BUI TEN I AND SC 1 i lï HEI ilGT UnT van Haar, met 827 stemmen. De lieer mr. "J. B. Bots, aflr. lid, bekwam 700 stemmen. Maastricht. Uilgebragt 1791 geldige stemmen. Gekozen de heer W..E. Kerens de VVylré, met 1133 slctnuien. De heer jhr. mr. P. T. van der Maesen de SombrefT, aflr. lid. verkreeg 653 stemmen. lioxmeer. Uügobragt 1676 stemmen. Gekozen „de heer mr. J. 11. L. IlafTnians, aflr. lid, met 1603 stemmen. 's Ilcrtogenhosch. Gekozen de heer mr. F. J. E. van Zinnicq Bergmanil aflr. lid., niet 1474 van de 1742'uitgebragte stemmen. De gelegenheid bestaat om gewone brieven, monsters en drukwerken naar New-York te verzenden, met het stoomschip Castor, kapitein de Boer. Fe laatsle verzending van hier is op 13 Junij per trein van 5.52 's avonds. Bij de acte-examcns voor het middelbaar onderwijs zijn gisteren tocge- lalcn de lieeren: J. l.eopold, van Gorinchem. voor Hoogduitsche taal- en letterkunde, en J. J. van der Est, van llarlingen, voor boekhouden. Afge wezen 1 candidaat voor Nederlandsche taal- en letterkunde, 1 voor geschie- •denis en 2 voor boekhouden. Een candidaat trok zich onder liet examen terug. Wij vernemen uit eene 'goede bron, meldt hel II. D., dat Z. K. 11. prins Hendrik der Nederlanden te Port Said een terrein aan de bassins heeft aangekocht, met het doel daarop een etablissement te vestigen ten behoeve van den Ncderlandschen" handel. Te Amsterdam is in eene algemeene vergadering van het kon. zoölo gisch genootschap Natnra Artis Magistra door den president aan de leden opening gegeven van de plannen, door bestuurders beraamd lol uitbreiding ^ler terreinen tol aan de Lijnbaansgracht. Verder verklaarde hij zich be reid tot het geven van inlichtingen, welke door de vergadering mogten worden verlangd, en loonde daarna door cijfers aan, dat het vertrouwen, in het genootschap gesteld, niet zoude worden beschaamd, wanneer de ver gadering het bestuur wilde magtigen een leening uit te schrijven, groot ƒ500,000 lot dekking vau de kosten der uitbreiding en de daaruit voort vloeiende kosten. Met algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen. s In den nacht van 2 op 3 Junij is in het kantoor der expeditie-onder neming van Van Gend Loos te Amsterdam een verzegelde kist, verzonden •door de Nederl. bank, waarin zich ƒ10000 aan specie bevondopengebroken en geledigd. Eene som van ƒ8000 is echter later teruggevonden. Te Utrecht had eergisteren op de algemeene begraalplaats, in tegen woordigheid cener onafzienbare schare, de plegtige ter aarde bestelling plaats van hel stoffelijk overschot van den heer 11. Loos, aartsbisschop van Utrecht. Vooraf werd in de kerk achter Klarenburgh eene plegtige zielmis "presente eorpore" gecelebreerd door prof. Michelis, afgevaardigde 1 van het üuilsche comitéhierin bijgestaan door de bh. llol, Gatzenmeijer en Slrucks- berg. die mede uil lluitschland waren overgekomen om den diep betreurden afgestorvene de laatste eer te bewijzen. Na de zielmis volgde de beaarding door den heer T. van Vlooien, die bij deze gelegenheid eene krachtige toe spraak tot de talrijk zaamgevloeide menigte hield en levens hulde bragt aan de waarlijk uitstekende hoedanigheden van den afgestorven? Bij het graf werden toespraken gehouden door professor Michelis, namens het co mité der oud-katholieken in Duitschland, en verder door de bh. VcrhoefF, Rol, de .Jongh. Slrucksberg en van Santen. Te Utrecht is de knecht van een stalhouder, die Zondag nacht in een beschonken toestand op den hooizolder was gaan slapen, door zich gedurig in zijn slaap om te wentelen, uit het zoldervenster op de straat gevallen, waarbij hij zeer ernstig aan het hoofd verwond werd; bij den ongelukkige zijn reeds sporen van krankzinnigheid ontdekt. Uil Vlissingen meldt men dal Z M. de koning eergisteren aldaar met de meeste eerbewijzen door de bevolking is ontvangen. Er was eene allée van vlaggen aangebragt van de Dokhaven tot aan de Kanaalbrug, benevens over het geheele werk. De koninklijke