BUIT E N I, A N DSC 11E BUBIGTEN. "sGRAVENllAGE, 27 Mei. Tot griffier bij hel kantongcregt te Ilohverd is benoemd de lieer mr. W. Gorter, te Sneek. Door Z. M. zijnop den voet van het bepaalde bij de arlt. 12 en 3 van HD. besluit van den 4Je" Mei 1873, bij het leger in Nederl. Indië gede tacheerd 9 kapiteins en 36 luitenants van het leger hier te lande, t. w.: de kaplt. P. F. T. la Fors en J. L. Ie Bron de Vexela. en de le luitt. W. J. Schellus, J. L. de Bock, J. Joha, F. A. Egter, P. Vinkhuyzen, D. G. baron Sloet van Zwanenburg, jhp. W. A. Roëll en T. C. C. van Orsoy Veeren, allen van hel reg. grenadiers en jagers; de le luit. P. van Assen, van het lc reg. infanterie; de kaptt. W. Vleysman, F. M. Avcnarius en F. G. Otter- bein, de le luit. G. 11. Aalders, de le luit.-adjudant M. G. W. A. Schumann, <le lc luilt. G. van Tienl.oven, F. W. J. M. Hustinx, J. A. L. Schoenmaec- kers en P. E. Mulder en den 2"> luit. E. K. J. V. van Muiken, allen van liet 2' reg. infanterie; de kaplt. 11. T. Mulder, A. J. F. Rochell. de le luitt. A. E. Mooijaart, de le luit.-adjudant J. van Wijk en de 1' luilt. J. J. Friese en J. P. F. G. E. Delpy, allen van het 3e reg. infanterie; de le luit. jh'. W. O. G. Bloys van Treslong, de lc luit.-adjudant L. F. Leyds, de 1' luit. W. Vermeire, de 1' lult.-adjudant II. Koppen en de le luit. M. E. B. de Groot, allen van het 5e reg. infanterie; de le luit. W. E. van Ingen, van het 6e reg. infanterie; de kapt. F. baron van Aerssen Beijeren van Voshol, de le luit. II. A. Hulstkamp en de 2e luitt. J. P. van Vlierden en II. J. Camer- lingh, allen van het 7' reg. infanterie; de kapt. W. II. Voorman, de le luitt. T. W. J. Buys, C. van Leeuwen, II. A. Calkoen, J. K Koot en J. K. Wijmans en de 2' luit G. II. Slot, allen van hel 8e reg. infanterie; de 2e luit. D. Cheriexvan het algemeen depot van discipline. Z. M. heeft in rang en ancicnncteil overgeplaatst bij het wapen der kon. marechaussee, en wel bij de divisie van Noordbrabant en Zeeland, den 1" luit. F. V. Quadekker, van het 3e reg. infanterie. Door Z. M. is aan den luit. ter zee 1' kl. A. F. R. E. baron van llacrsolte van den Doorn, adjudant van Z. K. 11. den prins van Oranje, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de zeedienst verleend, onder toekenning van den tilulairen rang van kapitein-luit. ter zee. In de zitting van de tweede kamer van heden is de overeenkomst met de handelmaatschappij goedgekeurd met 59 legen 10 stemmen. De minister van koloniën heeft medegedeeld dat hel telegram, gisteren medegedeeld, over China was gekomen, maar dat hij heden ontvangen had, langs den gewonen weg, een telegram van den gouverneur-generaal van gisteren avond 7 uur, meldende; In Deli blijft de rust ongestoord. Er zijn 8 kompagniën aanwezig. Te Edi is dc Ilollandsche vlag geheschen. (Edi ij eene onderhoorigheid van Atchin.) Voor de opening der openbare zitting zijn in dc afdeelingen onder zocht de wets-onlwerpen tot verhooging van hoofdstuk V der bcgrooling van staatsuitgaven voor het dienstjaar 1873 (aanbouw van eene nieuwe hoogcschool en andere gebouwen te Leiden); tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop aan de gemeente Amsterdam van een deel van den tuin vón het aan den staat toebehoorende Trippenhuis aldaar enz. In de jl. Zaturdag gehouden algemeene vergadering van den hoogen raad der Nederlanden is bepaald, dat de vacantie-kamer van den raad ge durende de maanden Julij en Augustus twee malen per week des voormid dags 11 ure zittingen zal houden, en wel den 4, 5, 7, 8, 18, 19, 21 en 22 Julij; den 1, 2. 4. 