van dcu iuclittlienuomelcr, dor bekrooning niet waardig gekeurd en iict naambriefje des inzenders ongeopend verbrand. Daarna werden eenige nieuw e prijsvragen ter beantwoording vóór I Januarij 1875 besproken en uitge schreven. Ten slotte werden tot binnenlandscbe leden der maatschappij be noemd dr. 11. G. van de Sande Bakliuyzen. hoogleeraar te Leiden; dr. J. A. C. Oudemans. te Batavia, en dr. D. SleynParvé, inspecteur van het mid delbaar onderwijs, te 's Gravenbage, en tot buitenlandsch lid de hoogleeraar in de geologie N. A. E. Nordenskjöldte Stockholm. De voorzitter deelde mededat door directeuren cene som van tweeduizend gulden uit de kas der maatschappij was beschikbaar gesteld voor de commissie uit de Kon. Academie van wetenschappen, aan welke de regeling is opgedragen der expeditie ter waarneming van den overgang van Venus over de zon, op 8 December 1874, en dat voor eene som van honderd gulden was bijgedragen iu liet monument, hetwelk zal worden opgerigt voor wijlen hel verdienstelijk lid der maatschappij F. Kaiser. [U- C.) in de vergadering van de Evang. Lutli. synode van 1872 werd door baar lid mr. .1. de Bosch lvemper voorgesteld de bestaande verklaring, die door de Evang. Lutli. proponenten, bij luinne toelating tot de evangelie- verkondiging. moet worden afgelegd en onderteekendop te beffen, en daarvoor in dc plaats eene andere, door hem aangegeven, in te voeren. Ten gevolge van dit voorstel, dat in dc Ie houden vergadering der synode zal worden behandeld, hebben een groot aantal predikanten zich per adres srewend tot de synode, met verzoek, het voorslel-de Bosch Kemper niet aan te nemen, maar dc beslaande verklaring te behouden Tevens worden van verschillende plaatsen, uit de Evang. Lulhersche gemeenten zelve, adressen aan de synode gcrigt om handhaving ie vragen der beslaande verklaring. liet algemeen Nederl. werkliedenverbond, gevestigd te Amsterdam, heeft lot dc Nedcrlamische werklieden cene oproeping gcrigt om bijdragen tol ondersteuning van de werkstakende sigarenmakers. De kiesvereeniging "Vreest God. eert den Koning", te Gouda, heeft tot candidaal voor hel lidmaatschap der tweede kamer gekozen den lieer dr. A. Kuyper, te Amsterdam. De in de Bottcrdamsche diergaarde aanwezige Bengaalsche tijgerin heelt drie voldragen, doch doode jongen geworpen. Door den gemeenteraad van Amsterdam is gisteren beraadslaagd over een concept-adres aan de tweede kamer in zake het wels-onlwerp tol be krachtiging van de overeenkomst met de Amsterdamsche kanaalmaatschappij. Bij dat adres wordt verlangd dat door den staat geen gelden meer zullen worden gegeven tol vollooijng van hel kanaal door den tcgenwoordigen con cessionaris en dat de staal de verdere voltooijing van het werk zal op zich nemen, in welk geval de gemeente bereid is de toegezegde laatste 3 mil- liocn gulden aan den staat uit te kecren. Dc beraadslaging duurde twee uren en had tot uitslag dat het ontwerp-adres met 24 tegen C stemmen werd goedgekeurd. De tegenstanders waren van gevoelen dat, vermits er geen nieuwe argumenten in werden gevonden, en hel weigerend antwoord «Ier regering op het verzoek tol overname door den staal met zekerheid kon worden voorspeld, het beter ware de strekking van het adres, uiteenzetting der bezwaren tegen de overeenkomst, te verzwakken. Te Oostzaan is de landhoeve van J. Ileyn een prooi der vlammen ge worden. Van den inboedel werd niets behouden, maar het vee heeft men kunnen redden, uilgenomen een schaap, dat zich weder in de vlammen wierp. Tol predikant hij de Ned. hervormde gemeente te Utrecht is beroepen d'. D. I'. lluet. pred. te Dirksland. Te Zeist is dezer dagen cene nieuwe stichting, Bellianië genaamd. eeopeiid, als verblijfplaats voor zwakke en ziekelijke kinderen, die voor hun herstel de buitenlucht behoeven. Daarin zijn reeds 6 kinderen op genomen. Te Nijmegen is gevankelijk binnengebragt een persoon uit Groesbeek, met een paard, dat aan den heer Binder, voor zijn vertrek uit Nijmegen, werd ontstolen. Uit Leeuwarden meldt men van gisteren: Heden avond zal den lieer commissaris des konings in deze provincie, wegens de onderscheiding hem van wege den koning te beurt gevallen, eene serenade worden gebragt. Naar men verneemt zal dit ook plaats hebben bij de andere heeren, die van Z. M insgelijks eene onderscheiding mogteii ontvangen. liet heeft zich thans voor goed bevestigd, dat ook de heer J. van Loon Jz., lid der gedep. stalen dezer provincie, is benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. lieden middag had hier