liKl®8€ U B A N T. 1873. DONDERDAG 19 JUNIJ. N°. 142, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.— franco p. p, 3.5Q met het Ferstag der Mandelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.5Q jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertenticn voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIA ASENSTEtN VOGLER Expeditio-Kantoor van Advertentiën te Mamburg Imbtckfrankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, KeulenStuttgartWisntnPraag, Bazel, Zurich, St, Gallen, Genève en Lausanne ST ADS-li ER IC II TEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet adres van Haute velt Zoon, distillateurswonende alhier, daarbij verzoekende om liet terrein achter hunne branderij aan de Lange- graebt, li". 59, tot ecne bergplaats van steenkolen te mogen doen inrichten; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad Doen te weten, dat tol het hooren vder eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 23tlcn Juni aanst. 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 18 Juni 1873. ULNNENLANDSCllE BKMGTEN. LEIDEN, 18 Junij. Men verneemt dat de Leidsche dames, die zich lot het houden eener loterij ten behoeve van het standbeeld van P. A. van der Werl vercenigd hebben, de koninklijke goedkeuring hebben verkregen. Het zal haar en allen die sympathie voor het standbeeld gevoelen, zeker hoogst welgevallig zijn, dat hare pogingen door de aigemeene belangstelling en deelneming bekroond worden, vooral daar tot nu toe de verschillende collecten niet naar wensch geslaagd zijn. Heden morgen heeft een gedetineerde in de militaire strafgevangenis gelegenheid gevonden uit de ziekenzaal, waarin hij vertoefde, te ontsnap pen. Hij werd echter spoedig in den omtrek ontdekt en naar zijne vroegere verblijfplaats teruggevoerd. De gisteren te Rijnsburg gehouden paardenmarkt werd druk bezocht en ccne groote hoeveelheid paarden, ongeveer 400, was er aangevoerd; doch de hoedanigheid gaf geen aanleiding tot handel van eenige beteekenis. Bij eene gisteren door den majoor-directeur van 's rijks magazijn van militaire kleeding, uitrusting enz. te Delft gehouden aanbesteding is o. a. de levering van 1500 paren wollen sokken aangenomen door Gebr. van Wijk en C". alhier, a 56% ets. het paar. De minister van financiën heeft de aandacht van belanghebbenden ge vestigd op de gelegenheid lot verzending der correspondentie naar Nedcrl Indië door middel .van het stoomschip St. George van de maatschappij »Java", waarvan het vertrek uit het Nieuwe Diep op den 25slen Junij aanst. is bepaald. De daarmede te verzenden brieven enz. behooren uiterlijk in den namiddag van den 245te» aan het Nieuwe Diep aangekomen te zijn. De minister van oorlog, ontvangen hebbende een aantal requestcn, waarbij door of ten behoeve van milicien-verlofgangers vrijstelling wordt verzocht van het opkomen onder de wapenen voor de eerlang te honden najaarsoefeningen, heeft ter kennis van de adressanten gebragt, dat de be langen van de dienst niet toelaten in lmn verzoek te bewilligen. Te dezer gelegenheid is den heirokken miliciens herinnerd, dat zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden dag onder de wapenen komen, overeenkomstig ^e daaromtrent bestaande voorschriften, zich na hunne herstelling bij hun ■corps zullen moeten vervoegen, ten einde in den wapenhandel te worden geoefend gedurende een tijd gelijk aan dien, welken zij anders in werke lijke dienst doorgebragt zouden hebben. Van wege het bestuur van den «Anglo Belgian Prize Fund" is bij de regering mededeeling ontvangen, dat, te beginnen met 6 Julij aanst., te Wimbledon een internationale schietwedstrijd zal worden gehouden, tot deelneming waaraan leden van Nederlandsche schutterijen en weerbaarheids- ■vereenigingenten getale gezamenlijk van minstens 30 man, worden uit- genoodigd. -- De lieer m'. W. II. Dullert heelt voor het hoofdkiesdistrict Arnhem ge opteerd, zoodat ook in het hoofdkiesdislrict Deventer wederom cenc verkie zing voor de tweede kamer moet plaats hebben. Met het stoomschip Prins Hendrik zijn weder naar Indië overge voerd 2 stoombaïkassen4 houwitsers met locbehooren29 kisten geweren, 350,000 scherpe patronen en 38,000 kilogr. buskruid. Met het stoomschip St. George zal over eenige dagen weder een aanzienlijke voorraad ammunitie derwaarts