LGIDSiHi: COURANT» 1875. WOENSDAG 11 JUNIJ. N°. 135. B1NNENLANDSCIIE BERfGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 13.60; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 jaars, buiten de expeditiekotten, Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der Advcrlentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 ceuls. Advertentiën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslaitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiên te Hamburg Lubeckfrankfort a. Al., Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Wtenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Gonlve en Lausanne LEIDEN, 10 Junij. Dij de heden gehouden verkiezing voor een lid van de tweede kamer der slaten-generaal in dit hooldkiesdislrict zijn. voor zoo verre thans be kend is. opgekomen: van de 1042 kiesgeregtigden 554. Leiden Oegstgeest Rijnsburg Katwijk Valkenburg {Sassenheim - Voorhout Warmond Noordwijk Noordwijkerhout Leiderdorp Koudekerk Benthuizen llazerswoude Zoeterwoude Voorschoten Wassenaar Woubrugge Ter Aar Nieuw veen Gndslioorn Alphen a Zwammerdam Aarlandervcen 74 51 75 24 79 106 54 74 6! 25 137 160 75 92 85 65 43 97 158 69 120 39 37 57 16 25 36 76 52 38 22 102 45 67 47 95 69 2828 Bjj de heden op hel raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besteed partijen van 100 hectoliters h 50 n o 10 5 Heden namiddag, Hoogste prijs. ƒ45.— 22.50 4.70 2.25 Minste prijs. ƒ45.— 22.50 4.50 «2 25 omstreeks een uur, wandelden op de Boommarkt, langs de woning van den horologiemaker van der Togt, tweemannen, naar het bleek niet vrij van den hist naar hel bezit van eens anders eigendom. Üitiokkend waren daar voor de glasruiien in een handig kastje tal van zakuurwerken len toon gespreid en de deur, die tot het voorbuis en bet magazijn toegang verschafte, stond wagenwijd open. In een oogwenk wa ren de wandelaars naar binnen geslopen en hadden zich meester gemaakt van de kast, die een tal van de begeerde gouden en zilveren uurwerken inhiehl. Ongelukkig echter voor hen bemerkte de eigenaar van dit alles, door een glasruit.de ongcwenschte kunstbewerking, waaraan zijn horologiën werden onderworpen, en zelte de brutale dieven onmiddellijk na, die zich zoo snel mogelijk naar elders wenschten te begeven. Een hunner, de dra ger van de kast met uurwerken, wierp die, waarschijnlijk om niet in zijn vlogl belemmerd te worden, legen den grond en was in een oogwenk ver dwenen. De ander, gelukkig minder snel ter been, werd door den lieer van der Togt gegrepen en aan een dienaar der gcregtigheid overgeleverd, die hem geboeid naar de plaats zijner bestemming, liet commissariaat van polirie, overbragt. Wrj durven van den ijver onzer stedelijke policie ver wachten dat zij er in slagen zal jdcn snelvoeligen dief een even zeker ver blijf te verschaffen als zijn minder vluggen collega, opdat voorloopig zijn .avontuurlijke wandelingen tol gerief van Leidcns ingezelenen geslaakt worden. Wij vernemen nader dat de aangehouden persoon is zekere B.van beroep sjouwer, wonende te Amsterdam, en dat in de gestolen kast 16 gouden en 32 zilveren horlogiën aanwezig waren. Het Fad. bcrigt dat binnenkort te l'lrecht een vergadering zal wor den gehouden van algevaardigden der plaatselijke comiié's voor het Tlior- becke-monument. Er is ongeveer 50000 bijcengebragt, zoodat het lol stand komen van het monument verzekerd is. Bij de examens voor het middelbaar onderwijs zijn gisteren toege laten de .heeren M. M. L. Ruiters, van Sillard, voor geschiedenis; N. van Eek, van 'sGravenhagc, en II. T. Egelie, van Rotterdam, voor hel boek houden. Afgewezen werden 1 candidaat voor Ned. taal- en letterkunde en 2 candidalen voor boekhonden. 1 candidaat voor Duitsch was niet op gekomen. De voortgezette acte-examens voor het middelbaar onderwijs, wat be treft de wis- en natuurkundige wetenschappen, hebben den volgenden uitslag gehad: 3. 4 en 5 Junij. Opgeroepen 4 cand. hoogere wiskunde (Kv). Niet opgekomen 2. Eén trok zich gedurende het examen terug. De overblij vende werd afgewezen. Opgeroepen 3 cand., wiskunde K'. Niet opgeko men 1. Een trok zich terug. De overblijvende werd afgewezen. 