LEIDSCHE COURANT. MAANDAG 12 MEI. 1875. IW 111. <H> viS r'*XJ<»S£Ïi« De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant ix per vierendeel jaars f 3.franco p.p. 1 3.59 met hei J'erslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor t '2.&f 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advtrtenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Espeditie-Kantoor vsn Advertentiën te Hamburg LubeckFrankfort a. M., Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, IVeenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Laxtsarme 01. Bij deze Courant behoort een BIJFOEGSEL. RINNlii\LA!Ni>SGHE BKI5IGTRN. LEIDEN, 10 Mei. Wij vernemen mei genoegen, dat ook Z. K. 11. prins Frederik der Nederlanden aan de commissie voor het slandbeeld van van der Werf eene aanzienlijke bijdrage heeft geschonken. Te Amsterdam hebben zich de bh. dr. E. Lattrillard, jhr. prof. de Bosch Kemper, prof. Th. Jorissen, mr. J. R. Corver Hooft en mr. A. F. li. Har- togh vereenigd, om inschrijvingen en giften te ontvangen voor de oprigting van het standbeeld van Pietei' Adriaansz. van der Werf. Van goed ingelichte zijde vernemen wij het volgende: De deskundige, »oor een deel van het voorjaarsexamen voor lager onderwijs in de Fransche taal in deze provincie gebruikt, had de zwakheid of slechtheid gehad, eenige zijner leerlingen vooraf in te lichten omtrent liet schriftelijk werk, dat zou worden opgegeven. De ontdekking hiervan was onaangenaam voor de examen-commissie, maar nog moer voor de geslaagde candidalen, die het onderwijs van bedoelden deskundige genoten hadden. Onder deze laatsten behoorden hier ter stede de hh. J. W. Segaar. C. V. van Noppen, J. J. Werst en M. van Gelderen. Toen dezen het gebeurde van den districts schoolopziener vernamen, betuigden zij eenparig hunne onschuld en ver klaarden zich op zijn voorstel onmiddellijk bereid door nieuwe proeven van bekwaamheid te bewijzen, dat zij in staat waren geweest, het opgegeven werk zonder eenige voorlichting te maken. Donderdag 11. heelt dit te 'sGravenhage voor de commissie plaats gehad, met dezen uilslag, dat er niet de minste twijfel overbleef aan de onschuld dezer heeren, noch aan de billijkheid hunner aanspraak op de acte van toelating voor de Fransche laai. Allen kwamen terug, vol van de vriendelijke bejegening der examen commissie, die het onaangename van de gehcele zaak zooveel mogelijk voor hen verzacht had, en gelukkig in hel gevoel van volkomen rcglvaardiging. -- liet getal der in hel Werkhuis alhier opgenamenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 88 tot 100 volwassen personen en 27 tot 37 kinderen. Bij den uitgever D. B. Centen, te Amsterdam ziet een werk hel licht, dal in 7 afleveringen compleet zal zijn, getiteld: "De zeven hoofdzonden, door E. Laurillard." De eerste aflevering, waarvan wij de nette uitgave roemen, bevat eene verhandeling over den hoogmoed. Tal van fijne opmer kingen, die pleiten voor de menscheukcnms en de opmerkingsgave van den schrijver, worden daarin aangetroffen en dooreengevlochten met lessen van levenswijsheid, voor een ieder in zijnen kring ter behartiging overwaard. Geestig van teekening, getooid met den humor, die het een schrijver moge lijk maakt zijnen lezers vaak harde waarheden te verkondigen, stelt deze verhandeling den hoogmoed in zijne ware gedaante voor. De auteur ontdekt hem in zijn behagelijkstcn vorm in de zamenleving en toont aan Jioe hij, zelfs verborgen onder een vernis van nederigheid, zijn waar karakter niet verliest. De schrijver heeft ons een type doen kennen, kost baar om de getrouwheid, waarmede het geleekeml is. indien de teekening van iedere hoofdzonde even gelukkig mag slagen, en daaraan twijfelen wij niet, dan voorzeker zal de schrijver eene studie geleverd hebben, die zoo wel wegens vorm als gehalte allezins verdient gekend te worden. Dezer dagen zijn twee organen voor den labakshandel verschenen. Bij de uitgevers Blom en Oliviersete Kuilenburg, ziet het licht: "de Tabaks plant. Ncderlandsch orgaan gewijd aan de belangen van labakshandel en tabaksteelt", en bij den uitgever C. L. Brinkman, te Amsterdam, eene Tabaks-courantWeekblad voor tabakshandelaren, fabrikanten en planters, onder redactie van J. M. Hengcveld, tabaksmakelaar te Amsterdam." Beide bladen vvordep