worden verzonden. De heer mr.J. Bieruma Oosting, burgemeester van Leeuwarden, ontving dezer dagen eene gift van 3000 ten behoeve van de maatschappij van wel dadigheid, en d'. J. Moll, te 'sGravenhage, eene gift van/5000, ten be-~ lioeve der maatschappij voor welstand. De actc-examens voor liet middelbaar onderwijs hebben gisteren den volgenden uitslag gehad: toegelaten werden de hh. T. Terwey, van Amster dam, voor Nederlandsche taal- en letterkunde-, B. G. Brennau, van 's Gra venhage, voor Engelsche taal- en letterkunde, en J. M. Vos, van Amster dam, voor aardrijkskunde. Afgewezen zijn 2 candidaten voor boekhouden, terwijl 2 candidaten mede voor boekhouden niet waren opgekomen. Te Amsterdam is gisteren avond laat brand uitgebarsten aan boord van het in het Ooslerdok nabij de marinewerl liggende Amerikaansche stoom schip Elise Alice, kapt. Mason, bestemd naar Buenos-Ayres, met eene lading stukgoederen, waaronder jenever, spiritus en andere ligt brandbare stoffen, gereed liggende om uit te zeilen. De brandweer was onmiddellijk op de plaats aanwezig, om den brand, die binnen in het schip vreeselijk woedde, te beteugelen, maar in weerwil van de stroomen water, die door de spuiten en door de stoomspuit der marine in de dikke uit liet schip op stijgende rookw olken werden geworpenkon men daarin niet slagenzoodat men ten slotte die pogingen moest staken en het schip aan de vlammen prijs geven. Ten half 2 ure vertoonden zich de vlammen naar buiten en kort daarop stond het schip geheel in vlamte midden waarvan de drie masten staande bleven. De aanblik was indrukwekkend. Ten half drie ure viel de laatste der masten in de gloeijende massa en er bleef ten slotte mets over dan een brandend bijna geheel vernield wrak. - Te Utrecht is dezer dagen gehouden het eerste coöperatief congres voor Nederland, waartoe het initiatief was uitgegaan van het Algemeen Nederi. werkliedenverbond. 24. consumtie- en vakvereenigingen waren verte genwoordigd. Na langdurige discussie heeft de vergadering als haar oordeel uitgesproken, dat de oprigling van consumtievereenigingen wcnschelijk is, dat als onmisbare grondslagen van dergelijke vereenigingen moeten worden genoemd: verkoop volgens winkelprijs en verdeeling van de winst in even redigheid tot den inkoop der leden, en dat ieder in zijn kring coöperatie dient te bevorderen; alsmede dat liet oprigten van voorschot-vereenigingen met afzonderlijke spaarbanken verbondenwenschelijk is. Ter voorziening in de bestaande vacature van predikant bij de Ned. hervormde gemeente te Utrecht is het volgende drietal predikanten gevormd; dd. de Ilarlog, te Rotterdam; Vermeer, te Zwolle, en Geselschap, te Delfshaven. Te Harderwijk werd Zondag middag geboeid teruggebragt een deserteur ia burgerkleeding, 's avonds een mineur en den volgenden dag weder een, die te Putten aan de vcldwacht trachtte te ontsnappen, achter haald werd en geboeid aan de militaire autoriteiten is overgeleverd. Men meldt uit Leeuwarden: Heeft men hier, dank zij de voortreffe lijke reiniging, niet le klagen over vuile wegen en straten enz., de toe stand van het waVer om en door de stad Iaat echter nog al dikwijls le wenschen over. Dit is in de laatste dagen vooral het geval. De a nwezig- heid nabij de stad van de slroo-carlonfabriek en de aardappel-siroopfabriek te Huizum, die (de eerste doorgaande en de laatste nu en dan) het stinkende fabriekwatcr in de vaarten laten alvlocijenis de naaste oorzaak daarvan. Bij eene warme temperatuur vooral is de lucht soms als het ware verpest, Dat zulks op den gezondheidstoestand niet anders dan nadeelig ka:i werken, j spreekt van .zelf. Wat ook te betreuren is, is, dat eene menigte viscb daardoor vernietigd wordt. De bepalingen op de visscherij. natuurlijk strekkende om den visch, vooral de kleine soort, zooveel mogelijk le be sparen, worden dus in dezen op de meest ergerlijke wijze overtreden. Door velen worden dan ook deze en soortgelijke fabrieken naar eene andere plaats gewcnscht, aan den zeekant b. v,waar zij hunne voor de gezondheid van meiisehen en dieren schadelijke slinkstoffen in zee zouden kunnen lozen. Omtrent den gezondheidstoestand van het vee in de provincie Fries land gedurende de maand Mei jl. wordt het volgend^ medegedeeld: De long-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1