BUITEN LA N DSC 11B IJ EK I TEN Mangrn der heide andere hoogescholen niet uit hel oog zoude verliezen. Op de daaromtrent gedane vraag van enkele andere leden werd geantwoord dal er lussclien een nieuw akadeuiiegebouw te Leiden en de toekomstige wcllelijke regeling van liet liooger onderwijs geen regtstreeksch verband beslaat. Omtrent de deugdelijkheid der overgelegde plannen liepen de ge voelens aiiteen, maar in sommige aldeelingen werden zij goedgekeurd, ter wijl de verceniging van het akademiegebouw met hel museum voor natuur lijke historie en hel zoütomisch laboratorium werd toegejuicht. In andere aldeelingen had men bezwaar tegen bet plan om alles in een gebouw te vereenigen. Voorts werden eenige aanmerkingen op de inrigting gemaakt. Vrij algemeen werd de wensch uitgedrukt dat hel geheel in den lijd van vijfjaren voltooid werd. Ter voldoening aan den wensch der commissie van rapporten!? heeft de minister van binnenlandschc zaken te kennen gegeven dal, indien de gelden ten behoeve van het nieuwe akademiegebouw door de wetgevende magt werden toegestaan, hij Voornemens is een nader onderzoek in overleg met curatoren in te stellen en alle bezwaren van bouwkundigen en anderen aard te overwegen. De commissie van rapporteurs acht het wcuschclijk dat de kamer door aanneming dezer voordragt de regering in slaat stelle een. gelijk men verwachten mag, waardig akademiegebouw in Leiden te stichten. "Men moet zich wcreldsche zaken niet aantrekken", is de les die dikwijls gegeven wordt aan min of meer bezorgden. In den regel kan men aan Fran sehen deze les besparenzij hebben het geluk om van de zoogenaamde w ereldsche zaken (een zeer rekbare rubriek) soms sterke, maar altijd kort durende indrukken te krijgen. Zij vreezen daarom minder dan wij Hollanders om zich Ie begeven in toestanden, waarvan de naam ons reeds tegenstaat. Zoo waren eenige Fransche lourislen niet te weèrhoudcn van hun voorgenomen reis door Spanje in de helft van Februari II., niettegenstaande dat land sedert den troonsafstand van koning Amedeus grootendcels door canaille in be scherming was genomen. Zie hier een luchtig en vluchtig verhaal van hun reis, «Parijs. 27 Mei 1873. Wetende dat gij niet gansch gerust waart over onze reis, zoo haast ik mij om u te melden dat wij aan alle gevaren die ons in hel schoone land van Spanje bedreigden, ontsnapt zijn Cadix. Sevilla, Jercs. in al die fraaie steden wapperden roode vlaggenincn zag geen ander hoofdtooisel dan plirygische mutsen. De ayuntamiento van Jeres verschafte aan hel woeligste gedeelte der bevolking de vermakelijke afleiding die het verplaatsen en ver planten van colossale paltnboomen kan opleveren. Niettegenstaande al die staatkundige sjottwermansdrukte genoten wij van de natuurlijke- en kunst- schallen ditr plaatsen zonder dat wij er door het verlies van een onzer ledematen voor hadden Ie betalen. Daarna togen wij naar Portugal met zija heerlijk Lissabon, zijn verrukkelijk gelegen Cinlra, de prachtige kloos ters van Aleobaga en Baialha, het dichterlijke Coïmbra, het rijke en schil derachtige Porto, al die onvergelijkelijk fraaie zaken hielden ons een maand bezig. Wij hoopten dat in dien lijd de heethoofdeu in Estremadura genoeg lekoeld zouden zijn om ons in vrede te laten doortrekken. Toledo, Madrid en zijn museum, Burgos etc. etc., kregen hun beurt. In Madrid bleven wij veertien dagendit verblijf werd opgeluisterd door stierengevechtenmaar veoral door het prononciamentodat door de onhandigheid der conservativen totaal mislukte. Bij die gelegenheid zagen wij Madrid in beroerten, heel interessant. Om Spanje te kennen, zooveel als dat voor een tourist is weg gelegd, hadden wij nu nog slechts de Carhsten van nabij te zien. Eenige uren in den spoorweg tusschen Burgos en Yiitoria, langs stations die in brand stonden en vernielde telegrafen, en ruim twintig uren diligence tus schen Villoria en Irnn, brachten ons op en over hel