porlenrs bij lie! afdcelingsonilerzoek goon aanleiding gegeven tot opmerkin gen die nailer overleg met ite regering noodzakelijk zou maken en dal de ingezonden nota van antwoord gcene wezenlijke verandering heeft gebragt in de zienswijze, hetzij van de leden die aan het sectieonderzoek deelnamen, hetzij van de commissie van rapporteurs. Alleen werd door de meerderheid de vvensch geuit, dat het wets-ontwerp nog gedurende de tegenwoordige zitting mogt behandeld worden, waaraan thans ingevolge besluit der kamer gevolg is gegeven. 's GRAVENHAGE3 Jttnij. Tot plaatsvervangend kantonregler te Grave is benoemd de lieer P. T. Boogaard, ontvanger der directe belastingen aldaar; tot plaatsvervangend kantonregter te Ommen de heer mr. S. J. baron van Pallandt, schoolopziener in het G'1' schooldistrict van Overijssel; en lot griffier bij liet kantongercgt te Cqrtgene de lieer li van der Veen, cand.-notaris te Haarlem. —-Door Z. 11. zijn benoemd bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt: tot officier van gezondheid 1° kl. die der 2' kl. H. Meijerink, en tot officier van gezondheid 2e kl. die der 3e kl. C. J. Schouten. Z. 11. de koning zal morgen, in tegenwoordigheid van Hf), militair huis, in afscheidsgehoor ontvangen al de officieren van het leger hier te lande, die op hunne aanvrage voor den tijd van twee jaren bij het leger in Indiöter deelneming aan den oorlog tegen Alcliin, zijn gedetacheerd geworden en spoedig naar Indië zullen vertrekken. Eenigen hunner zijn gisteren bij Z. K. II. prins Frederik in afscheids-audienlie toegelaten. Z. II. de koning begaf zich gisteren middag omstreeks 1 ure, vergezeld van HD. adjudant baron de Posson, naar het station van den Rijnspoorweg en heeft daar bezigligd een voor Zr. Ms. rekening in Hainz vervaardigde reiswaggon. Het rijtuig zonder uiterlijke teekenen, zooals wapens, kroonen enz., is inwendig zeer eenvoudig, maar zeer gemakkelijk ingerigl. De stoffaadje is groen en de waggon bestaat uit drie vertrekken. Een lid der firma, wie bet vervaardigen van dit rijtuig was opgedragen, heeft Z. II. bij de bezigtiging de noodige inlichtingen gegeven. Naar wij vernemen zal Z. 11. op 11D. reis naar hel buitenland voor liet eerst van dezen nieuwen reiswagen gebruik maken. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Ten gevolge van het bedanken voor de candidaluur van het lidmaat schap der tweede kamer, door den minister van justitie de Vries, verga derde de liberale kiesvereenigir.g "de Grondwet" Zaturdag avond andermaal tot het stellen van een candidaat voor de tweede kamer. Hel bestuur deelde mede, dat de bezwaren van jhr. mp. J. K. J. de Jonge, legen de aanvaar ding eencr candidaluur, niet dan na veel moeite zijn overwonnen. Door de lieercn van Rosse, Gevers Deynoot en Cremers werd de lieer de Jonge als liberaal candidaat verdedigd. Hel 49 van de 51 stemmen werd de Deci de Jonge vervolgens gekozen en als candidaat der kiesvereeniging ge proclameerd. Na overleg met den inspecteur van het middelbaar onderwijs en met de commissie van toezigt hebben burg. en weth. alhier, ter benoeming van een directeur der hoogere burgerschool, met ingang van 1 September e. k., aan den gemeenteraad aanbevolen den heer d'. A. T. van Aken, directeur der rijks hoogere burgerschool te Alkmaar. In verband met den brief der commissie van toezigt, aan de leden van den gemeenteraad toegezonden, waarin hel wenschelijke dezer benoeming uitvoerig werd behandeld, schijnt eene lijst van benoembaren in dit geval minder noodig. Burg. en weth. wenschen echter levens een voorstel te doen lot regeling van het pensioen van den op verzoek eervol ontslagen directeur, den heer J. II. van Sillevoldt. Naar hun voorkomt cischt de billijkheid, te zijnen aanzien denzelfden maatstaf toe te passen, die indertijd heeft gegolden, toen bij eene reorganisatie van het gymnasium twee leeraren die instelling verlieten. Aan die heeren werd als pensioen toegelegd 3,i van het door hen genoten traclcmcnt. De jaar