ZA1URDAG 7 JUNIJ. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per rierendeel jaars 3.franco p.p. i 3.50 J met het Ferslag der Mandelingen van den Gemeenteraad 3.36franco p. p. 3.85. Hei verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 s jaars, buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 repels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertenties voor Duitsehland t Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN &VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te hamburg Lubeck t frankfort a. M,Berlijn LeipzigDresden Breslau, KeulenStuttgartWeenen, PraagBazelZurichSt, Gallen Geneve en Lausanne BINNENLANDSCIIE BliftlGTEN. LEIDEN, 6 Junij. Door de kiesvereeniging "Het Algemeen Belang" alhier is, uithoofde de heer dr. J. C. G. Evers voor de candidatuur heeft bedankt, thans tot can- didaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gesteld de heer mr. H. C. Verniers van der Loeff, advocaat te Rotterdam. Volgens een bij het dep. van koloniën ontvangen berigt van den majoor kommandant van het detachement suppletie-troepen aan boord van bel naar Oost-lmlië bestemde schip Java, van de stoomvaart-maatschappij «Java'', heeft dat vaartuig wegens beschadiging door brand van de vilten en houten bekleedsels der ketels, in den morgeu van den 2'" dezer te Portsmouth moeten binnen loopen. Gedurende deu brand, die gcene verdere gevolgen hadheeft er geene verwarring geheerscht en hebben de officieren en man schappen hun pligt gedaan. De geest onder de militairen wordt geprezen; de rnrigting en uitrusting aan boord hadden tot dusver niets te vveuschen overgelaten. Blijkens een nader telegram was de beschadiging door den brand onbelangrijk, zoodat, na behoorlijke reparatie, het schip in den nacht van den 4dc° op den 54«" dezer de reis reeds weder heeft kunnen voortzetten. De stoomvaart-maatschappij «Java" heeft het volgende telegrafisch berigt ontvangen van den directeur, die dadelijk na het ongeval naar Portsmouth was afgereisd Na een gestreng onderzoek, aan boord, dat zes uur duurde, en hetwelk gehouden werd in bijzijn vait den kapitein, 1"" machinist en de bevelvoerende officieren der troepen, is gebleken, dat de brand ontstaan was door groole onvoorzigtigheid van den 2l1fn machinist. Van dit onderzoek werd een proces-vertaal opgemaakt en geteekend voor den Ned. consul. De Staatscourant bevat het verslag omtrent het vergelijkend examen voor de betrekking van surnumerair der registratie en domeinen, gehouden tc Utrecht op 1G April li. door de daartoe benoemde commissie den minis ter van financiën aangeboden. Ouder den titel: De eerste steen ran den If ilkm'.toreu te Dillen burg gelegd zag dezer dagen bij de bockhandelaren Wijt en Zonen, te Rotterdam, het licht ccn verslag van de feestviering te Dillenburg op '29 Junij 1872, ter grondlegging van den Willlemslorendoor den heer E. H. Lason- der, lid der commissie van uilvoering in Nederland voor genoemden toren bouw. Gelijk men weet was het plan lot oprigliug van ecnen Willemstoren te Dillenburg, geboorteplaats van prins Willem den eersten, in Nassau ge vormd. en vond het hier Lc lande, in verhand met liet op 1 April gevierde feest, veel sympathie. De schrijver heeft zich, onzes inziens, zeer goed van zijne taak gekweten; de vrije vorm van een reisverhaal, door hem geko zen, gaf hem gelegenheid, behalve de feilen, bijzonderheden en indrukken mede te deden, die hij de lezing ccite aangename afwisseling geven. Met klimmende belangstelling volgt men het verslag, en de zoo broederlijke zamenslemming van Nassauers en Nederlanders, om eer.e waardige hulde te brengen aan don groolen Zwijger, doel het harte goed. Aan allenvoor wie de vestiging van ons onafhankelijk volksbestaan gpene onverschillige zaak is, zullen deze herinneringsbladen zeker welkom zijn. liet slot van het geschrift is een woord van blijde hoop. Voor den houw van den Willemsloren, waartoe bij raming ƒ40000 zal noodig zijn, is uil Nederland ingekomen ƒ19700, en bij liet comité te Dillenburg ruitn ƒ0300, zoodat er een totaal van ongeveer ƒ26000 bijeen is, Ofschoon de geheele som nog niet voorhanden is. kan men toch den aangevangen arbeid met :goed vertrouwen voortzetten. Met inspanning van alle krachten eu met hel oog op de .hulp, waarop nog van hier en elders wordt gehoopt, mag men, ouder tloogeren zegen, de voltooijing van hel monument eerlang te gemoet zién. Zoo iemand den schrijver mogl willen verblijden met eenc eerste of vernieuwde gift, het zal hoog worden gewaardeerd, liet stichten van eenig ander gedenkteeken op vaderlandschen bodem behoeft daardoor niet bena deeld te worden. Nederland is, Gode zij dank, gezegend genoeg om liet éëue lc doen en het andere niet na te laten. De schrijver vestigt er ook de aandacht op dal diegenen onzer