BIJVOEGSEL, behoorenae tot de Leidsche Courant van Maandag 7 Julij db73, D'°. Ó57. BUITEiNLANDSCilE BERIGTEN. 's GRAVENI1AGE5 Julij. Z. M. heelt den lieer mr. J. W. van Lansberge, lloogstdeszelfs builcn- gewoon gezant en gevolmagtigd minisler bij Z. M. den koning der Belgen, bevorderd tot commandeur der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer J. II. Egenberger, den ontwerper van het standbeeld van Uciligerlee, benoeihd tot ridder van de orde van de Eikenkroon. Men verneemt dat de heer dr. C. W. Vinkhuyzen, lijfarts van Z. M. is benoemd tot ridder van hel Legioen van Eer. Aan den lortiflcalie-opzigter 2jc kl. van het garnizoen te Helder F. S. Ii. Courbois is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst ver-' leend, als zijnde benoemd en aangesteld tot opzigler bij den waterstaat en burgerlijke werken in Neerlandsch-Indië. De luit. ter zee le kl. G. J. Buyskcs en die der 2' kl. J. II. Strootman, beiden dienende aan boord van hel wachtschip te Ilellevoetsluis, en de luit. ter zee 2e kl. W. 11. Dittlof Tjassens, dienende aan boord van het rader stoomschip Valk, worden op non-activiteit gesteld en vervangen, de beide eersten door den luit. ter zee le kl. J. P. Noorduyn en den luit. ter zee 2e kl. F. Böhtlingh, en de laatste door den luit. ter zee 2e kl. K. J. Bal. Voorts worden de luit. ter zee le kl. D. 51. G. de Swart, die der 2e kl. J. L. Hordijk en de officier van gezondheid 3e kl. G. P. J. Theunissen, uit Oost-lndië teruggekomen, op non-activiteit gesteld. II. 51. de koningin is heden ochtend naar Zeeland's hoofdstad ver trokken. lieden middag heeft Z. K. H. prins Hendrik zich van hier naar Soest- dijk begeven, alwaar Z. K. 11. een geruimen tijd zal vertoeven. De 32e geboortedag van II. K. K. de prinses von Wied, geboren prinses 1 Marie der Nederlanden, is heden op de gebruikelijke wijze, het wapperen ,j der vlaggen uit de openbare gebouwen en woningen en het houden cener parade door het garnizoen, in de residentie herdacht. De prins en prinses bevonden zich te Neuwied, alwaar de verjaardag in tegenwoordig- 1 heid van Z. K. II. prins Frederik wordt gevierd. De eerste kamer der stalen-generaal is bijeengeroepen tegen 5Iaandag, 14 dezer, des avonds ten acht ure, tot hervatting van hare werkzaamheden. De zittingen van de synode der hervormde kerk zijn Woensdag 11. alhier geopend. Tot voorzitter is gekozen ds. B. Glasius, pred. te Geertruidenberg, en tot secretaris d'. G. Bruna, pred. te Hasselt. ENGELAND. LONDEN. 4 Julij. In het lagerhuis heeft de behandeling plaats gehad van een dcor het lid Newdegate ingediend wetsontwerp, strekkende om de mannen- en vrou wenkloosters in hel vereenigde koningrijk te onderwerpen aan de inspectie eener commissie, welker leden door verschillende autoriteiten zouden worden benoemd. De voorsteller wees, bij de toelichting van zijn voorstel, er op dat de kloosters de eenige inrigtingen, waarin vele personen gemeenschap pelijk woonden, waren, welke niet waren onderworpen aan cenig politie- toezigt van staatswege terwijl naar zijne meening voor haar juist een zoodanig toezigt in het bijzonder noodig was, omdat zich daarin maar al te dikwijls gevallen van wederregtelijke gevangenhouding voordeden. Ook vestigde de spreker de aandacht op de verbazende toeneming der kloosters in het land. Hij herinnerde dat de kardinaal Wiseman op het katholieke congres te Stechelen in 1864 had verklaard dat er in 1830 in Engeland niet meer dan 16 uitsluitend vrouwenkloosters bestonden, terwijl dat getal in 1864 reeds tot 162 geklommen was, waarvan 55 alleen voor mannen be stemd waren. Volgens den Roman Cath. Dir. was liet aantal der vrouwen kloosters in 1870 reeds geklommen tot 233. en lot 260 in 1873, terwijl er 69 mannenkloosters aanwezig waren in 1870 en 77 in 1873. De wel werd, voornamelijk door de Iersche parlementsleden, met warmte bestreden als eene verregaande aantasting der persoonlijke vrijheid, der vrijheid van ver- eeniging en der vrijheid van godsdienstoefening; het Huis besloot daarop met 131 tegen 96 stemmen dat de tweede lezing niet zou gehouden worden.- De schach van Perzië heelt Woensdag afscheid van II. 51. de koningin genomen. Van Londen begaf hij zich per spoortrein naar Windsor, en van daar werd hij met een hofrijluig naar het kasteel gebragt. II. 51. verwel komde hem aan den voet van den grooten trap. Na eenige oogenblikkeu met den schach in het Oak-Room vertoefd te hebben, heeft II. 51. hem in persoon door hel kasteel rondgeleid cn hem verscheidene merkwaardigheden doen opmerken. Toen de twee souvereinen boven aan den trap waren terug gekomen, heeft de koningin aan den schach haar portret in een foudraal overhandigd, hetwelk Z. 51. met beluigingen van innige dankbaarheid aan vaardde. 