PER TELEGRAAF. staat van zaken in het leven te roepen, welke den vrijzinnigen en conser vatieven beiden alle waarborgen voor de toekomst verschaffen. In een huis in de Rue Grange-Batelière te Parijs,» op eene kamer j gehuurdj door zekeren heer Touches, heeft men in een kofler het lijk gevonden van een dame van fatsoenlijken huize, gehuwd en moeder, fcij is opgehangen geweest, maar of zij het zelve gedaan heeft, dan wel of de heer Touches haar heeft vermoord, is nog niet uitgemaakt. Deze is aan gehouden en zeer op zijn gemak. Hij heeft verklaard, dat hij Zaturdag avond met mevrouw K.. zijne «maitresse, oneenigheid heelt gehad; dat hij Zondag morgen naar de kamer is teruggekeerd, doch haar van binnen ge sloten heeft gevondendat hij ze opengeschopt en zijn maltresse opgehangen gevonden heeft; dat hij een rijtuig met een koffer heeft gehaald en er het lijk ingelegdwaar hij het naar een kamer in de Champs-Elysées heeft gereden dat hij, uit vrees voor ontdekking, het lijk evenwel vveêr naar de kamer in de rue Grange-Batelière heeft teruggebragt en het daar verder maar heeft laten staan. SPANJE. Naar men verneemt zal de constitutionele commissie voorstellen een president der republiek, die een president der uitvoerende magt benoemt, welke laatste de ministers benoemt. Het congres door directe verkiezingen te benoemende senaat te benoemen door gewestelijke vergaderingen. Een strafwetboek regtgeldig voor de geheele republiek. De organische verdeeling der autoriteiten zal zijn: een municipale, een regionale en een nationale autoriteit. Tot de attributen der nationale autoriteit zullen behooren leger- marine, posterijen, telegraafdienst, bruggen en wegen en in- en uitgaande regten. Op 21 Junij heeft een ernstig gevecht plaats gehad tusschen de repu- blikeinsche troepenonder aanvoering van de generaals Postilla en Castanon en de bende van Dorregaray. Het vuur begon tegen 10 uren des ochtends en duurde ten 4 ure nog voort. Bijzonderheden zijn niet bekend, maar de verliezen moeten van weêrszijden ernstig zijn. RUS E AN D. De Inv. Ruste deelt de volgende berigten mede omtrent den veldtogt tegen Chiwa: Den 21en is uit Anlije-Ata het volgende telegram van den opperbevelhebber generaal Kauflfmann ontvangen: Het Turkestansche detachement heeft den 18dtn Mei het punt van overgang over den Amu-Darja tusschen de steden Pitnet gn Chanki vermeesterd. Het detachement trok over die rivier, waarbij het zich bediende van de op den vijand veroverde transportmiddelen. Nadat de overtogt naar den linker oever bewerkstelligd was, rukte het detachement tegen de bevestigde stad Hesar-Asp, ongeveer 60 werst ten oosten van Chiwa gelegen, op en nam die stad den 23sten Mei in, waarbij het slechts weinig tegenstand ontmoette. De vijand vlugtte en liet in onze handen vier kanonnen, drie falcouetten en een depót van artilleriematerieel achter. Aan onze zijde was het verlies gering. De. luitenant-generaal Werewkin berigt onder dagteekening van 19 Mei, dat hij den 238teo met het hem toevertrouwde detachement, beslaande uit Orenburger en Kaukasische troepen, te Jengi-Urgentsch, eene 35 werst ten noordoosten van Chiwa gelegejie sterk bevestigde en volkrijke stad, dacht aan te komen, en van daar naar Chanki zóu oprukkenindien hij geene hinderpalen ont moette. De berigten omtrent den gezondheidstoestand der troepen luiden bjjzonder gunstig. Gelijk bekend is hebben latere telegraphische berigten feeds de capi tulatie van Chiwa vermeld, OOST- INBIE. DATA VIA. 21 Mei. De JavaBode, meldt: In den morgen van Zondag den llde° dezer ontscheepten de hier te huis behoorende troepen, n. 1. het 2de en 12de bat. infanterie. Aan den kleinen Boom door vele belangstellenden opgewacht, j marcheerden zij met de staf muziek aan het hoofd, steeds omringd door een grooten toevloed van volk, langs Rijswijk, waar de G. G. voor zijn paleis j hen groette, naar de citadel te Weltevreden, waar een commissie uit de burgerij, die ƒ7000 voor een behoorlijke en passende ontvangst had bijeen- gebragt, hen ontving en hun welkom heette. Geweren werden nu aan rotten gezet, randsels afgeworpen en elk der manschappen ontving eenige ver- trissching, beslaande uit een halve flesch wijn, brood, eijerenkaas, vruch- ten, enz. De president van het comité, de heer Kleyn, oud-kommandant j der Bataviasche schutterij, hield een opwekkende rede, waarin bij voorgj deed uitkomen, dat vele ingezetenen van Batavia hun een blijk van sym pathie en waardering wilden geven, door