LEIB.SC BI; COURANT. N°. 148, DONDERDAG 26 JUNI J. ST ADS-R ERICIT TEN. j Stemopnemers. OiNNENLA,NDSCilL UKIi 16TKN. 1875. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaart ƒ3.franco p.p.! 3.5r met het Verslag der Handelingen tan den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 1M sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents,] Dc prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertenticn voor Dmtschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expoditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lub eekfrankfort a. M. Berlijn, LeipzigDresden Brestau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zürich, St. Gallen, Qenève en Lautc.nn', 3 PROCESVERBAAL tan de opening der stembriefjesdie ter benoeming van één lid eon de Tweede Kamer der Statcn-Generaal den 24'" Juni 1873 zijn ingeleverd. Op heden den vijfentwintigste» Juni des jaars achttienhonderd drie en zeventig, in de gemeente Leiden, hoofdplaals van het hoofdliiesdistrict Leiden, is door het bureau van stemopneming in de Ier inlevering van stembriefjes bestemde zaal op liet Raad huis plaats genomen des morgens te negen uren. Het bnrcau is samengesteld uit den lieer Hendrik Philip Christoffel Stoffels, oudste Wethouder, den Burgemeester vervangende, voorzitter, cn de heeren Jan Van Hcnkelom Junior en Mr. Paul us Du Rieuleden van den gemeenteraad, stem- opnemers. De voorzitter plaatst op de tafel drie cn twintig stembussenbij hem den 24eD en 25en Juni 1873 overgebracht uil de gemeenten Leiden, Oogslgcest, Rijnsburg, Kat wijk, Valkenburg, Sassenlieim, Warmond, IVooidwijk, Noordwijkeihout, Leiderdorp, Koudekerk, Benthuizen, Hazerswoude, Zoelerwoude, Voorschoten, Wassenaar, Wou- hrugge, Ter Aar, Ondshoorn, Alphen, AarlanderveenZwammerdain en Nicuwveen. De zegels der bu-sen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden veertien honderd drie cn zcslig stembriefjes te bevatten. Dit getal niet de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn Iwcc meer dan het getal djer kiezers. Nadat de brieves zijn dooreengemengdworden zij door den voorzillcr een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau beeft van onwaarde verklaard dertien stembriefjeswaarvan tien oningevuld zijn en drie het vercischte zegel missen. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest veertien honderd vijftig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren Jhr. Mr. J. L. Cremer Var. den Bercli van Heemstede 978 stemmen, Mp. H. C. Verniers Van der Loeff 469, Graaf R. J. SchimmelpenninckJ. De Ia Rie en Cor nells Van Damieder eene stem. Heeft alzoo de- volstrekte meerderheid van stemmen verkregenzonder dat het verschil lussclien het getal gevonden briefjes en dat der kiezers die stemden daarop van invloed heeft kunnen zijn, jhr. Mr. I. L. Cremer Van den Bercl» van Heemstede. Is derhalve verkozen tot lid van de Tweede Kamer der Sialen-Generaal Jhr. Mr. I. L. CREMER VAN DEN BERCH VAN HEEMSTEDE, wonende te 's Gravenhage En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-terbaai opgemaakt, in tegenwoor digheid Van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 25steD Juni 1873. STOFFELS. Voorzitter. J. v. HEUKKLOM Jr. P. DU RIEU, LEIDEN, 25 Junij. Uitslag der herstemmingen voor de verkiezing van leden van de tweede kamer der staten-generaal Leiden. Zie boven. Amsterdam. Uilgebragt 1317 geldige stemmen. Gekozen de vice-admiraal G. Fabius, met 672 stemmen. De heer m'. J. A. Jolles, aftredend lid, ver kreeg 644 slemmen. Delft. Uilgebragt 2201 stemmen. Vau onwaarde 26. Gekozen de heer J. L. Nicrslrasz CJzn., ailrcdend lid, mei 1187 stemmen. Dr. C. J. Vaillant verkreeg 986 stemmen. Gouda. Uitgebragl 1985 slemmen. Van onwaarde 32. Gekozen jhr, m». \V. M. de Brauw, aftredend lid, met 1035 slemmen. Dr. A. Kuyper ver kreeg 918 slemmen. Utrecht. Uitgebragt 177] slemmen. Van onwaarde 9. Gekozen de heer mr. J. Messchert van Vollenliovenlid van de eerste kamer der staten-gene raal, met 932 stemmen. De heer mr. E. du Marchie van Voortlmyzen aftredend lid, bekwam 830 stemmen. Gorinchem. Uitgebragt 2400 geldige slemmen. Gekozen dc lieer mr. J. J. Teding van Berkhout, met 1325 slemmen. De heer mr. J. Heemskerk Azn.. aftredend lid. verkreeg 1075 stemmen. Almelo. Uilgebragt 1973 geldige stemmen. Gekozen de heer II. A. In- singer, met 1064 stemmen. De heer mr. G. M. van der Linden, aftredend lid, bekwam 909 stemmen. De uitslag der verkiezing te Dockum wordt eerst morgen bekend. Het