PEK TELEGRAAF. hadde» voortgezet. Wal tie door de regering genomen maatregelen van ver dediging en bescherming betrof, bragt de heer Hugessen in herinnering dat Engeland zyn protectoraat steeds zoo opvatte dat het de beschermde stam men door raadgevingen, ammunitie en wapenen zoo veel mogelijk in de gelegenheid stelde zich met vrucht legen inlandsche vijanden te verdedigen, maar dat het zoo lang hel mogelijk was aan officieren en manschappen eene expeditie in dat zeer ongezonde klimaat bespaarde. Ter beveiliging der bezittingen was er thans versterking in troepen en marine naar de Goud kust gezonden, terwijl medegedeeld kon worden dat de verdedigings-middelen in een goeden slaat verkeerden en van ammunitie en voorraad van allerlei aard waren voorzien. De minister voegde er bij dat de koning vanElmina, welke nog altoos weigerachtig bleef om het Britsche gezag te erkennen was gevangen genomen. Door sommige dagbladen wordt medegedeeld dat de regering voorne mens zou zijn de heffing der belasting op paarden en rijtuigenwelke alleen in Engeland 800,000 opbrengt, aan de plaatselijke besturen over te laten. Zondag avond heeft in de rijtuig fabriek van de Lancashire cn Yorks hire Railway Company te Manchester een lievige brand gewoed, waarbij die magazijnen geheel werden vernield. De schade daarvan bedraagt 200,000*; o. a. werden 120 rijtuigen en 50 locomotieven, de iaatslen elk ter waarde van 4000 door het vuur vernield. FK AN K HIJ K. Volgens een schrijver aan de Ind. Beige heeft de heer Thiers het vol gende antwoord gegeven aan de leden van eene der kiezersvereenigingen van de hoofdstad, welke opgemerkt hadden dat de verkiezing van den heer Barodet geene vijandschap beteekende jegens den president der republiek, maar wel jegens de nationale vergadering: Ik wil dit wel aannemen, maar ik ben niet hij magie de vergadering te ontbinden, hoe gaarne Frank rijk haar ook uiteen zou zien gaan. Daartoe is zij zelve uitsluitend bevoegd, en wil men hare ontbinding, zoo zal men, even als bij alle besluiten, met de meerderheid te rekenen hebben. En ik vrees dat de uilslag der jongste verkiezingen de besluitelooze en vreesachtige leden der vergadering, die de weegschaal nu eens regis dan eens links doen overslaanzal hebben verschrikt. De heer Barodet heeft in de dagbladen een schrijven van dankbetui ging aan de Parijsche kiezers gerigt, waarin hjj hulde brengt aan de gema- I ligdheid en discipline der republikeinsche partij, en verklaart dat zijne can- didatuur geenszins door een vijandigen geest tegen de regering was ingege ven, maar alleen strekte om haar voor te lichten, en dat hij elke gelegenheid te baat zon nemen om te bewijzen dal de geest van eendragt en verbroede ring in hem eenen nieuwen vertegenwoordiger heeft gevonden. -- Dezer dagen is het linnengoed, voortkomende uit de liquidatie van de civile lijstin het openbaar te Parijs verkocht. Bij den verkoop waren er 35000 stuks linnengoed, waaronder 10000 lakens. Op het kasteel te Fon- tainebleau waren alleen 2000 lakens, meer dan 1000 dozijn servetten en 900 tafellakens. Onder de tafellakins zonder naad was er een, dat voor een diner van 200 couverls diende. Jaarlijks werd door het hof aan wasch- en blcekgeld betaald eene som van 120,000 fr. Te Roubaix werd op 14 April de eerste steen gelegd van de eerste Hol- landsche kerk in Frankrijk. De aldaar gevestigde IIoüandsch-VTaamsch-Evan- gelische gemeente had lot dusver een verlaten kerkgebouw der Fransch-Ge- reformeerde gemeente in gebruik gehad. Maar, door ouderdom onbruikbaar geworden, moest dit noodzakelijk door een ander vervangen worden. De weldadigheid van een Engelsch fabrikant nabij Roubaix, den heer Isaac Holden Crothers, kwam de arme gemeente te hulp en schonk haar 12000 frs om een nieuw kerkje te houwen. Op genoemden dag vereenigde zich de gemeente niet vele belangstellende Fransche Protestanten op de plaats, waar haar bedehuis zou verrijzen. Na gebed en toespraak van den predikant, den heer A. W Hakstecn. afgewisseld door een zangkoor