terrein van den oorlog. Op eenige mijlen afslands van Villoria werd de diligence aangehouden door een troep Carlisten. die op den weg gelegerd waren. Dit oponthoud was niet vermakelijk, maar ons geschiedde overigens geen leed. De depêches en tie nnti-Carlislische couranten werden in beslag genomen, onze paspoorten werden ingezien maar niet geviseerd, en men liet de diligence vertrekken. Eenige uren verder stuitten wij op cenc colonne soldaten der republiek, een paar duizend mandie zich wel wachtte de Carlisten aan te vallen. Ver- j volgens zagen wij de vrijwilligers der republiek die hunne dorpen bewaak- 1 ten en die, I». v. Ie Tolorn. zoo hang waren dal de Carlisten door een kier van de poort zouden binnendringen, dat zij er ons nauwelijks wilden uit laten. Ziedaar een staaltje van hetgeen wij gezien en ondervonden hebben. Ten slotte zijn wij l'httis gekomen zonder gelegenheid tot eenig vertoon van heldhaftigheid Ic hebben gehad. Wij kwamen in ons bemind Frankrijk terug om getuige te zijn van een crisis die rustig tot oplossing is gekomen, en die tot hiertoe althans de kalmte der Parijzenaars niet heeft verstoord. Ken knap man die weet te voorspellen wat ons hoven 't hoold hangt," enz. Medegedeeld.) 'sGRAVENHACK. 30 Mei. Door Z. M. is aan den heer G. van Veen. te Botterdam, vergunning verleend tol het aannemen van het ridderkruis der orde van Karei UI, hem, onder dagleékeniug van 2 Febr. 1873, door den koning van Spanje geschonken. IPj het departement van koloniën zijn de commicsen M. J. A. A. Stu renburg en jiir. mr II. van der Wyck bevorderd tot hoofdcommies. -- Aan den heer nir. .1. W. D. van Dongen is, op zijn verzoek, eervol outsjag verleend als rcgter-plaatsvervanger in de arrond.-rcgthank te Zic- rikzcc. De in dc .zitting der tw eede kamer van gisteren door den heer Jolles voorgestelde motie, in zake de overeenkomst mei de Amstcrdamsche kanaal maatschappij, luidde als volgt: Dc kamer, overwegende dat het oordeel over de aannemelijkheid van dit wetsvoorstel ondergeschikt is aan het ge volg,'dat zal belmoren gegeven te worden aan hel verslag der commissie, ingesteld hij kon. besluit van 8 Febr. 1873; dat de verdere behandeling alzoo behoort te worden verdaagd, en inmiddels in dc geldelijke behoeften der Ams'.er.lu c c kanaalmaatschappij door tijdelijke bttlp kan worden voorzien, verdaagt de verdere beraadslaging over liet wetsvoorstel lol een nader te bepalen dag. i (n de zitting van heden is bovenstaande motie verworpen en is, met 45 tegen 17 stemmen, het regcrings-ontwerp tot bekrachtiging der overeen komst niet de kanaalmaatschappij aangenomen en daarna ook, met 58 legen 2 stemmen, bet ontweep lot verhooging van het beslaande voorschot. Vervolgens zijn nog aangenomen eenige kleine ontwerpen, alsmede bet ontwerp tot stichting van een nieuw akademiegebouw te Leiden. Op voorstel van den heer Nicrstrasz is met 31 tegen 29 stemmen beslo ten, na de verkiezingen terug te komen, ter afdoening der wet tot afschaf fing der plaatsvervanging en zoo mogelijk andere defensiewetten. De kamer is daarna op recès gescheiden. Gisteren is, na afgelegd examen voor eene commissie uit het provini- ciaal geregtshof, het radicaal van candidaat-notaris toegekend aan de heeren A. Petri, van Ouderkerk a/d IJsscI; J. M. Lagerwerf!', van Vlaardingen; 0. W. P. van Tussenbroek, van Leiden; N. A. van Buuren, van Charlois, en P. J. van der Burghvan 's Hage. BEL. «IK. Nabij Brussel, in bet Champ des manoeuvres, zal zekere heer deGroof Zondag aanst. van eene aanzienlijke hoogte nederdalen door middel eener vliegmachine. Be burgemeester heelt, alvorens zijne toeslemming te geven, den toestel door een bevoegd persoon doen onderzoeken. Uit hel uilgebragt rap port blijkt, dat de toestel zeer solide en vernuftig is gemaakt, dat h(j be slaat uit twee zijden vleugels en een staartdat liy alle waarborgen oplevert tegen «en te snellen val. en dat het veel minder