BUITENLANDSCIIE BEBIGTEN. geslicht, waarvan de bouwstoffen liefde en dankbaarheid zijn, en waarvan de heilrijke vruchten door geen tijd kunnen vernietigd worden. Betreffende den brand, die in de vorige weck te Amsterdam plaats had, meldt het N. v. d. D. nog het volgende: liet zal onze lezers welligt be vreemden dat wij hun nog niets naders medegedeeld hebben omtrent hetgeen bij den brand op den Nieuwendijk tot zulk een vreeselijk ongeluk heeft aanleiding gegeven. Wij hadden alle reden te verwachten stellige feiten te kunnen aan den dag brengen, doch hebben gerekend buiten menschelijke schroomvalligheid. Een bevoegd persoon, een beambte der spuit, die het eerst op het terrein aanwezig was, heeft verklaard dat opzettelijk over de slangen zijner spuit gereden is, dat later de waterkraan, waaraan de slang bevestigd was, gesloten werd door personen, die er belang bij hadden dat de premie niet aan anderen ten deel viel. Hartverscheurende bijzonderheden omtrent de verwarring en de rampen hieruit voortgevloeid hoorden wij, en toch, toen wij hem verzochten gevolg te geven aan zijn aanbod om het relaas der feiten door de handteekeningen van zes a acht ooggetuigen te slavenhoorden wij niets meer. Zoo verklaart het zich dus. dat wij de oorzaak der rampen niet kunnen aanwijzenwij beschuldigen dan ook niemand, maar het blijft ons vergund hartelijk te verlangen naar de komst der nieuwe brandweer. He heer Mijcrs. eigenaar van het groole Amerikaansche circus, heeft dezer dagen te Amsterdam ccne voorstelling gegeven ten voordeele van de nagelaten betrekkingen van den inspecteur van policie, die bij gelegenheid van den optogt door Amsterdam overreden en om hel leven gekomen is. De opbrengst was ƒ721.75. Men deelt als bijzonderheid mede dat dezer dagen door lleldersche visschers met een net is gevangen een haai, ter lengte van ongeveer twee nieter; kort nadat het dier in de boot was opgeworpen, bragt liet zestien jongen Ier wereld, die nog geruimen tijd leefden. Eergisteren avond is onder Oud-Vossemeer de bliksem geslagen in de schuur eener boerenwoning, welke schuur is in de ascli gelegd. Eenig vee kwaui daarbij om. Uit Ylissingen meldt men aan de N. It. C.. dat aldaar gisteren een treurig ongeluk plaats had op het werk van de hh. Schram, de Jong&C0. De kering van de baggermachine was onklaar, en om hierin Ie voorzien, begaven zich acht man in de roeiboot. Op eens schoot de ketling los, zooihit dc boot door den schok omsloeg, waardoor alle acht personen in liet water geraakten, met hel ongelukkig gevolg, dat drie hunner, huisvaders, dom! zijn opgehaald, terwijl twee anderen in een toestand verkeeren. die voor het verlies van hun 'leven vreezen doet. De anderen zijn behouden aan wal gekomen. Uil Moergestel meldt men: Een boer op een houtwal aan het afvlag- gen zijnde, stiet met zijn vlagzeis op iets hards en hols; de aarde daarvan in den omtrek wegdoende, vond hij een schoon kannetje met inhoud van ruim twee liters zilveren muntstukken, alle van de jaren 1400; had hij het bewaard, dan zou hij aan liefhebbers van oude munten een dienst bewezen en goed geld gemaakt hebben, doch thans verkocht hij voetstoots het kan- v netje met den inhoud voor de geringe som van ƒ18; het kannetje, zooals men zegt, was die som alleen waard; de geheele massa is in handen ge- komen van een koopman van Sittard, die toevallig in het dorp was. Had die boer niet iemand, die kennis van zulke zaken had, gesproken, lig zou welligt liet tiendubbele van dien prijs gehad hebben. 's GRAVENHAGE6 Junij. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer jh'. G. A. van Sijpestein, gouverneur van Suriname, benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon. Door Z. M. is aan jhr. C. A. van Sijpcsleyn. op zijn verzoek, eervol ontslag, verleend als lid van den hoogen raad van adel, onder dankbetuiging voor dc vele goede diensten door hein in die betrekking bewezen. Z. M. heeft zijnen ordonnance-officier, den l'n luit. J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, van den groolcn staf, gedetacheerd bij het leger in Nederl. indië. Door Z. M. zijn bij liet wapen der infanterie van het leger in Nederl. indië benoemd: tot 2 n luit., de sergeanten W. N. von Geusau en 11. G. L. Bouricius, beiden van het instructie-batailion, de sergeant-titulair 1'. 