d ij a it s c ss ïj a :%t ai. afscheid vax prof. evers. geruime» tijd hier te lande hebben doorgcbragt. hebben voor goed de resi dentie verlaten en zich naar Duilschland begeven. Gisteren hebben deze heeren in hel hotel de Itellevue, waar zij gedurende hun verblijf hier ter stede hun intrek hadden, een afscheidsdiner aangeboden aan eenigc hootd-inge- uietirs en ingenieurs -- Door de provinciale commissie werden gisteren voor de Fransche taal geëxamineerd 12 candidaten; 9 werden afgewezen en 3 toegelaten, als de dames A. 11. van Breda, van Gorinchem, A. NV. Pickhardt, van 's 11 age en 11. A. Rosset, van Apeldoorn. Voorts 1 candidaat voor liet schoonschrijven met gunstige» uitslag, mej. 11. Head, van 's IIage. De examens voor hulp- onderwijzeressen, lieden aangevangen, zullen morgen werden voortgezet, Naar men verzekert zuilen de examens voor de heeren, die zich als can didaten voor de acten in de Fraiisclie taal hadden aangemeld, ook die welke geslaagd waren, op nieuw worden gehouden, wegens ontdekte onre gelmatigheden die door een der examinatoren zouden zijn begaan. Heden middag ten half twee ure heelt eene batterij van de zich alhier in garnizoen bevindende veldartillerie aan het station van den lloll. ijzeren spoorweg eene proef genomen van het in- en uitladen der stukken en ver der bijbehoorend materieel, welke excercilie in betrekkelijk korten tijd was vo!bragt> De Uaagsche afdeeling van den slgarenmakeisbond zal aanstaanden Zondag, 4 Mei, eene openbare vergadering houden voor alle werklieden. BUITEKLAiNDSClIK BK Kir. 1EN US F Sj fiit 5 SU. i Te Gent heeft mede een zware brand gewoed in het katholieke insti tuut van Saint-Amaud. In weinige uren lijd zijn niet slechts dit gebouw en de daaraan verbonden kapelmaar r.ok verscheidene belendende huizen uitgebrand. Voor zooverie men weet is bij de blussching niemand gekwetst geraakt. EN'CE A IV 3b. LONDEN. 1 Mei Het lagerhuis heeft eene motie van lord Hamilton, waarhij de wensche- lijkhcid werd uilgesproken van den aankoop der spoorwegen in Ierland door den staat, nadat die door tie regering op economische en financiële gronden was bestreden, verworpen met 197 tegen 6^ stemmen. Het opperhoofd der Mormonen, Brighum Young, geeft in de dagbladen van New-York kennis dat hij de opperkerkvoogdij en het presidentschap der cooperative handelsvereeniging en der nationale bank te Sail Lake City heeft nedergelegd. Van den aanvang af, zegt hij, is het ons streven ge weest den landbouw, als dejterslc bron van alle materiële rijkdommclï, te bevorderen: sedert jaren hebben wij de stapelproducten aan de omliggende staten geleverd en kunnen thans alle mijndislricleii van granen, groenten en andere landbouwproducten tot de gewone marktprijzen voorzien. Wij hebben overvloed van ijzererts en steenkolen. Wij hebben in ons midden - kooplieden van alle soorten, doch wij hebben gebrek aan kapitaal, terwijl er gcene plaats in de Vereenigde Staten aan Ie wijzen is waar de eigen dommen, van welken aard ook, veiliger zijn dan hier. In korte trekken komen de vruchten mijner zesentwintigjarige werkzaamheid hierop neder: de bevolking van dit gebied met 100,000 zielen, de stichting van meer dan 200 door mijne volgelingen bewoonde steden en dorpen tusschen Idaho, Wyoming, Nevada en Arizona, en de oprigting van een groot getal scholen, fabrieken en andere instellingen, wélke vopr het tegenwoordige en voor het nageslacht vruchten zullen afwerpen. Verder deelt hij mede, dat hij voornemens is eene volkplanting te vestigen in het gebied der Apachen, in Arizona, overtuigd, gelijk hij zegt,.dat wij, eenmaal met hen bekend geraakt zijnde, op de Apachen een heilzamen invloed zullen kunnen uitoefenen in hel belang van den vrede, overeenkom stig de door den president Grant jegens de Indiaansche stammen gevolgde politiek, en om tevens als baanbrekers voor de blanken in die streken werk zaam te zijn. Omtrent de aardbeving, waardoor de hoofdstad