LEIDSCHE COURANT. 1875. VRIJDAG 6 JUNIJ. i\°. m. ST ADS-BE RICHT EN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 1 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor i 2.50 s jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lubtekfrankfort a. M., Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelei op de circulaire van den Commissaris des Konings in deze provincie, van den 24" Mei 1873, A. n". 1503 2< (afd.). Provinciaalblad nu. 58; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat indien een leerling meer dan écne school bezoekt en de verklaring van ondergane koepokinenting of door gestane kinderpokken, bedoeld bij art. 17 der wet van 4 December 1872 Staatsblad ii'. 134), is afgegeven aan het lioold van de eene school, het hoofd van de andere inrichting van onderwijs, op de ljjst door hem te houden, volgens art. 5 van het koninklijk besluit van 28 Februari 1873 Ssadhblndn°. 35), behoort aan te teekenen'bij wien de verklaring berust. Eu geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BR AN DELER, Burgemeester. Leiden, 5 Juni 1873. E. KIST, Secretaris. |{|.\i\I«;.M!,am>S<:IIK HKHIG I'KN LEIDEN, 5 Junij. Volgens telegrafische berigten van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië van 31 Mei jl., waren van den radja van Troemon, ter westkust van Sumatra, grenzende aan hel Nederlandseb gebied, zeer duidelijke blijken ontvangen vaif eene voor Nederland gunstige gezindheid, en had de radja van het nog noordelijker dan Troemon gelegen Atchincsche landschap Tam- pattouwan aan den resident van Tapanoeli geschreven, dat hij Atchin niet wil helpen. Volgens een ander telegrafisch bcrigt hadden te Banjoewangi eenige onrus tige bewegingen plaats gehad. Er waren drie compagniën heen gezonden. Maar de rust was zonder geweld van wapenen hersteld en de troepen zouden den dag na afzending van hel telegram lerngkeeren. Gedurende de maand Mei 1873 zijn in de Leidsche volkskeuken afgeleverd: 4064 portiën warme spijs. 215 portiën vleesch, 64 porliën spek; totaal 4343 porliën. De acte-examens voor hel middelbaar onderwijs hadden gisteren den volgenden uitslag: toegelaten J. J. Franlzcn, van Oosterhout, lloogduitsche taal- en letterkunde; G. C. R. Hoelink, van llarliugen, boekhouden. Afge wezen werden: 1 cgjididaal voor geschiedenis, 1 voor Engelsch en 3 voor boekhouden. De Staatscourant bevat de voorwaarden van concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Rotterdam, langs Schoonhoven, Julphaas, Wijk bij Duurstede en Wageningen naar Arnhem, verleend aan •de hh. Edouard Otlcl, te Brussel, en Leopold Wiltmastte Brugge. Volgens de N. 11. C. wordt in een particulier schrijven uit lndie ge meld, dat de redacteur der Samarangsche Courant door den gouverneur- generaal uit Indië gebannen is, wegens beleedigendc uitdrukkingen jegens Z. Exc. in openbaren geschrifte, llij zou te vergeefs genade aan den minis ter van koloniën gevraagd hebben. In onderscheidene dorpen van hel Weslland wapperde gisteren de vadcrlandsche vlag, als kenmerk van vreugde over het vooruitzigt dat hel Weslland met den Hollandschen en den Rijnspoorweg, door een buurtspoor weg, zal verbonden worden, waartoe de concessie verleend is. Te Rotterdam is gisteren avond de bliksem geslagen in den vergader- vtrechter vóór eene woning op den Steiger. Onmiddellijk is de pijp door eenige personen naar beneden gerukt, waardoor de brand in zijn begin is .gestuit. Te Dordrecht werd lieden de 44e algemeene vergadering gehouden van de maatschappij lot bevordering der toonkunst. De algemeene secretaris der •maatschappijdr. Heije, heeft bij die gelegenheid hel verslag ui'.gebragt over hare geschiedenis en handelingen over het afgeloopcn jaar. liet hoofdbestuurwordt daarin gezegd, bestond in den aanvang des jaars uit de hi eren: prof. A. D. Loman, voorzitter, W'. de Vos JLtz.. penning meester. dr. J. P. Heije. secretaris, en de herren dr. G. I). L. Iluet. A. Reh- bock, Frans Coenen en <lr. W. M. Gunning, leden. Dr. Iluet evenwel kon. door zijne benoeming lot hoogleeraar Ie Leidenniet langer zitting nemen. Wjj hebben hem dus, onder dankzegging voor vele goede diensten, eervol ontheven. Prof. Loman is tol ons innig leed door ziekte verhinderd het voorzitterschap waar te nemen. Wij zijn des erkentelijk aan