LE108CHE TA' IJ 111T ZATURDAG 3 MEI. N°. 104. BS N NKN LA ft t>S<UlE BKHIG S'KN. I 1875. -X hl vrr» .K&F 'fS -: v £5^3- ƒ-- De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courtin' is per vierendeel /aars 3.franco p.p. f 3.59 «tei Aei Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. 3.85. ff ei verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 jaars, buiten de expedt'tiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door TIAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg LubeckFrankfort a. M.t Berlijn Leipzig, Dresden Brestau, Keulen, Stuttgart, WeenrnPraag, Bazel, Zurich, St, Gallen, Genève en Lautamte LEIDEN, 2 Mei. De heer dr. S. S. Rosenslein, lot dusverre hoogleeraar tè Groningen, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de hoogeschooi alhier, heeft heden dje betrekking aanvaard met het houden eener redevoe ring over het tegenwoordig karakter der interne geneeskunst. Aan den hoefsmid J. van Ewijk, van liet depot escadron van hel !e reg. huzaren alhier, is de gouden medaille toegekend voor 36 jaren trouwe militaire dienst en de daaraan verbondene gratificatie van ƒ50. s- Gedurende de maand April 1873 zijn in de Leidsche volkskeuken afgeleverd3809 portiën warme spijs. 168 portiën vleesch, 63 portion spek; totaal 4040 portiën. De Staatscourant bevat het verslag omtrent den toestand van het rijksmuseum van oudheden en hel rijks-elhnographisch museum te Leiden, gedurende het jaar 1872. Ons jaarfijksch verslag, zegt de directeur, de lieer dr. C. Leemanskan ook wederom voor beide museums van eenige belangrijke aanwinsten getuigen, die wij met dankbaarheid erkennen, maar welker vermelding lot ons leedwezen, nog steeds gepaard moet gaan met de zoo vaak herhaalde klagt, over de voortduring der ongunstige omstan digheden, waardoor de bloei en nuttige vruchten dier rijksverzamelingen maar al te zeer tegengehouden en belemmerd worden. De minister van binnenlandsche zaken brengt aan de gemeente-besturen, alsmede aan genees- en heelkundigen in herinnering, dat de gelegenheid tot verkrijging van koepokslof aan de volgende door de regering erkende bu reaux van vaccinatie is opengesteld: het genootschap ter bevordering der koepokinenting voor minvermogenden te Amsterdam; het genootschap ter bevordering der koepokinenting, onder de zinspreuk Ne peslis inirettigila, te Rotterdam; de 's Gravenhaagsclie vereeniging voor koepokinenting; het bureau van vaccinatie en revaccinatie te Middelburg; het ziekenhuis Cal- varienberg te Maastricht; de inrigting van relrovacciu'atie, verzameling en voortplanting van koepokstof te Stad Ommen (Onïmerschans); de bureaux voor vaccinatie te Leiden, UtrechtGroningen. Leeuwarden, 's llertogen- bosch, Dordrecht, Arnhem, Harlingen en Franeker. Voor de aanvragen en verzendingen van koepokstof is bij kon. besluit van 13 Maart 1868 vrijstel ling van briefport verleend, met inachtneming der gewone bepalingen van kruisband en contreseign, iusschen bovenvermelde vaecinatiebureaux ter eenre, en alle bevoegde erkende genees- of heelkundigen ter andere zijde, met bepaling, dat het onderwerp der briefwisseling door de woorden //ver- Strekking van koepokstof" op het adres der brieven zal worden aangeduid. De Fransch-Amerikaansclie telegraafkabel en een der beide Enge'scti- Amerikaansche kabels zijn gestoordzoodat de berigtenwisseling met Noord- Amerika, Cuba, de Antillen en Britsch-Guyana thans op de eenig overgeble vene der onderzeesche geleidingen moet worden onderhouden. In dezen stand van zaken hebben de kabelmaatschappijen aanleiding gevonden om de bestaande tariefsprijzenmet ingang van 1 Mei, te verhoogen met ƒ12.50 per telegram van hoogstens 10 woorden en met 1.25 voor ieder woord daarboven. De minister van koloniën beeft zijne bijzondere ingenomenheid betuigd aan de koloniaal militaire invaliden op Bronbeek voor hun blijk van vader landsliefde, en daarbij te kennen gegeven, dat van hun aanbod aanieekening is gehouden, om er te bekwamer tijd zoo noodig acht op te slaan en ge bruik van te maken. De overgang van onderofficieren der infanterie en der onbereden corp sen artillerie is van het leger bier te lande bij dat in Oost-Indië weder opengesteld; zullende voortaan bij de naar Java uit te zenden detachemen ten suppletietroepen (per 125 man) 8 onderofficieren en 14 korporaals wor den ingedeeld. De le luit. der infanterie W. E. Willink Ketjcn van hel O. I. leger en de 2e luitt. der infanterie van dal leger 11. J. Kikkert Scholborgh en H. W. Nijenhuis, mede van dal leger, zullende helft dezer maand de reis via Suez naar Java aannemen