11. 51. bleef aan de zijde van den schach gaan totdat zij aan den voet van den trap gekomen waren. Hier boog de schach zich diep ten afscheid, en kuste hij de koningin met gratie de hand. Prins Leopold heeft Z. 51. lot aan het spoorweg-slation uitgeleide gedaan. II 51. heeft den schach benoemd tol ridder groot-kommandeur in" de Orde van de Ster van Indië. Uit New-\ork meldt men dat bij eene proclamatie van den president is aangekondigd dat in 1876 te Philadelphia eene algemeene tentoonstelling zal plaats hebben. FRANHKIJH. Het Joum. off. bevat weder het ontslag en de verplaatsing van een aantal prefecten en onder-prcfectcn. De tweede storting van 250 miilioen op hel laatste milliard van de oor logsschatting zal a. s. Zaturdag te Berlijn geschieden. Na die storting zal Frankrijk nog 500 miilioen te betalen hebben, te weten: 250 miilioen den 5<ttn Augustus cn 250 miilioen den 5dc" September. Volgens de Patrio zijn er vele belangrijke bescheiden gevonden, be trekking hebbende op de organisatie der Commune. Uit Parijs wordt aan het Joum. de Genèoe o. a. hel volgende gemeld: De komst van prins Napoleon te Parijs had in de eerste plaats ten doel zijn regt om in Frankrijk te komen te bevestigen, en in de tweede plaats te onderzoeken of de parlementaire omwenteling van 24 Mei in de Bonapar- tistische partij niet eenige veranderingen had te weeg gebragt, met welke hij zijn voordcel zou kunnen doen. In dit opzigt is zijne reis echter vol komen mislukt. De Bonapartisten, voor wie de 24sle Mei zulk eene geluk kige wending veroorzaakte, hebben zeer goed ingezien dat zij al de vooiv deelen van hun weder optreden in de regering zouden verliezenzoo zij zich verdeelden in twee afzonderlijke, zoo niet onderling vijandig gezinde partijen. Zjj hebben zich daarom wèl onthouden prins Napoleon als het hoofd hunner partij te begroeten; de hem te Parijs betoonde eer was van een bloot per soonlijk karakter. De Bonapartisten erkennen geen ander hoofd en geen anderen pretendent dan den keizerlijken prins De dagbladen van die partij zullen de stelling verkondigen dat de zoon van Napoleon IIIniettegenstaande zijn jeugdigen leeftijd, weldra in staat zal zijn persoonlijk, zonder regent of regentes, de teugels der regering te voeren, zoo hij op het oogenblik niet reeds daartoe volkonfen in staat is. Op 15 Augustus, St. Napoleons-dag, zal er op Camden Place eene officiële receptie worden gehouden. De bezoekers zullen door den keizerlijken prins alleen worden ontvangen, opdat het duidelijk kunne blijken dat hij de uit sluitende vertegenwoordiger is der Napoleontische dynastie. Naar men uit Lyon meldt hebben aldaar zoo veel begrafenissen plaats zonder geestelijken bijstand, dat zij onmogelijk op de door den prefect vastgestelde uren kunnen geschieden, Onlangs maakte een berigt uit Bouaan veel sensatie, t. w. dat aldaar in het Victoria^IotcI, in een kast, het lijk was gevonden van een kind, dat daar door een vrouw, die zich Maria llhoda Anderson noemde, was achtergelaten. Dat berigt heeft tot allerlei gissingen en onderstellingen aan leiding gegeven. De Londensche Echo behelst thans de mededeeling, dat die vrouw, een Zwitsersche, Isaline 5Iilliourd geheeten, te Sheffield gearres teerd is. Het blad deelt verder de volgende bijzonderheden omtrent deze zaak mede. De gearresteerde was vroeger kamenier en is de moeder van egn onecht kind. Te Malta werd zij verleid. Zij gaf het kind twee en een half jaar geleden in bewaring aan zekere Mrs. Ward, Bent's Yard, tc Shef field, toen zij in een nieuwe dienst trad bij de vrouw van een architect. In Mei kreeg zij verlof om haar kind, toen vier jaar oud, naar Zwitserland le brengen. Zij keerde echter weldra terug cn konin den tijd dien zij afwezig was geweest, de reis niet hebben volbragt. Deswege ondervraagd, verklaarde zij niet verder tc zijn geweest dan Parijs, waar zij een vriend bad ontmoet, die het kind voor haar naar Zwitserland had medegenomen. Die verklaring wekte hoegenaamd geen aehterdocht, tot de aandacht van nirs. Ward werd getrokken door een advertentie in de Londensche bladen, waarin mededeeling werd gedaan van het vinden van het lijk van een kind in het Victoria-llölel te Rouaan, welk kind daar op 13 Mei was gekomen met een vrouw, die zich Maria Rhoda Anderson noemde. Zij was dien dag van Ncwhaven te Dieppe aangekomen, en verliet den ld11"1 'savonds weder Rouaan. 