uitgegeven met medewerking van de voornaamste binneu- en buitenlandsche handelshuizen. De taal- en letterkundige aldeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering hoyden. (Zie verder hel Bijvoegsel.) PEK TELEGRAAF. LEEUWARDEN, 10 Mei. Z. M. de koning is ten 5% uur hier aange komen. Het station was Iraai versierd. Z. M. werd opgewacht door het gemeentebestuur en andere autoriteiten. De optogt had plaats in de vroeger medegedeelde orde. De versieringen waren prachtig. Eene onafzienbare volksmenigte vulde de straten. De geestdrift was buitengewoon. PABIJS, 9 Mei. De Patrie zegt vernomen te hebben, dat de maande- lijksche rapporten der prefecten over de oogsten niet zóó verontrustend zijn, als de verspreide geruchten zouden kunnen doen vreezen. De veroorzaakte schade is groot, maar niet onherstelbaar. BERLIJN, 9 Mei. liet huis van afgevaardigden heeft van de kcrkelijk- politieke ontwerpen de beide eerste (handelende over de benoeming van geestelijken en de kerkelijke tucht) aangenomen, zooals zij door liet hoeren huis warep gewijzigd. WEENEN, 9 Mei. lieden werden ten gevolge van den stand van zaken ter beurze alle zaken geslaakt, en wel omdat het vertrouwen der bezitters van effecten geschokt is. De geldmarkt is op het oogenblik gunstig, liet publiek overstroomt, bij lage koersen, de effectenkantoren met orders om te verkoopen. Tusschen het beurscomité, de banken en de regering zijn onderhandelingen geopend, om gr oo te re rampen te voorkomen. LONDEN, 9 Mei. In de zitting van het lagerhuis hecfl.de heer Forster medegedeeld, dat liet vooralsnog onmogelijk was de beperkende bepalingen op den invoer van vee uit Duitschland buiten werking te stellen. De heer Lowe verklaarde dat het resultaat van de suiker-conferentie te Parijs was: het sluiten van eene conventie, houdende drie bepalingen: 1". De suikers zullen niet belast worden volgens de kleur, maar volgeus het suikergehalte, vastgesteld door eene analyse; 2°. Belgie en andere landen, die beetworlelsuiker voortbrengen, zullen de regten vaststellen volgens de densiteit en het type op 1500 a 1C00 graden brengen; 3°. Frankrijk zal de regten op de suiker uit Frankrijk en de koloniën heffen volgens de schaal overeenkomende met die van 1864. De heer Ilngcsscn verklaarde, dat er heden hcriglen waren ontvangen van de Goudkust. De Fantijnen waren verpligt terug te trekken, na twee malen in botsing te zijn geweest. De Ashantijnen trekken langs degehecle linie voorwaarts. Hun aantal bedraagt 30 a 40,000. In een brief van den koning der Ashantijnen wordt de afstand van Elmina als oorzaak van het verzet opgegeven. WEENEN. 9 Mei. De vergadering van bankiers, die gehouden is om middelen te beramen die een einde kunnen maken aan de beurscrisis, heeft besloten: 1°. de verkoopen tot realisatie tegen te gaan door het vaststellen van een compensatiekoers; 2°. de meeste inschikkelijkheid in acht te nemen bij het doen van opzeggingen en het vragen van surplus. Voorts is in die vergadering twaalf millioen beschikbaar gesteld tot vcrligting van de prolongatie. ROME, 9 Mei. Tengevolge van eene nieuwe ongesteldheid heeft de Paus heden het hoofd der Fransche bedevaartgangers niet kunnen ontvangen. ABVKRTiLVÏIEA. De Heer en Mevrouw DE GOEJE betuigen hunnen hartelijken dank voor de bewijzen van deelneming bij de geboorte van hun dochtertje ontvangen. Bezoeken worden afgewacht Dinsdag en kVoensdag, 13 en 14 Mei. De Heer en Mevrouw W. L. VAN KAATHOVEN -- BECKER betuigen hunnen dank voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlyden van hunnen vader en behuwdvader. Leiden, 10 Mei 1873. Voor de talrijke en hartelijke bewijzen van deelneming, ontvangen bij het afsterven van mijn geliefden Echtgenoot, den Heer JOHANNES CORNELIS VAN VENETiE, betuig ik, mede namens mijne kinderen en verdere weder- zijdsche betrekkingen, hartelijk dank. Leiden, 10 Mei 1873. Wed. J. C. VAN VENETIE, Marks. Allen, die iels te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalaten schap van den Heer J. P. DRIESSEN, in leven Goud- en Zilversmid te Leiden, en aldaar den 4den Mei 1873 overleden, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen voor den 24s1'" Mei 1873 ten kantore van Mr. J. A. F. COEBERGH, Notaris te Leiden.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1