prof. Moll voor zijne bereidvaardigheid, om die taak tydglijk te aanvaarden. Men telde in 14 afdeelingen 3068 gewone leden (onder welke 32 dona teurs), 107 1 den-kunstenaars (9 minder dan het vorig jaar), alzootezamen 3175 contribuerende leden (op nieuw 250 meer dan het vorig jaar, en 1051 meer dan zij in een der jaren sedert hare stichting lellen mogt). Wijders telde men 121 honoraire en 39 corresponderende leden, 32 van verdienste en 1 buitengewoon eerelid (Z. M. den koning), in het geheel 3368 leden. De financiële toestand wordt als gunstig geschetst, zoodat over 1873/74 de feitelijke uitkeering der afdeelingen aan de algemeene kas teruggebragt is tot 1.65 per lid. Die uitkeering was nu 18 jaar geleden (in 1854) voor elk nog 4. De maatschappij bezat toen in hare onderscheidene fondsen 54000 2g, pCt. inschrijving grootboek, welke thans is geklommen tot 143.800. Verblijdend is de aanwas van leden bij verscheidene afdeelingen. De ove rige hadden kleine speling van winst of verlies; alleen eene schijnt telken jare achteruit te gaan. De inrigtingen voor onderwijs en zelfoefening, de scholen en zangvereni gingen der maatschappij, verkeeren in gunstigen toestand. Eerstgenoemde wonnen 126 leerlingen aan. Van de stichtingen der maatschappij gaat de koraalvereenigiug ijverig en rustig haren weg. Voor het oogenblik evenwel schijnt de kring harer beschermers en leden de grens van het thans in ons vaderland bereikbare bereikt hebben. Degelijker zangonderwijs in den volks- en kleineren burgerkring blijkt meer en meer levensvoorwaarde voor haar te zijn. Het voorbereiden van een verbeterd volksgezang door het onzerzijds instellen van een onderzoek naar den toestand van het metho disch zangonderwijs op onze rijkskweekscholen, wordcr verder gezegd, achten wij na veelvuldige vruchtelooze pogingen onuitvoerbaar. De eerste bijeenkomst van hel aardrijkskundig genootschap, te Am sterdam gehouden en door een 40-tal leden bijgewoond, werd door prol Velh met een korte toespraak geopend; hij heette de vergaderde leden wel kom, en wees op hetgeen Nederland vroeger voor aardrijkskunde had ge daan en hoe ons land in elk opzigtvooral door onze betrekkingen lol den Indischen Archipel, geroepen was om eene eervolle plaats in te nemen onder de landen waar de aardrijkskundige wetenschap bloeit en rijke vruchten afwerpen kan. Met klem betoogde hij hoe de talrijke Nederlandsche reizi gers werkzaam knnnen zijn voor de vermeerdering van geographische ken nis. De beleekenis van het geographisch onderwijs werd op den voorgrond gesteld en in heldere trekken het doel van het geographisch genootschap uiteengezet. Uit de mededeclingen van den secretaris van het voorloopig comité bleek dat de oprigting van het genootschap algemeen bijval heeft gevonden. In 40 plaatsen verspreid lelt het genootschap thans reeds circa 160 leden. By de vaststelling van het reglement werden enkele wijzigingen in het concept der commissie gebragt, doelt, de hoofdbeginselen goedgekeurd. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren Veth. Kan, Posthumus, Hubrecht, van Otterloo, Jansen, Dornseiffen, Versteeg, Steyn Parvé, Blommendal, Wit kamp en Buys Ballot. De leden werden in de gelegenheid gesteld enkele mededeelingen over be langrijke zaken te hooren. Voorlezing werd gegeven van eene nota van den kapitein-luit. ter zee Blommendal over de reede van Atchin met fraaije kaart; ook prof. Juynboll zond een kaart van Atchin in. Prof. Veth sprak daarna uitvoerig over Atchin. Zijne mededceling gaf tot eene langdurige eu belangrijke gedachtenwisseling aanleiding. (:V. v. d. D.) Omtrent den brand, die Donderdag 11. te Amsterdam plaats had, meldt een ooggetuige o. a. hel volgende: De omgekomenen bij de ramp zijn de onderwijzer Wix met twee kinderen, een meisje van 7 en een jongentje van 5 jaar. Hunne lijken werden geklemd aan de hanebalken op de zolde ring gevonden. Zoo hel schijnt heeft de vader eene poging willen wagen, om door hel dak aan den rook en de vlammen te ontkomen, doch ól de rook moet hen hebben verstikt, óf des onderwijzers krachten moeten te kort geschoten zijn om de sparren en pannen Ie verbrijzelen Zijne vrouw die zich op de voorkamer bevond, wierp eerst haar kind uit hel raam en

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1