liet Roodé Kruis aldaar aan de huizen dér ingezetenen eene 'collecte worden gehouden, ten behoeve onzer in den oorlog met Atchin gewonde dappere krijgslieden. Onder Avereest is een dennenbosch, tocbehoorende aan de maatschappij voor grond-crediet, ten gevolge van het veenbranden in vlam geraakt. Aan blusschen viel, daar het bosch op een aanzienlijken afstand van hel be bouwde deel der gemeente ligt, niet te denken. De schade is aanzienlijk; ongeveer 2 hectaren dennenbosch zijn vernield. Men meldt uit Leeuwarden: Gisteren namiddag had ten huize van den heer van der Wielen eene vergadering plaats ter bespreking van de zaak der oprigting alhier van eene scherpschntters-vereeniging, waartoe belangstel lenden door eenc commissie waren opgeroepen. Deze vergadering, nog al talrijk bezocht, werd geleid door den heer Dieruma Gosling, burgemeester dezer gemeente, die. onder meer, verklaarde, dat Z. M. de koning onlangs bij IIbezoek heeft te kennen gegeven, dal het Z. M. hoogst aangenaam zoude zijn, dat hier eene scherpschntters-vereeniging in het leven werd ge roepen, vooral, nu er eene schietbaan is tot stand gekomen. Verder werd door den heer Bierttma Costing, als bewijs van 's konings ingenomenheid met de onderwerpelijke zaak, nog medegedeeld, dat Z. M. reeds bij voor- haat voor de op te rigtcn, vereeniging een vaandel, benevens een 20-tal rchi- mington-geweren toegezegd en daarbij den wensch uitgedrukt heeft, dal de vereeniging den naam zoude dragen van //Oranje-Friesland." Door 58 per sonen werd de oprigting der vereeniging met den burgemeester als wensche- lijk beschouwd en door hen daartoe op de aangeboden lijst geleekend, welke lijst, ter verdere deelname, ter gemeente-secretarie zal worden nedergelegd. Veorls werd tol het ontwerpen voor een reglement eene commissie benoemd, beslaande uit de heeren C. J. de Bordes, O. E. G. van Limburg Slirum, A. van der Plaats, J. G. Kuipers en A. Beintcma, aan wien de majoor der infanterie PhafT zich als adviseur verbonden heeft. Spoedig zal een tweede vergadering worden gehouden ter behandeling van het reglement enz. en om, zoo mogelijk, de vereeniging voor goed te constitueren. Te Breda is Zalurdag 11. de vergadering gehouden van de Nederland- sclie Entomologische Vereeniging. Uit het verslag, door den president uit- gebragl, bleek, dat de vereeniging zich in voorldurendcn bloei mag ver heugen en met eere ook in het buitenland wordt genoemd. De vergadering was ditmaal vooral belangrijk, omdat aan mr. S. C. Snellen van Vollenlio- ven. die een -O-tal jaren voorzitter der vereeniging is geweest en nu onlangs als ;.oi d uiig was afgetreden, door de leden een blijk van hoogachting en van erkenning werd gegeven. Op plegtige wijze werd hem nl. een gedenk en ccrepeuning uitgereikt, die aan de eene zijde zijne beeldtenis en aan de keerzijde een toepasselijk opschrift beval, en die door den graveur J. P. van der Ke len, te Utrecht, werd vervaardigd. De heer Snellen van Vollenhoven blijft als lid van het bestuur en als lid der redactie van het Tijdschrijft voor Entomologie werkzaam. .In het volgende jaap zal de vergadering te Arnhem worden gehouden. Uit Middelburg meldt men dat Z. M. de koning en Z. K. II. prins Hendrik aldaar gisteren morgen ten hall 12 ure met een extra-trein zijn voorbij gereden. Ten half 3 ure kwamen zij aan het station te Middelburg terug, alwaar de dd. schutterij had post gevat. Na door den burgemeester der stad te zijn gecomplimenteerd, reed Z. M. met den prins en gevolg, in drie rijtuigen gezeten, onder algemeen gejuich en omstuwd door eene tal rijke menigte, door de voornaamste stralen der stad, naar de met groen en vlaggen versierde Abdij, waar men aan het paleis afstapte, om bij den commissaris des konings het middagmaal te gebruiken, waarbij ook de ge deputeerde staten benevens de burgemeester der stadiën andere autoriteiten waren genoodigd; terwijl deed de muziek der schutterij in eene vóór het palcis opgcriglc muziektent zich hooren. Tegen half 7 ure vertrokken de vorstelijke personen per extra-trein naar de residentie. 