BIJVOEGSEL, behoevende tot de Leidsohc Courant van Maandag 5 Mei iS73V°. ó05 BUITEN LA iNDSCI IE BEiilGTElN. Het hoofd-comité der NedëMandsche vereenigfng het Roode Kruis heeft dezer dagen aan de besturen der comités de volgende circulaire doen toekomen «Wij hebben de eer u mede te deelen, dat van het centraai-comité onzer vereeniging te Batavia een schrijven wordt ingewacht, waarin wij .ons vlei- jen met evenlueele behoeften tot hulp aan de gewonde en zieke krijgslieden in Indië bekend te worden. Intusschen bevelen wij u gaarne aan te trachten het aantal leden en de geldmiddelen van uw comité te vermeerderenvermits groote behoefte aan bijstand wordt te gemoet gezien. Wij achten het niet ondienstig u opmerkzaam te makendat dit centraai- comité dezelfde plaats bekleedt in Indië als het hoofd-comité in Nederland; dat het centraai-comité met de bevoegde autoriteiten en de bevelhebbers Van leger en vloot in overleg moet treden omtrent de hulp door het Roode Kruis te Verleenen; dat het hoofd-comité derhalve niet regtstreeks in Indië kan optreden maar voor zijne hulp de tusschenkomst van het centraai-comité vereischt wordt. Zoodra het hoofd-comité eenig nader berigt zal hebben ontvangen, znflen wij ons beijveren u daarvan met den meesten spoed kennis te geven." Bij kon. besluit van 28 April jl.n°. 5, is uitspraak gedaan op het beroep van S. H. Cnossen en anderen in de gemeente Wijmbritseradeel, van eene uitspraak van ged. staten van Friesland, in zake de loting voor de nationale militie. De koning heeft goedgevonden: 1°. te vernietigen het be sluit van ged. staten, wat betreft dat gedeelte der loting, waaraan de eerste 25 lotelingen deelnamen, en de loting van dat gedeelte te handhaven; 2°. het besluit van ged. statenwat het overige gedeelte der loting betreft, te handhaven en het daaromtrent gedaan verzoek van adressanten te verklaren ongegrond, en diensvolgens te bevelen, dat er eene nieuwe loting in de ge meente Wijmbritseradeel zal plaats hebben, beginnende met 11°. 20 tot en met het slot der alphabetische lijst. De nieuwe loting is door ged. stalen bepaald op Donderdag 8 Mei, voormiddags 11 uur, te Sneek. Als eene bijzonderheid meldt de Arnh. C., dat bij de werving voor de expeditie naar Atchin de toevoer van vrijwilligers zóó groot is geweest, dat klein Bronbeek te Harderwijk en Putten ontbloot zijn van gegageerde Oost- en West-Indische militairen, die daar steeds in menigte vertoefden. -- De Nederl. predikanten-vereeniging hield in deze week hare jaarverga dering te Utrecht. 132 leden waren tegenwoordig. De opening met gebed had plaats door d*. J. C. VerhoefT en daarna werd een inleidend woord ge sproken door prof. van Oosterzee, naar aanleiding van Jer. VI: 4. Aan de orde was de behandeling der vraag: Behooren de woorden: «de handha ving harer leer", in art. XI van hel algemeen reglement der Ned. herv. kerk tot het voor verandering vatbare, bedoeld in de slotbepaling van die grondregeling van haar bestaan? Algemeen sprak men de overtuiging uit, dat de synode tot de voorgestelde verandering van genoemd artikel onbe voegd is. In de avondzilting werd een verslag uilgebragt omtrent den ker- kelijken toestand der provincie Zeeland, door ds. J. ti. Verhoef!van Wisse- kerke. De vergadering werd met dankgebed gesloten. Te Amsterdam heeft eergisteren de hoogleeraar in de aestheliek en kunstgeschiedenis aan de rijks-akademie van beeldende kunsten aldaar, dr. Carl Lemcke, zijne betrekking aanvaard met eene rede, waarvan het onderwerp was: «Inleiding in de aestheliek; met een terugblik op de be ginselen van de wetenschap van het schoone bij de Grieken." Nadat de personen van Floris Baas en Anlonia Baas, te Meerkerk, verdacht van kindermoord op 14 April jl. waren gevangen genomen, zijn op vermoeden, dal deze personen zich vroeger meermalen aan soortgelijke misdaad hebben schuldig gemaakt, de officier van justitie, de regter-com- missaris en de substituut-griffier van de arrond.