6 en 7 Mei. Opgeroepen 4 cand. Kv. Niet opgekomen 1; één trok zich terug; dc beide anderen, de hb. C. J. J. N. Blok, van Leiden, en T. K. van Vel- zen, van 'sllage, toegelaten. 3 lot. 7 Met. Opgeroepen 19 cand. Haudlecke- ncn (M1). Niet opgekomen 4; gedurende hel examen trokken 5 zich terug; toegelaten 3, de bh. A. Ie Comte, van Delft; II J. P. Ilanau, van Utrecht, en 11. J. van der Weele, van 's Ilage. Nog werd geëxamineerd 1 cand. ljjntcekenen (M2), die werd afgewezen. Hel Dat. Hbl. bevat, onder dagteekening van 23'April jl.de volgende mcdedeeling: Ilelgccn wij gislertn in ons protest zeiden: «Wij voor ons ge- looven. dat er redenen tc veronderstellen zijn, vrij wal aannemelijker dan het betoog van den Jata Bode, en waardoor alles wat gebeurd is, hoe treurig de afloop ook zjj, volkomen geregivaardigd zou worden", wordt ons heden uit geloofwaardige bron bevestigd. Onze regering zou namelijk tot het nemen van spoedige maatregelen aangespoord zijn door hel Engelscli gouvernement, daar men wist, dat, waarschijnlijk ten gevolge van eene be- leedigiug, een Amerikaausch schip aangedaande Amerikaansche regering hel voornemen had eene sterke expeditie naar Atchin te dirigeren. Het was daardoor noodzakelijk geene zes maanden (namelijk tot de drooge moesson op de noordkust van Sumatra weder invalt) le laten verloopen. Het Èngel- sclie gouvernement zou zich, gehouden door de traktaten met onze rege ring, niet tegen de Amerikaansche expeditie hebben kunnen verzetten, dat daarenboven een oorlog tusschcn die twee rijken ten gevolge zou hebben. Het was dus zaak zeer spoedig te bandelen en zoo mogelijk voorloopig eene versterking aan den Atchinesehen wal te bezitten, waar de Nederlaiidsche vlag wapperde, welk doel ongelukkig is mislukt. De blokkade, die door onze oorlogschepen wordt voortgezet totdat een tweede expeditie den oorlog kan hervatten, heelt ongetwijfeld alleen ten doel om den staat van oorlog feitelijk le doen voortduren en dien toestand dus ook tegenover Amerika tc bestendigen. Wij deelen bel bovenstaande echter onder groote reserve mede. ofschoon wij vermeenen, dat daaraan voornamelijk de haastige afzending der expeditionaire magl le wijlen is. In het mail-overzigt van het Dat. Hbl., dd. 26 April, wordt daaromtrent nog het volgende gezegd: «liet berigt, dat wij in ons nommer van den 23slfn dezer met groote reserve plaatstenals zoude een door de Amerikaan sche regering beoogde expeditie daartoe aanleiding hebben gegevenw ordt iu zekere mate bevestigd door een telegram van Reuter, heden door ons ontvangen, waarin wordt berigt, dat de minister van koloniën als reden voor de expeditie naar Atchin mededeelt, dat de Stillan met officers (be ambten consuls van vreemde mogendheden brieven bad gewisseld en dat hem verzekeringen van goedkeuring en ondersleuing waren gegeven." De gisteren te Amsterdam gehouden zitting van de taal- en letterkun dige aldeeling der kon. akademie van wetenschappen was geheel gewijd aan eene voordrag! van den heer Kuenen«over de geschiedenis van den tekst des Ouden Testaments", naar aanleiding voornamelijk van een desbe- trekkelijk geschrift van deii Munchenschen hoogleeraar Delagarde. Eene bijdrage van den lieer Boot, nopens de handschriften van Hnygens. waarin eenige tot dusver onbekende levensbijzonderheden voorkomen, werd iu dank aangenomen voor de verslagen en mededeeliugen. Door burg. en wetli. van Delft zijn, ter vervulling der betrekking van hooglccraar aan dc instelling van onderwijs voor taal-, land- en volkenkunde J van Ned. Indie aldaar, aanbevolen de hh.: G. K. Niemann, lector in de taal land- en volkenkunde van Ned Indië bij het Nedcrl. Zendelingge nootschap te Botterdam, en mr. S. A. d'Engelbronnerambtenaar voor de burgerlijke dienst in Ned. Indië, thans met verlof, te 'sGravenliage. Te Gorinchem zal Zaturdag 14 dezer vanwege hel mannen-comité van

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1