huwde vrouwen. Het voorstel werd door vele sprekers van de conservative en radicale partij verdedigd, doch ondervond ook veel tegenspraak. De minister Bruce behoorde onder de bestrijders van het voorstel, doch gat bij de mededeeling zijner bedenkingen uitdrukkelijk te kennen, dat hjj niet na mens de regering sprak, omdat ten opzigte dezer qnaeslie, gelijk het reeds vroeger gebleken was, de gevoelens der leden van het kabinet uiteenliepen. Het voorstel om tot de tweede lezing van de bill over te gaan werd met 222 tegen 155 stemmen verworpen. De procureur van keizerin Eugénie heeft medegedeeld dat de nalaten schap van keizer Napoleon is aangegeven met een actief van minder dan 120,000 welk cijfer echter ten gevolge van verschillende vorderingen op de helft moet worden ternggebragt, om het werkelijke bedrag van den boe del te vinden. Te Doncaster, in Yorkshire, zijn vrij sterke schokken van aardbeving waargenomen. Vele gebouwen werden tot in hunne grondvesten geschokt, en de bevolking vlugtte op de straat. Naar men verzekert werden perso nen van de stoelen geworpen waarop zij zaten, en op de bovenverdiepingen geraakten meubelen van hunne plaats. FRANKRIJK. Het Bien public komt op tegen de bij voortduring in omloop zijnde verontrustende geruchten omtrent den tegenwoordigen toestand des lands, welke geruchten, volgens dat blad, afkomstig zijn van vreesachtige lieden of van speculanten. Voor de zedelijke orde bestaat geen reden van bezorgd heid. De onruststokers zullen haar doel niet bereiken. De handel moet zich geene vrees laten aanjagen door de alarmisten, die in troebel water willen visschen. Vooral de financiële wereld behoort zich eene juiste voorstelling van den toestand te maken. Gistereiï daalde de beurs op het gerucht van wijzigingen in het ministerie, heden op het gerucht dat er van de zijde van Dnitschland bezwaren werden gemaakt bij de afbetaling der oorlogs kosten. Beide geruchten zijn geheel ongegrond. Het eerste kan eeniger- male verklaard worden uit den politieken toestand. Maar het uitstrooijen van het tweede is misdadig. Alleen om zekere speculatien te doen geluk ken doet men het crediet van Frankrijk wankelen, vergrijpt men zich aan de waardigheid des lands en wekt men de bekommering van de vaderland lievende burgers op. Naar men zegt komt de candidatuur van den heer de Rémusat hem op eene uitgave van 120,000 fr. te slaan. De Fransche academie heeft tot opvolger van haar onlangs overleden lid, graaf de Ségur, verkozen den baron Louis de Viel-Caslel, oud-directeur der afdeeling politieke aangelegenheden aan het dep. van builenlandsche zakenschrijver eener geschiedenis der restauratie en mede-arbeider aan de Revue des Deux JUondes. ITALIË. De Rif onna deelt eenige bijzonderheden mede over den rijkdom der in de Romeinsche kloosters aanwezige bibliotheken. Die van het Dominicaner- klooster Minerva bevat 200,000 boekdeelen, en meer dan 300,000 belang rijke handschriften; die van hel klooster van den H. Augustinus 150,000 boekdeelen en 2945 handschriften; in de andere bibliotheken van zekeren omvang telt men 300,000 boeken; in de kleinere gezamenlijk ongeveer 100,000. Alles te zamen genomen, kan men rekenen op 700,000 a 800,000 boekdeelen en 307,945 handschriften. Met het oog op het wets-outwerp, waarbij de opheffing der kloosters wordt voorgesteld, dringt zich als van zelf de vraag op, welke maatregelen de regering denkt te nemen, om deze schatten bijeen te houden. Beschikt zij o\er eene localiteit, ruim genoeg om die te bergen, en is zij er op bedacht, om de noodige gelden beschik baar te houden, ten einde al die boeken te vervoeren en weder te rang schikken?' De mannen der wetenschap en allen, wie de eer van Italië aan het hart gaat, hopen en verwachten, dat de regering er bijtijds op zal bedacht zijn, om deze vraag tot aller genoegen te beslissen. UIFIT9CHLAND. Uit verschillende oorden ontvangt men berigten omtrent de vele sneeuw, die aldaar tusschen 22 en 26 April is gevallen. Op het hooge gedeelte van Rügen heelt men die dagen gebruik gemaakt van sleden. In Oost-Friesland is zeer veel sneeuw gevallen. In den llartz is het spoorwegverkeer ten gevolge der sneeuwvallen gestremd geweest. In de omstreken van Maagden burg, Erfiirt en het Silezische Bergland lag alles minstens een voet hoog met sneeuw bedekt. OOSTENRIJK. Te Weeuen hebben verhuurders van rijtuigen met een paard eene de putatie naar den stadhouder gezonden, om te verklaren dal zij bereid waren de dienst te hervatten, indien zij door zijne tusschenkomt eene onderhan deling over het tarief konden