landgenoo- tcn. die de Weener-tentoonstellLng bezoeken, zonder omweg langs Dillen burg kunnen reizen, ten einde liet terrein en de werkzaamheden van naiijj op te nemen. liet programma is verschenen van het 27e Nederlandse!» laiidhuishoud- kttndig congres, te houden te Dellt, op 7, 8, 9 en 10 Juljj aanst. Den eer sten dag zullen de leden van het congres des avonds tgn 7% ure in het ge bouw van Stads Doele worden ontvangen, de afdeelingen gevormd en hare besturen gekozen worden. De volgende dagen zullen algemeene en afdee- lings-vergaderingen plaats hebben, in het gebonw van Stads Doele. De te behandelen vraagpunten cn onderwerpen zijn gerangschikt als volgt: 1" afd. akkerbouw, veeteelt en zuivelbereiding; 2' afd. tuinbouw en houlleclt; 3e afd. staathuishoudkunde, statistiek, landbouw-onderwijs en laudbouw- welgeving. Onder de aangekondigde festiviteiten belmoren een avond-concert in den tuin van Stads Doele, op Maandag 7 Jttlij, en een diner op Donderdag 10 - Jnlrj; voorts zal, indien het weder het toelaat, een rytoer plaats hebben ter bezigliging van een gedeelte van het Westland. den Hoek van Holland en den nieuwen waterweg naar Rotterdam. Op vertoon van diploma of uitnoodigingsbrief worden den 6 Julij en vol gende dagen op de stations der staats-, centraal- en Hollandsclie ijzeren spoorwegen rctourbilletten afgegeven naar Delft, geldig tot en met 12 Juljj. Gisteren zijn door de commissie voor hel middelbaar onderwijs, na, afgelegd examen, toegelaten de heeren J. A. Ruutjes, van Amsterdam, voor boekhouden (schoolonderwijs), en 11. C. Ploos van Ainslel, van Nieuwer- Amslel, voor boekhouden (huisonderwijs). Afgewezen 1 voor geschiedenis, 1 voor Hoogduitsclie taal- en letterkunde, I voor Engelsche taal- en letter kunde en 1 voor Fransche taal- en letterkunde. Twee candidatcn voor boekhouden hebben zich onder het examen teruggetrokken. Pe hier te lande gunstig bekende tenor dr. C. Gttnz uit Hanover is, bij gelegenheid van het laatste muziekfeest te Schwerin, door den groot hertog vereerd met het gouden kruis van verdienste van de Wendische Kroon. Ons vaderland, meldt het Hbl.beleeft met zijne bouwmeesters, wat betreft de erkenning van lutnne bekwaamheden in deu vreemde, een geluk kigen tijd. Meldden wij onlangs de eer, den architect P.* J. H. Cuypers ten deel gevallen, een niet minder eervolle benoeming viel onzen stadgenoot, den architect J. H. Leliman, voorzitter der maatschappij tot bevordering der houwkunsttc beurt. Bij zeer vereerend schrijven van de «Société des architectes du département du Nord" werd hem medegedeeld, dat genoemde maatschappij hem met algemeene stemmen de onderscheiding had waardig gekeurd, die reeds vele groole bouwmeesters, als Donaldson, VioIet-le-Duc. Labrouste, Lefuet, Baltard eu anderen hadden ontvangen, om hem als erkenning voor zijne uitstekende verdiensten te benoemen lot «conseiller honoraire de la Société der architectes du departement du Nord." Een zware slag, meldt liet IJ. D.. heeft de oud-katholieke kerk van Nederland getroffen. Haar onvergetelijk hoofd,' de hoop en toevlugt van alle oud-katholieken in andere landen en werelddeelen, mgr. II. Loos, aarts bisschop van Utrecht, is gisteren middag overleden. Een gevatte koude, die zich na weinige dagen tot longontsteking zette, sleepte dien dierbarm prelaat in betrekkelijk korten tijd ten grave. De 4dt Junij zal een gewig- lig tjjdstip in de geschiedboekcn der 0. K. kerk van Nederland zijn. Mgr. Loos mag onder de grootste en voortreffelijkste bisschoppen gerekend wor den die ooit de kerk van Holland heeft voortgebragt. Hjj was met alle geestesgaven ruim bedeeld, die hij ten nutte der kerk immer aanwendde. Aan een leedere zorg voor de aan zijne hoede toevertrouwde kerk, voor welker belangen hij tot den laatsten ademtogt gewaakt en gestreden heeft, paarde hij een humaniteiteen eenvoudigheid van zedendie de ware ken merken eens bisschops, en schoone sieraden eens regtgeaarden burgers zijn. De O. K. kerk van Nederland verliest in hem haar aartsbisschop, die den naam van Holland's oud-katholieken en den naam van Holland zelf door zijne daden tot de verst verwijderde hoeken der beschaafde wereld gebragt "heeft-, hare leden missen een vader, een vriend, een raadsman-, de oud katholieken in Duitsehland den warmsten voorstander hunner zaak; de maatschappij betreurt het verlies van een harer verdienstelijkste leden; het vaderland een burger, wiens hart immer warm voor dynastieën land klopte. En moge ntt al geen uiterlijk gedenkteeken of praal hem aan de nakome lingschap verkondigende naam van mgr. H. Loos, aartsbisschop vjn Utrecht, is met gulden letters in de gcschiedboeken vereeuwigd; hij heeft zich monumenten in de harten van vrienden, weezenja van bijna allen.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1