15 UIT E IS1 L A N DSC II E ÜEIllGTEN. liet stoomschip Java, van de stoomvaartmaatschappij «Java", Zondag 11. naar IndiC vertrokken, zal zich enkele dagen te Portsmouth moeten ophou den ter reparatie. Het houten bekleedsel van den stoomketel had vuur ge vat, maar men was er spoedig in geslaagd den brand te blusschen. - Op den Hollandschen spoorweg heeft Zondag avond een treurig onge val plaats gehad. Door het breken van een veer aan de locomotief, moest de laatste trein van Rotterdam naar Amsterdam (n\ 32) stoppen tusschen de stations llillcgommerbeek en Vogelenzang. Een der arbeiders aan den weg, liet signaal hoorcnde, heeft toen vermoedelijk zich van zijne woning langs den spoorweg naar het slation Vogelenzang willen begeven, om adsis- tcniie te vcrleenen, maar daarbij niet bedacht, dat de aankomende liulp- locomoiief hel linkerspoor houden zou, zijnde hel spoor, waarop de stil staande trein zich bevond. In gewone omstandigheden houden namelijk de van Amsterdam en Haarlem komende treinen het regtcrspoor. Thans was dit niet doenlijk, daar de locomotief dan geen hulp kon verleenen. Ofschoon de machinist aanhoudend de stoomfluit deed hooren, voor het geval dat iemand op den weg mogl zijn, is bedoelde wegwerker, nog een jong man en niet lang in dienstonder de machine geraakt en deerlijk verminkt. De stationschef van Vogelenzang nam onmiddellijk de noodige maatregelen. Met behulp van cenige andere personen vervoerde hij den man naar het stations gebouw waarheen door hem de doctoren van der Laan uit Bennebroek en Malcfijt uit Haarlem waren ontboden. De verwondingen waren echter van te ernstigen aard, zoodat de ongelukkige des nachts overleed. Hij was eerst kortelings gehuwd. Hbl Ter waarschuwing om toch vooral het verbod in eene diergaarde beesten aan te raken, niet in den wind te slaan, deelt de 11. C. mede dat Maandag een der vreemde bezoekers, hel wild zwijn willende strcelen, van dezen een beet ontving, waarbij de muis van zijn hand totaal uitgerukt werd; na in de diergaarde door eenige heeren voorloopig verbonden te zijn, is hij naar het ziekenhuis gegaan om zich een hoog noodig verband te laten leggen. Te Zaandam heeft Maandag middag een vrij hevige brand gewoed, Een woonhuis en stal zijn in de asch gelegd, en eenige belendende gebouwen hebben veel schade bekomen. Te. V'aassen is op dien dag eene boerderij afgebrand, en te Oosterhout eene landbouwerswoning. Te Almelo zou Donderdag II. eene vergadering worden gehouden ter bespreking eencr vereeniging van Stad en Ambt Almelo, doch naauwelijks was de bepaalde tijd aangebroken, of de landlieden kwamen van alle zijden bij gcheele troepen de stad binnen om die vergadering te beletten. Geluk kig bad de vergadering wegens plotseling opgekomen verhindering geen voortgang, waardoor de boeren weder rustig aftrokken. Den volgenden morgen is in eene vergadering van Ambt Almelo met algemeene stem men besloten, ten einde alle verdere onaangenaamheden te voorkomen, zich niet te vereenigen met den wensch van Stad Almelo, tot vereeniging van beide gemeenten. Men meldt uit Leeuwarden: Is men er reeds jaren op bedacht ge weest hier ter stede eene scherpschultcrs-vereeniging in het leven te roepen, dit zal thans op nieuw worden beproefd. Het grootc bezwaar van vroeger, hel niet aanwezig zijn van eene goede schietbaan, is nu althans opgeheven; een soortgelijke, zeer doelmatige inrigling toch is tot stand gekomen. Maandag aanstaande zal ten dezen einde eene vergadering worden gehou den, waartoe belangstellenden door eene commissie, aan het hoofd waarvan de burgemeester der gemeente, worden opgeroepen. De inbrengers en inbrengsters der slads-bank van leening alhier heb ben zich. zooals reeds gemeld is. bij adres tot den gemeenteraad gewend, daarbij hunne bezwaren inbrengende legen het besluit van den raad van 15 Mei II.. voor zoo verre dit betreft het opheffen der inbrengkantoren. Zij verklaren dit besluit niet smart te hebben vernomen, omdat zij daardoor niet alleen plotseling van hun middel van bestaan zijn beroofd, maar ook daardoor zedelijk vernietigd en in hel oog hunner medeburgers geschand vlekt worden; do ir dat besluit toch