dfitsci1la1vd. PEK TELEGRAAF. F R AIV K It IJ K. Dc president heeft lieden de verlegen woord igers der conservative bladen bij zicli ontvangen. Ten opzigle der staatkunde, zeide hij hun, heb ik niets te voegen bij hetgeen door de regering reeds gezegd is. Ue minister van buitenl. zaken heeft aan de kamer verklaard, dat liet nieuwe bewind in de betrekkingen met de vreemde mogendheden de staatkunde onzer voorgan gers, die steeds de goedkeuring van de meerderheid der kamer verworve.i heeft, trouw zal volgen. Ten aanzien van de binnenlandsche staatkunde zullen wij de wetten eerbiedigen en de orde op stoffelijk en zedelijk gebied handhaven. Blijkens de benoemingen, in het Journ. Off. voorkomende, heeft er onder het hooge ambtenaars-personeel eene groote verandering plaats. Een lal van republikeinsgezinde ambtenaren wordt ontslagen. Het Journ. des Déb. vestigt er de aandacht op dat den heer Thiers vijandige bladen telkens zijn vertrek naar het buitenland aankondigen, liet blad meent daaruit te moeten opmaken dat men hem gaarne voor eenigen lijd kwijt zou zijn. Maar ongelukkig schijnt de heer Thiers weinig lust te hebben zich te verwijderen, waartoe ook niet de minste reden bestaal, hij is geen onttroonde vorst of hoofd eener dynastie. La Turquie, een blad dat in officieuse betrekking slaat met dc Turk- sclie regering, bevat een artikel, waarin partij voor de Atchinezen tegen Nederland gekozen wordt. Het 's Gravenhaagsche kabinet wordt daarin beschuldigd den sultan van Alchin te willen onttroo^ien en diens land aan de Nederlandsche heerschappij te willen onderwerpenom in het bezit der goud- en diamantmijnen te geraken, die zich daarin bevinden. De grieven, op grond waarvan Nederland de tegen Atchin gerigte expedition regtvadr- digt, worden als voorwendsels aangemerkt. Aan het slot van het artikel zegt bet blad, dat de Porte de Europesche mogendheden heeft uitgenoodigd zich met haar protest te vereenigen, en geeft het de hoop te kennen, dat deze laatsten daaraan gehoor geven en door de handhaving van de onaf hankelijkheid van Atchin een nieuw bewijs van haren eerbied voor het regt en de beschaving zullen geven. ITALIË Onlangs is gemeld dat dc hoofden der te Rome gevestigde afdeeling van de Internationale in hechtenis genomen en bjj die gelegenheid gewig- lige papieren in de handen der policie gevallen waren. Die papieren, zoo wordt thans uit Rome berigt, bestaan uit een groot aantal proclamation circulaires, quitantiën, brieven, statuten enz. Daarbij zijn de statuten van bijna alle afdeelingen der Internationale in Europa. Niet van belang ont bloot is eene soort van socialistische katechismus, waarin o. a. de volgende definitie voorkomt: «Een proletariër is hij, die werkt om te leven, en ge noodzaakt is zijne krachten te verhuren voor eenen prijs, welige een heer hem daarvoor betaalt. Een proletariër is hij die arbeidt en lijdt onder de tyrannie van den kapitalist." Voorts wordt daarin het volgende geleerd: «De beste wijze voor den arbeider om wanorde te doen ontstaan is het werk te staken, dewijl zonder het werk het kapitaal onvruchtbaar blijft. Van de werkstaking tol de revolutie, tot de anarchie, tot het communismus, is slechts één stap!" De zes bestuursleden van de Romeinsche Interna tionale, welke in hechtenis zijn genomenzijn alle uit Noord-ltalië geboor tig; behalve deze worden nog 14 andere personen met denzelfden maat regel bedreigd. De keizer heeft aan de commissie' voor het oprigten van een gedenk- teeken voor prof. Liebig te Munchen eene bijdrage van 1000 fl. doen toe komen. Aan den jongslcn veldtogt legen Frankrijk hebben 3689 studenten deel genomen; 1000 waren in de ambulances, en de overigen dienden bij het leger. 