uit de gemeente, werd de eerste steen gelegd. Bedoelde gemeente bestaat voor een groot deel uil Hollandsche wevers. L'L'nivers heelt onlangs eene inschrijving geopend, ten einde tegemoet Ie komen aan de in het Zwitsersche kanton Solothurn tol boete veroor deelde pastoors, wegens hun protest in zake den bisschop Lachat. Die inschrijving heeft 33000 fr. opgebragl. De inschrijving blijft open, daar men aan het doel eene grootere uitbreiding wil geven. Volgens berigten uit Konstantinopel heeft er te Bethlehem op nieuw een strijd lusschen dc Latijnsche en Griekschc priesters plaats gehad, over de lantaarns en de behangsels in de kerk. In dien slrjjd werden aan weers zijden vijf priesters gekwetst. Volgens den l.ecant Herald is te Konslantinopel een gezant van den sul tan van Alchin aangekomen, om de goede diensten der Portc in den strjjd tnet de Nederlanders in te roepen. DVIT8CHLAND. Hel Prnissische heerenhnis heeft de wel betreffende het kerkelijke dis ciplinaire gezag onveranderd aangenomen. In den loop der discussie be tuigde graaf von Roon zijn leedwezen over de hartstogteiijke taal der con servative oppositie en deed opmerken dat een tegen den minister van eere- dienst nitgrhragt vntum van wantrouwen het geheele ministerie zou treden, hetwelk voor alle voordragtcn solidair aansprakelijk was. Hij herhaalde dat het bij dc voorgedragen kerkelijke wetten alleen eenen maatregel van nood weer tegen de aanmatigingen der Roomsche geestelijkheid gold, maar geens zins hel maken van inbreuk op hel regt der katholieke kerk. De Mecklenburgschc leden van den rijksdag hebben bene poging gedaan om een einde te maken aan de gebrekkige staatsregeling in hun land. Zij hebben een voorstel ingediend, om aan art. 3 der rjjksgrondwet deze bepa ling toe te voegen: «In eiken bondsstaat moet eene vertegenwoordiging be staan. die door dc bevolking wordt verkozen en wier goedkeuring wordt vereisclil op eike wel en begrooling van dien slaat." Het voorstel is mede onderleekeiid door 121 leden uit alle liberale fracliën. - Het Frankf. Journ. deelt het volgende mede: lil het jaar 1858 is tus- sclicn Pruissen en de Pauselijke curie een overeenkomst getroffen, welke voorloopig 12 jaren van kracht zou zijn. Op grond daarvan zonden de studenten in de katholieke godgeleerdheid tol hun 26ste jaar bevrijd zijn van de militaire dienst; werden zij vóór den afloop van bedoelden termijn gewijd tot diakendan zou hun volledige vrijstelling daarvan worden ver leend. In 1870 heeft geene hernieuwing van die overeenkomst plaats gehad. Het gevolg van dezen toestand is. dal aan de studenten in de katholieke theologie een besluit van den minister van binnenl. zaken en een resolutie van den minister van oorlog is toegezondenhoudende kennisgeving, dat zij zijn ingedeeld bij de reserve 1' kl.gelijke medcdecling is ter hand gesteld aan hen, die de wijding tot diaken hebben ontvangen. De regering heeft echter niet het plan. de bedoelde personen bij de troepen in te lijven, zotdat zij werkelijke militaire diensten verrigten; zij zullen aan hospitalen cn ambulancen worden geplaatst en op die wijze hun tijd uitdienen. Tc Frankfort zijn onderscheidene personen, die zich schuldig gemaakt hebben aan de jongste rustverstoring, door de regtbank gevonnisd. Zeventien hunner, die slechts geringe vergrijpen hebben gepleegd, zijn veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 lot 4 weken, welke laalstgemelde straf op de meerderheid is toegepast; drie andere beschuldigden zijn vrijgesproken. Onder de hier bedoelden bevindt zich geen enkele Frankforter. Het aantal per sonen, die later voor den regter znllen verschijnenklimt tol over de 290. Onder hen worden velen aangetroffenwier cenig doel is geweest te rooven en te plunderen. WEENEN, 30 April. Dc Danube bevat een telegram uit Parijs, inhou dende dat de regering waarschijnlijk Zalurdag aan de permanente commissie zal mededeelen, dat Verdun den 5d,n July door de Duilsche troepen wordt ontruimd. MADRID, 30 April. Geen enkel in opstand gekomen