COURANT. LEIDSCHE N\ 120. 1873. VRIJDAG 30 MEI. BINNENLANDSCIIE BER1GTEN. V* Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Ferslag der handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 3.60 s jaars, buiten de expeditiekoeten. Afzonderlijke nominees der Courant zyn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdvertentiCn is ran 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiëa te Hamburg Imbeck, frankfort a. M., Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Heulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geniet en Lautannt LEIDEN, 29 Mei. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is ingekomen eene missive van den heer mr. J. E. Goudsmit, houdende kennisgeving dat hij door afwezigheid builen 'slands niet in de gelegenheid is, lot I Sept aanst.. de zittingen van den raad bij te. wonen. Ook is ingekomen eene missive van den kerkeraad der Ned. herv. gemeente betreffende de overdragl van het U. G. of arme wees- en kinderhuis. Deze missive is gesteld in handen van de raads-commissiedie vroeger in deze zaak is werkzaam geweest; ook zal zij gedrukt worden en aan de leden worden rondgedeeld. Voorts is nog ingekomen een adres van de iubrengers en iubrengsters bij de bank van leening, houdende bezwaren tegen hel besluit van den raad in zake de inbrengkantoren. Dit stuk is gesteld in handen der commissie ad hoe. Tot onderwijzeres 2' kl. aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2' kl. voor meisjes is benoemd H. P. Werst; tot hulponder- wjjzeresseu aan de openbare scholen voor on- en minvermogenden G. D. M. van 't Haaff, C. J. G. van der Upwich en H. M. Niemejjer, en tot hulpon derwijzer aau de openbare school u". 2 voor onvermogenden A. P. J. Pruyn. terwijl werd goedgekeurd de overplaaLsing van den hulponderwijzer G. van der Waals, van de openbare school n". 2 voor onvermogenden, naar de school n". I voor minvermogenden. Op het verzoek van G. Rietbergen, ter bekoming van grond in het|Gefa- lyde Bagijnhof werd gunstig beschikt. Door den heer Stoffels werd, ofschoon bet niet aau de orde was, voorgesteld thans iu behandeling te nemen het ver zoek van P. Gijsman eu Zoon, ter bekoming van een strook grond van den Middelweg, uithoofde deze zaak haast had en, buiten toedoen van burg. en weth.eeuige vertraging had ondervonden. Daar geen der leden daartegen bezwaar had, werd daartoe besloten, en vervolgens ook op dat verzoek gunstig beschikt. De voordragt lot afgifte aan het bestuur van Rijnland van eenige op bel gemeente-archief aanwezige rekeningen van dat waterschap werd goedgekeurd, alsmede die tot afstand van grond builen de Morschpoort aan het rjjk, ten behoeve van den bouw eener garnizoens-infirmerie. Het verzoek van van llarlrop en Zoon, lei bekoming van grond tusschen het Noordeinde en het Galgcwaler, werd toegestaan, maar op dat van d*. F. C. J. van Goens, om restitutie en afschrijving van plaatselijke directe belasting, afwijzend beschikt. Voorts werden nog goedgekeurd een slaat van af- en overschrijving op de begrooting, 1872, van de administratie der vcreeuigde gast- en leprooshuizen eu de rekening van het werkhuis, dienst 1872en aangenomen eeue voordragt tot den aankoop en verkoop van inschrijving op het grootboek, een gevolg van vroegere raadsbesluiten. Z. IL de koning heeft bij besluit van 25 April 11. o. a. bepaald, dat, tot hel houden van praclische oefeningen iu de verschillende legerplaatsen van najaarsoefeuingeu in het algemeen en tot verdere oefening in den wapen handel, te dezen jare in werkelijke dienst zullen worden opgeroepen de milicien-verlofgangers der ligtingen van 1869 en 1870 van het reg. grena diers en jagers, van de overige regimenten infanterie en van de drie regi menten vesting-artillerie en die der ligting van 1869 van het corps ponten- miers, met dien verstande, dat de opgekomen manschappen in liet genot van onbepaald verlof zullen worden hersteld: de infanteristen vóór of op den I8d,D September; de artilleristen der ligting van 1869. zoodra zij uit ïiet kamp terugkeeren, of gedurende 30 dagen in activiteit zijn geweest; de Artilleristen der ligting van 1870, zoodra zij gedurende zes weken in wer kelijke dienst zijn geweest en de pontonniers vóór of op den 4,leD Augustus daaraanvolgende. Ten gevolge van dit besluit zjjn door den minister van oorlog de ver- -eischte bevelen uitgevaardigd, ten einde in werkelijke dienst op te roepen, tegen 1 July de milicien-verlofgangers der ligting van 1869 van het corps .pontonniers; tegen den tö11"1 d. a. v. de milicien-verlofgangers der vesting artillerie van de ligting van J 870tegen den 26'" Augustus al de milicien verlofgangers der ligting van 1869 van bet le