verkrijgen. De stadhouder heeft hnn dit be loofd, mits hem dit verzoek schriftelijk werd gedaan. De verhuurders heb ben. op voorstel der deputatie, daaraan gevolg gegeven, en in afwachting van het resultaat de dienst hervat. Eenige verhuurders van rijtuigen met twee paarden hebben dit voorbeeld gevolgd. ORATORIUM BOMIFACIUS. De uitvoering van de nieuwste compositie van Nicolaï, het oratorium Bonifacius, werd gisteren avond in de stadszaal door een zeer talrijk publiek bijgewoond. Teleurstelling baarde het, toen de heer Nicolai mededeelde, 'dal de heer Carl Hill, die de bas-solo's zou vervullen, daarin door ongesteldheid verhinderd wasde heer Rübsam wel in de stad was; maar den weg naar deze zaal nog niet scheen te hebben kunnen vinden. Een oogenblik daarna deelde de directeur mede, dal hem het berigt was toegekomen dat de heer Rübsam weer naar den trein was gegaan, waarschijnlijk met het doel om naar Rotterdam terug te keeren. Zoo goed mogelijk zou inen trachten genoemde heeren te vervangen. De heer van flove uil 's Hage, daartoe per telegraaf uilgenoodigdhad zich welwijlend beschikbaar gesteld om de baspartijen te zingen; de bariton-solo's zou de heer Nicolaï zelf vervullen. Wat de inhoud van hel oratorium is is reeds vroeger medegedeeld, evenzeer als dat de uitmun tend geslaagde tekst te danken is aan de bekwame hand van mevrouw Lina Schneider. Een oordeel uit te spreken over een loonwerk als Bo nifacius, daartoe achten wij ons niet bevoegd; wel kan de*indruk wor den weergegeven, die deze muziekale schepping van den met roerrt be kenden Nederlander Nicolaï op den toehoorder maakte, terwijl wij durven vertrouwen dat een gunstig oordeel over dal uitgebreide toonwerk weldra zal worden uilgesproken door hen die in staat zijn het naar waarde le schatten en ter plaatse waar dit meer eigenaardig tehuis behoort. In het algemeen zij dus opgemerkt dat de compositie ons voorkwam zeer groote verdienste te bezitten en dal. vooral in de solo-partijen menige gelukkige inspiratie wordt gevonden, die op meesterlijke wijze is uitgevoerd, als b. v. «Die Rose ohne Dornen," »0 Maria hilf" ot het koor in de eerste afdeeling, «Wïr bringen dir Opfer, het solo- quartet, Gehet hin in alle Welt" hel koor in de vierde afdeeling van het eerste gedeelte «Zerschmeltre sie in deinem Zorn", en in hel bijzonder de slotkoren. Hel toonstuk is verder uitstekend schoon ge ïnstrumenteerd, wal vooral in het «Stilles Weben der Nacht" uitkwam, en waarin werkelijk begoochelende effecten zijn uitgedrukt. De eenige opmerking, die wij ons veroorlooven, is deze, dat naar hel scheen som mige gedeelten wal zouden kunnen worden ingekortzonder aan het geheel eenige afbreuk le doen. De uitvoering mogt niettegenstaande allen tegenspoed hoogst gelukkig wordeji genoemd. Mevr. Offermans—van Ilove zong de sopraan-solo's met eene bezieling, met eene zuiverheid, waartoe zich hare heerlijke buigzame stem zoo eigenaardig schijnt te leeuen. De bas-solo's, door dén heer van Hove uitgevoerd, gaven de duidelijke blijken van eene uitnemende, vaardigheid en in aanmerking genomen, dat de heer van Hove zich daartoe op het laatste oogenblik beschikbaar stelde, zeer ver dienstelijk. De bariton-solo's werden evenzeer smaakvol uitgevoerdter wijl onze stadgenoot de Goey de tenor-partijen uitnemend schoon voor droeg. De vrouwen- en mannenkoren werkten mede op eene wijze zooals wij dal van de krachten der Leidsche Zangveteeniging gewoon zijn. Na het einde van het tweede deel, bood de heer Wetrens aan den talenlvollen componist een lauwerkrans aan, waarmede het publiek luide zijne in stemming betuigde, en na afloop van de uilvoering werd de heer Nicolai door de dames uit de koren als het ware begraven onder een regen van bloemen, welke ovatie hem blijkbaar ten zeerste trof. Mevr. van Hove werd herhaaldelijk met warmte toegejuicht, en den heer Nicolaï vielen, het is bijna overbodig dit op le merken, mede tal rijke ovatiën ten deol. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Musis Sacrum. Zondag 4 Mei, des namiddags te halftwee, door het muziekcorps van het 4,le regiment infanterie, onder directie van den Kapelmeester A. Grentzius. lf Afd.: 1. Marsch: "De schoone tijd", Grent- zius; 2. Concert-ouverture, F. Coenen; 3. //Morgenblatter", Walzer, J. Strauss; 4. Fanlaisie brillanle, Hoffmann. 2e Afd.5. Afscheidsmarsch, Grentzius; 6. Grande ouverture: »l'Africaine", Langlois; 7. Air d'église, Stradella; 8. Grand galop militaire, Lehmann; 9. Czarinna-Polka, Grentzius. Te Leiden ter Boekdrukkerii van J. C. 0RABBE

Leydse Courant | 1873 | | pagina 6