Mi 1 ELS C HE; COURANT, 1873. X". HO. ZATURDAG 10 MEI. BINNEN I ,A NDSCIIE GEB IGTKN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 1 3.60 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. tiet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitcnd aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lubeckfrankfort o. il., Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Ger.ève en Lausanne s LEIDEN, 9 Mei. \Vij vernemen dat ook Ie Dordrecht eene sub-commissie voor de oprig- ting van liet standbeeld van Pieter Adriaansz. van der Werf is geconstitu eerd, waarvan leden zijn de bh. dr. Timmers Verhoeven, oud-burgemeester, president, d'. W. R. Veder, secretaris en penningmeester, dr. A. H. lllom, dr, J. A. Delhez, mr. C. W. O. van Dorsscr, mr. J. van Dorsser, dr. B. van der Eist, mr. H. W. Fangman. mr. S. van Gijn, dr. van de Graaf, mr. J. de Koning, mr. Maritz van Craijenslein, d'. W. J. 0. Stuiteren mr. Struick. Dezer dagen werd rondgezonden het verslag over den toestand van de kweekschool voor zeevaart alhier en van de vereeniging tot instandhouding en bevordering van haren bloei, gedurende het jaar 1872, uitgebragt in de algemeene vergadering op den 2den April 11. gehouden, van welke vergadering wij in ons nommer van 3 April melding hebben gemaakt. Dit verslag, dat men wegens den aangenamen vorm met genoegen zal lezenmaakt ons met alle bijzonderheden betreffende het beheer en de inrigling der kweekschool bekend en de indruk daarvan is in alle opziglen gunstig. De vereeniging ging steeds in aantal van leden vooruit. Zij lelt 195 leden, 22 meer dan in het vorige jaar, niettegenstaande er 6 bedankten en 4 door overlijden ophielden lid te zijn. De zamenstelling der hoofd-com- missie onderging, door het bedanken van eenige leden, eene groote veran dering; de opengevallen plaatsen werden echter bereidvaardig door andere heeren ingenomen. De sub-commissie te Amsterdam legde baar mandaat neder, maar aldaar werd echter spoedig weder eene nieuwe sub-commissie in het leven geroepen. De sub-commissie te Dirksland had gemeend zich te moeten ontbinden. Aan den opperschipper-kommandant worden, door de hoofdcommissie groote lof en dank toegebragt, voor hetgeen hij iu het belang der kweekschool doet. Zijn invloed op de kweekelingcn en jongens, getuigt zij, is merk waardig; veel knapen toeh kwamen op de school, met wie men elders niets kon aanvangen, maar op de school veranderden zij als een blad van ceu boom. Ook aan den sergeant-schrijver, met het onderwijs belast, en de overige bemanning wordt regtmatige hulde gebragt. Men betreurt echter bet gemis van een matroos-kanonnier ol konstabclmaatvoor het onderwijs in al heigeen de zee-artillerie betreft. Om dat gemis te vergoeden had de beer Hoos, tijdelijk lid der hoofdcommissie, welwillend op zich genomen in dat onderwijs te voorzien, voor zooverre dit kan geschieden, daar ook het daartoe noodige geschut, zooals dat op de active schepen gebruikt wordt, ontbreekt. De hoofdcommissie laat gcenc gelegenheid voorbijgaandie strek ken kan om de toekomst der knapen te verzekeren, zoowel wat belreft hunne zedelijke vorming, als hunne practische kennis. In het vorige jaar meldden zich slechts 78 knapen aan, van welke 28 ongeschikt werden bevonden eii 9 om andere redenen huiswaarts keerden; 32 gingen eene verbindtenis bij 's rijks zeemagt aan en 2 vonden plaatsing bij de koopvaardij. Dat kleine getal der nieuw aangekomen leerlingen ont moedigde de commissie niet, omdat de werving van vrijwilligers door het rijk mede weinig opleverde. De regering loofde daarom eene premie van ƒ30 uit aan eiken jongen, die zou worden goedgekeurd, en dit gaf aanlei ding tot de vrees dat vele jongens reglstrceksche dienstneming zouden ver kiezen hoven de kweekschool. De commissie deed eene poging om dit ge vaar af te wenden en verkreeg van den minister de concessie dat het handgeld door hare tusschenkomst aan ouders of voogden zou worden uitbetaald. Sedert de oprigting der kweekschool zijn 928 kweekelingen in 's rijks zeedienst getreden en hebben 80 kweekelingen plaatsing hij de koopvaardij gevonden. Reeds 220 oud-kwcekeliugen bekleedcn den rang van onder officier en drie hunner zijn ridders der Militaire Willemsorde. Over de te genwoordige kweekelingen wordt mede een gunstig getuigenis afgelegd. Aan het slot van het verslag wordt nog een geval medegedeeld, waaruit liet nut dezer inrigling sprekend aan bet licht komt. In Oclober meldde zich een knaap aan in deerniswaardigen toestand, met den honger op het ge laat, die nergens een onderkomen had, daar