11. de Wit, van het 88 reg. infanterie, de sergeanten It. Claasen, van het 5', J. J. G. 'tSas, van het 0', B. L. Hagedoorn. van het 7e, J. G. Meyjes, van bet 8', A. J. Visser, van liet C'. J. W. A. Nales, van hel 1', 1'. Stlvergieler Hoogstad, van het 8°. 11. T. A. Keyzer, van het 7% P. J. II. Kramer en G. G. J. Nottenvan het 8een C. A. Stegcrhoekvan het 4e reg. infanterie. Z. M. de koning zal zich aanst. Maandag naar Ylissingen begeven om de werken aldaar te bezigtigen. -- Men verneemt dat 11. M. dc koningin voornemens is op hel laatst dezer maand de wereldtentoonstelling te Weenen te bezoeken. Dc arroiid.-regtbank alhier heeft heden cenc openbare algemeenc ver gadering gehouden tot installatie van mr. P. W. van lleusde, advocaat bij den hoogen raad, benoemd tot regler-plaatsvervanger bij deze reglbank. Het voorzitterschap van deze zitting werd waargenomen door den oudsten regtcr. mr. van de Kasteele. Bij deze gelegenheid werden door den officier van justitie jh'. m'. W. M. de Brauw, den waarnemenden voorzitter, den nieuw benoemden regler plaatsvervanger en den deken der orde van advo caten. in'. A. de Pinto. toepasselijke aanspraken gehouden. Door den voor zitter werd in een inleidend woord van zijne rede uitgeweid over het aan zien en het ontzag van de rcgterlijke magt in Nederland, en over den eerbied, dien men voor hare uitspraken bad; zoodat zij was een tempel der vrijheid, een band voor dc orde, een sleun der maatschappij. Hij schreef hel dan ook daaraan toe dat de reglsmagt van gezworenen niet tot de wenschen van het volk was doorgedrongen. Alvorens de gemeenteraad een tarief voor, de duinwaterleiding en gas- exploitatie vastslclle. waarvan hel ontwerp spoedig aan den raad zal wor den voorgelegd, wenschen burg. en wetli. eerst uitgemaakt te zien de vraag, in hoever de hcfTing van gelden voor dat verbruik te beschouwen zij als eenc belasting, vallende onder art. 238 der gemeentewet. Ook met betrek king tot de gemeentelijke exploitatie der gasverlichting zal deze vraag zich weldra eveneens voordoen. Met de commissie voor de plaatselijke belastin gen zijn burg. en weth. van oordeel dat het de voorkeur verdient, dc ver strekking van duinwater en gaslicht te beschouwen als eene industriële ondernemingwier tarieven door de gemeente met gelijke vrijheid kunnen worden vastgesteld, als dat kan geschieden door eene bijzondere maat schappij. Burg. en weth. geven daarom in hun praeadvies den raad in overweging art. 238 niet loc te passenmaar vrijheid van beweging ten aanzien der beide heffingen voor te behouden. Volgens het jaarverslag over 1872 van de 's Gravenhaagsche vlcesch- houwerij, uiigebragt in de algemcene vergadering van aandeelhouders op 29 Mei jl.was de toestand dier maatschappij gedurende het afgeloopen jaar bevredigend, al sloot ook de balans met een nadeclig saldo van/2783.13%. Dal minder bedrag in. vergelijking met 1871 is vooral te wjjten aan de steeds klimmende veeprijzen, die vooral gedrukt hebben op de levering aan het regiment grenadiers en jagers, met wie een contract liep, maar dat ten laatste niet meer in verhouding bleek te staan tot de veeprijzen. Hoewel het rekeningsdebiet niet toenam gaf het redenen tot tevredenheidterwijl het winkeldebiet vermeerdering aantoont. De vee-omzet was dit jaar eenigzins minder dan het vorige jaar. In dit boekjaar werden omgezet II68 runderen. 