bezoekers worden aan het liulp- slation ontvangen door den commissaris des konings in Zeeland, het dage- lijksch bestuur der gemeente en verdere autoriteiten, tinder een davcrenè hoera cener ontelbare, jubelende menigte, begaf zich de stoet van het station naar de stad. Na de voornaamste straten in open rijtuig stapvoets doorge reden te hebben, kwam men omstreeks 1 uur op het terrein der spoorweg- werken, aan welker ingang eene eerepoort geplaatst was. Aan de zeesluis gekomen, verliet Z. M. met gevolg de rijtuigen en bezigtigde met belang stelling de verschillende sluis- en havenwerken, in verband met gereed ge maakte teekeningen en aanwijzingen van den ingenieur Broekman. Na een geruimen tijd aldaar doorgehragl te hebben, bezochten de vorstelijke per sonen ook de gemeente Oost- en West-Souburg en begaven zich daarna naar Middelburg. 's GRAVENI1AGE, 11 Junij. Z. M. heeft benoemd lol ridders der orde van den Nederl. Leeuw de hh. J. P. J. Butenx, griffier der stalen van Zeeland, en E. 11. F. W. Mathon, directeur der registratie en domeinen te Middelburg. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer J. II. Bchrns, inspecteur van het lagen onderwijs in Friesland, benoemd tot commandeur der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft in rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers de lc luitt. G. T. C. Callenfels, van het 3e, en jhr. W. P. Six, van het 8e reg. infanterie; C. W. van Suchtelen, van het instructie-bataillon; W. J. van der Hoeven, van het 6'; L. Wichers, van het 7C; K. F. A. van de Wall, van het ti'; G. N. de Wendt, van het 8e; jhr. W. G. van der Wijck, van het le, en G. C. Arntzenius. van het 2' reg. infanterie. De luit. ter zee 2e kl. M. J. P. Wcstveer, uit O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden: 1". te be palen dat de commissionbelast met het afnemen der examens B en C vol gens arlt. 60-65 der wet van 2 Mei 1803, voor het jaar 1873 zitting zul len houden te Deift; 2". te benoemen: lot lid en voorzitter der commissie voor examen B (art. 61—65), d'. G. F. W. Baelir, hocgleeraar aan de poly technische school te Delft; lot leden dr. J. Bosscha Jr., hoogleeraar aan genoemde school; J. F. W. Conrad, hoofdingenieur van den waterstaat in Zeeland; dr. A. C. Oudemans en A. J. van Pesch, hoogleeraren; G. J.Morre, en J- G. d'Arnaud Gerkens, leeraren aan de polytechnische school te Delll; lot lid en voorzitter der commissie voor examen B (art. 60) en C. (artt. 61—65), G. van Diesen, eerstaanwezend ingenieur bij den aanleg der staats spoorwegen te Utrecht; lot leden dr. G. F. W. Baelir, F. J. van den Berg, dr. J. Bosscha Jr., m'. J. L. de Bruyn Kops en dr. 11. Vogelsang, hoogleera ren aan dc polytechnische school te Delft; E. Steuerwald. ingenieur van den waterstaat te Delft: F. Ph. Mahieu, algemeen opziener op het stoom wezen der spoorwegdiensten; E. Gugcl, hooglecraar; J. C. d'Arnaud Gerkens en G. J. Morre, leeraren aan de polytechnische school le Delft; dr. J. M. van Bemmelen, directeur der hoogere burgerschool te Arnhem: C. A. Schel- tema, leeraar aan de hoogere burgerschool te Schiedam; L. A. Reu.vens, ingenieur van den waterstaat in provinciale dienst, te Arnhem; J. M. F. Wellan, ingenieur van den waterstaat, te Alkmaar; II. G. Jansen, hoofd ingenieur bij de directie der marine te Willemsoord; die uitgenoodigd wor den zich te Delft te vereenigen, op zoodanigen tijd als hun nader door den voorzitter zal worden medegedeeld. ENG liANf 1». LONDEN, 10 Junij. Aan de Times wordt gemeld dat de Fransche commissie van onder zoek der traclalen met Engeland en België tot het besluit gekomen is dat dc internationale handelsbetrekkingen behooren gegrond te j blijven op de traclaten van 1860, en dat de door de vorige regering gesloten tractaten moeten worden losgelaten. Ook wordt medegedeeld dat de door de rege ring toegezegde opheffing der differentiële scheepvaarlregten in alle Fransche zeehavens met zeer veel tevredenheid vernomen