een treurig ongeval plaats. Van de kinderen uit hel armhuis, gezamenlijk op weg naar de school, had een zesjarigjongenlje het ongeluk onder cene vigilante te geraken, zoo. dal de wiclem hem over lials en borst gingen, ten gevolge waarvan hij, na een hevig bloedverlies, ui liet slads-ziekenhuis, waarheen hij vervoerd was gewordenspoedig moet overleden zijn. Uit Groningen meldt men dal Z. M. de koning Maandag morgen een rijtoer door de stad heeft gedaan. Overal waar Z. M. langs reed, was een groote menigte op de been. Z. M. betuigde herhaaldelijk zijn tevredenheid «ver de rijke versiering aan straten en pleinen en aan enkele winkels aan- gebrast. Het eerst werd door Z. M. de school bezocht van den onderwijzer van Stoffen, alwaar aan behoeftige kinderen gewoon lager onderwijs wordt geaeven. Daarna bezocht Z. M. de rijks boogcre burgerschool, alwaar direc teur, leeraren en verschillende belangstellenden Z. M. in de versierde vesti- j Imle opwachtten. Naauwelijks had Z. M. de sloep van het gebouw betreden, of het tweejarig dochtertje van den directeur. dr. F. G. Groneman, over handigde Z. M. een prachtige» ruiker, welke door Z. 11. met minzaamheid en dank werd aangenomen. De lccrlinsen dezer school stonden in slagorde geschaard, voerden onder bevel van den kapitein van Eelders eenige liand- {■rep. ii uit en defileerden voor dc aanwezigen. Daarna ging Z. M. naar den Hortus Botanicus, alwaar Z. M. een geruimen tijd doorbragt en werd rond- i geleid door prof. de Boer. Hierop begaf Z. 11. zich naar hel gebouw van de korenbeurs, werd aldaar door de commissarissen ontvangen en toege- j sproken door den lieer Jb van Mesdag. Vervolgens bezigtigdc Z. 11. de rijkskweekschool voor onderwijzers en dc hoogeseliool met haar kabinetten, I iii welke de hoogleeraren-directeuren gereed stonden om Z. 11. de noodige inlichtingen te verstrekken. Verder werden nog door Z. 11. bezocht het t.roeue Weeshuis, het nieuw It. C. Arm- en Weeshuis en de fabriek van den heer W. A. Schollen. Des avonds werd Z. Jl. een diner aangeboden van wege de provinciale stalen. Ten 9 ure zou Z. M. een rijtoer door de stad doen, ten einde de illuminatie in oogenschouw te nemen en hij die gelegenheid zooveel mogelijk alle buurten te bezoeken. 's GRAVE Nil AGE 21 Mei. Doer den koning-groolherlog zijrt in de orde van de Eikenkroon bc- noiiiKh tot groolofficier, de heer Herzeg, werkelijk geheimopper-regeriugs- raad, directeur bij de Duitsche rijkskanselarij, en de lieer Wolff, geheim opper-postraaddirecteur hij dc administratie der rijkspostcrijen te Berlijn, en lot commandant de heer Giinther, referendaris bij de afdeeling rijkspos- terijen aldaar. Door Z. M. is ijenoemd tot chef van den generaien staf 's konings adjudant in buitengewone dienst, generaal-majoor Schünstedt, bevelhebber in de eerste militaire afdeeling. Tot regter-plaatsvervanger in de arrond.-reglbank te 'sGravenhage is benoemd de heer mr. P. IV. van Ileusde, advocaat aldaar. Aan den gepens. officier van administratie le kl. B L. van Daalen Welters is opgedragen de betrekking van administrateur bij het hospitaal der marine te Willemsoord. 1111. KK. 1111. dc prinsen Alexander en Fredcrik zijn heden ochtend naar Groningen vertrokken, vergezeld van hunne adjudanten baron Sirtema van Grovestins en majoor du Barre. Z. K. II. prins Hendrik is lieden morgen naar Amsterdam vertrokken en wordt lieden avond per laatstcn trein hier terugverwacht. Morgen voormid dag zal Z. K. H. zich mede naar Groningen begeven, ten einde aan het diner, door den commissaris des konings dier provincie te gevente kunnen deelnemen en om op het Heiligerleefeest tegenwoordig te zijn. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn al de aan de orde gestelde wets-onlwerpen, waaronder dat van drie ton verhooging voor de beteugeling der longziekte onder het vee, aangenomen. Op de interpellatie van den heer Viruly, nopens den toestand van het Hillegat, heeft deminis- j ter van binnenl. zaken erkend, dat deze slecht is en voorziening eischt, zullende hij op de volgende begrooling gelden daarvoor uittrekken. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad heelt, na afloop der aan de orde gestelde onderwerpenhet raadslid de heer van Sijpesteyn niededceling gedaan van zijne benoeming lot gouverneur van Suriname en van het dientengevolge door hem genomen ontslag als lid van den raad. Hij nam deze gelegenheid te baat om van zijne medeleden een hartelijk afscheid te nemen onder betuiging zijner erkentelijkheid voor dc vele bewijzen van vriendschap en welwillendheid, welke hij lot dusverre van al zijne mede leden had mogen ondervinden. De vcorzitter heeft als tolk der vergadering het leedgevoel uitgesproken, dat een zoo waardig lid de vergadering ging verlatenmaar aan den anderen kant haar genoegen te kennen gegeven over het schitterend blijk van vertrouwen door de regering in deu heer van Sijpesteyn gesteld door deze benoeming. Woensdag 28 Mei zal door burg. en weth. aanbesteed worden de leve ring van minstens 2C0Ü0 illmn ineerglazen. HUI T K t\ L A N DSC 1112 BGMGTUN EKGELAJfD. LONDEN20 Mei Eene deputatie van leden der verschillende municipale corporation van Londen' heeft cene bijeenkomst gehad met den minister van binnenlandscbe zaken, ten einde aan te dringen op de oprigting van een algemeen gemeente bestuur. De heer Brnce gaf te kennen dat hij volkomen doordrongen was van het gewigt van het onderwerp, en de vele bezwaren erkende-, waartoe de bestaande locstand aanleiding gaf. Hij voegde er echter bij dat. of schoon de zaak geheel buiten de eigenlijke politiek van den dag stond, de oprigting van een algemeen gemeentebestuur voor Londen tocli eene poli tieke strekking bad, dewijl het vaststond dat wanneer het nieuw in te stellen ligchaam naar waarheid de vertegenwoordiger was van alle elemen ten van rijkdom en ontwikkeling, die in eene agglomeratie van meer dan drie milliocn menschen werden gevonden, hel een ontzaggelijk overwint in aile quacslien zou uitoefenen. Dit punt. verklaarde bij, zou voorzeker bij de regering in ernstige overweging worden genomendoch hij gaf de ver zekering dat de regering zich niet door vrees zou laten terughouden om liet zeer gcwiglige onderwerp tot eene oplossing te brengen, wanneer liet voorafgaande onderzoek afgeloopen en de noodige tijd in liet parlement daarvoor beschikbaar was. Van sir Baker zijn gunstige berigten ontvangen.. Niet alleen is bij in leven, maar hij heeft ook. te Gondokoro, de versterking ontvangen, die hem door den onderkoning van Egypte was beloofd. Keizerin Eugénie heeft, door tnsschenkomst van de gen' esliceren dr. Couneau en dr. baron Uorvisart. aan den geneesheer sir William Gull, dié herhaaldelijk en ook gedurende 's keizers laatste ziekte over diens toestand geraadpleegd is, doen toekomen eene kostbare gouden doos, versierd met 's keizers naamcijfer in diamanten, en inhoudende een paar manchet-krioo- pen. welke Z. M. gewoon was te dragen. De toestand aan de Goudkust levert hier eenige bezorgdheid op. Euro- pcsche soldalen kunnen daar moeijeiijk gebezigd worden, wegens het klimaat. Tot hiertoe dienden ter Westkust enkele bataillons van de in Britscli West- Indie gestationneerde neger-regimenten. Ongelukkig bestaan er op bet oogenblik nog slechts twee van die regimenten, te zamen slechts 150(1 man sterk. Geheel deze kleine magt zal nu tegen de Asliantijneii moeten worden gezonden,; en wel is de vraag, of zij aan dezen liet hoofd zal kunnen bieden. In berigten uit de Vercenigde Stalen wordt melding gpmaakl van liet instorten eener brug tc Dixon, waarvan 82 personen gedood en 24 ge kwetst werden. RAKH K !.J K. Het Dien public brengt buide aan de afgetreden ministers de Goulard en Simon. Zy hebben, zegt dat blad, gcwiglige'en uitstekende diensten aan liet vaderland bewezen. Zij hebben deel genomen aan liet werk der bevrijding en der wedergeboorte. Terwijl de beer dc Goulard minister van financiën was, is de ontzettende leening van drie miliiarden tot stand ge komen, welke aan Frankrijk binnen twee maanden de vrijheid zal terugge ven. Itc lieer Jules Simon beeft in liet openbaar onderwijs een diep spoor nagelalen en vruchtbare zaden uitgestrooid. Bij hel bestuur der binnen- landsclie aangelegenheden heeft de heer de Goulard, die zoo dikwijls werd beschuldigd een reactionair le zijn, bewijzen gegeven van eene gematigd- beid. van eene regtscliapenbfid en van eene geestkracht, welke allen, die me: hem in aanraking zijn geweest, in liet geheugen zal blijven. Hij heeft gemeend dat hij zich behoorde af te scheiden van zijne ambigenoolen eu van zijn trouwen en beroemden vriend, den president der republiek; bij beeft dc inspraak van zijn geweten gevolgd. Schoon bij vast besloten had mede le werken lot de vestiging van den republikeinsclicn regeringsvorm, had Lij iep dit punt begrippen, welke hij meende niet le mogen opofleren, en aan welke hij zijne portefeuille opgcolïerd heelt. De lieer Jules Siinon heeft even min geaarzeld te wijken voor den drang der omst3udiglie-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2