5Irs. Ward vestigde op een en ander de aandacht der politie. De bedoelde vrouw werd in hechtenis genomen. Volgens hare bekentenis zou het kind in het hotel zijn gestorven cn zou zij het lijkje daar slechts hebben achtergelaten. Zij verklaart, dat zij het te lief had, om het te vermoorden. SPANJE. Het regeringsdagblad van 30 Junij bevat eene bekendmaking van de administratie der staatsschuld, houdende dat de Julij-coupons ingeleverd kunnen worden, cn dat ten aanzien van den lijd cn de wijze der betaling eene nadere bekendmaking zal volgen. De nieuwe minister van financien Carbajal, in wicn liet publiek meer ver trouwen stelt dan in zijnen voorganger, heeft aan de financiële commissie^ der cortes eene voordragt onderworpen, strekkende om de door de schatkist gegarandeerde obligation op nieuw voor twee maanden te prolongeren, met vergoeding eener rente berekend tegen 12 pCt. in het jaar. De commissie heeft die voordragt goedgekeurd. Blijkens de herigten uit verschillende plaatsen nemen wanorde en de regeringloosheid hand over hand toe. Zelfs in eene plaats, op twee mijlen afstand van 51adridhebben eiken dag bloedige worstelingen plaats tusschen de vrijcorpsen en de militairen. Door den minister van koloniën is aan de gouverneurs van Cuba en Porto-Ilico een telegram gezonden, van den volgenden inhoud: »Ik groet de bewoners van het eiland, onverschillig van welke klenr. De nieuwe rege ring is voornemens de onschendbaarheid van het grondgebied le handhaven cn zij vertrouwt dat de opstandelingen een oorlog zullen staken, die geen doel heeft en geen roem kan opleveren, welks einde daarentegen de eman cipatie der slaven zou bevorderen en het mogelijk zou maken dat de kolo niën dezelfde instellingen ontvingen als het moederland. Aan het leger, de marine en de vrijwilligers en aan allen, wie het lot der Antillen ter harte gaat, draagt de regering derhalve op tot dit doel werkzaam te zijn." DUITS C ML, AST D. De le Berlijn verschijnende Neue Social Democrat, een blad dal tijdens het beslaan der Commune te Parijs die instelling hemelhoog verhiel en hare daden goedkeurde, maakt in Duitschland meer en meer opgang. Het debiet is zeer toegenomen en moet ruim 10000 exemplaren bedragen. 5Ien acht dit geen verblijdend verschijnsel. In'het telegram betreffende de bemagtiging van Chiwa door de Russi sche troepen, door de Russ. Inc. medegedeeld, wordt gezegd: Zonder het. antwoord van den generaal Kauffmann af te wachten op zijn voorstel, om zich op genade of ongenade over te geven en zijnen persoon zoowel als het lvhanaat aan dien bevelhebber in handen te stellen, is de K'nan van Chiwa. zich door de oorlogzuchtige partij latende medeslepen, uit de hoofdstad ge- vlugt en heeft hij eene schuilplaats, waar weet men niet, bij deYumudische Turkomannen gezocht. De manschappen der drie detachementen zijn vol geestdrift en opgeruimdheid cn genieten de beste gezondheid. OOSTENR IJ K. Ten einde weg te nemen den overdreven angst, ontslaan door hel be rigt dal de cholera te Weenen heerscht, wordt uit goede bron medegedeeld dat aldaar in de vorige week vier cholera-gevallen zich hebben voorgedaan, cn dat de lijders zijn vreemdelingen: drie uit besmette oorden van Oost- Pruissen en een uit Turijn; drie der aangetasten zijn overleden, de vierde is aan de betere hand. Onder de bevolking van Weenen zelve heeft geen ge val plaats gehad, en over het algemeen is de gezondheidstoestand in die stad zeer voldoende. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kanlougeregt tc Leiden den 30ltcu Junij 1873. 1 wegens het visschen met dobbers, zonder vergunning. 1 wegens het werpen van vuil in gemeente-water. 1 wegens het wegvoeren van vuilnis van gemeentegrond, zonder vergunning. 2 wegens het verrigten buiten eene openbare waterplaats (urinoir) van datgene, waartoe die inrigtingen bestemd zijn. j 1 wegens het maken van nachtelijk burengerucht. i 1 wegens het als bordeelhoudster niet op den bepaalden tijd sluiten van de deur barer woning. j 1 wegens het houden, na bezetten tijd, van volk in de gelagkamer. 1 wegens het uiten van scheldwoorden, zonder daartoe uitgetergd te zijn. 1 wegens het aanleggen van een mestvaalt zonder vergunning van burg. en weth. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. 0RABBE.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5