van San Salvador on langs geteisterd werd, wordt gemeld dat daardoor meer dan 40000 personen geruïneerd zijn. De eerste schok werd in den morgen van den 5den Maart gevoeld. De bevingen hielden aan tot den 19dentoen een vreeselijke schok bijna geheel de stad verwoestte. Llopaugo, ilopango, San Tomas, Santa Tecla hebben minder geleden. Gelukkig hadden de inwoners den voor zorgsmaatregel genomen om in de open lucht verblijf te houden; het aantal dooden, dat thans 800 bedraagt, ware anders veel grooter geweest. Op verschillende punten ontstond brand, dien men slechts met moeite kon be dwingen. De regering heeft het besluit genomen de stad weder op te bou wen. die voor den 8"" keer in den loop van veertig jaren verwoest is. De schade wordt op 12,000,000 dollars begroot. F SANti K IJ U. Uit eene ofiicieuse bron wordt aan de dagbladen gemeld: Men gelooft dat de regering terstond na het weder bijeenkomen der nationale vergade ring haar de ontwerpen van constitutionele wetten zal aanbieden, met wel ker opstelling zij is belast Daar de regering in de memorie van toelichting van deze wets-ontwerpen ruimschoots de gelegenheid heeft openingen te geven omtrent bare politiek, is hel niet waarschijnlijk dat de heer Thiers aan de vergadering eene boodschap zal doen toekomen. Volgens,bcriglen uit Bordeaux, Epernay, Macon, Beaune, Reims, enz., hebben de late nachtvorst en de sneeuw onberekenbare schade toegebragt aan het gewas. De wijnoogst zal dit jaar slechts treurige resultaten opleveren. Weder andere berigtgevers zien echter de zaak nog niet zoo donker in. Be Kaïn. Ze>'. laat zich omtrent dc gebeurtenissen op Sumatra aldus uit: fAl is de eerste slag nu ook mislukt, de eindeliikc uitslag van den oorlog kan locli niet twijfelachtig zijn. Gelijk de minister van koloniën verklaard heeftmist de Sultan van Alclii» alle ondersteuning van vreemde mogendheden, en het is ook niet denkbaar, dat eene Europesche of Ameri- kaansche mogendheid zich met openlijke onderstcuniug van een zeeroover- staat zou inlaten. Met oude verdenking zien de Hollanders wel op luinne Engelsch-Indische buren, en het is ook wel mogelijk, dat handelsspeculatie uit het nabij gelegen Singapore en andere plaatsen wapenen en ammunitie aan de Alehinezen zal leveren, maar ten slolte zullen zij toch overwonnen en als de overige kleine Indische stalen geannexeerd worden. NVat men ook denken moge over het regt of onregt van dergelijke onderdrukking van half beschaafde door Europesche volken, de veiligheid der zee en des han dels is eene behoefte voor de geheele wereld, en waar onze hedendaagsche beschaving niet door zachte middelen, door den invloed van het verkeer en liet geven van een goed voorbeeld kan worden ingevoerd, zal het onvermij delijk met geweld moeten geschieden. In Nederland zal men wel zuchten over de groote offers van geld en bloed, die deze kleine oorlog zal kosten, en hij zal inderdaad duur genoeg komen te staan." PER TELEGRAAF. 'sGRAYENIlAGE, 2 Mei. Volgens door den gouverneur-generaal van Nederl. Indië heden overgeseind telegram van den regerings-commissaris voor Alchin, van 28 April, was de inscheping, waarbij de meeste voorspoed werd ondervonden, dien dag volbragt. Genoemde landvoogd telegrafeerde ook dat naar Dell troepen waren gezonden, ter bewaking aldaar van het kolen-depót, ten dienste der flotille belast met de blokkade. ROME, 1 Mei. Dc beer Lanza heeft in de kamer van algevaardigden medegedeeld, dat het ministerie, ten gevolge van het gisteren genomen 4ae- sluit, is afgetreden. De kamer is tot Maandag uiteengegaan. BERLIJN, 1 Mei. liet heerenhuis heelt, bij laalsle stemming, de vier ontwerpen van wet betreflende de regeling der kerkelijke aangelegenheden met een aanzienlijke meerderheid aangenomen. ROME, 1 Mei. De koning heeft verscheiden personen laten roepen, om hen te raadplegen over de crisis. Er is nog geen besluit genomen. LONDEN, 2 Mei. Lagerhuis. Voortzetting der discussie