LEIDSCOE COURANT. WOENSDAG 14 MEI. N". 113. <875. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. <3.50; met het Verslag der handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor i '2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar roor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertenties voor Daitschlaxid t Oostenrijk en Zwitserland worden nitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditio-Kantoor van Adverten«fëo te hamburg Lubeckfrankfort a. M., Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, S'. (lallen, Genive en Lautannc Bij deze Courant zoor dl terzonden K*. 20 {blad 21der Handelingen tan den Gemeenteraad. STADS-BER1CHT EN. Vergadering van den Gemeenteraad van LeidenDonderdag 15 Mei 1S73, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen: 1». Verzoek van D. G. Ondslioorn. om onlslag als hulponderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2ie klasse voor jongens. (76) 2". Voordracht betrekkelijk den aankoop van eene stoombrandspuit. (74) 3°. Idem betrekkelijk eene vermeerdering van liet onderwijzend personeel aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der lsle klasse voor jongens. (73) 4\ Verzoek van 11. Overduinom een duiker Ie leggen naar de Middelste- gracht. (72) 5'. Idem van A. Van Iterson, om een spoelvlot te leggen in den Singel lus- sehen de lloogewoerds en de Zijlpoort. (75) 6". Idem van de weduwe II. II. SleiBers, om afschrijving van plaatselijke directe belasting, dienst 1872. (77) 7®. Rekeningen, dienst 1872, van: de Gemeente-Apotheek. b. de Administratie der Vereenigde Gast- en Leprooshuizen. c. de Rank van Leening. d. de Gasfabriek. e. bel Evangelisch Lulliersch Wees- en Oudeliedenbuis. (G6, G5,67,68 en 78) 8". Rapport van de Raadscommissie ad hoe betrekkelijk de Bank van Leening. HINNfcaN LA N DSC UK BKIilGTEM. LEIDEN', 13 Mei. Bij dc lieden op liet raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besteeil Hoogste prijs. Minste prijs, partijen van 100 hectoliters ƒ45.— ƒ45.— li n 50 22.50 a 22.50 10 ....-» 4.60 4.50 e s 5 - 2.25 a 2 25 Als een vervolg op de bcriglen omtrent de bij dc krijgsverrigtingen in Alchin gesneuvelde officieren, beeft bel departement van koloniën thans openbaar gemaakt dat, volgens nadere telegrafische mededecling van den gouverneur-generaal, aan zijne wonden overleden is de van het leger hier te lande bij dat in Ned. Indië gedetacheerde kapitein Sepp. Blijkens eene bij dc regering ontvangen mededecling is de telegraaf kabel tusschcn Madras en Penang gestoord en aizoo de regtslrccksche telc- fische gemeenschap met Nederl. Indië voor dat gedeelte van den weg dijdelijk afgebroken. Dc militaire commissie, die met een wetenschappelijk doel door Z M. den koning naar de wereldtentoonstelling te Weenen zal worden gezonden, •zal in de helft van de volgende maand vertrekken. Door de te Woerden gevestigde afdceling der Holl. maatschappij van landbouw is besloten tot het houden van eene landhouw-tcntoonstelling .aldaar, in de maand Augustus, bij gelegenheid van het 27-jarig bestaan der afdceling. D'. van Hoogcnhuyzcpred. te Steen wijk, heeft voor het beroep van de Ned. herv. gemeente te Haarlem bedankt. Uit Utrecht meldt men dal van het bataillon mineurs en sappeurs 32 manschappen voor het Indische leger dienst hebben genomen. Ook ver scheidene der aldaar werkstakende sigarenmakers hebben zich bij dat leger verbonden. Zondag morgen is van een vaartuig, dat langs Tiel op de Waal voer, de 22-jarige dochter van den schipper over boord geslagen. De vader sprong -terstond in een bootje om haar te reddenen ofschoon hij driemaal op het punt was haat' te grijpen, zonk zij eindelyk in de diepte weg. Z. M. de koning heeft den burgemeester van Assen ƒ600 ter hand doen stellen, ten behoeve der algemeene armen dier gemeente. Men meldt uit Leeuwarden van den 11Hoe schoon ZAt urdag het weder was en de feesten begunstigde, zoo ongunstig is ket heden; bijna den gehcclen dag wisselen hevige regenbuijen af; daarbij is er vrij harde wind. Het aanzien der stad is dan ook minder fraai; de versieringen zijn hier en daar afgewaaid; ook de vlaggelooi is minder luisterrijk, daar