2G0 hunner zijn gedood, waarvan 155 op het slagveld. Van de pro fessoren hebben er 253 dienst gedaan als geneeshccren en 15 als soldaat; 4 zijn gedood. -- Op voorstel der Berlijnsche vereeniging voor aangelegenheden van het Heilige Land zijn in onderscheidene Israëlitische gemeenten in Pruissencom- missiën benoemdom gezamenlijk te Jeruzalem en andere plaatsen in Palestina Israëlitische weeshuizen op te riglen. Gl'MBINNEN, 3 Junij. Door Poolsche reizigers is in twee plaatsen in de provincie West-Pruissen de Aziatische cholera aangebragt. Derhalve is er te Grandenz een station tot visitatie gevestigd, en voor herkomstigen uit de hesmetle plaatsen een quarantaine van vijf dagen voorgeschreven. YVEENEN, 3 Junij. Gisteren had te Schönbrttnn een groot gala-diner plaats, waaraan de keizer van Rusland, de grootvorst en grootvorstin met gevolg, dc Russische en Deensche gezanten en graaf en gravin Andrassy deelnamen. Des avonds ten 10 ure een thé dansant, dat ook door den koning der Belgen, graaf Auersperg en vele vertegenwoordigers van de diplomatie en den adel werd bijgewoond. Een souper besloot het feest. De koning der Belgen is heden middag naar Regensburg vertrokken. De komst van den keizer en de keizerin van Duitscbland is definitief bepaald op den 21sl,n dezer. BAYÜNNE, 3 Junij. Heden heeft de maatschappij van den noorderspoor weg met de Carlistcn eene overeenkomst geslotenwaarbij deze laatsten zich verbinden om de treinen ongemoeid te laten. De lijn is van Miranda lot aan de grens onzijdig verklaard. De maatschappij betaalt dagelijks 1000 frs aan dc Carlisten. liet verkeer op de lijn zal den 8stl° ol den 10den dezer heropend worden. BERLIJN, 3 Junij. De Schacli van Perzië heeft gisteren den zoölogischen tuin bezocht en daarna aan prins Bismarck, graaf von Roon en graaf von Mollke audiëntie verleend. Heden bezigtigde hij, in gezelschap van den kroonprins, het kadettenkorps en legde een bezoek af bij keizerin Augusta. YVEENEN, 3 Junij. De firma Brandeis YVeikersheim heelt heden de door haar geaccepteerde wissels niet gehonoreerd. Van de heden te houden ver gadering van schuldeischcrs zal het afhangen of een faillissement onvermij delijk is dan wel of eene minnelijke schikking kan tot stand komen. BAYONNE, 3 Junij. Brieven uil Bilbao van 3! Mei melden dat deze stad bedreigd wordt door Navarresche benden 6000 man sterk, liet plan Vari Nottvillas is mislukt; 5000 Carlisten zijn ontsnapt juist op het oogenblik toen hij maatregelen nam om lien in te sluiten, f PENANG, 4. Een Ilollandsch oorlogsvaartuig heeft geschoten op drie vaar tuigen, de Engelsclie vlag voerende, met bestemming naar Atchin, koop mansgoederen aan boordhebbende. Een agent van den Sultan heeft zich tot den gouverneur van Penang gewend, maar omtrent diens beslissing is niets uitgelekt. Men verzekert dat wanneer de Hollanders terugkomenzjj een nog grooter tegenstand zullen ondervinden. De Atchinezen zijn gereed om het land twee of drie jaren bezet te houden, gedurende welken tijd de peper-plantages op Sumatra geruineerd zullen zijn. De koelies nemen dienst als soldaat. De Atchinezen spreken legen dat zij verraad hebben gepleegd waarvan de Hollandsche secretaris hen beschuldigt, omdat Panglima Tibang, die het traclaat van Riouw onderteekendegeen agent was bij den Sultan geaccrediteerd. i are z o iv d e ar. YVaarde heer Redacteur! Ik kan niet nalaten den heer R. T. Mailland (die werkelijk zoo vriende lijk is geweest op mijn ingezonden stuk te antwoorden) een enkele vraag voor te leggen. Ik geef hem gewonnen dat het aan de regclingskommissie geheel vrijstaat om voorwerpen te eischen die zij wenschen en bulldogs alleen met gespletene neus te vragen; maar waarom is de commissie of liever jury zoo inconsequent geweest om ook aan een bulldog van den lieer Wjjnnobel, die de eigenschap niet bezit, een zilveren medaille toe te ken nen Op die vraag is de heer Mailland