H:ge\olgf hun verzoek, eervol ontslag verleemt, lie voorwaarden voor de openbare verhuring der visscherij in de singels en in de Boschhuizer-wate- ring werden goedgekeurd. De aan de orde gestelde rekeningen van ver schillende instellingen konden niet in behandeling komen, aaugezienwan neer één der leden, als rendant van rekening, de vergadering verliet, zij niet kon beraadslagen of besluiten, zijnde er slechts 13 leden aanwezig. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt dat tot het verkrijgen der betrekking van telegraphist bij den rijks- ielegraaph voorshands twee wegen openstaan, namelijk indiensttreding als adsistent, en toelating als leerling-telegraphisl op overlegging van het ge- tiiigschvili van goed afgelegd eind-exameu voor de hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus. Aanstelling als a.lsislent geschiedt bjj behoefte en vergelijkend onderzoek. Na twee jaren als zoodanig te zijn werkzaam ge weestkunnen zij, bij behoefte aan rjjkslelegraaphklerken, cene vaste aan stelling als klerk verkrijgen. Adsisicnten en klerken kunnen deelnemtn aan het examen voor telegraphist, dat jaarlijks in de maand September wordt gehouden. Toelating als leerling-lelegraphist van personen die het bovenvermeld getuigschrift van het eind-examen voor de hoogere burger- scholen met vijfjarigen cursus hebben verkregengeschiedt jaarlijks in de maand September. Het aantal toe te laten leerlingen wordt telkens naar de behoefte bepaald. De candidaten moeten zich vóór of op den 15dtD Au gustus van ieder jaar aanmelden en in het jaar dier aanmelding den leeftijd van 18 jaar bereiken. De minister van marine heeft ter kennis gebragt van ongehuwde Ne derlanders, beneden den ouderdom van 30 jaren, die in het bezit zijn van het diploma, bedoeld in art. 16 der wet van 1 Juiiij 1805, dat de gelegen heid beslaat om zonder nader examen als officier van gezondheid 2e kl. bij de geneeskundige dienst der zeemagt bei, md te worden, mits zij zich verbinden den lande zes achtereenvolgende jaren bij de zeemagt te dienen om daarna gedurende zes jaren bij de reserve gevoerd te wordenen in dit tweede tijdvak dienstpligtig te zijn uitsluitend bij de binncnlandsche- en kustdefensie te water, wanneer het leger en de vloot op voet van oorlog worden gebragt. Artsen, die hiertoe moglen genegen zijn, worden uilge- noodigd zich bij verzoekschrift op zegel gesteld tol het dep. van marine te wenden, Bij de benoeming wordt onmiddellijk eenc som van ƒ4800 als gratificatie uitgekeerd. Wederom zijn hier tc lande de treurige lijdingen aangekomen van het sneuvelen in het gevecht tc Atchin van twee officieren. De gesneuvelden zijn: de 33-jarige le luit. J. Vogelenzang van de infanterie, die voor den tjjd van 5 jaren naar het O. I. leger was gedetacheerd en wiens ouders te Kampen woonachtig zijn, en de in hel laatst van het vorige jaar tot den rang van 1" luit. bevorderden J. Surber, oud 32 jaren, wiens familie te .Maastricht woont. Het V. D. meldt: Naar men uil zekere bronnen verneemt, heeft de werving voor het leger iu Oost-lndié zulke gunstige resultaten, dal men vertrouwt een voldoende versterking van het Ü.-Ind. leger hier te lande te kunnen vinden, zoodat men niet tot hel buitenland zjjn toevlugt zou be hoeven te nemen. Van officieren is het aanbod zelfs zoo groot, dat niét allen, die wcnschen, zullen kunnen overgeplaatst worden. Bij de marine is het echter, wat de mariniers en matrozen betreft, minder gunstig ge steld, daar, niettegenstaande het verhoogde handgeld, nagenoeg niemand zich aanmeldt. Als eene bijzonderheid deelt men mede, dat de vijf zonen van een predikant op Texel, die allen in ons leger dienen (twee als officier en drie als onderofficier), zich hebben aangeboden om deel le nemen aan de expe dite tegen Atchin. Te Haarlem is tot predikant bij de Ned. hervormde gemeente beroepen d». van lloogenhuyze, pred. te Steenwijk. i Tc Amsterdam is dezer dagen de algemeene vergadering in zake het Paleis voor Volksvlijt gehouden. Uit het verslag bleek de gunstige toestand der inrigliug. Niettegenstaande belangrijke uitgaven tot verbetering van het Paleis en de ininen zijn aangewend, heeft de exploitatie in het afgeloopen jaar een voordeelig saldo van 10448.88% opgeleverd. De Utrechtsche zendingsvereeniging hield Maandag 11. te Utrecht hare I4de jaarvergadering. Blijkens de gedane mededeelingen was het aantal hulpvereenigingen in 1872 noch toe- noch afgenomen 309 gemeenten schon ken geldelijke gaven. De gezamenlijke legaten bedroegen 2986.20. Ultimo Dec. was het nadeelig saldo tot 19673.92%. geklommen. De kweekeling C. de Graaf ging als zendeling naar Indië: de zendeling-werkman van Dij ken op Halmaheira werd als zendeling geordend. Dc zendeling Rinnooy op N.