wordt het zegel gezet op de onbillijke oordeelvellingen ten aanzien van de Leidsche inbrengsters en een straf wordt toegepast, die zwaarder drukt en dieper treft dan geldboete en ge vangenisstraf, omdat zij gelijk slaat met eene openbare tentoonstelling en verlies van burgerlijke en burgerschapsregten, met verbeurte van wat men bezit, en dat alles, niettegenstaande lib. commissarissen van de bank hebben verzekerd"dat hun gecne klagten de personen der inbrengers betreffende, bekend waren." Zij verklaren verder zich te moeten veroorloven de bestrijding van de bezwaren van bh. commissarissen der bank tegen de opheffing der inbreng kantoren, zooals die in de zitting van den gemeenteraad plaats had, in het ware licht te stellen, omdat daarvan geheel afhangt de waarde van het vonnis, dat over hen geveld werd: dat in de eerste plaats toch hel sluiten der inbrengkantoren niet met het afschaften der plaatselijke accijnsen is te vergelijken, omdat de commiezen reeds eenige jaren te voren op zulk een maatregel waren voorbereid door hunne benoeming telkens voor 12 maanden en dat, toen tot dien maatregel werd besloten, levens, door het vcrleenen van pensioenen en wachtgelden werd te gemoet gekomen in het verlies dat hun trof; dat de gemeenteraad van 'sGravenhagc tot zulk een maatregel - niet is overgegaan, dan nadat meer dan ééne inbrengersplaats was opengevallen en onvervuld gebleven, terwijl de overigen werden in dienst gesteld bij de hulpkantoren die dade lijk werden opgerigt en geopend, om bij de sluiting der inbrengkantoren ten dienste der pandgevers te kunnen strekken, zonder dat daardoor de gewezen inbrengers één dag broodeloos gemaakt werden; dal iu de tweede plaats het beleenen en lossen van meer dan GOOOO pan den in het jaar, soms 2000 panden op één dag, in het locaal der Bank in de Nieuwsteeg. zoo al niet onmogelijk is, wanneer de tegenwoordige locali- teit en het bestaand personeel van beambten aldaar dezelfde blijven en geen uitbreiding ondergaan, en derhalve niet kostbaarder woeden, in elk geval, hoe ook ingcrigt, tot zulke ongeregeldheden, wanordelijkheden en misbrui ken zal aanleiding geven, als de gemeenteraad heeft doen staken en veran deren de wijze van verkoop en aflevering der gascoke aan de stedelijke gasfabriek; dat immers, nu het getal der wekelijksche beleeningen en los singen over zes in verschillende wijken gevestigde inbrengkantoren is ver deeld, toch de lijd, de last en de moeite, die de inbrengers daarvoor moeten opofferen, alleen kunnen beoordeeld en geschat wordeu door eigene ervaring, en de hulp en bijstand der policie-beambten niet zelden moet worden inge roepen om geregeld te kunnen helpenafgeven en invorderen wat betrek king heeft tot het lossen van panden op Zaturdag avond tot in het nach telijk uur; dat bij de mogelijkheid om die taak op één punt te kunnen verrigten, ook wel zal mogen gerekend worden met den last, en den hinder, de schade en de onrust, die door nachlgerucht en geraas worden toege- bragt aan de bewoners der buurt, waarin de hoofdbank gevestigd is, en met de billijke eischen voor de openbare reinheid, veiligheid en orde, die daar- mede onafscheidelijk verbonden zijn; dat in de laatste plaats de opheffing van de inbrengkantoren, zonder daarvoor hulpkantoren in de plaats te stellen, bij de bank van leening een toestand in het leven zal roepen, in elk geval veel gebrekkiger dan de nu bestaande. Immers het hoofdbezwaar legen den bestaanden toestand schjjnt gelegen te zijn in de zoogenaamde wcekpanden en, is het de bedoeling, dat wekelijks beleenen en lossen van panden tegen te gaan, dan zal dat doel niet bereikt worden door de gelegenheid te bemoeijelijken of den weg tot de bank te verlengen. Integendeel zal dat wekelijks beleenen en lossen van panden zeer bevorderd wordendoor evenals te 's Gravenhage de kosten die nu aan inbrengers betaald worden, tol op de helft te verminderen, of. gelijk nu schijnt te liggen in het raadsbesluit van 15 Mei, van die kosten vrij te stellen door regtstreeks naar de hoofdbank te moeten gaan. Hoe men ook over Üe inbrengers moge oordeelen, zeggen adressanten, zij zjjn onmisbaar, omdat zij zijn