Carlist vertoont zich in de centrale provinciën des lands. De Carlistische benden verminderen voorts overal. Tal van Carlisten hebben hunne onderwerping aangeboden. De huiszoekingen, die alhier in de laatste dagen plaats hadden, hebben opgehouden. BERLIJN, 30 April. De Prov. Corr. ziet in het bezoek van keizer Wil helm aan den Czaar een bewjjs van de bevestiging def vredespolitiek, waar omtrent de drie keizers reeds in hunne bijeenkomst van September 1872 overeengekomen waren. De bevestiging van die staatkunde is van te meer beteckenis, daar de uitzigten in de westelijke staten van het vasteland op eene rustige en dutjrzamc ontwikkeling van den bestaanden toestand ver- flaauwen. Keizer Wilhelm zal den 10,leD Mei te Berlijn terugkeeren en den 29"e" Mei naar Weenen vertrekken. LONDEN, 30 April. Het testament van Napoleon 111 is gedagteckend 24 April 1865. De keizer beveelt daarin vrouw en zoon bij de groote staats- ligchamen, bij het volk en het leger aan, en legateert aan keizerin Eugenia al zijne particuliere domeinen en zijn particulier vermogen geschal op 220.600 De koning en de koningin der Belgen zijn hier aangekomen. MAAGDENBURG. 30 April. Volgens den Magdeb. Corr. zijn in deze stad twee cholera gevallen geconstateerd. NEW-YORK, 30 April. In een officieel rapport wordt bevestigd dat de Modoc-Indianen aan de tegen hen afgezonden troepen een nederlaag hebben toegebragt. Hel aantal dooden is 13. dal der gekwetsten 6. In het rapport wordt wijders erkend hel gevaar van een algemeenen oorlog met de India nen, indien de Modocs niet ten eenenmale verdreven worden. WEENEN, I Mei. Flcgtigc opening van «Ie wereldtentoon stelling. Na eene aanspraak van den beschermheer der tentoonstelling, den aartshertog Carl Ludwig, opende de keizer de tentoonstelling. Daarna bragten prins Adolf Auersperg, namens de regering, en de burgemeester Feldcr. namens de hoofdstad, den keizer dank en hulde. PARIJS, 1 Mei. De heer Thiers heeft heden morgen een onderhoud ge had met den afgevaardigde Turquet. Dc heer Thiers heeft gezegd dat de toestand moeijelijk was, maar hij verzocht, de republikeinen vertrouweu in hem te stellen; hjj zou zich op het standpunt der conservatieve republiek handhaven. Hij hoopte met medewerking van alle verstandige lieden de moeijclijkheden te boven te komen die uit de houding der radicalen voort vloeiden. AI de geruchten omtrent ministeriele wijzigingen worden tegen gesproken. INeEZONDEN. Een burger, wien de eer, het welzijn, de toonkunst in het klokkenspel dezer stad het hart doen kloppen, is van oordeel dal het klokkenspel wel geen afkeer soms zou doen ontstaan, als het maar wat minder eeutoonig en gebrekkig was. Want of nu het klokkenspel te Gouda wordt bediend door den stads-muziekmeesterdan wel door een artist van lagere orde, doet op het stads-klokkenspel alhier minder af, als dat klokkenspel maar wal vlugger, zuiverder, melodicuser en toonrijker zich liet hooren. De zaak moet echter deze zijn, dat; om al die hoedanigheden, welke een fatsoenlijk klokkenspel betamen, op ons klokkenspel toe te passen, er duizenden gul dens mede gemoeid zonden zijn. Nu ligt liet toch. in den aard der zaak dat er een hoogcr welzijn beslaat dan de burgerij door een nieuw stads- klokkenspel de ooren te slreeten. Wat er te Gouda met. het klokkenspel plaats iiebhe, menig burger zou, daarvan kan men verzekerd zijn, er gaarne de kwartierert, vóórslagen en andere nuttige dingen op toegeven, als ons klokkenspel maar tot een zekeren graad van muziekale ontwikkeling ge- bragt kon worden, 'lis waar, misschien zou menig niet van een zakuurwerk voorzien ambachtsman met Ae juiste oogenblikken van hel slaken en hervat ten des arbeids er danig inzitten, doch, over het algemeen moet men zich verbazen, hoe juist zij het tijdstip kennen van eindigen - en ook van begin nen. Of zij dit ontddkken aan den stand der zon, of door hetgeen men in stinkt noemt, is een raadsel, dat waarschijnlijk wel nooit zal worden opgelost.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3