LMDSCHE COURANT. i 875. sr. 12». WOENSDAG 4 JUNIJ. STADS-BERICHTEN. lil .N N DlN LAN DSC UK UKIl iOTK.Y De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaart ƒ3.franco p.p. 3.50 met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 s jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der AdvertentiSn is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiên te Hamburg Lubeckfrankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Lausanne DE BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Gelezen de mededeeling van den Inspecteur voor het geneeskundig staats toezicht in de provincie Zuidholland, van den 30sten Mei 1873, n°. 1809; Gelet op art. 21 der Wet van 4 December 1872 Staatsblad n». 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat het roodvonk in de ge meente epidemisch voorkomt; dat het aantal der in de afgeloopen week, van 25 lot en met 31 Mei. aan die ziekte aangegeven aangetasten bedraagt 10 en dal der aan die ziekte overledenen: geene. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 3 Juni 1873. v. n. BRANDELER. LEIDEN, 3 Junij. Men verneemt dal de kiezers-vereeniging «-Vaderland en Oranje" alhier in hare vergadering van den 315"° Mei besloten heeft ditmaal geen candi- daat te stellen voor de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-gencraal. De secretaris der letterkundige faculteit aan 's rijks hoogeschool alhier heeft bekend gemaakt dat het admissie-examen zal worden afgenomen op Vrijdag en Zaturdag 20 en 21 Junjj aanst. Belanghebbenden zijn tevens uitgenoodigd zich daartoe vóór of op den 14CD Junjj schriftelijk aan te melden bij den pedel K. Haremaker Pz. Bij de heden op het raadhuis gehouden aanbesteding van het schoon maken invoegen en herstellen van de gemetselde wallen in en buiten de stad, zijn daarvan aannemers geworden: lc perceel, W. van der Reyden, metselaar alhier, voor ƒ900; 2e perceel, J. J. Planjer, id., voor ƒ1150; 3e perceel W. van der Reyden. voor ƒ920. Bij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besteed: Hoogste prijs. Minste prijs. pkrljjen van 100 hectoliters ƒ45..- ƒ45. 50 «22.50 22.50 h n 10 4.60 4.50 H ir 5 2.25»225 Van het station van den lloll. ijzeren spoorweg alhier zijn gisteren 2010 personen naar elders gereisd. Blijkens cene hierachter voorkomende aankondiging is de zwem- en badinrigting Rhijnzigt weder geopend. Wij hopen dat de ondernemer op nieuw en in toenemende mate belangstelling en medewerking zal onder vonden. Het wordt thans algemeen erkend dat de beoefening der zwem kunst allergunstig! werkt op de gezondheid en de ontwikkeling der krachten van de jongelingschap, zoodat het bijna overbodig is daarop te wijzen, maar minder nog beseft men algemeen de hooge waarde van een doeltreflend onderricht in het zwemmen. De uitkomsten daarvan aan bovenbedoelde inrigting verkregen zijn verrassend, waarvan men zich door een bezoek op Rhijnzigt kan overtuigen. De ondernemer beijvert zich de inrigting in alle opzigten aan de eischen des tijds te doen beantwoorden en daarbij het aan gename aan het nuttige te paren. Zondag 1 Junij was het voor de bewoonsters van het Coninck'shof op de Oude Vest een hoogst belangrijke dag. Zij mogten toen hel 100-jarig bestaan van die inrigting op eenvoudige, maar plcgtige wijze vieren. 11H. Regenten hadden, niet ten onregte, gemeend dezen dag niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Zij vereenigden zich des voormiddags niet de bewoonsters in hunne, voor deze gelegenheid keurig versierde vergaderkamer. De heer mr. L. D. Suringar, secretaris van het coilegie van regenten, hield toen cene rede, waarin hij, na de stichting van het holje te hebben ver meld, verslag gaf van het vermeldenswaardige in de verloopen eeuw, inzon derheid van hetgeen aanleiding had gegeven tot de uitbreidingdie het hofje, eenige jaren geleden, had oudergaan. De lieer C. C. van der Hoek, praeses van regenten, hield daarna eene toespraak in dichtmaat. Op beide toespra ken werd, namens de bewoonsters, op hartelijke wijze geantwoord door den portier 11. Reemond. Des namiddags ten 5 ure had er een diner plaats van regenten en van bewoonsters, waarbij verschillende toasten, op de gelegenheid van den dag toepasselijk, werden uitgebragt. Zoowel door