N°. 112. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. lil et verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door IIA ASENSTi'IN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lubeckfrankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, ffeenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lav.tanne DINGSDAG 13 MEI. STADS-BERICHTEN. SCHUTTER r.T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat, ter voldoening aan de wet van den il April 182" Staatsbln°. 17), een aan vang zal worden gemaakt met de inschrijving loor den Schutterlijken diensl, van de genen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke registers, niet dien verstande, dat de personen, geboren in 1839 tot 1847 ingesloten, welke z.ich hier ter slede, sedert de vorige inschrijving, uil andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij ving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingen. zullen worden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens bun nen oi der lom behooren terwijl de geborenen in bet jaar IH-1.H zullen worden geplaabt in een nieuw register, te weten: bet eerste van den jure 1873 en bet tiende, of dat der geborenen in 1833, van liet vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende bij lot de vrijgestelden of iiitgeslotcnen te behooren, en dus ooit niet die |iersonen, welke reeds bun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijving, ingevolge art. 5 van bet Koninklijk besluit van den 21 Maart 1828 Staatsbladnc. G), zullen worden geopend op Donderdag den 15 Mei aanstaande, en op den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dal derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den lcn Juni niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde koinen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai ren, welke bun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getre den), bij ontdekking, alsnog achter de teekening lot sluiting, door het hoofd van de Regeering aan het einde van bet register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, met bijvoeging van het woord: ambtshalveeit volgens art. 9, door den Schut tersraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon der lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te bunnen aan zien bestonden; terwijl in zoodanig geval bet huwelijk bun ook geene aan-praak geeft om in de tweede klasse gebracht te worden; alles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit kraebte der wet van den 31 December 1832, op ben mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand, oin voor zoo veel bij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor ben welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter secretarie dezer gemeente (afdecling burgerlijke stand), van heden af, van des voor- middags 10 tol 's namiddags 1 uur; terwijl zij, welke elders geboren zijnzich dat be wijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder verantwoor delijk zijn voor de gevolgen, wanneer bij, bij gemis zijner geboorte-acte, door eene verkeerde opgave van liet geboortejaar, abusivclijk wierd ingesclueven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij bij de inschrij ving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens liet straatnommer hunner woninghun beroep en dat hunner ouders, zoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd ol ongehuwd zijneri in liet eerste geval of zj kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht: wordende de gehuwden aangemaand, oiri zich van een extract uit liet huwelijk.register te voorzien, om daarop door deri heer der gebuurte, waarin zij wonen, het getal hunner kinderen ledoen ccrtificeerenteneinde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdecling burgerlijke stand), van dos vooriniddags 10 lel 's namiddags 1 uur. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken itan het Raadhuis^ en wel: Op Donderdag den 15 Mei 1873, de bewoners van Wijk I, II en ill; Op Vrijdag den 16 Mei 1873, de bewoners van Wijk IV cn V, Op Zaterdag den 17 Mei 1873, 4e bewoners «an Wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk. Op Maandag den 19 Mei 1873, de bewoners van Wijk Vil en VIi 1 telken dage van des vooriniddags 10 lot des namiddags 2 uren; •met iiilrióodigingom op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangednider plaatse óan te melden, ten einde min zieli niet te wijten liebbe de gevolgen, welke uil het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders bet tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke, volgens de wel, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zu! moeten zijn afgcloopen, nader worden bekend gemaakt. En verder gelei hebbende op art. 7 van Zr. M«. besluit van den 7 September i828 Staatsbln". 