-regtbank te Gorinchem bin nen die gemeente gekomen om deswege een onderzoek in te stellep. Bij het doorgraven van den grond in het varkens- en geitenhok van Baas, is werkelijk aldaar gevonden het geraamte van een kind, dat blijkbaar eenige jaren geleden op geheimzinnige wijze is begraven geworden, welk geraamte naar de regtbank te Gorinchem is overgebragt. Te Nieuwe Niedorp lag Woensdag 11. een kind, 13 weken oud. op den schoot zijner moeder; een ander kind stiet tegen de tafel, ten gevolge waar van een daarop geplaatste ketel met kofïïj van het komfoor viel en het kokend vecht over het aangezigt en lijf van den zuigeling werd uitgestort. De brandwonden waren zoo hevig, dat het kind weinige uren daarna overieed. De N. Arnh. C. vermeldt, dat Zondag 11. te Arnhem een artillerist een der olifanten uil het circus Meijers met een sigaar plaagde, waarop het dier den militair aangreep, waarschijnlijk met het voornemen om hem onder zijne voeten te leggen; met zeer veel moeite is het gelukt, den man uit zijn hagchelijke positie te verlossen. Te Langeveen, onder Tubbergen, is dezer dagen eene woning afge brand, waarbij twee kinderen*van den bewoner in de vlammen zijn om gekomen. Men meldt uit Leeuwarden; Is men in Frieslands hoofdstad er op be dacht om den lÓdc" dezer het geëerbiedigd hoofd van den staat waardig te ontvangen, in andere plaatsen, die Z. M. vervolgens zal bezoeken of pas seren, is dit eveuzeer het geval, vooral te Fraueker en te Harlingen. Te Harlingen zal Z. M. zich per rijtuig begeven naar de stoomboot Willem III, ten einde een zeetogtje te doen naar de Pollen, daarna bezigtigingvan de nieuwe havenwerken, waarvoor op den nieuw aangeleidden, havendam een fraaije tent is opgerigt, op welk punt Z. M. alles gemakkelijk zal kunnen overzien. Des avonds vuurwerkwaarna Z. M. nog in de gelegenheid zal zijn de illuminatie in oogenschouw te nemen. Te Bergum, waar Z. M. den 15den dezer op HD. rijtoer naar Beetsterzwaag enz. zal passeren, doch niettemin eenige oogenblikken voor het gemeentehuis zal stilhouden, worden door eene commissie uit de ingezetenen de noodige maatregelen genomen om Z. M. luisterrijk Ie ontvangen. Voor dat doel is door den raad dier gemeente een eredici toegestaan van ƒ600 a ƒ800. Te Beetsterzwaag, waar Z. M. eveneens eenige oogenblikken zal vertoeven, zal, in het bosch van den heer baron van Lijnden, 's middags en 'savonds, een concert worden gegeven. De prijs der boter aan de waag alhier was: le soort ƒ53.50, 2e soort ƒ49 per Vi ton. De goederen, waartoe hel algemeen armbestuur der gemeente Stiphout nabij Helmond, door wijlen jonkvrouw J. C. C. W. van der Brugghen van Croy, bij hare uiterste wilbeschikking tot eenige erfgenaam werd benoemd, zijn, na aftrek der onderscheidene uit te keeren legaten en schenkingen, geschal op eene waarde van onseveer ƒ100,000. Blijkens het verslag van de overwegingen in de afdeelingen der tweede kamer over het ontwerp tot aanleg van spoorwegen voor rekeniug van den staat, gaf dit ontwerp tot zeer uiteenloopende beschouwingen aanleiding; waaromtrent nog een nader schriftelijk overleg met de regering heeft plaats gehad De commissie van rapporteurs gelooft dat het belang van het algemeen spoorwegverkeer door den aanleg van de lijn Arnhem—Njjmegen genoeg zaam zal worden gebaat, en de redenen, die voor aanleg van staatswege in dit geval pleiten, zoodanig zijn, dal de aanneming van het voorstel raadzaam is. Zij vreest echter, dat de voordeelenaan dien aanleg verbon den, gevaar zouden loopen, wanneer niet de zekerheid verkregen wordt dat exploitatie, zoo al niet van staatswege, dan toch geschieden zal door eene Nederlandsche maatschappij en beantwoorden aan de eischen van het internationale verkeer. Ook den aanleg van de verbinding Zevenber genZvvaluwe acht de commissie aanbevelenswaardig. 