Afzonderlijke voorstellen zijn dooi' gedefinieerde stalen gedaan mei be- trekking tot bet vcrleencn van snbsidiën aan twee ambachtsscholen, liet eerste strekt oni aan de vcreeniging de ambachtsschool te 's Gravenhage, te i beginnen met 1873, een jaarlijksch subsidie tot wederopzeggens toe te ver- lcenen van £000, onder voorwaarde echter dat de school dezelfde bestem- j ming behonde. liet andere om aan de te Woerdendoor de nijverheids- afdeeling aldaar, opgerigte ambachts-teckenschool, een subsidie van ƒ200 jaarlijks toe te kennen, beide sommen zijn op de onlwerp-begrooting uit getrokken. Aan de stalen is aangeboden een onlwerp-besluit tot het aangaan eener gcldlccning van 270,000 legen eene rente van 5 pCt. 'sjaars, ter bestrij ding van de kosten ad ƒ190,000 voor de verdere droogmaking der plassen in Sebieland en van die ten bedrage van ƒ80000 wegens buitengewone voor zieningen aan den üudelandschen zeedijk. Mogt de noodzakelijkheid blijken van vermindering van het cijfer dezer leening, dan zullen daartoe in de aanstaande herfslvergadering voorstellen worden gedaan. Gedeputeerde stalen hebben een voorstel gedaan, voor hun collegic jaar lijks eene som van 1000 beschikbaar te stellen, ten einde, in navolging van andere gewestende gemeente- en waterschapsbesturen de gelegenheid tot bet ordenen hunner archiven te geven. Bij gehouden inspectiën is het den commissaris des konings geblekendat door een aantal dier besturen voor dc lot hunne administratie bchoorende oude archiven geen zorg werd gedragen. Met betrekking tot het adres van den raad der gemeente Lekkerkerk, houdende verzoek om een subsidie in de kosten van den bouw eener nieuwe school met onderwijzerswoning en de verbetering der bestaande school aldaar, waarvoor ƒ16,008.36 benoodigd is, mcenen gedeputeerde stalen, dat bet aandeel der gemeente in die kosten behoort bepaald le worden op ƒ6000 en hel overige, geraamd op ƒ10008, door het rijk en de provincie ieder voor dc helft moet worden voldaan. Door dc staten zullen verder worden behandeld voorstellen van gedep. sta ten omtrent hel verlcencn van snbsidiën in de kosten: 1°. van den bouw eener school le Maassluis. Dc bouw wordt geraamd op ƒ18119.83. Gedep. staten stellen voor het- aandeel der gemeente in die kosten te bepalen op ƒ6000. En 2". van vergrooting van de openbare lagere school in wijk A, «Ier gemeente Sliedrecht. Gedep. staten stellen voor het aandeel der ge meente in die kosten te bepalen op ƒ5000. Nopens dc adressen van de gemeenteraden van Naaldwijk en de Lier, be treffende den aanleg van een buurtspoorweg in het Westland, stellen gedep. stalen vóór aan adressanten als beschikking op hun verzoek mede te dcelen "dat hel verleenen van een subsidie uit de provinciale geldmiddelen aan -hunne gemeenten, opdat dit kunne worden aangewend ten door hen om schreven einde, in geen geval kan geschieden, en dat ter beoordeeling of er termen zouden zijn om den aanleg van een buurtspoorweg in het West- land op andere wijze van wege de' provincie te bevorderennadere aandui ding omtrent plan en aanleg van dien spoorweg zullen moeten worden verstrekt." Aan de staten zal worden aangeboden een onlwerp-besluit tot verkoop, voer zoo veel de provincie aangaat, van de gronden gelegen binnen de droogmakerij in Schieland, beoosten Rotterdam. Ook zal er nog een voorstel worden gedaan omtrent liet verleenen van een subsidie in de kosten van slen bouw eener openbare lagere school le Cillaarshoek. De kosten voor den bedoelden bouw worden geraamd op eene som van ƒ5315. Het is gedep. stalen voorgekomen, dat het aandeel der gemeente in die kosten behoort bepaald le worden op ƒ1700. Voorts zullen door dc stalen nog behandeld worden: 1". verslag en voor stel omtrent den toestand van den inlaagdijk op dc Ncodkade, achter den Omlclandschcn zeedijk op Goedereede: 2». een onlwerp-besluit belrefTende het aangaan, voor zooveel dc provincie Zuidbo'land aangaat, eener ruiling van gronden ten behoeve van de droogmakerij