681 kalveren en 286 schapen, wegende te zamen 366,461 kilo en vertegenwoordige eene inkoopwaarde van ƒ303,821.80. In het vorige jaar bedroeg het gezamenlijk gewigt 403,905 kilo en dc inkoopwaarde ƒ288,445.17. Aan accijns werd betaald ƒ22195.50. Dc exploitatiekosten bedroegen /24306.47% en drukten den vleeschprijs ge middeld met 64 cent per kilogram. Onder bevel van een le0 luitenant is heden morgeit met den eersten trein langs den llollandschen spoorweg van hier naar den Helder vertrok ken een detachement jagers, ter sterkte van 100 man, om daar ter plaatse, ten gevolge van het vertrek naar Indië van de mariniers; het garnizoen te versterken. Op welke zonderlinge wijze verloren of vermiste voorwerpen weder tcregt kunnen komen, kan uil hel volgende blijken: Bij dc drukte, welke op den tweeden Dinksterdag aan het slation van den llollandschen spoor weg heerschte, miste dc portier v. L. aan het slation eensklaps zijn lior- logie en ketling. Was het gerold, of wel weggeraakt? Het laatste was niet denkbaar en daarom zette men het verlies op rekening van den een of anderen behendigen pickpocket. Maar wat keek de ijverige beambte op, toen hem dezer dagen zijn uurwerk weder in handen kwam en hij vernam dal' de zakkerolder niemand anders was geweest dan de shawl van eene dame, welke hel horlogie in het gedrang naar Rotterdam had medegevoerd. BELGIE. Te Fexhe-Slins is dc vrouw van een werkman bij den spoorweg be vallen van vier kinderen, drie jongens en een meisje. Het aantal zijner kinderen werd daardoor eensklaps van 5 op 9 gebragt. Woensdag 11. had er te Antwerpen een hevige ontploffing plaats in den wapenwinkel van den heer Giglot, Kalelijnevest. Men was daar bezig met kardoezen te ontladen, toen een dezer in brand vloog en het vuur mede deelde aan het kruid voortkomende uil dc reeds ontladen kardoezen. Een verschrikkelijke losbranding greep plaats; de groote spiegelruiten werden in honderden stukken verbrijzeld, en meest al de wapens min of meer bescha digd. Behalve mevr. Giglot, die ecnige brandwonden aan dc handen en in het aangezigt bekomen heeftis niemand eenig ongeluk overkomen. De voorbijgangers en de buren zijn er met den schrik afgekomen. ENGELAND. LONDEN 5 Junij. Voor de komst van den Schach van I'erzië in deze hoofdstad worden vele toebereidselen gemaakt, liet paleis van Buckingham wordt voor de ontvangst van den vorst in gereedheid gebragt en het bestuur der City van Londen legt de laatste hand aan de restauratie van haar stadhuis, waaraan sedert eenige jaren geene schallen gespaard zijn, ten einde ook aldaar den Schach op waardige wijze te ontvangen. Eenc groole wapenschouwing in het park van Windsor, en een indrukwekkend maritiem schouwspel, enz., zullen te zijner eer plaats hebben, en II. M. de koningin zal opzettelijk uit Schotland naar Londen komen, ten einde haren bondgenoot te begroeten. Te Preston, in Lancashire, is het standbeeld onthuld van wijlen lord Derby, in tegenwoordigheid van dc voornaamste leden der conservative partij en van eene volksmenigte, die op omstreeks 25000 personen werd geschat, liet standbeeld is van carrarisch marmer en stelt lord Derby voor in staande houding, als ware hij bezig eene redevoering te houden, met een bundel papieren in dc regter hand. De Daily Telegraph, die voorgaf twee correspondenten te hebben, die de Russische expeditie naar Chiwa volgden, bekent thans door een dier heeren te zijn bedrogenhet blad heeft zijn vertrouwen aan een onwaardige geschonken. Die correspondent is thans ontslagen en zijne verdere brieven worden vernietigd. Door andere bladen was aan het licht gebragt dat de mededeelingen van bedoelden correspondent bijna letterlijk waren overgeno men uit vroeger reeds in tijdschriften verschenen opstellen. Het vertrouwen van het publiek op de mededeelingen van den tweeden correspondent is natuurlijk hierdoor zeer geschokt. FKANHRIJ K. De depêche-circulaire van den Franschen minister van biiitenlandsche zakenwaarbij aan de Fransche gezanten bij de vreemde mogendheden ken-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2