gevaarlijk is door mid del van dezen toestel neder te dalen dan door een parachute. EKGELAW». LONDEN 29 Mei Volgens eene opgave in de Engclsclic bladen telt Londen met de voor steden thans 3,356,073 zielen; Liverpool 505,277; Glasgow 498.462; Man chester met Salford 484,525; Birmingham 355,540; Dublin 314,666; Leeds 272.619; Sheffield 254.352; Edinburgh met zijne have Leith 258,533; Bristol 189,648; Bradford 156,609; Newcastle upon Tync 133.246; Hull 123,125; Portsmouth 118,280; Leicester 102,694: Sunderland 102,450 zielen. De Timet bevat een berigl nit Madrid, van den 27"'n, waarin gezegd wordt dal dc minister van financiën besloten zou hebben eene aanzienlijke bezuiniging op de rente-betaling van de schuld loc tc passen door de in voering eenêr belasting cp de coupons. '--De lieer Disraeli heeft een dankadres ontvangen, geleekend door 9000 vrouwen, wegens zijne bctnoeijingen ten gunste van het stemregt dei- vrouwen. Woensdag 11. had de 93 Derby-wedren plaats. Hij werd door goed weder begunstigd en 12 paarden namen daaraan deel. Winner was Don- caster, toebehoorende aan den heer J. Merry, een paard, waarop 1 tegen 40 gewed was. Kaiser, waarop 2 tegen 7 gehouden was, kwam na Dou- caster aan. Te Londen heeft in den nacht van Dingsdag II. op een hooizolder nabij Grosvenor-place een brand gewoed, die aan acht personen het leven beeft 1 gekost. Vier werden er slapende door den rook verstikt; twee kwamen Join bij een poging tot ontsnappen; en twee andere zijn aan hunne wonden bezweken. Ook bij dit ongeluk moet weer de schuld geweten worden aan de zorgelooze wijze van bouwen. Dc meeste burgerwoningen hebben slechts één uitweg, die in geval van brand meestal afgesneden is. Te New-York zijn - dezer dagen aangekomen 19 schepelingen van de Polarisdie docr een schip zijn opgenomen van een ijsberg, waarop zij na liet verlies van hun vaartuig de wijk hadden genomen. Onder de ge redden bevond zich een vrouw met 4 kinderen, bet jongste van 8 maanden, welke gedurende dc reis geboren was. FBANKRIJK. In den lHoniteur werd dezer dagen gemeld dat de door den lieer Thiers gesloten haiidelstraclaten met Groot-Britannië en België waarschijn lijk zullen vervallen, zonder hij de nationale vergadering in discussie tc worden gebragt. De Patrie deelt mede dal de beer Ozcnne, welke de onderhandelingen voor die tractaten beeft geleid, door den nieuwen minister van koophandel in zijne hooge betrekking aan dat departement zal worden gehandhaafd wegens zijne grondige kennis van alle quaeslien van koophan del; hjj zou echter den last ontvangen hel door den beer Thiers inge voerde stelsel van indirecte belastingen en lariefregten geheel om tc werken. Naar men uit Parijs aan de Köln. Zeit. schrijft zou een gedeelte der afgevaardigden, welke zich lieten overhalen out tegen Thiers te stemmen, reeds berouw over die daad hebben. Vooral is dit het geval met de leden der fractie-Périer en met de ürleanisienwelke beginnen in te zien dat zy de kastanjes tiit het vuur hebben gehaald voor de Bonaparlislen. Daar dc legitimisten de laatstgenoemden zeer ontzien, onder het voorgeven dat men hen niet voor het hoofd moet stootcn, zoo hebben dc aanvoerders der Bona- parlistcn reeds meet invloed dan die der Orlcanisten. Er wordt in het nieuwe kabinet zelfs geïiitriguecrd om den post van prefect van policie tc Parijs. Dc Bonaparlisten verlangen namelijk dat die post aan den tegenwoor- digen titularis, den Orlcanisl Renault, ontnomen en aan een der bunnen ge schonken worde. Dc (lrleauisten willen hiérvan echter niet hooren, omdat zij vreezen dat er alsdan, vermits bet gansche personeel der policie Bona- partislisch gezind is, wel eens een staatsgreep zou kunnen plaats hebben, en zij, even als in 1851, naar do gevangenis van Mazas gevoerd konden w orden. Dl'ITIGULAltD. Het bcrigt dal prins von Bismarck uitziet zou hebben gegeven op een

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2