hh. regenten als door de bewoonsters werden eenige genoegelijke uren doorgebragt, die zeer zeker nog lang in aangename herinnering zullen blijven. De feestvreugde werd voor beiden nog verhoogd door de overkomst van den heer H. Zaalberg, thans burgemeester van Heemskerk, die, toen hij hier woonachtig was, ge durende eenige jaren regent was van bovenbedoeld hofje, De sluiting der mail te verzenden met het sLoomschip Trompvan de stoomvaart-maatschappij «Nederland", zal te Helder geschieden den 4del1 Junij, na aankomst van trein III van den Noordhollandschen spoorweg ten 10.47 des avonds. Ook door de hoofdadministratie van het 7'" reg. infanterie te Amster dam zal op Vrijdag 27 Junij aanbesteed worden de levering van 1000 een mans en 150 tweemans wollen dekens. Zaturdag is bij de acte-examens voor het middelbaar ondcrwjjs nog toegelaten mej. J. Knopf!van Rotterdam, voor de Engelsche taal-en letter kunde. Hiermede zijn de examens voor dames afgeloopen. Bij de voortzetting der acte-examens voor het middelbaar onderwijs (wis- en natnurk. wetenschappen enz.) zijn de volgende resultaten verkre gen: 26, 27, 28 Mei, opgeroepen 5 cand K' (wiskunde). Afgewezen 2. Een cand. trok zich gedurende het examen terug. Een verkreeg de acte voor schoolonderwijs, de heer T. Allersma. van Warfïum; een die voor huis onderwijs, de heer J. H. van Leeuwen, van Leiden. 29 en 30 Mei, opge roepen 2 cand. K2, (beginselen van mechanica, kennis van werktnigen en technologie). Beide toegelaten, de heeren J. Kuypers. van Rotterdam en T. Allersma, van Warffum. De eenige cand. I (zeevaartkunde) trok zich gedurende het examen terug. 29, 30 en 31 Mei, ojigeroepen 3 cand. Ks (hoogere wisk.). Niet opgekomen 1. Toegelaten 2, de heeren Ch. van Aller en P. J. Bos. Nog op den 29—31 Mei, geëxamineerd 1 cand. K', B. Laks. Toegelaten. Den 13deD dezer zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar het Nieuwe Diep vertrekken een detachement suppletie-troepen, sterk 400 man, waaronder 24 onderofficieren, om dien dag te embarqueren aan boord van het via Suez naar Batavia bestemde stoomschip Prins Hendrik. Hef bevel over dal detachement is opgedragen aan den kapitein der infanterie van het O. I. leger L. W. C. Gerlach. Den 30sl,D April jl. is door J. Guldemond. te llillegom, in de brieven bus aldaar gestoken een brief, geadresseerd aan «den heer E. Doublet, hout- kooper te Amsterdam", inhoudende 4 bankbilletten van 25, dd. 1 October 1861, V 4044 en 1 Mei 1871 A. P. 1091, 1 Mei 1872, A. D. 3059 en A. V. 1332, welke brief niet aan zijn adres'is bezorgd. De burgemeester van Hillegi m verzoekt bij ontdekking berigt. Naar men verzekert, meldt de N. R. C.. heeft de koning bij zijn bezoek te Groningen aan den vader van generaal Köhler, dezen eene sont van ƒ200 'sjaars toegekend. Aan het Vaderland wordt nog medegedeeld, dat Z. M. als zijn voornemen heeft te kennen gegeven om twee zonen van den generaal op zijne kosten een militaire opvoeding te geven. Dr. A. C. J. van Maasdijk, pred. te Haarlem, heeft voor het beroep naar Brussel bedankt. D'. lluet, pred. te Dirksland, heeft mede bedankt voor het beroep naar Utrecht. - Te Maassluis heeft Vrijdag 11. een vrij hevige brand plaats gehad in eene bakkerij in de Sandelijnstraat. Door spoedig aangebragle hulp is men er in geslaagd dien brand bij het achtergebouw te bepalen. Men meldt uit Houten; Ter gelegenheid van het huwelijk zijner dochter met mr. van der Linden, was door den heer VVttewaall op zijn landgoed Wickenburgh eene ringrijderij georganiseerd, waaraan door 45 landbouwers werd deelgenomen; gevolgd door een prachtig vuurwerk, dat, niettegenstaande bet ongunstige weder, uitmuntend slaagde. Ten einde nu wederkeerig aan de familie Wltewaall een bewijs van belangstelling te geven, hebben Don derdag ongeveer 80 landbouwers te paard, allen neijes, velen zelfs sierlijk uitgedost, zich vereenigd en bruid en bruidegom van Wickenburgh naar het dorp en terug geleid, alwaar het huwelijk werd voltrokkenwaarna de deelnemers ruimschoots op verschillende ververschingen zijn onthaald. De nadere wijzigingen in het aanhangig wets-ontwerp bel redende de nationale militie hebben volgens het nader verslag der commissie van rap-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1