over het voorslel- Smiih, welk lid verlangt dat de regering hare mecning over de regeling der rijks en plaatselijke directe belastingen doe kennen, alvorens tol een ver mindering der indirecte belastingen over te gaan. De hh. Disraeli en Glads tone voeren het woord, en daarna wordt het voorstel verworpen, zonder hoofdelijke omvraag, en onder dé langdurige toejuichingen der ministeriële partij. LUCERN, 1 Mei. De regeringsraad alhier heeft aan bisschop Lachat een 1 afschrift van het protest van den regeringsraad van Solothurn tegen de voort zetting zijner ambtswaarneming op liet gebied der vijf dioeeesen, welke hem niet meer als bisschop erkennen, doen toekomen, met nitnoodiging zich daarnaar te gedragen. INGE^ONOEIV. Gister ochtend sloot prof. Evers zijne lessen met eene redevoering over de plichten van den geneesheer. Hij wilde, zoo sprak hij, dezt gelegenheid aan grijpen om, terwijl hij ons voor goed ging verlaten, eenige wenken te geven over de plichten, die wij te vervullen zouden hebben als aanstaande medici. Daarom beschouwde hij den medicus in zijn werkkring op drieërlei wijze: als medicus tegenover den patienten dus den doctor, als collega tegenover zijne collega's en eindelijk als medicus tegenover den slaat. Vooral de eerste werkkring werd door prof. Evers veel besproken, terwijl hij ons wel op 't hart drukte niet anders dan met medelijden icderen zieke te behandelen, zich altijd in zijne plaats te stellen en wel le begrijpen dat, al wordt ons geduld ook duizendvoud op de proef gesteld, een zieke en niet een gezond mensch dit doet. Van den anderen kant eischte hij ook van den kant der patiënten vertrouwen in den practiseerenden arts. Verflauwde dit vertrouwen of bemerkte de medicus dat het geheel ophield te bestaan, zoo moest hij den patient dadelijk vragen hem van den last te ontslaan en een anderen te nemen. Bovendien" zou dit ook 't beste middel zijn om 't verlo ren vertrouwen direkt terug te winnen. Eene loyale handeling was vooral wat oils' de professor aanried tegenover onze collega's. Niet op allerlei slinksche manieren van 't vak een handelszaak te maken en zoo doende materieel voordeel met verlies van moralileit le doen equilibreeren. Zich niet meester le maken van patiënten, die, hoewel ze u zelven ver kiezen, de uwe niet zijn, omdat ze op verzoek van een collega dobr u voor eenigen tijd zijn behandeld. Tegenover den staat heeft de medicus plichten te vervullen, die hem, zco hij ze niet vervult, soms veel voordeel aanbrengen, terwijl hij niet altijd nadenkt, hoezeer hij schaadt door den zoon af te keuren van eene invloed rijke familie, die liern steunt, maar die hij in 't tegenovergestelde geval tegen zich zen krijgen. Toch ried de hoogleeraar een kort besluit in deze voor den jongen doctor, die graag praktijk wil hebben, zoo lastige kwestie. Eerlijkheid strale door in iedereens handelingen, maar vooral in die van den practiseerenden doctor. Na nog over deze zaken veel gesproken te hebben sloeg de hoogleeraar nog eens een blik lenig op den werkkring, dien hij hier, aan Lcidens hoogeschoni verbonden, had vervuld. En 't deed hem genoegen te kunnen zeggen dat hij niet nutteloos hier die 9 jaren had geleefd. Zijne leerlingen zijn doctoren, die geacht worden; sommigen zeifs hebben een groote praktijk in eene voorname stad of staan aan 'i hoofd van medische instellingen, waar ze gerespecteerd zijn. De poli- cliniek, waar jaarlijks honderden patiënten geholpen worden, was zijn werk geweest en als last not lenst staal hier door zijne bemoeijingen 't Nosocomium Academicum. Na dit nog even te hebben gememoreerd ging de hoogleeraar over tot 't nemen van een kort alscheid van de jongelui, die hem altijd zoo na aan 't hart I adden gegaan. Ietltr der candidaten, die tegenwoordig kon zijn, was er bij en zal stellig niet poertig vergeten, hoe kort, afgebroken en diep geroerd de hoogleeraar

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2