'sGRAVENIIAGE, 10 Junij. Tot plaatsvervangend kanlonregtcr te Gorinchem is benoemd de heer nr. M. Kolfif, procureur bij de arrond. rcglbank aldaar. Z. M. heeft benoemd tot 11D. ordonnance-officier den lcn luitenant G. J. A. A. baron van Heemstravan het- 3e reg. huzaren. -- De le luit. W. E. van Ingen, van het 6C reg. infanterie, is, met in- trekking van hel te zijnen aanzien bepaalde bjj besluit van 23 Mei jl., over geplaatst bij heL wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indie. Gisteren avond ten 10 u. 50 min. zijn Z. M. de koning en Z. K. H. prins Hendrik uit Vlissingen in de residentie teruggekeerd. H. M. de koningin en Z. K. II. de prins van Oranje bevonden zich lieden middag ten 3 ure aan het station van den Ilollandschcn spoorweg, in afwachting der komst van IIr. M'. zuster, die per trein van 4 u. 59 met gevolg aankwam, begeleid door den secretaris van 11. M., mr. von Weck- j herlin, die de vorstelijke bloedverwante te Rotterdam was tegemoet gereisd. II. M. verwelkomde IID. zuster op hartelijke wijze. Ook Z. K. II. prins j Hendrik, die met denzelfdcn trein naar Amsterdam is vertrokken, was bij i de aankomst tegenwoordig. De doorluchtige reizigster zal op het Huis ten Bosch haar intrek nemen. -- liet examen van luit.-kwartiermeester dingende naar den rang van onder-intendant, dat in de laatste weken aan het dep. van oorlog werd ge- honden is thans geëindigd. I JU IT lÏN 1, A NISC I, I l'ï HERIGTKN. belkie. De vïieg-proevedie zekere de Groof te Brussel zou afleggen, is weder gebleken eene mystificatie te zijn geweest. "Eene groole menschen-massa was op de plaats aanwezig; men schatte die op 100,000 personen. De ballon, waarmede Groof zou opstijgen, rees cenige ellen in de hoogte, maar toen de toestel, waarin Groof zou plaats nemen, daaraan was bevestigd, en de touwen werden losgelaten, rees de ballon nog wel eenigzins, maar bleef toen plotseling slaan, en de loeMei zakte in een. Hiermede was de zaak geëindigd. Natuurlijk waren de toeschouwers, vooral de betalenden, over dezen alloop weinig te vreden. Sommigen hebben aan hunnen wrevel lucht gegeven, door het vernielen van den ballon, waardoor eene vrij groote op schudding ontstond. L'Echo du Pari. vermeldt hel gebeurde aldus: In plaats van «l'homme volant" hebben wij het //public volé" gehad. En welk publiek! Geheel Brussel, de voorsteden en duizenden nieuwsgierigen uit de omstreken toe- geloopen, en waartoe? Om te zien hoe een vogel-mensch hals over kop naar beneden tuimelt, nog vóór hij den vasten grond heeft verlaten. Op het oogenblik waarop de Groof weèr met zijn vleugels was neèrgeslrekcn overweldigde de menigte de houten stelling, verbrijzelde de toegangen, trok den ballon naar omlaag en scheurde hem aan stukken. Het regende steenen op het voertuig. Een ontzettende verwarring was daarvan het gevolg en verscheiden personen werden in het gedrang gekwetst. De verontwaardiging van het publiek was onbeschrijfelijk. ENGELAND. LONDEN 9 Junij. *-<! Door de regering zijn strikte bevelen gegeven, opdat de blokkade van het eiland Zanzibar, door de vloot onder bevel van den admiraal Cumming, zoo streng mogelijk worde ten uitvoer gelegd. Intusschen is den admiraal aanbevolenom aan de schepen der vreemde mogendheden de grootst moge lijke faciliteiten te verschaften. Wat den sultan van Zanzibar betreft, kan men thans reeds aannemen, dat de oorlog met Engeland is verklaard; het tractaat van 1815 is door de blokkade van zelf opgeheven en de sultan zal zich wel genoodzaakt zien, het nieuwe verdrag tot afschaffing van den slavenhandel in Afrika aan te nemen. In Ierland heeft weder een zoogenaamde agrarische misdaad plaats ge had. Een vredcrcgler*, Joseph Hall, is op den openbaren weg aangevallen en zwaar gewond. FRANKRM K. De minister de la Bouillerie heeft in de nationale vergaderingnamens de