'sGRAVENHAGE3 Mei. Z. M. de koning is heden biddag ten 1 ure per koninklijken waggon van de rijnspoorwegmaatschappij naar Assen vertrokken, alwaar Z. M. ten 5 ure zal aankomen. Het gevolg bestaat uit gen.-maj. jhr. van Panhuys en majoor baron de Posson, adjudanten; jhr. van Beyma, ordonnance-officier, alsmede den directeur van het kabinet des konings, baron van Heeckeren van Keil H. M. de koningin zal den 21en Mei a. s. HD. buitenverblijf het Huis ten Bosch betrekken. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is het wets-ontwerp betreffende den aanleg van het drooge dok te Vlissingen aangenomen met 37 tegen 34 stemmen. Daarna was aan de orde het ontwerp tot aanieg van spoorwegen voor rekening van den staat, en wel ArnhemNijmegen en Zevenbergen—Zwaluwe. De heer Moens stelde voor de behandeling uit te stellen lot na de afdoening van het ontwerp reglerlijke organisatie. Dit voorstel werd verworpen met 61 tegen 10 stemmen. -De wet zelve werd dadelijk in behandeling genomen. Maandag voortzetting. Door de provinciale commissie voor het lager onderwijs zijn heden ge ëxamineerd 16 caudidaten voor de vrouwelijke handwerken. 2 werden afge wezen en 14 toegelaten, zijnde de dames G. R. S. de Cocq, A. C. E. Dek kers, F. Hardeman en A. A. H. Huart, uit 'silage: M. G. C. Japikse, uit Leiden; L. G. Dekomenuit "sHage; J. E. Kruvff, uit Voorburg; A. M. Min gelen, uit 's Hage; C. van Mniden, uit Leiderdorp: H. M. Niemeijer, uit Leiden; J. E. Treub, uit Voorschoten; C. J. G. van den Upwich, uit Leiden, M. T. 11. Peters, uit Leiden; A. M. Th. van Hilst. uit 's Ilage. Voorts wer den geexamineerd 2 caudidaten voor het schoonschrijven. 1 werd afgewezen en 1 toegelaten, zijnde mej. A. M. Th. van Hilst, uit 's llage. Voor de acte van hulponderwijzeres werden geexamineerd 23 caudidaten. 3 werden afge wezen en -20 aangenomen, zijnde de dames E. J. J. Castens, van 'sHage; E. L. Egeling, van 's Hage; J. Grendel, uit Gouda; G. J. en W. C. van Hoogstraten, van sHage: A. J. Hulslein. van Rotterdam; A. E. Jolles, van 's Hage; G. Kleuwens, van den Briel; C. C. Kemper) van Rotterdam; C. P. W. Kolf! vaiV Oost er wijkvan Gouda; J. F. Kramers, van Noorthey; J. H. Labrijn. van Rotterdam; A. M. Lugt, M. II. Marda en M. C. Mensing, van 'sllage; M. C. Meijer, van Rotterdam; A. de Meijier, van Gouda; J. J. Montagne. van Leiden; A. van üser.bruggenvan 'sHage, en W. M. Vink, van Leiden. 5 Eergisteren middag is uit de trekvaart bij de Geestbrug het lijk opge haald van eene 18-jarige jongedochler, S. genaamd, die te 's Hage woonach tig was en aldaar sedert een 12-tal dagen werd vermist. Het vermoeden bestaat dat hier aan een misdaad en niet aan een ongeluk valt te denken. Eene zware houwwond aan het hoofd, schijnbaar door een scherp werktuig toegebragten de uit het lid verwrongen arm bij de lijkschouwing geconsta teerd geven voor dit vermoeden grond. Het lijk der ongelukkige is in de gemeente Voorburg, onder wier territoir het gevonden werd, ter aarde be steld. De heer officier van justitie jhr. m'. de Brauw, de heer regter-com- uiissaris jhr. mr. de la Bassecour Gaan en diens griffier hebben zich naai de gemeente Voorburg begeven om een onderzoek in te stellen waarvan de uitkomst nog niet bekend is. De gewone muziekuitvoeringen in de societeilstent in het Bosch zullen morgen ten 2 ure een aanvang nemen. EWGEIiAK». LONDEN2 Mei. In het lagerhuis is behandeld een reeds meermalen verworpen wels ontwerp tot toekenning van hel stemregt voor het parlement aan onge

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5