hulpkantoren of personen, die bestaan, ten gerieve van de pandgevers. Neemt men den naam weg, metterdaad zullen ze onder een anderen naam blijven en is liet getal beperkt van lien die door borgtogt, eed en instructie waarborgen geven tegen misbruiken, het aantal zal alsdan vermeerderen van lien, die inbrcngboodschaploopers blijven en van lien, die even als in de Rijnstreek, hun bedrijf maken van het verleenen op koop en wederinkoop of van credietgeven op panden tegen eene rente, die even hoog, zoo niet hooger zal stijgen dan thans voor rente en inbreng- loon wordt betaald. Op al deze gronden veroorlooven de ondergeteekenden zich den gemeen teraad te verzoeken, nogmaals in ernstige overweging te nemen, of de opheffing der inbrengkantoren kan geschieden, zonder daarvoor inbrengkan toren in de plaats te stellen, opdat de misbruiken niet bestendigd worden, maar veeleer toenemen bij hel wekelijks beleenen en lossen van panden, en op liet voorbeeld van 's Gravenhage inbrengers in de eerste plaats in aan- merkiug te nemen, bij de benoeming van het daarvoor vereischte personeel van beambten. 'sGRAVENHAGE, 4 Junij. Z. M. de koning-groothertog heeft nog benoemd tot officieren der orde van de Eikenkroon de lib. D. J. V. baron van Sylzama, te Driesum, en mr. 0. E. tt. graaf van Limburg Stirum, te Leeuwarden, beide katnerheeren van Z. M. in buitengewone dienst. Tot'notaris te Groenlo is benoemd de heer J. H. R. van Koolwijk, cand.-notaris te Helmond, en lot notaris te Elten de heer B. G. C. van der Ven, cand.-notaris te Geldrop. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan de hh. jhr. W. F. de Mauregnault, als kantoonregter Ie Naaldwijk, en F. J. Pompe, als plaatsvervangend kantonregter te "s Herlogenbosch. Z. M. heeft aan de Oost-Indische ambtenaren P. A. Panser, gewezen opziener over den timmermanswinkel enz. bij den arlillerie-construclie-win- kel^te Soerabaija, en P. H. van Diest, laatstelijk hoofdingenieur, chet der aldeeling mijnwezen, op hun verzoek, eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. De luit. Ier zee le kl. A. P. Hooghyvinkelbehoorende tot de rol van het wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld. De officieren, kapiteins en luitenants, ten getale van 40, van het leger Trier te lande, die bij het O. I. leger gedurende den tijd van twee jaren zijn gedetacheerdzijn heden voormiddag ten 11 ure in afscheidsgehoor bij den koning toegelaten. Allen waren in groot uniform gekleed. De ordonnance- officier van Z. M., baron Sirlema van Grovestins, die op last van den koning de expeditie tegen Atchin zal bijwonen, bevond zich eveneens onder de officieren. Voor den drang der publieke opinie is eindeljjk het veel besproken tourniquet aan hel postkantoor alhier gevallen; althans men is op ditoogen blik bezig den ingang tot het postkantoor zoodanig te veranderen, dat deze "hondenguillotine" cn menschcnpijnigcr niet meer zal behoeven te worden gebruikt. Op voorstel van den baddoctor zal het badsaizoen te Schevcningcn aanst. Maandag 9 Junij geopend worden. ENGELAND. LONDEN 3 Junij Volgens een schrijven aan den DJanch. Guardian heeft admiraal Gumming met eene Britsch-Iudischc flolillc de kust van Zanzibar geblok keerd, en heeft hij gedreigd de stad te zullen bombarderen, zoo de Sultan weigerachtig blijft den slavenhandel in zijn gebied te fnuiken. Verder wil het gerucht, dat de Sultan verklaard heeft afstand te zullen doen van zijn troon, en de Engelschen te Zanzibar te laten doen wat hun goeddunkt. Men slaat nog weinig geloof aan deze mededeeling. -- Men heeft liet plan opgevat om nog een telegraafkabel-te leggen tus schen Amerika en Groot-Bfiltannie, ten einde den handel meer gelegenheid lot telegraphische gemeenschap le geven. De kosten zijn op 1 millioen geraamd, welke men in céne week wil bijeenbrengen. Nabij Wigan heeft eene ontploffing in eene steenkolenmijn plaats ge had. Zes werklieden zijn daarbij omgekomen. Gelukkig waren de overige arbeiders, die gewoonlijk in dc mijn bezig zijn, op dat oogenblik afwezig. Volgens beriglen uit New-York heeft het overschot der Modocs zich overgegeven.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2