regering, eene mcdedeeling gedaan betreffende de toepassing der wet van 20 Julij 1872 over de belasting op de grondstoffen, met de bereids gesloten of nog te sluiten handelsverdragen, welke daarvan het gevolg zijn, en met het voorstel van den heer Tirard, strekkende om de nieuwe belastingen niet te innen zoo lang het bedrag nog niet is vastgesteld voor alle hetzij in de algemeene hetzij in de tractaat-larievcn opgenoemde voorwerpen. Hij zette de redenen uiteen, die de regering er loebraglen ecnen anderen weg in te slaan. Wij stellen u, zeidc hij verder, thans niet voor onmiddellijk tot de intrekking der wet van 20 Julij over te gaan, omdat wij van oor deel zijn jdat men eene inkomst, hoe onzeker die ook wezen moge, niet van het budg'et mag schrappen zonder le gelijk een aequivalent in le voe ren, hetwelk het verlies dekken en het evenwigt op het budget herstellen kan. De minister van financiën houdt zich op het oogenblik bezig met het zoeken naar een zoodanig aequivalent, hij welk onderzoek hij hoopt de voorlichting en medewerking uwer budget-commissie te zullen ondervinden. Wij verzoeken u dus vooreerst het voorstel van den heer Tirard en de han- delstractalcn met Engeland en België buiten beslissing te houden. Wij heb ben reden om te verwachten dat de Engelsche en Belgische regering de redenen van dit uitstel zullen billijken. Zij hebben ons reeds blijken van welwillendheid gegeven, en vermits bij de wet van 14 Maart 1873 de con ventionele tarieven voortdurend van kracht zijn verklaard tot dat de dooi de nationale vergadering vastgestelde tarieven zouden worden toegepast, kunnen de betrekkingen tusschen de beide landen daarbij niet lijden. De hcet-en Tirard, Rouvicr en Pottyer Quertier verklaarden zich voor het ge vraagde uitstel, hetwelk door de vergadering werd verleend. De genoemde leden drongen er echter op aan dat de regering met bare voorstellen zoo veel spoed zou maken als doenlijk was. Het Jonm. Off. bevat weer een lijst van benoemingen bij het admi nistratief personeel. Meer dan 30 onder-prelecten worden vervangen of ver plaatst. 7 hebben hun ontslag bekomen en 12 hebben het gevraagd. Graaf von ACnim heeft zijne nieuwe geloofsbrieven aan den president der republiek overhandigd. Het Journ. des Déb. velt een ongunstig oordeel over de circulaire door den hertog de Broglie aan Frankrijks vertegenwoordigers in het buitenland gezonden, omdat Frankrijk daarin wordt voorgesteld als de bron van den revolutionairen geest, waarvan de onderdrukking voor geheel Europa van het hoogste belang is. Het blad meent dat de minister zich die taal ver oorlooft, om op eenc handige wijze de coalitie tegen Thiers in het oog van liet buitenland te regtvaardigen. De heer Thiers zou zich nooit iets derge lijks veroorloofd hebben; hij had zijn land te lief om het een slag in het aangezigt te geven. De rcpublikeinsche bladen zijn zeer vertoornd over de komst van prins Napoleon hier te lande. Volgens dé Siècle is het eerste resultaat van de parlementaire revolutie van 24 Mei de aankomst van den zamenzweerder. Hij mogt niet bij //het herstel der zedelijke orde" ontbreken. Welnu, daar is hij. Triomfeer nu, mijnheer Beulé! Triomfeer, mijnheer de Broglie! Te Lyon was sedert twee jaren het houden van openbare processiën op den Sacramentsdag verboden; dit jaar zullen zij weder plaats hebben. In Marseille had de maire de processiën verboden; doch dc generaal Espi- vent en dc prefect hebben de vergunning daartoe gegeven. Voor Parijs heeft de regering, in weerwil vau het herhaalde dringende aanzoek dés aarlsbisschops, de vergunning nog niet verleend. SPANJE. Ofschoon de beriglen omtrent het laatste gevecht in de nabijheid der grenzen in de bijzonderheden onderling strijdig zijn, stemmen zij toch over een in liet feit dat de Carlislen een voordeel op een kleinen buitenpost der reptthlikeinsehe troepen behaald hebben. Woensdag morgen kon men te

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2