hij wegens een, in het oog der commissie, ligt verklaarbaar feit uit een gesticht was verwijderd. Ilij werd opgenomen, maar spoedig daarna ontdekte men dat zijne beide oogen niet juist geplaatst warenzoodat hij voor de dienst zou worden afgekeurd. Met moed doorstond de jongens twee operaticn, door prof. Doijer verrigt, en deze werden met den meest gunstigen uilslag bekroond. Op die wijze werd de jongen in staat gesteld in dienst te treden. Rij het instituut voor doofstommen te Groningen worden thans weder de noodige maatregelen genomen voor de opneming van nieuwe kweekelin gen bij het begin van den aanstaanden cursus. Dit jaar kunnen geplaatst word°n alle doofstommen, die in Aug. e. k. den ouderdom van 6 jaren be reikt hebben en nog geen volle 15 jaren oud zijn. Aan de ouders, aie zulks mogten verlangen, kan ook toegestaan worden hunne kinderen, te hunnen koste, buiten het instituut te doen verplegen, zoodat deze dan als externes het onderwijs bijwonen. Onvermogende kweekelingen worden gratis ge huisvest, gevoed en onderwezen. Eene kennisgeving aau de directeuren van een departement van het insti uut of aan de hoofddirectie zelve is vol doende, om de noodige inlichting aangaande hetgeen er verder vereischt wordt te ontvangen. De vereeniging in het belang der weezenverpleging zal den 16llen dezer in Felix Meritis, te Amsterdam, eene vergadering houden, opgeluisterd door een zangkoor van meisjes uit het Israëlitisch en Lulhersch weeshuis en door harmoniemuziek, uit te voeren door jongens uit het Ned. herv. diaconie weeshuis. Bij den quaestor-generaal der Ned. herv. kerk zijn dezer dagen drie gillen ingekomen, eene groot ƒ3000 onder de letters 11. P. en eene groot ƒ6000 onder de letters N. N.met verzoek ƒ3000 te storten in het fonds voor noodlijdende kerken en personen, ƒ3000 iu het fonds voor de schraal ste predikanls-tractementen, en ƒ3000 in de algemeene weduwenbeurs. De le luilt der infanterie van het O. I. leger VV. T. P. J. Happé en D. VV. Nycnhuis zullen via Suez naar Java vertrekken met het stoomschip Koning der Nederlanden, van de stoomvaartmaatschappij Nederland, in welk vaartuig zjj den 17co a. s. le Nieuwediep zullen embarqtieren. Van wege de vereeniging het Roode Kruis zal eerstdaags eene aan zienlijke hoeveelheid tabak en sigaren naar het militair station te Padang worden verzonden. De Prov. Nbr. wil weten dat de aanvoerder der Atchinezen een Nederlander is. en nog wel een Bosschenaar, genaamd de VVDeze persoon is, zegt men, uit Nederland als onderofficier naar Oost-Indië ver trokken, aldaar officier geworden en daarna in Fransche dienst overgegaan; vervolgens moet hjj van daar onder de Atchinezen aangeland zijn; dus iemand die nog al van verandering houdt en waarlijk op den naam van «Nederlander" geen aanspraak kan maken. Te Oosterbeek werd Woensdag nacht door den rijksveldwachter een zonderlinge vond gedaaan. Aan den weg lag eene vrouw, welke moeder was geworden, en daar zij zonder huisvesting was en alle woningen ge sloten en de bewoners in rustwaren, was de veldwachter een weinig in het naauw gebragt, waar met deze twee te verblijven. Eindelijk is zij onder dak geraakt. Te Zuidveen, nabij Sleenwijk, zjjn Woensdag nacht twee woningen aigebrand, waarhij de bewoners niets dan het leven hebben kunnen redden. Brandbluschiniddelen waren niet voorhanden. In eene papierfabriek le Eerbeek had gisteren morgen een treurig ongeluk plaats. Een ketel, bestemd tot het koken van stroo enz., zou voor het eerst beproefd worden. Terwijl de fabrikant met vrouw en kinderen en eenige knechts er bij stonden, sprong de ketel en werd eerstgenoemde zoodanig getroffen, dat hij terstond een ljjk was, terwijl twee knechts meer of minder ernstig werden gewond. i Men schrijft ons uil Leeuwarden; Donderdag middag had voor het stadshuis op pleglige wijze de uitreiking plaats van het vaandel, door een tal van dames aan de cerewacht aangeboden. De uitreiking geschiedde dooreen drietal dames, keurig in het wit gekleed en met de nationale en oranje kleuren versierd, met een aanspraak van jonkvrouwe E. van Panhuys, na welke het vaandel door den kommandant met een gepast antwoord van dank werd aangenomen en aan den banierdrager der cerewacht werd over handigd. Deze plegtighcid werd opgeluisterd door het stedelijk muziekkorps. Vervolgens kwam eene met vier paarden bespannen koets voor, waarin het drietal dames plaats namen om daarna, door de eerewacht in haar groot tenue begeleid, een wandelrid door de stad te doen. Dal hierbij eeneuiassa

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1