wedde van den lieer van Sillevoldt bedraagt ƒ3500, zoodal wordt voorge steld hem een pensioen toe te kennen van 2025 !n de zitting van den raad van heden is de lieer dr. A. T. van Aken tot directeur der hoogere burgerschool benoemd. Gij het Zaturdag voortgezet nolaricel-examen zijn nog als candidaat- notarissen toegelaten, de lilt. A. van Rijckcvorscl en A. F. A. Leesberg, van 's llage, en 11. Snellen, van Gouda. liet aantal passagiers, bij gelegenheid van de beide Pinksterdagen langs den Rijnspoorweg naar de residentie en terug vervoerdheeft p. m. 3500 bedragen, terwijl met de verschillende treinen van den Hollaiidschcn spoor weg ruim 20000 personen weiden aangebregt. Niettegenstaande dit buiten gewoon drukke verkeer liep alles in de beste orde af, dank zij de goede zorgen van de chefs der beide stations en hun personeel. lieden was alhier een gerucht in omloop, dat er gisteren avond laat op de lijn van den Rijnspoorweg ten gevolge van een déraillement ecu vrcesc- lijk ongeluk zou hebben plaats gevonden, waarhij zelfs een aantal personen het leven zouden hebben verloren en anderen zwaar gewond zouden zijn j: weggedragen, liet is ons echter aangenaam met zekerheid te kunnen mede- f deelen. dat dit gerucht van allen grond is ontbloot. In de Veenestraat, nabij de Ketiingslraatsloeg gisteren een tilbury om De twee personen die er in zalen werdon tegen den grond geslingerd. Een hunner, eene vrouw, ontving daarbij ernstige kwetsuren. Aan het kanaal is gedurende liet herstel van de Koninginnebrug een noodbrug gemaakt voor de passage van voetgangers en den tramway. Toen gisteren namiddag een der tramwagens, goed bezet met passagiers, de brug passeerde en in het midden was gekomen had er plotseling, en niettegen staande de brug was beproefd, eene verzakking van de sleenen plaats, waardoor de wagen mede eenigszins zakte, doch gelukkig door de houten dwarsbalken belet werd naar beneden Ie storten. De passagiers kwamen dan ook alleen met den schrik vrij. In het locaal van den Ilongduitschèn schouwburg hier ter stede had gisteren wederom eene openbare vergadering plaats van de 'sGravenhaagsche afdeeling van hel s:garenmakersbond, welke niet zoo talrijk bezocht werd als de vorige. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat het bestuur op 13 Mei jl. met de kamer van koophandel, die als bemiddelaarster lusscben dén werkman en den patroon was opgetreden, in conferentie was geweest en alstocn zijne eischen had gesteldnatuurlijk in het belang van den werk man en het bond, dat daarna de patroons waren gehoord, welke echter tot dusver nog geen antwoord hadden gegeven. De sigarenkraam op de kermis heeft een groot debiet gehad en bij een verkoop van j 1000 had men eene winst van. ruim ƒ125 behaald. Daarna weidde hij uil over de plannen om coöperatief te werken en berekende dat tot oprigting van eene cooperative fabriek ƒ1700 a ƒ1800 aanvankelijk zou benoodigd zijn; zulk eene som was evenwel niet in de kas der afdeeling, zoodat men op eene leening bedacht was geweest van 1000 of daaromtrent, waarvoor door de verschillende hier bestaande vakvereenigingen en andere personen, die overtuigd zijn van het onregt den werkman aangedaan, zou kunnen worden ingeschreven. De Engelsche vakbroeders, die verleden week hier te lande waren geweest en zich bij het bond hadden aangesloten, hebben toen reeds 400 beloofd, maar deze zijn nog niet door den penningmeester ontvangen. Inlusschen is er reeds een huis gehuurd staande in het Achterom, dat denkelijk nog deze week zal worden betrokken om reeds verschillende leden aan het werk te zetten. Later zal het tot winkel worden ingerigt. Reeds nu werd de zoo zeer op de Haagséhe kermis betoonde gunst ook voor dien winkel ingeroepen. Aan verschillende personen werd daarna het woord verleend. Het waren meerendeels bekende onderwerpen, die heden herhaald werden. Een afge vaardigde uit Rotterdam verdedigde op welsprekende wijze het goed regt der sigarenmakers in deze quaestie. Een der