5, 15, 16, 18, 19, 29 en 30 Augustus. De zittingen van de strafkamer zullen weder aanvangen op Maandag 1 September en die van de burgerlijke kamer op Donderdag 4 Sept. Gisteren avond vergaderde de liberale kiesvereeniging «de Grondwet" in het locaal Diligent ia. In de eerste plaats had deze vergadering ten doel het stellen van een candidaat voor de verkiezing van een lid van de tweede kamer, ter vervanging van den lieer van Sijpesteyn die opgehouden heeft lid der kanier le zijn. Bij het debat, over dit onderwerp gevoerd, werden door sommige leden klagten aangeheven over de wijze van crilick, die in de tweede kamer werd uitgeoefend en waardoor dc afdoening van zaken dikwerf zeer werd bcmoeijelijkt. Men wees er op, dat dit in den laatslen tijd o. a. het geval is geweest met den minister van justitie, aan wieits ijver en kunde algemeen hulde werd gebragt. Intusschen wees men op den ongunsligen uitslag der discussie over de nieuwe regterlijke inrigting en op hel ongunstig rapport over dc wets-voordragt lot verbetering van het pand- regl, niettegenstaande men, wat dit laatste betrof in Amsterdam, Roller- dam en elders zooveel belang in eene regeling van dat onderwerp stelde. Het gevolg van die handelwijze was, volgens sommigen, dat de zittingjaren der kamer voorbijvlogen en nutteloos werden doorgebragt. Dat had ook invloed op de kracht en de werking van de gouvernementen, die, hoezeer uit de liberale rigting gekozen, magteloos schenen te zijn. Deze leden wenschlen op de eene of andere wijze eene soort van demonstralie legen de tweede kamer aan den dag le leggen, hetzij door eene motie, hetzij door het stellen van een candidaat, wiens vastberaden liberale denkwijze aan geen twijfel onderhevig was. Tegenover deze gevoelens stonden die van anderen die hel' niet wenschelijk achtten, dat er eenige motie of demonstratie van de zijde der kiesvereeniging legen de tweede kamer plaats vondhetgeen sommigen ook iu strijd oordeelden met de reglementen of statuten der l;ie- zersvereeniging. Wal dc klagtc over de m gteloosheid en zwakte betrof, waren deze leden het met de eerste eens, en daarom betoogden zij de wen- schelijkheid van een stevigen candidaat. Nu kwamen er drie personen daar toe hel meest in aanmerking, als; 1*. de generaal van Swielen, van wien echter verklaard werd, dat hij geene candidatuur zou aannemen; 2°.jhr. mr. J. K. J. de Jonge, vroeger candidaat der vereeniging voor de provinciale staten, en 3'. dc heer mr. G. de Vries Az.nog minister van justitie, die echter zijn ontslag aan den koning had aangeboden. Ilet was over deze twee laatslen, dat vooral de discussiën liepen. Tusschen deze beide heeren geplaatst kon, naar het gevoelen van eenigen, de keuze niet twijfelachtig zijn. Be l eer de Vries was als hel ware een veteraan in het liberale kamp, terwijl de heer de Jonge eerst in later tijd zich daaraan had aangesloten. Evenwel werd de opmerking gemaakt, dat het in den regel niet wensche lijk is oud-ministers dadelijk in de tweede kamer te doen zitting nemen. Eindelijk deed zich de vraag voor, of de heer de Vrjes zich wel eene candi datuur zou laten welgevallen, le meer, omdat het nog onzeker was of het door hem aangeboden ontslag zou worden aangenomen. Daartegen werd echter aangemerkt, dat zoo de lieer de Vries onverhoopt voor de candidatuur zou bedanken er nog tijd genoeg beschikbaar bleef om een nieuwen candi daat le stellen. De uitslag van al deze overwegingen was dat de heer de Vries 39 en de heer de Jonge 14 stemmen erlangde, zoodat de heer mr. G. de Vries Az. tot candidaat der vereeniging voor het lidmaatschap der tweede kamer werd geproclameerd. Ilet Fad. deelt mede, dat bij het voorstel tot schikking van de kamer van koophandel alhier, het behoud van het Ned. Sigarenmakersbond op den voorgrond staal. Aan de werklieden wordt evenwel in overweging gege ven, meer dan tot heden het geval is in de statuten te doen uitkomen, dat bevordering van de zedelijkheid in hunne bedoeling ligt. De wenschelijkheid van eene loonsverhooging in het sigarenmakersvak wordt door de commissie erkend. Dat de patroons^ elkander getuigenis verstrekken aangaande het gedrag hunner werklieden, daarin ziet dc commissie niets onbillijks. ENGELAND. LONDEN26 Mei. In het lagerhuis is door verschillende leden met kracht bij de regering aangedrongen op het beteugelen der misbruiken, tot welke de