LE1DSCRE COURANT. 187 3. N\ 118 MNGSDAG 20 MEI. ST ADS-BE RICH TEN. Bl.NN EN LA N DSCH E BKRIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaar» 3.—franco p. p. f 3.60.; .7i et het Terslag der handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. 3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nominers der Courant zijn verkrijgbaar roor 5 Cents, franco p. p. 6 Cent*. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertenticn te Hamburg Lubeckfrankfort o. il.t Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Hazel, Züriek, St. Gallen, Genève en Lausanne Voor hen die verzuimd mochten hebben zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving voor den Schutterlijken dienst aan te melden, wordt daartoe alsnog gelegenheid gegeven ten Raad huize, op aanstaanden Vrijdag 23 Mei, des voormiddags van iö tot 1 uur. LEIDEN, 19 Mei. Gisteren is de heer E. C. Segers, vroeger predikant bij de Waalsche gemeente te Groningen, als predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier be vestigd door zijnen ambtgenoot d'. 1. D. B. Brouwer, met eene rede over Rom. X vs. 8b en 9. Des avonds deed de bevestigde zijne intrede, met eene rede. naar aanleiding van 1 Cor. 11 vs. 2". De uitslag der verkiezing van notabeien bij de Nederd. herv. gemeente is geweest dat uiigebragt zijn 989 stemmen, waarvan drie van onwaarde zijn verklaard. Uitgebragt w erden op de lib.W. II. D. Suringar 942 stem men, F. C. Onnekink 891, C. W. H. van Kaathoven 890, J. van der Togt Jz. 890, L. H. Feenders 889, F. J. Los 887, N. van Rossen Sr. 886, B. F. Krantz 95, H. C. Ilartevelt 94, P. Mulder 94, G. W. A. Plaat 94, J. J. Prins 94, G. Wilhelmy Damste' 88, 11. P. C. Stoffels 2Couturier 2, G. H. Manken 1, NV. H. Plcyle 1, Pb. van der lleydcn 1, W. Pander 1, Kramer Izoodat de 7 eersten zijn gekozen. 0e sub commissie te Rotterdam, voor ée oprigting van het standbeeld van Pieter Adriaauszoon van der Werf alhier, beslaat uit de volgende lieeren: J. van Vollenhovcn, cere-voorzitter; m'. G. Mees Az.voorzitter; J, P. R. Suringar, secretaris; m'. D. II. Delprat, penningmeester; m'. M. Tu. O.oudsmit; dr. J. van der Hoeven Jz.; G. J. Huygen; mr. J. G. Palijn; mr. E. E. van Raalte; dr. F. J. J. Schmidt; mr. D. van Weel. Ten poslkantore alhier is weder verkrijgbaar de aanwjjzing van den tijd voor de laatste ligting der brieven naar de verschillende plaatsen van bestemming, zooals die voor de zomerdienst gedurende dit jaar is geregeld, zoowel wat betreft de binnenlandsche briefwisseling als wat betreft de bui- teulandschc correspondentie, alsmede de verzendingen uit Leiden naar Ned. liidic. Rij dezen slaat zijn gevoegd verschillende inlichtingen en eene opgave van de regeling der dienst van bet kantoor, liet geheel levert voer ben, die eene eenigzins drukke correspondentie voeren, een zeer groot gemak op. Het groot Amerikaansch cirque van Mijers, dal reeds verschillende plaatsen van ons land heeft bezocht is heden morgen alhier aangekomen, (lel zal slechts twee dagen alhier verblijven, lieden namiddag ten vier ure had de groole oplogl' plaatsdie allerwege cetie groole ihenigte op de been bragt Het materieel en de costumes waren net, en onder de paarden wer den zeer fraaije exemplaren opgemerkt. Algemeen trok natuurlijk de aan dacht de drakenwagen, waarop de muziek was geplaatst, en de rijk ge stoffeerde wagendoor de kolossale olifanten getrokken. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeenc kennis gebragt: dat in den loop der maand Julij e. k. gelegenheid zal gegeven worden lot het afleggen der examens, ter verkrijging van actcn van bevoegdheid als leerling-apotheker (apothekers-bediende). Zij zullen worden afgenomen te Leeuwarden en te 's Hertogenbosch. Zijdie tol die examens wensehen Je worden toegelaten", onverschillig waar zij met der woon gevestigd zijn, worden nitgenoodigd daarvan vóór 25 Junij e. k. schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staalstoezigt voor die provincie, waarin de plaats gelegen is waar zij het examen wensehen af te leggen; zjj, die te Leeuwarden wensehen geëxamineerd te worden, behooren zich te wenden tot den inspecteur voor het geneeskundig staalstoezigt voor Friesland en Groningen (dr. Ali Cohen) te Groningen, en zij die 's Herto genbosch verkiezen, tot den inspecteur voor het geneeskundig staalstoezigt voor Noordbrabaut cu Limburg (dp. Ingenhousz) te Breda dat in den loop der maand Julij e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van acten van bevoegdheid als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen te Amsterdam. Zij, die tot die examens wensehen te worden toegelaten, worden uilgenoodigd daarvan vóór 25 Junij e. k. schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staalstoezigt voor de proviucie Noordholland, dr. J. Penpf te Amstfrdam. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge bragt dat er gelegenheid bestaat omop denzelfden voet als met de stoom schepen van de maatschappij «Nederland", met de stoomschepen van de maatschappij «Java" gewone en aangeteekenile brieven, gedrukte stukken cn monsters van koopwaren tusschen Nederland en NedcrI. Indië te verzen den. De brieven en verdere stukken, die het publiek met de gemelde gele genheden wenscht te verzenden, moeten voorzien zijn van eene bepaalde aanwijzing op het adres, waaruit van dat verlangen bijjkt. Het eerste ver trek van hel stoomschip Java van de genoemde maatschappij van het Nieuwe Diep is bepaald op 31 Mei aanst. De commissie voor de acten-examens van middelbaar onderwijs (wis-, natuur- en zeevaartkunde, lerkenen en boelseeren, gymnastiek en landbouw kunde) heeft in hare zitting van 14, 15 en 16 dezer geëxamineerd: de hh. H. Heukels, van Deventer; B. P. Korteweg, van 's Bosch, en G. M. A. Rörix, van Gotinchem, en aan hen de gevraagde acte, K' (wiskunde), uil- gereikt. Het hoofdbestuur van den sigarenmakersbond heeft aan heeren sigaren fabriekanten de volgende circulaire gerigt; «Met gepasteu eerbied hebben wij de eer ons tot UEd. te wenden, ten einde u te doen kenneu onze eiselien. na welker inwilliging wij besloten hebben de werkzaamheden te hervatten: 1". dal «het sigarenmakersbond" blijve bestaan; 2°. niet toepas? sing van het livretlcnstelsel; 3°. verhooging der loonen overeenkomstig het hier volgende tarief: o. de loonen beneden 4 met 50 els per mille; 6. de loonen van af 4 tot aan 7 met 1 per mille; c. de loonen van af/7 ea daarboven met ƒ1.50 per mille. Wij verlangen door onze eischen niet anders dan: A. gebruikmaking van ons regt tot vereeniging en vergadering ons door de wet toegekend; B. eene matige loonsverhooging, overeenkomstig de behoeften des tijds; C. niet toepassing van een den werkman degrade rend. vernederend livreltenslelsel en D. afschaffing van het willekeurig in houden van verdiend loon. Zietdaar, M. H., de eischen van werklieden, die geene werkstaking hebben gezocht, maar door ondoordachte maatregelen van hh. patroons lang, reeds veel te lang van werk verstoken zjjn." -- Te Amsterdam is Vrijdag 11. eene vergadering gehouden, belegd door het bestuur der maatschappij van den werkenden stand, ter zamenslelling eener Nederlandsche commissie voor de uitzending van werklieden naar de Weener tentoonstelling. Na discussie is besloten eene hoofd-commissi^ van 12 leden en, zoo mogelijk, sub-commissiën voor dat doel te benoemen. Gelijk gemeld is heeft H. M. de koningin Zaturdag 11. een bezoek ge bragt aan het eiland Marken. IJ. M. was vergezeld van Z. K. H. prins Alexander. Ten hall 11 ure te Amsterdam aangekomen, vertrok H. M. met de stoomboot Alkmaar Packet, onder, geleide van den commissaris des konings, den lieer Roëll, en den heer Boelen, directeur der Amsterdamsche kanaalmaatschappij, ten ongeveer 11 ure van den Ooslerdoksdijk en kwam anderhalf uur daarna ter plaatse der bestemming aan. H. H. werd met ge juich door de autoriteiten en de bevolking van het eiland begroet. Eerst werd een bezoek gebragt aan de kerk, waar de klccderdragten van bruid en bruidegom, een eigenaardig costuum, bezigtigd werdenvervolgens bezocht 11. M. een paar merkwaardige gezinnen, van welke het een zich door verge vorderde jaren, het ander door buitengewone talrijkheid onderscheidde. Bij Hr M" vertrek ten ongeveer 2 ure werden haar door een drietal inwoners als gedachtenis aangeboden eenige antique voorwerpendiehoewel van geen gróote waarde, toch het bewijs leverden hoe gevoelig men was voor de eer aan het visschersdorp bewezen. Men meldt van liet Nieuwe Diep: Zaturdag morgen is hel detachement mariniers, sterk 300 man, commandant kapt. F. A. van Braam llouckgeest, geëmbarkeerd aan boord van het steomschip Koning der Nederlanden. Toen de troepen voor het stoomschip geschaard stonden, rigtle schout-bij nacht Gre;ory, als directeur en commandant der nnrine, een toespraak tot de officieren en manschappen, wees hun op het gewigt hunner zending en op hetgeen het vaderland van hen verwachtte en riep huil ten laatste een harteljjk vaarwel toe: een driewerf hoera! en leve de koning! weerklonk langs de haven. Daarna begaven de manschappen zich aan boordwaar

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1