een hartelijk welkom. De kolonel van Daalen, bevelhebber der expeditionaire troepen, betuigde de leden dei- commissie en de burgers van Batavia, namens de teruggekeerde, hier te huis behoorende balaillons, innigen dank voor de schitterende ovatie aan de troepen bereid. Gij toont daardoor, zeide hij o. a., niet te behooren tot den grooten hoop dwazendie een expeditie enkel naar de uitkomsten beoor- deelen, zonder te letten op hetgeen daarbij grootsch en roemrijks is vol- bragt. Hij bragt hulde aan den leeuwenmoed, waarmede de troepen gestre den hadden Tegenover een talrijken vijand, wiens dapperheid in eere moest we rden gehouden. De west-mousson had verdere operatiën, die met ver- sterking van troepen, onder een generaal, wiens verdiensten algemeen erkend worden, zouden kunnen zijn hervat, onmogelijk gemaakt. Maar de opge- i dane ondervinding was niet verloren, en zoo er behoorlijk gebruik van werd gemaakt, zou bij een tweeden togt Atchin zeker voor onze wapenen moeten zwichten. De commissie had gezorgd voor een extra-trein, waarmede het 12de bat. naar Meester-Cornelis werd overgevoerd, en heeft verder de artillerie en ,t cavalerie in de kampementen op gelijke wijze onthaald. Ook de ketting- gangers, die zich bij de expeditie over bet algemeen goed moeten hebben j gedragen, zijn niet vergeten. Dadelijk na de aankomst der van Atchin teruggekeerde troepenwerd namens dengouv..gen. aan de hoofdofficieren, die aan den togt hadden deel- j genomen, een geheim stuk overhandigd, waarin vragen omtrent de leiding j der expeditie voorkwamen; de antwoorden daarop moesten binnen een zeer i korten tijd worden ingezonden. Den kolonel van Daalen, bevelhebber, en den kolonel Egter van Wissekerke, chef van den staf. werden geen vragen gedaan. Veel behoeft daarover niet gezegd te worden. Alleen mag hier worden opgemerkt dat dit een, lot nog toe ongehoord, feit is in de geschie denis van het N.-I. millitaire wezen. -Geen betere en meer zekere weg zou kunnen worden ingeslagen, om de millitaire discipline den kop in te knijpen. De wensch, in ons laatste mailnummer uitgesproken, dat de re gering, zoo noodigeen enquête instelle, schijnt te zullen worden venve- zentlijkt. De handelingen van den kolonel van Daalen en den kolonel Egter van Wissekerke zullen door een commissie worden onderzocht. Men is reeds druk bezig met de voorbereidende maatregelen voor een tweede expeditie. De troepen, voor dien tweeden togt bestemd, zullen met het materieel, de paarden, de vivres enz. met stoomers worden overgevoerd. Slechts twee zeilschepen, die dan nog op eigen gelegenheid naar Atchin moeten zeilen, zullen als ziekenschepen dienst doen. Men verneemt dat eenige hoofdofficieren zich vereenigd hebben om bijdragen te verzamelen voor het oprigten van een eenvoudig monument op het graf van den gesneuvelden generaal Köhler, Den l^011 werd een telegram uit Soerabaya ontvangen, waarin gemeld werd, dat met allen spoed 3 compagnién van het 6e bataillon naar Banjoe- wangi waren gezonden. De aanleiding daartoe was de dringende aanvraag om troepen, van den resident van genoemd gewest. De inlandsche bevol king wilde de landrente niet voldoen en gaf haar verlangen te kennen om onder Engelsch bestuur te komen. De hoofden schenen het vrij wel met de bevolking eens, en wilden niet met kracht optreden, waarop de resident hen in arrest wilde stellen. Het antwoord der bevolking was, dat zij dan de hoofden zou vergezellen. Na aankomst der troepen schijnt de rust ge heel te zijn hersteld en een commissie, bestaande uit de heeren Zoetelief, Blokzeyl en van Dissel, zal de zaak onderzoeken. Den 18deD dezer is langs de spoorwegbaan Batavia-Buitenzorgdoor sterken aandrang van het water, ten gevolge van zware regens in het Bui- tenzorgsche, de dijk aan eene zjjde der sawah's weggespoeld tusschen Bod- jong—Gedeh en Tjileboot. Diefstallen nemen op Java zeer toe. Ook te Batavia wordt eiken dag of nacht een diefstal gepleegd. De adsistent-resident van policie heeft flinke en krachtige maatregelen genomen, die goede uitwerking kunnen hebben. De roof van ƒ100,000 bij de weduwe Hofl te Salaliga geeft aanleiding tot verschillende vreemde onderstellingen. De roovers schijnen niet te kunnen worden gepakt. VERSAILLES, 27 Junij. In de nationale vergadering heeft de heer Car- bonnier het rapport voorgelezen betreffende de verkiezing van Thurigny; het stuk concludeert tot nietig-verklaring van de verkiezing. De heer Dufaure zal Maandag voorstellen om