒ500 toegewe zen voor zijne bemoeijingen als directeur van het koloniaal museum, en aan den heer Fockte Utrecht, de tweede gouden medaille voor zijne handlei ding tot de zijdecultuur in Nederland. Tc Stolwijk is thans ook, aan de gevolgen van het eten van vergif tigde spijs in het huisgezin van zekeren M. een lievig lijden van cenige dagen. Onder Dalen is Zondag 11. de bliksem geslagen in een boerenwoning, door den schoorsteen; de op den schoorsteenmantel staande horden, de klok aan den wand werden beschadigd; drie kinderen de woning bevonden, geraakten in bedwelmden toestand. Daar de ouders hebben de burendoor ze de huismoeder overledenna schotels en die zich in voor een oogenblik de woning hadden verlaten, in de buitenlucht te brengen, de kinderen weder bijgebragt; zij hadden verder geen letsel bekomen. Ook onder de gemeente Margraten, in Limburg, is op dien dag de bliksem geslagen in de woning van den heer van Laer, ten gevolge waarvan die woning met stal en schi Ju legd. Een paard en 5 varkens kwamen daarbij om. Een verschrikkelijk voorval heeft Zondag avond na afloop van Mijers paardenspel te Wolvega tusschen dat dorp en Blesse plaats gehad. Een boerenknecht uit Steenwijkerwold die den circus bezocht had, naar huis lerugkeerende, ontving een doodelijken steek in den onderbuik van een persoon uit Steenwijk, die beschonken midden op den weg lag en door eerstgenoemde uit bestwil ter zijde werd gelegd. 'sGRAVEN»AGE. 9 Jtilij. Door Z. M. is de benoeming van den heer F. M. .oude, lot ontvanger der directe belastingen te Heerlen, op zijn verzoek Voorts is benoemd tol ontvanger te Heerlen enz. de lieer B. thans ontvanger te Asten c. a. Frederik is heden middag uil Duitschlaud in de resi- J. van Ghcrt, te 11a- zersw ingetrokken. L. 11. llorret. - Z. K. 11. prins dentic teruggekeerd. Bij gelegenheid der maskerade en de leesten te Delft hebben gisteren 87 treinen tusschen die plaats en den Haag geloopen, te zamen vervoerd hebbende 10000 personen. Voegt men hierbij het aantal bezoekers van Amsterdam, Haarlem, Leiden. Rotterdam en Schiedam, die, ter bereiking van Delft, van den spoorweg hebben gebruik gemaakt en men zal zich een denkbeeld kunnen maken van de drukte, die op de llollandsche lijn gedu rende den ganschen dag heerschle. Aan liet buitengewone plaats-bureau bij alhier verdrong men elkanderja vocht men als het ware om bekomen. Velen zagen zich teleurgesteld dat het station alLn1TaifdU biireat^Waalsbilletten voor Delft "werden om met men nigte te geraken, bekomen. tusschen het geruimen gedrang der voor dat bureau opgehoopte me- lijd moest wachten alvorens eene plaats te HUIYKNLANDSCIIK BKItlGTKN. het esgeland. LONDEN8 Julij. parlement zal waarschijnlijk op 7 ol 9 Augustus De zitting van gesloten worden. Bij den overtogt van den scliach van Perzie van hier naar Frankrijk hebben in het midden van het kanaal de Fransche stoomjaglen, aan boord van welke zich de scliach en zijn gevolg bevonden, en vier Engelsche pant serschepen, Agincouit, NorthumberlandHercules en Sultan, het Fransche eskader van vijf oorlogschepen ontmoet, en eenigen tijd lang hebben de oorlogschepen der twee natiën te zamen den scliach ten geleide gestrekt. Daarna hebben de Fransche schepen de Engelsche en de Engelsche schepen de Fransche vlag gcheschen en heeft een geweldig kanongebulder liet sein gegeven voor het afscheid. Toen de rook dier saluutschoten was opgetrok ken, I adden de'Fransche schepen de ra's bemand en stonden de bemanning en het scheepsvolk van Je Engelsche schepen op het dek. Alsnu hieven de Fransche muziekcorpsen het «God save the Queen" en de Engelsche de «Marseillaise" aan, en na een laatst salvo gingen de eskaders uit elkander. De scliach heeft te Londen 12 schilderijen van Belgische meesters, ter waarde van 40000 fr.aangekocht. r— Uit New-York meldt men het vergaan van hel stoomschip City of fp'ashington. Het schip was geheel weg, maar de bemanning en de passagiers waren gered. FRANKRIJK. Volgens een officieus blad is in de parlementaire kringen de gemeente wet steeds het onderwerp van zeer levendige gesprekken. Men twijfelt er niet aan of men zalniettegenstaande de thans nog aanwezige verschillen van zienswijze der verschillende groepen, eindigen met het eens te worden. Hel is waarschijnlijk dat wanneer het stelsel van het benoemen der maires door de regering mogl aangenomen worden, de quacstie daarmede nog niet als voor goed uitgemaakt zou worden beschouwd, doch te dien aanzien eenig voorbehoud in de wet zal worden gemaakt. Eenige leden geven eene soort van vergelijk in overweging tusschen de beide tegen elkander over staande stelsels: hel in de Rijnprovinciën vigerende stelsel namelijk. Volgens dat stelsel hebben de gemeenteraden niet het regt