koeliehandel in Zuid-Amerika aanleiding gaf. Lord Enfield gaf op die aanbevelingen te kennen dat de regering onvermoeid bleef in het tegengaan en zoo veel moge lijk voorkomen van den koeliehandel in Chinaen onophoudelijk bij de andere mogendheden aandrong op het volgen van denzelfden weg. Aanvankelijk, zeide de spreker, hadden die pogingen geene ongunstige resultaten opge leverd. FRANKHIJ K. De Rép. franc., liet orgaan van Gambelta, blijft le midden der ver rassende gebeurtenissen der laatste dagen zeer kalm en predikt eerbied voor dc wel. Nog altijd, zegt dat blad, is de republiek dc wettige regering des lands. Geen onzer, die liet wel meent met het vaderland, mag in eenig opzigl buiten de wet gaan. De minste afwijking er van zou de onvergeef- 'lijkste aller fouten zijn. Wij me eten vereenigd blijven op wettig terrein. De ongeduldigen moeten zich weten te bedwingen. Wij worden nu een regelmatige en vreedzame oppositie-partij, die gebruik zal maken van al de middelen, welke de wet tc onzer beschikking stelt. Wij hebben het be-J 'wustzijn onzer kracht, en die kracht moeten wij toonen door gematigdheid. Het lijdt geen twijfel, dat wij weldra aan zware beproevingen zullen zijn blootgesteld. Onze moed om die af te wachten zij evenredig aan ons ge duld om die te dragen. Tegen het regt is de overmagt niet lang bestand. Men regeert niet lang tegen de wenschen des lands, tenzij men zijne toe- vlugt neemt tot de misdaad. En zóóver zijn wij thans niet. Wij hebben met geen andere tegenstanders te doen dan met de mannen van heden. Onder het «Gouvernement de combat" zal het republikcinsche Frankrijk eigenlijk tot het juiste besef van al zijne krachten komen. Ons devies blijft alzoo meer dan ooit: Orde en eensgezindheid, waakzaamheid en ge matigdheid. Veuillot zegt in l'Uvirers dat Thiers nog genadig is behandeld, toen hij werd weggezonden. Immers, terwijl men hem alle middelen heeft ontnomen, om zich weer als staatsman op te werpen, laat men hem den tijd over zijne zonden na te denken en tot inkeer te komen. Bij de jongste stemmingen in de nationale vergadering heeft de heer dc Goulard, de voor eenige dagen afgetreden minister van binnenlandsche zaken, zich tegen de aanneming van de eenvoudige orde van den dag, waarmede dc regering genoegen nam, verklaard. Naar men zegt zouden ook dc hertog van Aumalc en de prins van Joinville tegen den heer Thiers hebben gestemd. SPANJE. De kapitein-generaal in Catalonië heeft in dat gewest eene algemeene volkswapening of landstorm legen de Carlisten bevolenwaaraan alle mans personen van 14 tot 60 jaren moeten deelnemen. Zjj moeten zich wapenen met sabels, degens of geweren, al naar mate zij die bezitten of'verkrjjgen kunnen. Voor de vervulling dezer verpligting zijn de gemeentebesturen verantwoordelijkop eene boete van 10C0 tot 100G0 harde piasters voor verzet of ongehoorzaamheid. Te Bergara is de bezetting aan het muiten geslagen; men heeft eene poging gedaan om den bevelhebber, een kolonel, om het leven te brengen. RFITSCULANO. De Reicha-Anz. bevat de volgende bekendmaking van den rijkskan selier van 20 Mei: «Op grond der bepaling van art. 3 der wet van 4 Julij 1872 betreffende de orde der Jezuïtcn, heeft de bondsraad besloten dat ter verdere uitvoering van die wet de navolgende genootschappen; de congre gatie der redemptoristen, de congregatie der Lazaristen, de congregatie der priesters van den 11. Geest, het genootschap van het heilige hart van Jezus, als in den geest der aangehaalde rijkswet met de orde der Jezuïlen verwant beschouwd moeten worden, en dat bij gevolg de bij de bekendmaking van 5 Julij 1872, betreffende de uitvoering der voormelde wet, gegeven voor schriften ook op dc hierboven genoemde genootschappen toegepast moeten worden, mei bepaling dat de nederzettingen van die genootschappen uiterlijk binnen zes maanden van den dag der bekendmaking van dit besluit moeten worden ontbonden."

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2