met hel stoomschip Prins Hendrik van de stoomvaart maatschappij Nederland,liggende te Nieuwe Diep. Uit 's Hage meldt men aan het U. f).: Van wel onderrigte zijde ver neemt men, dat hij de geneeskundige dienst der iandmagt zulke groöte ver anderingen op handen zijn, dat zij met een geheel nieuwe reorganisatie zouden gelijkstaan. Onder anderen zullen de officieren van gezondheid 2,le kl., die langer dan vier jaren in dien rang gediend hebben, successivelijk tc Utrecht worden gedetacheerd, om examen voor den rang van off. v. gez. ls,c kl. af te leggen. De duur van het examen en de tot nu toe gevolgde wijze van examineren zullen gewijzigd moeten worden, daar er stellig een dertigtal in die termen vallen, en er zeker een jaar zou noodig zijn, als men de oude wijze van examineren zou willen blijven volgen. Het stoomschip Conrad is 1 Méi, des morgens ten 8 ure, van Datavia naar het Nieuwe Diep vertrokken met volle lading, 39 l"e kl. passagiers, 46 kinderen9 2de kl. passagiers en 2 kinderenbenevens 75 soldaten en Chinezen. Door het prov. kerkbestuur van Zuidholland zijn tot de predikdienst in de Ned. hervormde kerk toegelaten de hh. J. Ilerderscheê en G. C. Stèy- nis, doctorandi in de theologie aan de Leidsche hoogeschooi. Door burg. en welh. van Rotterdam zijn op de aanbevelingslijst ge plaatst voor de benoeming van een leeraar in de Nederl. taal en letterkunde enz. aan de hoogere burgerschool aldaar de hh. J. II. T. de Vogel, leeraar aan de hoogere burgerschool ie Zwolle, en J. Stevens, leeraar aan de hoo gere burgerschool tc Dordrecht, en op die voor de benoeming van een leeraar in de staatswetenschappen aan de hoogere burgerschool en het gymnasium de hh. J. Oppenheim, leeraar aan het gymnasium te Groningen, en G. C. R. Roelink, leeraar aan de hoogere burgerschool te Harlingen. De heer dr. G. A. Schneither heeft ontslag gevraagd als rector bij het gymnasium aldaar. Woensdag 11. had in de gemeente Vrijenban, op den stoom-oliémolen van den heer Siüevis, aan de Delfgaamvsche vaart, een treurig ongeluk plaats. Ecu der knechts, Jillis Vons, 37 jaren oud, geraakte, door het vasthaken van zijne kleederen, met het hoofd Iusschen een der maalsteenen en den muur. liet hoofd van den ongelukkige werd geheel verbrijzeld, zoo dat hij onmiddellijk een lijk was. Hij was een oppassend man en Iaat eene weduwe met zes nog onverzorgde kinderen achter. -- Te Utrecht hebben eergisteren ongeveer 400 sigarenmakers van ver schillende fabrieken den arbeid gestaakt, op grond, dat zij bij het uil- treden van het bond zich tevens moesten verbinden tot het aannemen van livrellen. Bovendien hebben J75 werklieden de kon. sigarenfabriek verla ten, niettegenstaande hunne patroons zich niet tot het invoeren van de livrei len verbonden hadden. Uit Fredcriksoord meldt men dat de hecren jhr. mr. R. L. en E. van den Bosch, te's Gravenhage, voldoende aan den wensch hunner onlangs over leden moeder, vrouwe R. NV. E. de Sturler, douairière graaf J. van dén Bosch, door tussehcnkoinsi van jlr. mr.'J. K. W. Quarles van Ufford aan de maatschappij van weldadigheid hebben geschonken de aanzienlijke som van i 000. 's GRAVENHAGE. 2 Mei. De luit.-kolonel ingenier G. Kuyper Hz.toegevoegd aan den inspec teur-generaal van forticaiiën alhier, is benoemd tot kommandant der genie in de 6e stelling tc Gorinclicmter vervanging van den kolonel-ingenieur E. A.- del Campo gen. Camp, die tot kommandant der genie in de 1' stelling te Utrecht is benoemd, zijnde de majoor-ingenieur A. Baud toegevoegd aan den inspecteur-generaal der fortificatiën hier ter slede. Aan den heer J. II. Iloogbruin is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als commissaris van policie te Arnhem. - Door den Neder!, consul te Stockholm is de heer H. Göransson aange steld tot zijnen vice-constil te Gefie, cn door den Nederl. consul te Bremen is de heer E. Ulrichs aangesteld tot zijnen vice-consul le Brcmerhafen. Z. M. de koning zal morgen teil 1 nre per Rijnspoor uil deze residen tie vertrekken en HD. reis naar de noordelijke provinciën aanvaarden. In de zitting van de tweede kamer van heden is het ontwerp lot aan koop der spoorwegen Roosendaal Moerdijk en Roosendaal—Breda na veler lei discussie verworpen met '5 tegen 29 stemmen. Daarna is dc amortisatie- wet door de regering verhoogd met 7 miiiioen en gebragt op ƒ8.900,000. Dit ontwerp werd daarna aangenomen met 72 tegen 2 stemmen. Morgen is het ontwerp betreffende het dok te Vlissingén aan de orde. De beide Japansche ingenieurs, de hoeren Kawage en Lugwama, die

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1