in Schieland, beoosten Rot terdam; 8'. een onlwerp-besluit tot verkoop van het aandeel der provincie in de ai koop- en waarborgkassen ingeschreven in het grootboek der na tionale 2% pGt. renlcgcvcndc schuld, ten behoeve van de droogmakers der plassen, thans behoorende tot de droogmakerij in Schieland, beoosten Rot terdam; en 4°. twee nader ingekomen adressen van den raad der gemeente l'ijnacker, en van burg. en weth. der gemeente 's Gravesande, van 18 en 17 Junij jl.. betreffende den aanleg van een buurtspoorweg in het Westland. Te dien aanzien refereren gedep. staten zich aan luin vroeger medegedeeld schrijven omtrent gelijksoortige adressen van de raden der gemeenten Naald wijk en de Lier. 'sGRAVENHAGE, 27 Junij. In de zitting van de tweede kamer van lieden heelt de lieer Schim- mclpcnninck, na het afleggen der gevorderde eeden, zitting genomen. Daarna is het wets-ontwerp tot afschaffing der plaatsvervanging in discussie geko men. Alleen de lieer Gralama heeft zich zeer voor het ontwerp verklaard. Dc hh. de Biebersleiii, dc Roo, Storm, Gevers, Snaymans Vader, Godefroi eu Jonckbloel hebben zich er bepaald legen verklaard, hetzij om het be ginsel en de wijze van toepassing, hetzij om die laatste alleen. Morgen voortzetting. De kamer heeft besloten na dit ontwerp ook nog de vesting wet te behandelen. liet prov. gcregtsliof in Zuidholland heeft heden .hel vonnis der regt- bank alhier, gewezen in de zaak van W. d. 11., koffijhuishouder te Leiden, die tot zes maanden eenzame opsluiting wegens opligting veroordeeld is, vernietigd wat den vorm betreft, maar op nieuw regt doende bij verstek, den beklaagde dezelfde straf, door de regtbauk uitgesproken, opgelegd. Een Engelsch matroos, den 15de0 Maart jl. te Rotterdam aangekomen, en na volbragle reis in het bezit zijnde van zijn verdiend geld, ruim ƒ172 bedragende, passeerde in den nacht van 15 op 16 Maart de Zandstraal al daar en werd door eene publieke vrouw ter barer verblijfplaats, eene kamer boven' eene tapperij, genoodigd, waaraan bedoelde matroos voldeed: Dat het daar alles naar wensch toeging, valt le betwijfelen, want de rondgaande nacht-politic, door rumoer en geschreeuw opmerkzaam geworden, bevond zich al spoedig op de kamer der vrouw, die met een man, met wien zij leeft, verklaarde dat beiden door den Engelschman waren verwond gewor den, terwijl de matroos onophoudelijk om zijn geld schreeuwde. Op de tafel in die kamer lag een uitgescheurde jaszak met eenig klein geld, dat kennelijk aan den matroos toebehoorde, daar zijne kleedcren gescheurd waren; de jaszak moest eerst kort geleden uitgescheurd zijn. Terwijl de polilie-agcn- tcn zich onledig hielden melde beiden mannen, die elkander le lijf wilden, te scheiden was èn geld èn jaszak van de tafel verdwenen, maar een en ander werd na eenig zoeken teruggevonden, de jaszak achter een stoel en het geld in de hand van de publieke vrouw. Een bankbillet van ƒ40 Werd mede op den grond gevonden, maar het overige, nog wel ƒ100, was en is zoek gebleven. De publieke vrouw, 40 jaren oud, stond heden voor het prov. geregtshof in Zuidholland le regt, beschuldigd van diefstal bij nacht in een bewoond huis. Drie getuigen, de twee politie-agenten en de tapster, die beneden be schuldigde woonden, werden gehoord. Resell, hield vol, dat liet geld, in hare hand gevondenhaar eigendom was en dal zij zich niet aan diefstal had schuldig gemaakt. Advocaat-generaal m'. van Maanen achtte echter de schuld van besch. aan het haar ten laste gelegde voldoende gebleken en requireerdc hare veroordeeling tot, tuchthuisstraf van minstens 5 ea hoog stens 10 jaren. De verdediger, mr. Vreede, meende dal op de afgelegde ver klaringen van de getuigen het hof geen veroordeeling kon uitspreken, daar deze geheel van elkander verschildenop zich zelve stonden en door niets werden bevestigd. Hij concludeerde mitsdien tot vrijspraak. Mogt echter het hol zijn gevoelen niet deelendan geloofde hij dat er voldoende verzachtende