van benoeming, maar van voordragt van den mairc. Zij kiezen eenen candidaat en bevelen dien ter benoeming aan de regering aan. Keurt de vertegenwoordiger van het cen trale gezag den candidaat niet goed, zoo doet de gemeenteraad eene nieuwe voordragt, en wanneer deze ook niet aangenomen wordt kan de overheid eenen maire benoemen naar willekeur. Het voorstel om de benoeming van alle maires aan de regering op te dragen is uo. r 300 leden der nationale vergadering, lot de regterzijde behoorendc, aan de vergadering ingediend. Omtrent de ontruiming van het grondgebied worden de volgende be riglen medegedeeld: De ontruiming der Vogescn zal, te gelijk met die der overige departementenop den O00® Julij een aanvang nemenwat het materieel, de ambulancen enz. bclrelt. Hel vertrek der troepen zal daar en overal tusschen den 18dc° en 20stco Julij een aanvang en den 4d,D Augustus een einde nemen. De generaal von Manteuflel, die zich thans nog te Nancy ophoudt, zal die stad bij het vertrek der laatste troepen op 3 of 4 Augustus verlaten en zich den 5dc° of 6de" te Verdun vestigen, werwaarts de graaf de Saint-Vallier, de vertegenwoordiger van het fransche gouvernement, zich alsdan insgelijks zal verplaatsen. - Naar men zegt is de heer Thiers bezig aan de zamenstelling van een beredeneerd OYerzigtaler gebeurtenissen, gedurende zijn beide regeringsjaren. SPANJE. Bij gelegenheid van de behandeling Jn de cortes van het wets-ontwerp lot het verleenen eener buitengewone volmagt aan de regering ten opzigte van den Carlislischen opstand, heeft de heer Orcnsc, chef van ecu bataillon vrijwilligers, die wet verdedigd en daarbij een niet zeer gunstig tafercel van den toestand des lands geschetst. Hij zeide o. a.: De toestand van Catalonie is hoogst zorgelijkSaballs is meester van dat land en vindt steun bij alle jegens de republiek vijandige partijen. Ik kan niet genoeg lol brengen aan den generaal Martinez Campos, wiens eer en dapperheid bekend zijn. Maar al zijne pogingen zijn afgestuit op de tegenwerking der autoriteiten, welke hem hadden behooren te steunen. Op dit oogenblik heeft Saballs een gedeelte zijner partijgangers afgedankt, omdat hij rekent op lien, die onder het masker van republikeinsche gezindheid aanslagen sme den tegen de republiek. Saballs had^ last gegeven dat het verkeer langs den spoorweg moest afgebroken worden; de generaal Martinez Campos had daarentegen alle noodige maatregelen genomen om het verkeer te bevorde ren en te beveiligen. De directie van den spoorweg heeft aan de bevelen van Saballs in plaats van aan die des generaals gevolg gegeven. Een sol daat van de kolonne van Cabrinety pleegt insubordinatie; hij wordt gear resteerd en naar Gerona gebragt. En wat gebeurt er? De zoogenaamde republikeinen in de stad loopen zamen en eischen dat de wederspannige soldaat in vrijheid zal gesteld worden.- In plaats van de soldaten die hunne officieren hebben vermoord te doen fusilleren, berigt de minister vanjoorlog dat de jagers van Madrid hun berouw hebben te kennen gegeven. Maar hier is het berouw niet voldoende. De minister van oorlog was verpligt geweest niet alleen de schandelijke moordenaars van hunnen kolonel te straffen, maar ook de lafhartigen, die dezen officier niet hebben beschermd of gewroken. In de steden van Catalonie zijn er omgangen gehouden met vaandels, waarop geschreven stqnd, dat één hoofdhair van eenen soldaat meer waard is dan de hoofden van tien officieren. De republikeinen van Catalonie nemen de sluikers in bescherming. Hierdoor plegen zij diefstal en diefstal moet gestraft worden. Nadat de wel aangenomen was, verlieten verscheiden afgevaardigden van de uiterste linkerzijde de zaal met de woorden: «Wij,hebben thans slechts éénen pligt te vervullen: de wapenen op te vatten en barricaden op te werpen." DUITSCHLAND. De dagbladen deelen eene aanschrijving mede van den regerings-presi- dent te Munster aan den bisschop, ter kennisgeving dat de gelden, die de inrigling uit het Paderborner studie-fonds en het Burensche fonds geniet, voortaan zullen worden ingehouden. In den nacht van 4 op 5 Julij jl. heelt op den Thuringschen spoorweg tusschen Gotha en Eisenach een ongeluk plaats gevonden. De as van een der wagens van den uit Berlijn naar Frankfort a/M. loopenden sneltrein brak. de trein geraakte daardoor uit het spoor en eenige wagens vielen van den spoorwegdijk af. Twee passagiers bleven op de plaats dood en zeer vele reizigers werden meer of minder gekwetst. De tentoonstelling te Weenen is in de maand Junij dopr 1.216,118 personen bezocht. Naar men uit Berlijn meldt heeft generaal Kaufraann aan den voor zitter van het geographische genootschap te Berlijn medegedeeld, dat er

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2