mij bet antwoord schuldig geble ven. Wij noemen hier man en paard en mogt genoemde heer lust hebben onze stad met een bezoek te vereeren, welnu lijj overtuige zich daarvan. Mag zoo eene laakbare nonchalance gebeuren bij een jury, die zich uitgeeft kenner te zijn en daarenboven nog wel geassisteerd door een Londcnsch kenner van hondenrassen Kan men nog beweren dat zij hare taak onpartijdig en met kennis van zaken volbracht heeft? Werkelijk dat is recht kinderlijk naïefWij heb ben dus alle recht te twijfelen aan die conscientieuse naauwkeurigheid, welke jury's steeds zoo bijzonder onderscheidt, ten einde een grondig oor deel te kunnen vormen; trouwens wij znlien het haar niet erg euvel dui den; de korte tijdruimte en 't groot aantal honden kunnen voor dc jury als verzachtende omstandigheden strekken. Eindigend zijn wij het ten volle met den heer Mailland eens dat bij elke, vooral bij deze tentoonstelling, teleurgestelde exposanten zijn geweest: hoe kan 'tanders wezen, waar met medailles zoo slordig omgesprongen is? De bewering echter, alsof een goedgeaard hondenlief hebber niet volgaarne zou erkennen dat andere honden zijn Caro of Fidel in schoonheid overtreffen is, dunkt mij. recht '/uilig," Het kan, dunkt ons, alleen een uil gebeuren om in zijn kuiken een valk te zien. U dank zeggende voor de opname dezer regels noem ik mij met achting, Uw dienstw. d'. Leiden, 2 Juni 1873. D. Burgerlijke Sfaub. Van 29 Mel tot en met 4 -funij 1873. BEVALLEN: M. de Haas, geb. Leugering, D. M. van der Horst, gcb. Pont, Z. YV. J. de Graaf, geb. Gertenaar, Z. N. van der Laaken, geb. Vlasveld, Z. - M. de Koning, geb. ten Brink, D. D. M. van der Reyden, geb. van Veen, Z. E. den Oude, geb. Freeken, Z. C. Ch. M. de Stoppelaar, geb. Lulofs, Z. M. Ha maker, geb. Broosliooft, Z. C. J. Brummelkamp, geb. de Nie, D. C. J. S. van Ilerson.geb Viruly, D. G. van der Linden, geb. Larrewijn, M. A. Driessen, geb. Lindenhof, Z. J. Ilinkenkemper. geb. Goemans, Z: J. Onderwater, geb. üuwerkerk, Z. C. de Nie, geb. Verwer, D. M. Smit, geb. Vlasveld, D. M. J. Baaien, geb. Schuller, D. YV. du Croix, geb. Relet, Z. M. E. Knotter gcb. Kui- venhoven, Z. A. Erades, geb. llemerik, D. GEHUWD: II. Neuteboom, jm. en J. C. Martijn, jd. J. II. Thiel, jm. en L. C, Vermont, jd. N. Molenaar, jm. en M. Crania, jd. YV. Sjardyn, jm. en J. Bey. jd. 11. van der Linden, jm. en M. de Tombe, jd. P. Dobbelaar, jm. en M. E. Bink, jd. A. C. Kouwenberg, jm. en J. G. Bakker, jd. YV. de Jong. jm. en R. A. Siegman, jd. J. 11. A. A. Kalff, jm. en E. D. Rutgers van der Loeff.jd. OVERLEDEN: J. van Nieuwkerk, Z„ 8j. A. J. Vrijbloed, gcb. Musschaart, 65 j. M. R. Benlz, D., 7 j. M. I. C. van den Bos, D., 26 d. L. Maryt, D., 3j. E. M. Lncas, 31 j. P. Aniba, 67 j. M. Paauw, wed*. 11. Koorenholf, 88 j. J. P. de Vries, 57 j. YV. Kasteele, Z., 7 m. J. J. J. Sleeuw, Z., 12 d. J. M. S. van Nassau, D., 12 j. P. H. Feygen, V.. 58 j. M. van de Ryde, wed'. A. Sirag. 81 j. A. M. Siebues, D., 3 w. A. Delmeer. 42 j. - -11. Delfos, Z.,2 j. 11. Braak, D„ 2 m. H. D. Momberg, Z.,2 m. C. Jagel, D„ 16j. R. S. Kruis, geb. Becking, Z. levenl. J. P. Bonnet. Z„ 4 m. - - M. van der Steen, geb. Riet bergen, D. levenl. A. Helvenstein, Z., 8 m. ADVERTENTIES. Getrouwd: JOANNES HENRICUS ALBERTUS ANTONIUS KALFF en ELLEGONDA DURANDA RUTGERS VAN DER LOEFF. Leiden, 4 Juni 1873. Eenige kennisgeving. Bevallen van een Dochter C. J. S. VAN ITERSON - - VIRULY. Leiden, 31 Mei 1873. Bevallen van eene Dochter CONSTANCE VAN ROY - QUANT. Ravensteyn, 3 Junij 1873. Heden overleed, na een langdurig maar geduldig lijden, mijn geliefde Echtgenoot J. PRINS, Genees- en f'erloskundigc, in den ouderdom van even 50 jaar. Oegstgeest, 3 Junij 1873. E. GILLISSEN, YVed. J. Prins. Eenige kennisgeving.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3