is. Voorts zegt genoemd bladDe tegenwoordige Fransche regering is ge zind het onvruchtbare plan tot het belasten der grondstoffen op te geven. maar|het wil in plaats daarvan eene belasting van een percent op de bruto- opbrengst van alle takken van nijverheid in Frankrijk leggen. Pit plan schijnt uiterst eenvoudig, maar bij eene nadere beschouwing springt hel ter stond in h«t oog dat het zeer ongelijkmatig werken zou en juist daar den grootsten tegenstand zou vindenwaar het de beste werking zou moeten uitoefenen. In eene zaak, waarmede groote winsten in een lang tijdsver loop worden behaald, dus met weinig omzetting, zou eene belasting van een pcrce.nt een vergelijkenderwijs geringe last zijn op het in de zaak gestoken kapitaal 'en de daarmede gemaakte winsten. In eene zaak, waarin matige I winsten spoedig gemaakt worden, dus met veelvuldige omzetting van een vergelijkenderwijs gering kapitaal, zou die belasting zeer hoog zijn in ver gelijking van het kapitaal en misschien dc winsten geheel verslinden. Men behoeft niet te zeggen dat in de laatste categorie alle lakken van handel en nijverheidl vallen, welke in de dagelijksche behoeften des volks voorzien; dc belasting zou dus terstond eene aanzienlijke verhooging der prijzen van alle dagelijksche levensbehoeften veroorzaken. Door de brulo-winsten in stede der netto-winsten te belasten, brengt men een gcvocligen slag toe aan het handelsbeginsel van kleine winsten met eene onophoudelijke omzetting van kapitaal, en men zou er indirect door veroorzaken dat de handel een mono polie werd in de handen van weinigen. Zaturdag 11. is te Chiselhurst door de ex-keizerm der Franschen de eerste steen gelegd van eene nieuwe kapel, die nevens de tegenwoordige kapel gebouwd zal worden, en welke de laatste rustplaats wezen zal van het stoflelijk overschot van wijlen keizer Napoleon. Bij die plegtigheid waren als gevolg van de keizerin en van den keizerlijken prins tegenwoor dig: graaf Clary, baron Corvisart, mevrouw Conneau en haarzoon.de heer Fiion, leermeester van den prins, de heer Pictri en de heer de St. Pulgent. De nieuwe kapel zal in gothischeu stijl gebouwd worden, en aan de westelijke zijde een aan de 11. Maagd gewijd altaar, en in het midden den sarcophaag bevallen, waarin het stoflelijk overschot van den keizer zal worden overgebragt en die een geschenk is van 11. M de koningin. Het nieuwe Alexandra Pa'.ace. op Muswell Ilill nabij Londen, is met het grootste gedeelte van de zich daarin bevindende kunstschatten geheel verbrand, liet gebouw, dal tol een zelfde doel bestemd was als het kris tallen paleis te Sydenham, was eerst 14 dagen geleden voor het publiek geopend. De kosten van den opbouw bedroegen tusschen de 500,000 en 600,000 Naar men uit New-York meldt zou generaal Davis besloten hebben kapitein Jack, het gevangen hoofd der Modocs, benevens twee van diens trouwste volgelingen le doen fusilleren, Tien Modoc-Indianen zijn door hem lol den strop veroordeeld. FBANKR IJ H. jji In de jongste zitting van de nationale vergadering is door den heer Lepère de interpellatie herhaald omtrent de opheffing van het dagblad Le Corsaire. Ilij beklaagde zich in het algemeen over het voortduren van den slaat van beleg waarin de hoofdstad verkeerde, en beweerde voorts dat dc door het genoemde blad verdedigde vereeniging niet van staatkundigen aard was. De heer Beulé, namens de regering antwoordende, betoogde dal dooi den staal van beleg te Parijs de orde was gehandhaafd en dat deze gestrekt had tot welzijn van het tand. De regering, zeide hij verder, wil gematigd maar tevens vastberaden zijn. De vereeniging, door den Corsaire verdedigd, verwekte en voedde eene verkiez'mgs-agitalie, in het leven geroepen door de verkiezing van Barodet. Meer dergelijke vereenigingen bestonden, die tot dusver niet vervolgd waren; ook dezen moesten zich in acht nemen, daar zij strekten tot hét opwekken van oproer.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2