vele vlaggen reeds zijn ingehaald en de overige meest allesommige zelfs vrij wat. beschadigd zijn. v Z. M. de koning heelt heden morgen in de Groote Kerk, op de daarin van ouds aanwezige koninklijke zitplaats, de godsdienstoefening bijgewoond, welke geleid werd door d». L. Proes, die tot tekst gekozen had I Tim. IV vs. 8. Hel laatste gezang werd den koning door de gemeente, die buiten gewoon talrijk was opgekomen, staande toegezongen. Hoezeer men van mcening was, dal de ten 1% ure aangekondigde matinee musicale in den Prinsentuin, wegens het weder, niet zou kunnen plaats hebben, in die meening werd men bedrogen. Z. M. kwam te bepaaldcr ure daar aan, begeleid door de eerewacht. Z. M. heeft ongeveer een half uur in den tuin rondgewandeld en zich op minzame wjjze onderhouden met onderscheidene autoriteiten, zoo ook met de leden der eerewacht. Niet tegenstaande de regen soms in stroomen nederviel had zich in den tuin een groot publiek verzameld, hetwelk den koning steeds met geestdrift be groette hetgeen door Z. M. met hartelijk wedergroeten werd beantwoord. Vervolgens bezigtigde Z. M. het nieuwe gedeelte van het SL Anthony-gast- huis, niet ver van den Prinsentuin gelegen. Met groote belangstelling werd deze voor Leeuwarden van zoo groot belang zijnde inrigling in alle deeleti door Z. M. in oogenschouw genomen» Z. M. werd daarbij door lieercn voogden, die met het andere gevolg Z. M. vergezelden, op alle mogelijke wijze ingelicht. Z. M. onderhield zich steeds op de meest minzame wijze met onderscheidene der gasthuisbewoners, zoo mannen als vrouwen, én scheen in het onderhoud met die oudjes een bijzonder genoegen te vinden. Eindelijk keerde Z. M. en gevolg naar het huis van Hoogstdeszelfs commis saris terug, waar des avonds lot het diner weder onderscheidene autoritei ten waren uilgenoodigd. Van den 12a,n: lieden morgen was er aan het gouvernementshuis alhier eene buitengewone levendigheid. Z. M. dc koning toch was daar aangeko men. ten einde gehoor te verleenen aan de verschillende burgemeesters in deze provincie, zoomede aan onderscheidene andere hooggeplaatste ambtena ren, o.a. van de regtcrlijke magt, de belastingen, den waterstaat enz., bene vens van het corps officieren van hel garnizoen. Na afloop daarvan werd het kabinet van Fricsche oudheden, mede in hel gouvernementsgebouw aan wezig, door Z. M. in oogenschouw genomen, waar Z. M, werd voorgelicht door de bh. mr. J. Dirks en NV. Eekhoff. president en penningmeester van het Friesch genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde alhier. Alles werd door Z. M. met de meeste belangstelling bezigtigd. De heer W. Eek hof!' werd daarbij door Z. M. benoemd tot ridder der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Vervolgens verliet Z. M. in zeer tevreden stemming het gouvernementsgebouw, ten einde verder het huis van opsluiting en tuchti ging met een bezoek te vereeren. Vandaar vertrok de koninklijke stoet naar de rijks hoogere burgerschool. Aan die inrigling werd Z. M. opge wacht door den directeur en de overige leeraren, benevens de leerlingen. Vervolgens bragl Z. M. nog een bezoek aan het paleis van justitie en de daar aanwezige provinciale bibliotheek. Eindelijk aan het huis van 111). commissaris teruggekeerd werd daar door Z. M. gedejeuneerd. Na afloop daarvan vertrok de kon. stoel naar het terrein der nieuw aangelegde schiet baan, even builen de stad, waar Z. M, door de officieren der schutterij en van het garnizoen werd opgewacht. Ook deze inrigling werd door Z. M. met belangstelling in oogenschouw genomen. In de stad teruggekeerd werd door Z. M. nog de garnizoens-infirnierie en de kazerne bezigtigd. Hel was den koning aan te zien, dat Z. M. over de ontvangst overal, waar steeds eene menigte volks tegenwoordig was, hetwelk Z. M. telkens levendig toe juichte, bijzonder tevreden was. Heden wordt Z. M. door de gemeente op het stadhuis een diner aangebo den, aan welken feestdisch, van buitengewoon prachtig aanzien, mede door eenigc autoriteiten, o. a. 'skonings commissaris, gedeputeerde stalen met den griffier, zal worden aangezeten.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1