reg. vesting-artillerie en de helft van die van het 2e reg. en legen den 28cn dier maand de overige van •het 2* eu alle van het 3e reg. van dat wapen, tot evengemelde ligting be- koorende, en eindelijk nog tegen den 9'D Augustus de milicien-verlofgangers der ligtingen van 1869 en 1870 van bet reg. grenadiers en jagers en van de overige regimenten infanlerie. De manschappen der ligting van 1869, zoo van de infanterie als van dó artillerie en de pontonniers, die vóór den 1'° Augustus dezes jaars gehuwd zijn, worden ditmaal builen oproeping gelaten. De omstandigheid, dat verscheidene miliciens, ten vorigen jare wegens het niet voldoen aan de te hunnen aanzien gedane oproeping als deserteur afgevoerd, zijn vrijgesproken van de hun ten laste gelegde beschuldiging van desertie, heeft den minister niet overbodig doen voorkomen, de com missarissen des konings in overweging te geven, bjj deze gelegenheid de burgemeesters met eenigen nadruk te wijzen op liet hooge belang, hetwelk er voor de betrokken verlofgangers iu gelegen is. dat de voorschriften tot uitvoering der militiewet behoorlijk worden nageleefd, bepaaldelijk ook opzigtens hel doen der oproeping bij openbare kennisgeving in de laatste wettig erkende woonplaats van den verlofganger; ongeacht deze op het tijdstip dier kennisgeving in de gemeente al dan niet tegenwoordig zjj. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zalurdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Rij de gisteren voortgezette examens voor liet middelbaar onderwijs zijn toegelaten: mej. H. A. kronemauvan Zaandijk, voor aardrijkskunde; mej. K. A. Huizinga, van Burg op Texel, voor Nederlandsche taal- en letter kunde. Eene candidaat voor Engelscb en eene voor Duilsch hebben zicb onder het examen teruggetrokken. Hedeu is, na afgelegd examen, acte voor het middelbaar ouderwijs in Nederlandsche taal- en letterkunde toegekend aan mej Hoitsema, ras Leiden. - Een staat van den uitslag van het voorjaars-examen 1873 ter verkrij ging van een acte in hel lager onderwijs in de verschillende provinciën, geeft de volgende cijfers aan: Voor de vakken van het lager onderwijs: hoofd-onderwijzers: gecxam. 343, toegelaten i50afgewezen 180, teruggetreden 13; hoofd-ondcrwjjzeres- sen: geëxam. 30, toegel. 23, afgew. I; huisonderwijzers: geene; lmis-onder- wijzeressen: geëxam. 10, toegel. 9, afgew.7; hulponderwijzers:geëxam.277, j toegel. 160, afgew. 114, teruggetr. 3; hulponderwijzeressengeëxam. 156, toegel. 107, afgew. 49. Meer uitgebreid lager onderwijs, Franscb: onderwij zers: geëxam. 167, toegel. 80, afgew. 85, teruggetr. 2; huisonderwijzers: geëxam. 5, toegel. 2, afgew. 3; onderwijzeressen: geëxam. 126, toegel. 78, afgew. 48; huisonderwijzeressen: geëxam. 7, toegel. 5, afgew. 2. Engelsch: onderwijzers: geëxam. 34, tocgel. 16, afgew. 18; huisonderwijzers: geëxam. 2, toegel. 2; onderwijzeressen: geëxam. 94, toegel. 74, afgew. 20; huison derwijzeressen; geëxam. 3. toegel. 2, afgew. I. Hoogduitsch: onderwijzers: geëxam. 64, toegel. 39, afgew. 25; huisonderwijzers: geëxam. 4, toegel. 2, afgew. 2; onderwijzeressen: geëxam. 57, toegel. 46, afgew. 11. Wiskunde: onderwijzers: geëxam. 108, toegel. 69, afgew. 35, teruggetr. 4; huisonder wijzers: geëxam. 2, toegel. 1, afgew. 1onderwijzeressen:geëxam.3.loegel. 3. Teekenen: onderwijzers: geëxam. 63, toegel. 44, afgew. 19; huisonderwij zers: geexam. 6, loegel. 6; onderwijzeressen: geëxam. 10, toegel. 5afgew. 5. Landbouwkunde: onderwijzers: geëxam. 12, toegel. II; algew. I. Gym nastiek: onderwijzers: geëxam. 41, toegel. 35, afgew. 6; onderwijzeressen: geëxam. 7, toegel. 5, afgew. 2. Handwerken: onderwijzeressen: geëxam. 219, tocgel. 180, afgew. 39; huisonderwijzeressen: geëxam. 13, toegel. 12, afgew. 1. In Ons Streven wordt medegedeeld het verslag van de tweede algem. vergadering der »algemeene Nederlandsche vrouwenvereeniging Tesselschade," gehouden den 20<° dezer le 's Hage. Daaruit blijkt dat afgevaardigden van 14 van de 23 afdeelingen en correspondentschappen, henevens het voltallig hoofdbestuur, tegenwoordig waren. Er was op genoemden datum in kas eene som van ƒ427.90, welke men vreesde dat onvoldoende was tot be strijding der uilgaven voor het loopendc jaar. Volgens liet uitgebragt eerste jaarverslag lelt de vereeniging 15 afdeelingen met 1340 leden, en onderhoudt zjj 367 werksters. De afdeeling Leiden telt 22 leden met 4 werksters. Aan zuiver werkloon werd uitbetaald p. ui. ƒ12000. Aan grondstof werd uitgegeven 8005.26. Na eene herziening van het huishoudelijk reglement werden de aftredende leden van het hoofdbe stuur, jonkvr. J. de Bosch Kemper en mej. 3. H. Nacheniusherkozen. v

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1