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaar» met kind of kinderen, in liet afgcloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeenc lol der Schutterij te worden gebracht, doch sedert dien tijd, door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse Ie verblijven, en dus alsnu in dc ecr«'e klasse der voor dit jaar op te maken algomcene Schutters- rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te meldendes voorinid dags tnssclien 10 en 1 uur, vóór den tijd van aanvang' der inschrijvingen dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaandezullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende mocht zijn verzuimd, en bij dientengevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders procesverbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 (Staatsbl. n°. 12),houdende eene geldboete van ten hoogste 100, en eene gevangenisstraf van ten langste veertien dagen, hetzij afzonderlijk, ofwel beide de straffen te zaïnen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester cn Weihouders voornoemd, v. Ij. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 1 Mei 1873. E. KIST, Secretaris KINNEN!, \i\hSniE BRKItïTGN LEIDEN, 12 Mei. Dc minister van financiën heelt ter kennis gebragt van belanghebbenden: dat in den leop van dit jaar vijftig comtniesen vierde klasse der directe be lastingen, in- en uitgaande reglen en accijnsen, kunnen worden aangesteld op eene bezoldiging van ƒ420 's jaars; en dat in de maand Julij aanstaande, op nader vast te stellen plaats cn tijd, een onderzoek zal worden ingesteld omtrent de sollicitanten voor die betrekking. Volgens ontvangen berigl van Malta is het stoomschip Willem Kroon prins der Nederlanden met onklare machine door het stoomschip Galleop van Huil, 300 mijlen bewesten Malta, op sleeptouw genomen en aldaar liimiengebragl. Voor reparatie zou bet stoomschip waarschijnlijk 14 dagen oponthoud ondervindenalles wel aan boord. Het schroelstoomschip Bommelerwaard wordt met den 13den in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-Indië. Hel bevel daarover is opgedragen aan den luit. ter zee le kl. J. II. Haakman. -- Als blijk van groote activiteit kan gemeld worden dat reeds twee van de stoombarkassendie van gouvernementswege naar Indië zullen gezonden worden, in een tijdsbestek van slechts 14 dagen op de rijkswerf te Amster dam zijn aangemaakt en eerstdaags naar Indië zullen worden geexpedicerd, terwijl terstond weder twee andere stoombarkassen op stapel zijn gezet. Mej. M. E. van den Vetten, te Bronbeek woonachtig, heeft zich bereid verklaard als ziekenverpleegster aan de tweede Atchinescbe expeditie deel te nemen. Blijkens bet verslag van de handelingen der algemeene synodale com missie der Ned. herv. kerkwerd dezer dagen aan de orde gesteld het punt: de reorganisatie van het bestuur der Nederlandsche herv. kerk. De verga dering oordeelde dat zij zelf geen afgewerkt plan voor zulk een ontwerp aan de volgende synode zou kunnen mededéclen. Zij besloot derhalve, der synode, op aan den toestand der kerk te ontleenen gronden, in overweging te geven aan een door de synodale commissie uit of huilen hare leden te benoemen commissie van mannen, zooveel mogelijk van verschillende rigtin- gen, op te dragen eene herziening van het algemeen reglement te ontwerpei» en zoodanig ontwerp bij de synode in 1 f374 in te dienen, met magiiging van de synodale commissie om, als zij in de zamenslelling van zulk een commissie niet mogt slagen, zelve bij die synode een ontwerp van herzie ning ter tafel te brengen. Tc Rotterdam is Zaturdag avond in dc Rotte een schuitje omgeslagen, waarin twee personen wareneen hunner, een jongman van 28 jarenis verdronken. Het f.'. D. verneemt dat uil de kas van den Londenschen sigarenma- kersbond aan de sigarenmakers te Utrecht 3000 ter ondersteuning is gezonden. Men meldt uit LeeuwardenZaturdag namiddag ten 5% nre ongeveer arriveerde alhier over lleerenveen de lang verwachte hooge gast, onze ge- eerüiedigde koning, liet luiden der klokken van de Oldehove kondigde vooraf reeds aan, dal Z. M. in aantogl was. 'sKonings commissaris in deze provincie, thans mede tot het gevolg van Z. M. behoorende, was naar Wolvega Z. M. tegemoet gereisd en mogt den koning op Fries'lands bodem welkom lieeten. Aan het station alhier afgestapt werd Z. M. in de fraai versierde wachtkamer opgewacht cn gecomplimenteerd door den raad dezer gemeente, benevens door andere, zoowel rijks-, provinciale en gemeentelijke

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1