LfilDSCHE COURANT. 1873. «lï (J1k£ VRIJDAG 16 MEI. K\ U5. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het f'er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Hei verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der A'dvertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lubeckfrankfort a. M., Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, WtenenPraag, Bazel, Zürieh, St. Gallen, Genive en Lausanne STADS-BE RICH TEN. SCHUTTEHTJf. BURGEMEESTER ïn WETHOUDERS van f.EIDEN doen te weten, dat, ter voldoening aan de wet van den 11 April 1827 Staatsbln°. 17), een aan vang lal worden gemaakt met de inschrijving *oor den Schutterlijken dienst, van de genen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen, j Dat deze inschrijving zal geschieden in tien af/.onderlijke registers., met dien verstande, dat de personen, geboren in 1839 tot 1847 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waaronder ook 'zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij ving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingenzullen worden ingeschreven aeli!er-in de registers, waartoe zij volgens hun nen ouderdom hehoorenterwijl de geborenen in het jaar zullen worden geplaatst in ren nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1873 en het tiende, of dut der geborenen in 1838, van liet vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgeslotcnen te hehooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijvingingevolge art. 5 van bet Koninklijk besluit van den 21 Maart 1828 [Staatsbladnc. 6), zullen worden geopend op Donderdag den 15 Mei aanstaande, en op den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den len Juni niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai renwelke hun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getre-1 den), bij ontdekking, alsnog achter de teekening tot sluiting, door bet hoofd van de Regeering aan het einde van hel register te plaatsenzullen worden ingeschreven u»et bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schut tersraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon der lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien bet zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aan zien bestonden; terwijl in zoodanig geval bet huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebracht te worden: alles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, oit krachte der wet van den 31 December 1832, op ben mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand, om voor zoo veel bij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor ben welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van heden af, van des voor middags 10 tot 'snamiddags 1 uur; terwijl zij, welke elders geboren zijn, zich dal be wijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder verantwoor delijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorte-acte, door eene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusivelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij hij de inschrij ving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatshenevens het straatnommer hunner woninghun beroep en dat hunner ouderszoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijnen in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het huwelijksregister te voorzien, om daarop door den lieer der gebuurte, waarin zij wonen, het getal hunner kinderen ledoen certificeeren, teneinde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-ex tract en van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van des voormiddags 10 tot 'snamiddags 1 uur. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van bet Raadhuis, en wel: Op Donderdag den 15 Mei 1873, de bewoners van Wijk I, II en III; Op Vrijdag den 16 Mei 1873, de bewoners van Wijk IV en V, Op Zaterdag den 17 Mei 1873, xle bewoners van Wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk. Op Maandag den 19 Mei 1873, de bewoners van Wijk VII en VIII: telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 nren; wiet uitnoodiging, om op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse aan le melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke, volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader woiden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. Ms. besluit van den 7 September 1828 Staatsbln\ 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaars met kind of kinderen, in bet afgeloopen jaar in de termen zijn geweest om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij te worden gebracht, doch sedert dien tijd, door liet overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hehben verloren om in die klasse te verblijven, en dus aïsnu in de ccr«te klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Schutters- rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te meldendes voormid dags tnsschen 10 en 1 uur, vóór den tijd van aanvang der inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaandezullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende mocht zijn verzuimden bij dientengevolge niet bij de Schutterij zqu zijn ingelijfddoor Burgemeester en Wethouders procesverbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezondenten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 [Staatsbl, n°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste ƒ100, en eene gevangenisstraf van ten langste veertien dagen, hetzij afzonderlijk, ofwel beide de straffen te zamen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd. v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 1 Mei 1873. E. KIST, Secretaris BI.NN K N LA NI >SCH E BEIIIGT E N LEIDEN, 15 Mei. In de zitting van den gemeenteraad van heden werd door den voor zitter o. a. medegedeeld dat was ingekomen het regtsknndig advies in zake j de raamlanden, dat ter inzage van de leden zou nedergelegd worden. Ook deelde hij mede dat de slechte toestand van de Marendorps-aehtergracht voorziening vereischt, zoodat de post riolen der begrooting verhoogd zou moeten, worden. Rij de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen werd aan D. C. Üudshoorn, ingevolge zijn verzoek, eervol ontslag als hulponderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2e kl. voor jon gens verleend. De voordragt betrekkelijk den aankoop van eene stoom- brandspuit gaf tot eenige discussie aanleiding. De commissie Aan financiën had hare teleurstelling te kennen gegeven dat daarvoor 1471 meer was aangevraagddan aanvankelijk was geraamdwaaruit bleek dat men in deze weder sterk had misgetasten wel in weerwil dat de voorzitter der commissie van fabricage pertinent verklaard had, dat de eerstgestelde som voldoende was. De heer Stoffels verdedigde zich ten opzigte dezer aanmer king. De heer Driessen had de goedheid gehad te Manchester onderzoek te doen naar de kosten der bedoelde spuit en volgens het van daar op 3 Maart ontvangen antwoord, was in de vergadering van 13 Maart de bewuste ver klaring afgelegd. Den 21 ®ten Maart echter ontving men een brief uit Man chester met het berigt dat de spuit toen reeds 25 pCt. meer moest kosten. Eene dergelijke rijzing van den prjjs in zoo weinig tijds had men onmo gelijk kunnen voorzien. De heer du Rieu was van gevoelen dat men bij dien stand der zaak nog maar wat met de aanschaffing der spuit moest wachten, tot dat de prijs wat daalde; er was geen haast bij. De voorzitter verwachtte daarvan geen gunstig resultaat, daar de prijzen der materialen nog wel zouden stijgen, en men dan in slechter conditiën geraakte. Ook de heer Hartcvelt zou gaarne wachten tot het volgende jaar. Hij meende met zekerheid te weten dal de prijzen van hel ijzer in Maart niet waren gestegen. De heer van Heukèlom had niets tegen de meerdere uilgaven indien men er maar toe kon komen, geene uitbreiding le geven aan de oude brandblusehmiddclen. De heer Driessen verklaarde, uit eigen onder vinding bij machineriën, dat de prijs van het ijzer in Maart wel degelijk was gestegen. De heer Buys gaf te kennen dat de commissie de aanmer king had gemaakt, alleen op grond van de pertinente verklaring in den raad afgelegd. De heer Stoffels meende dat die verklaring niet zoo per tinent was geweest als de commissie voorgaf. Ten slotte werd de .voordragt met 11 tegen 8 stemmen aangenomen De voordragt betrekkelijk eene ver meerdering van het. onderwijzend personeel aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs le kl. voor jongens werd goedgekeurd. Voorts werden toegestaan de verzoeken van 11. Overdnin, tot het leggen van een duiker, van A. van Iterson, tot het leggen van een spoelvlot, en van de wed. II. II. Sleiffers, om afschrijving van plaatselijke directe belas ting, en daarna goedgekeurd de rekeningen, dienst 1872, van: de ge meente-apotheek; de administratie der vereenigde gast- en leprooshuizen; de bank van leening: de gasfabriek, en het Evang. Luth. wees-en oudeliedenhuis Aan de orde was verder hel rapport der raadscommissie (bestaande uit de hh. Buys, Cock en Bijleveld) in zake de bank van leening. Als slotsom van haar onderzoek stelde die commissie voor: 1°. de financiële betrekkingen tusschen de gemeente en de bank op nieuw te regelenhetzij door de bank

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1