sprekers verplaatste de quaes- tie op politiek terrein en had met teleurstelling gelezen dat de minister van het Plein (koloniën) voornemens was de 5% millioen guldens ter bestrijding van de oorlogskosten in de expeditie legen Atcliin te vinden uit de ver hoogde opbrengst der koffijprijzen. De koffij, zeide hij, is uu reeds niet goedkoop en door bedoelden maatregel zou de prijs der koffij niet vermin deren, hetgeen gewis den wrevel der vrouwen, die zich nu reeds over de duurte van een //kommetje" koffij beklagen, des te meer zou opwekken, waaruit hij de gevolgtrekking maakte dat de minister zich ook een tweeden oorlog, dien met de vrouwen en huismoeders, had op den haals gehaald. BUITENLANDSCIIE HKIWf.TLlN. FRANKRIJK. In den laatstcn tijd zijn verschillende bij de laatste ongeregeldheden) te Madrid betrokken personen over Lissabon te Parijs aangekomen. Met name worden genoemd de oud-minister van financiën Figuerola, laatstelijk voor zitter van den senaat, de onder-voorzitter van de nationale vergadering de Sardoal, de burgemeester van Madrid, Marina, en de bevelhebber der nationale gardq Ridaoura. De heer Thiers ontvangt dagelijks talrijke adressen van sympathie. Van de studenten te Parijs heeft hij een dergelijk adres ontvangen. IFANJE. De zitting der constituerende cortes werd op 1 Junjj geopend met eene redevoering, waarin, nadat over verschillende binnenlandschc aangelegen heden gesproken was, gezegd werd, dat de Ettropesche mogendheden met wantrouwen de proclamatie der republiek hebben begroet. Doch dat wan trouwen vloeide slechts voort uit den twijfel of het Spaansche volk geschikt is voor den republikeinschen staatsvorm. Een heilige Alliantie en tusschcn- 1 komst van het buitenland zijn thans onwaarschijnlijk. De Spaüjaardeu zullen zich de regering gevenwelke hun aanstaat. De erkenning der repu bliek hangt enkel af van de politiek en de handhaving der orde. Europa boude zich overtuigd, dat de Spaansche republiek niets gemeen heeft met de revolutionaire beweging in Europa, en niet dorst naar vergrooting van grondgebied. De redevoering, door den president van liet uitvoerend bewind uitgesproken, heeft een goeden indruk gemaakt. De heer Orense is gekozen tot voorzitter van liet voorloopig bureau. DVITSCHLAND. De schach van Perzië is Zaturdag 11. te Berlijn aangekomen. Uit Weenen meldt men dat de keizer van Rusland, met den grootvorst- troonopvolger en diens gemalin, benevens de grootvorst Wladimir, aldaar zijn aangekomen, onder geleide van den keizer van Oostenrijk, die hen te Ganserndorfl' was te gemoet gekomen. Op het station werden zij ontvangen door de keizerin en al de aartshertogen en aartshertoginnen. De beide keizers zijn dadelijk naar Schönbrunn gereden. Bij de ontvangst te Gan- serndorfl hebben de beide keizers elkander herhaaldelijk omarmd. OOST-l I» S E. BATAVIA. 26 April. De berigtcn betreffende de mislukking der expeditie tegen Atcliin heb ben hier eenen smarlelijken indruk gemaakt, vooral omdat men meende dat de goede uitslag verzekerd was. Volgens alle beriglen hebben de Atchine- zen van het eerste oogenblik der landing eene ovcrschrokkenheid en doods- vcrachtins aan den dag gelegd, die bewondering verdienden, waren zij minder het gevolg van tot het uiterste gedreven fanatisme en konden zij alleen aangemerkt worden als bewijzen van liefde voor vrijheid en onaf hankelijkheid. De Alchinezen zijn meestal slechts voorzien van oude vtiur- sleéngeweren. lansen en klewangs; dit laatste wapen doet vreesclijke dien sten en zij renden soms tegen het snelvuur der achterladers in óm zich met den dcodelijk tierenden klewang op de onzen te werpen. Van geschut schijnen zij ruim voorzien te zijn en weten hel vrij goed te bedienen. Onze troepen hebben met eene dapperheid en volharding gestreden, die vol komen succes waard waren. Maar de Alchinezen hebben doen zien, dat zij het in het opwerpen van versterkingen ver gehragt hebben. Men verzekert

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2