omstandigheden aanwezig waren om eene ligterc slral op te leggen Mor gen ochtend zal het hof uitspraak doen. --.Meermalen is in de laatste jaren d'. Zaalberg het voorwerp geweest van publick debat, toen echter meerendcels uit een meer bepaald theologisch oogpunt. In de kortelings verloopcn maanden nam die strijd een meer per soneel karakter aan, zeer ten nadcele van zijne eer en moraliteit. In dien toestand heeft, naar met zekerheid kan worden gemeld, de belasterde ein delijk een raad van eer opgeroepen, bestaande uit negen gedistingeerde en om hun stand, rang en karakter hoog aangeschreven mannen, hem ten dccle persoonlijk vreemd, ten deele zelfs zijne tegenstanders op kerkelijk en staalkundig gebied. President van dat ceregerigt werd de luit.-gencraal W. J. Knoop, secretaris de lieer mr. 11. belli, terwijl onder de leden o a. behoorden de predikanten Gunning en.Dort, van 's Gravenhage, en Scheller, van Leiden, vertegenwoordigende elke der drie godgeleerde rigtingen in dc Ncd. hervormde kerk. Die eere-jury heeft nu uitspraak gedaan en den lieer Zaalberg op dc meest volkomen wjjze onschuldig verklaard aan hetgeen bem bij •achterklap of bepaalde aantijgingen was ten laste gelegd, en hem dientengevolge in zijne eer hersteld. BUITIONLAiNDSCllb; UKIIIGTKN. BELGIS. Te Jumet heeft op 23 Jiinjj een brand plaats gehad, die treurige gevol gen na zich sleepte. Hij ontstond des avonds ten half 11 ure in hel huis van de wed. Dangotle, winkelierster in galantcriën enz. Eenige voorbijgan gers ontdekten den brand en. liepen met geweld dc deur open, maar toen sloegen de vlammen hun reeds tegen. Eerst ten 1 ure was men den braad incester. Boven in het huis sliep eene 80-jarige vrouw; door den rook en liet geweld wakker geworden, trachtte zij zich langs den trap te redden, maar de vlammen joegen haar terug, zoodat er geen ander middel van ont komen was dan het raam. Door middel van een ladder kon men haar nog redden, maar zij verkeerde in een deerniswaardigen toestand, zoodat zij eenigen tijd daarna overleed. Voorts werd nog een kind van 7 jaren ver mist en de vrees dal het verbrand zou zijn is later op eene treurige wjjze bevestigd. e mr «3 e is LONDEN26 Junij. Eene parlementaire commissie van onderzoek naar dc mogelijkheid van bezuiniging op de kosten der administratie heeft aan het lagerhuis eën verslag uitgebragt over een onderdeel van hare taak, de mogelijkheid van bezuiniging bij de gereglshovcn. Volgens de schatting der commissie be dragen de kosten van alle geregtshoven in het Vereenigde Koningrijk 1,746,000 waarvan tot een bedrag van 940,000 door de bijdragen der regtzoekenden gedekt wordt. De commissie klaagt er vooral over dat het personeel van de regterlijke magt te uitgebreid en de bezoldigingen te hoog zijn, op de bepaling van welke laatste dc regering vaak niet den geringstcn invloed uit le oefenen heeft; zij stelt daarom voor dat er eene specials commissie benoemd worde om over deze beide punten een onderzoek in te stellen en voorstellen te doen, terwijl te gelijker lijd bij eene wet zou bepaald kunnen worden dat, zoo lang op hel rapport dier commissie geene beslissing is genomen, geene enkele open vallende betrekking bij de regter lijke magt mag worden vervuld zonder uitdrukkelijke magliging van den eersten minister. De regering heeft aan dr. Livingstone, of, zoolang hij afwezig is, aan zijne familie, een jaargeld verleend van 300 Twee schepen, in de haven van Plymouth liggende, zijn belet gewor den te vertrekken, uilhoolde zij eene lading krijgsbehoeften inhielden be stemd voor de Carlislische partij in Spanje. De Israëliten te Londen hebben eene deputatie tot den schacb van Terzië gezonden, om bescherming voor luinnc gcloofsgenooten in Pcrzië. Z. M. heeft ten antwoord gegeven, dat al zijn onderdanen, van welken stand ook, gelukkig en tevreden waren en dat hij zou voortgaan de Joden te beschermen, gelijk hij hen tot nu toe beschermd had.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2