verirek van het stoomschip Rotterdam, kapitein J. Hus, naar New-York, is bepaald op den 28"1 dezer. Daarmede kan dc verzending ge schieden van gewone brieven, monsters en drukwerken tegen binnenlandsch port tot aan de haven van inscheping. De laatste verzending geschiedt van hier den 27"1 Junij per nachtpost. (lp Zomerzorg gal gisteren avond het bekende concert- en operellen- gezelschap uil Rotterdamonder directie van Carl Pflltging, eenc voorstelling. Is het café-concert in ons land gewoonlijk van zulk gehalte dat geen heer het waagt er met zijn dames heen te gaan, tenzij in kermistijd het bezoek van een beignetskraara hem daartoe een gepermitteerd voorwendsel aam biedt, de voorstelling van Fflaging op Zomerzorg heft niet zulk een slag boom op tusschen het zwakkere en sterkere geslacht. Is het van den eenea kant le betreuren, dat er soms voorstellingen plaats hebben, in zulk een mate strijdende met den goeden smaak en de zeden, dat als het ware een monopolie moet worden te hulp geroepen om den heer der schepping daar toegang te verleenen, van den anderen kant is het een gelukkig verschijn sel, dat er, evenals op Zomerzorg bleek, in dat luchtige, vrolijke genre wel degelijk een goede toon en kiesche smaak kunnen heerschen. Tal van dames merkte men dan ook bij de goed bezochte voorstelling op, die trouwens uitmuntte door degelijkheid en nette uitvoering, waarin ernst ook wel den luim afwisselde, als b. v. het goed gezongen koor van het gebed uit de opera «Das Nachtlager in Granada"; «Wer weiss ob wir uns wiederschn", lied van Walmann; het uitstekend voorgedragen mannenquartet «An der schönen blauen Donau", enz. De komische operette van Suppé «Flotte Bur- schen" werd alleraardigst uitgevoerd, waarin de beide komiken Reifl en Lischky het publiek blijkbaar uitmuntend amuseerden. Men schrijft ons: De handel in nieuwe aardappelen uil het Westland voor Engeland begint toe te nemen en men verwacht dat hij weldra uit andere plaatsen zal volgen. Tegen het einde dezer maand zal dc rooijing der vroege aardappelen algemeen en, naar men vertrouwt, met geen on gunstige uitkomst plaats hebben. Uil de Ve'enen is het vervoer van peulen en doperwten in vollen gang en de tuinen leveren overal voldoende groen ten op. De pluk van aardbeziën is zeer voordcelig cn de vruchten, die nu gekoesterd worden door een heerlijken zonneschijnkomen goed aan. Niet alleen uit Boskoop, maar ook uit andere plaatsen is de verzending er van begonnen. Van de perenboomen, welker geopende bloesems de strenge nachtvorsten in Mei niet ontgaan zijn, is bijna geen vrucht te wachten; ook de bloesems der appelboomen hebben van de koude geleden. Steen vruchten, zooals perziken, pruimen en abrikozen, zijn er bijna in het ge heel niet aan de hoornen, liet is niet te wederleggen dat de buitengewoon koude Meimaand veel schade heeft gedaan aan dc toen reeds zoozeer ontlo ken gewassen; men is begoocheld door het thans zoo voortreffelijke zomer weder, om in het denkbeeld te verkeerendat men toen eene le donkere voorstelling der zaken heeft gegeven. Het vlas slaat zeer schooit te veld en hel belooft een rijken bloei; het koolzaad heeft goed gebloeid en het draagt vele peulen. De granen staan over het algemeen voldoende. De bloemkool en andere het best door vocht gedijende vruchten zouden met een regenvlaag meer vooruitkomen het weder is dan ook, in aan merking genomen de invloed, dien de zon dagelijks heeft, wel wat droog. Dat drooge weder komt anders den hooibouw le stade, waarmede begonnen is. Over het algemeen zal hij iets meer dan middelmatig zijn, want zeer ongelijk hebben zich de hooilanden ontwikkeld; op vele echter is het gras spichtig en ijl opgeschoten door de koude in Mei. Doch als de groeizaara- heid lot in den nazomer aanhoudt is er nog meer hooi, dan Ihans van de eerste snede gewonnen wordt, te winnen; onbekommerd worden dan de bergen met een ruimen wintervoorraad gevuld. De weilanden hebben een gunstig aanzien en leveren genoegzaam voeder op voor het vee. indien hierbij niet uit betoog verloren wordt, dat de veestapel groot is. Tegen een zoo naargeestig aanzien als dc hloemkwee- kerijen en tuinen hadden in Mei, bieden zij thans een rijken tooi van bloe men aan. Eu nog is alles niet tot die ontwikkeling gekomen om den zomer in al zijne kracht le kennen." Zooveel is zeker dal de prachtvolle bloei der rhododendrons, die nu haast gedaan hebben, de bekoorlijkheid der

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1