de constitutionele ontwerpen, onder het bewind van den heer Thiers gedeponeerd, naar de bureaux te zenden. Er schijnt eene overeenkomst te zullen getroffen worden tusschen de regering en de commissie van decentralisatie. PARIJS, 27 Junij. De nationale vergadering heeft met 418 tegen 217 stemmen de verkiezing van den heer Thuringy vernietigd. ROME, 27 Junij. Men verzekert dat de koning den heer Minghetli per telegraaf belast heeft om een nieuw kabinet te vormen. De heer Minghetti heeft talrijke bijeenkomsten gehad met zijne vrienden. BERLIJN, 27 Junij. Volgens den bekend geworden uitslag der verkiezin gen, in meer dan negentig plaatsen in den Elzas en Lotharingen, behoort het meerendeel der verkozenen tot de gematigde partij. Sommige candidaten, die de regering krachtig steunen, verkregen de meerderheid. BORDEAUX, 27 Junij. De synagoge staat in lichtelaaije vlam. Een gas ontploffing heeft den brand veroorzaakt. De wjjk, waarin het gebouw zich bevindt, wordt ernstig bedreigd. De gansche bevolking is op de been. ROME. 27 Junij. De Opinione bevestigt dat Minghetti belast is met het zamenstellen van een nieuw kabinet. Ricotti zal minister van oorlog blijven, ten einde de legerorganisatie te kunnen voltooijen. PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Zonder eenigen ophef is het muziek-corps van het Koninklijk Saksische 2de grenadier-regement: Kaiser Wilhelm König von Preussen N". 101 uit Dresden, gisteren avond alhier opgetreden. Van teleurstelling kon dus geen sprake zijnnu de loftrompet niet vooraf geblazen was. Maar, al had men dit gedaande verwachting zou niet beschaamd zijn geworden. Inderdaad zonder eenig voorbehoud kan gezegd worden dat dit muziek-corps voortref felijk is, en door geen ander, vroeger hier gehoord, overtroffen werd. Het ongunstige weder noodzaakte tot uitvoering in de zaal. De enorme kracht van het corps kwam daardoor te sterker uit, maar tevens ook de schoone soms waarlijk wegslepende soli. Algemeen en onverdeeld was de bijval. Zuiverheid, juistheid, kracht en een merkwaardig a plomb zijn de hoofd eigenschappen van dit corps, dat in alles groote individueele talenten en een uitmuntende leiding verraadt. De directeur mag er trotsch op zijn, en het corps op hem. Zelden of nooit hoorden wij beter ensemble. Wij missen tijd en ruimte om in eene uitvoerige beschouwing van het zeer uitvoerig programma te treden. Wij bepalen ons tot eene krachtige opwekking aan het publiek, om vooral dit corps te gaan hooren. Wij zijn er zeker van dat onze aanbeveling voor niemand eene teleurstelling zal op leveren. AmstCour., 26 Junij.) AKABEMIE-NIEUWS. PRGMOTIE AAN DE LEIDSGHE HOOGESCHOOL. Den 28slen Junij de heer A. J. Blom. geboren te Meppel. in de regten. met stellingen. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Zomerzorg. Dingsdag 1 Julij, des avonds ten half zeven ure, direc tie H. Völljiab. le Afd. 1. »Guillaume-Frédéric-Marche", Dunkier; 2. Ouver ture "Le Tambour de la Garde". Tit'l; 3. /'Souvenir de Naples", Introduc tion, Andante et Tarantelle, Dunkier; 4. «Arm in Arm", Mazurka, Strauss; 5. Fantaisie sur des motifs de l'opéra «Stradella" de FlotowBlumentrilt. 2e Afd. 6. Concert-Ouverture vMeeresstille und gliickliche Fahrt", Mendels sohn; 7. Souvenir de "La Traviata", Verdi;- 8.. "Hymne a St. Cécile", Gounod; 9. Grande Fantaisie concertante sur des motifs de "Don Juan" de Mozart, Dunkier; 10. »Le Postillon d'Amour", Polka, Strauss. Zomerzorg. Donderdag 3 Julijdes avonds ten 7 ure. Concert door het Muziekcorps van het Kon. Saksische 2e Garde-Grenadier-Regiment, onder directe van den heer A, Trenkler. le Afd. 1. Ouverture zur Oper "Oberon" von C. M. v. Weber; 2. Arie concertant von Pohle für Clarinette, vorgetra- gen von Herrn Nöthlich: 3. "Morgenblatter", Walzer, von Joh. Strauss; 4. "Königs-Jubelhochzeits-Hof-Ball", Polonaise, von Trenkler. 2C Afd. 5. Ouver ture zur Oper «Tannhauser" von R. Wagner; 6. "La Mandolinata", Lied von Piladilhe für Piston, vorgetragen von Herrn Köhler; 7. Serenade von Titt'l für Flöte und Horn, vorgetragen von Herren Schwedler und Kraffelt; 8. Grosse Fantasie von Herfurth aus «Margarethe" v. Gounod. 3e Afd. 9. Ouverture zur Oper "Tell" von Rossini; 10. Arie "Da mila mar desposo" von Maza für Oboe, vorgetragen von Herrn Albes; 11. "Am Meer", Lied von Franz Schubert für Posaune, vorgetragen von Herrn Golde; 12. "Die Deutschen vor Paris", grosses Potpourri von Trenkler. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 6