-Guinea zette het boek Genesis in de Papoesche taal over: de zendeling van Eek op Bali is bijna gereed met eene spraakkunst in de Bati- neschc taal. Volgens de Amen/. Cour is tegen de ongehuwde moeder, die haar kind bij Driebergen te vondeling legde, ten gevolge van verzachtende om standigheden, geen regtsvervolaing ingesteld. De burgemeester van Drieber gen en cenige ingezetenen dier gemeente moeten zich het lot van de onge lukkige aangetrokken en haar de noodige gelden verschaft hebben, om weer naar Amsterdam terug te kunnen keeren en om in de uitbestedingskostcn van de kleine vooreerst te kunnen voorzien. Naar men verneemt, moet de moeder deze weldaad wel waardig zijn, aangezien het haar niet te doen j geweest is om van het kind voor goed ontslagen te zijn, dat zij in het op de kleertjes van het kind gespelde briefje ook verzocht, dat men het George zou noemenwijders belovende dc kleine over drie jaren te zullen komen terughalen, daar zjj alsdan, niet meer onder voogdijschap staande, over j eenjge middelen zal kunnen beschikken. Door den gemeenteraad van Kampen is tot directeur van de aldaar in aanbouw zijnde gasfabriek benoemd dc heer dp. J. Reicher. op eene jaar wedde van ƒ1800 mei vrije w oning. De gemeenteraad van Uimgeradcel heeft aan burg. en wclh. een cre- diet verleend in zake hel passeren van Z. M. langs hel dorp Akkrum. Men wenscht namelijk op en bjj liet stalion cenige vlaggen te laten waajjen. Te Venlo is in verzekerde bewaring gekomen zekere Joh. V., oud 32 jaren, ongehuwd, verdacht van kindermoord. De justitie heeft zich heden ter plaatse begeven, ten einde een geregteljjk onderzoek in te stellen: de gedane nasporingen hebben het lijkje nog niet doen ontdekken. 'sGRAVENHAGS, 1 Mei. Door Z. M. is hel ridderkruis der orde van den Nederl. Leeuw ge schonken aan den heer J. de Fremery.'Nederl. consul te San Francisco, en den heer W. van der Tak, Nederl. consul te Kanagawa; aan den laatstge noemde is tevens, op zijn verzoek, eervol ontslag uil voornoemde betrek king verleend. Naar men verneemt heeft hel Z. M. den koning-groothertog behaagd, te benoemen tot ridders der orde van de EikenkroonF. Nooy, burgemees ter van Monnikendam: J. Prins J'.secretaris van het hoogheemraadschap Waterland te Buiksloot, en S. Tromp Meesters, kapitein-kommandant der dienstdoende schutterij le Steenwijk. Z. M. heeft vergunning verleend aan E. p. Verbahn, wed. J. A. Luyken, le Gendringen, lot hel dragen van het kruis van verdiensten voor vrouwen en jonkvrouwen, haar door den Duitschen keizer, koning van Prnissen, ge schonken. Tot notaris te Deventer is benoemd de heer J. W. L. Vroom, thans notaris te Gieten. - Door Z. M. zijn overgeplaatst: de kapitein J. W. Boellaard, van het reg. grenadiers en jagers, bij den staf van het wapen der infanterie; de 1' luit. W. F. P. J. Happé. van het 8e reg. infanterie; de I« luitt. D. W. Nijeuhuis, van het 5C, J. A. A. In 't Velt, van liet 7' en H. L. van der Hof, van het 8' reg. infanterie, zoomede de 2e luit. J. Buddingh, van het 1' reg. infanterie, bij het wapen der infanterie van hel leger in Oost-lndié. De officier van gezondheid 3' kl. M. Steensma wordt geplaatst op het wachtschip te Hellevoet sluis. Voorts worden de officier van gezondheid l'kl. W. Ruisch, en die der 2' kl. J. Meyers, geplaatst respectivelijk aan boord van het ramschip Schorpioenen op hel wachtschip te Willemsoord; laatst- gemelde om, gedurende den kruistogt van het inslmclievaarluig Drama, op dien bodem gedetacheerd te worden. Door den Nederl. consul in Noorwegen zijn dc hh. J. A. L'Orange, S. J. Meijer en M. Wild aangesteld lot zijne vice-consuls, respecliveljjk le Frederikshald, Vardö en Vadsö, en Cliristiansand. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verlecneu. In de zitting van dc tweede kamer van heden was de minister van koloniën tegenwoordig. Hij deed mededeeling van het volgende telegram van den gouverneur-generaal, behelzende een telegram van den regerings commissaris van 25 April: //Sedert de laatste gebeurtenissen worden de troepen door den vijand niet verontrust. Het embarquement scheen geen groote moeijelijkheden të zullen opleveren." Voorts had de minister ont vangen de aanvrage om uitzending van troepen, en, zij het voor een kor ten tijd, ook de uitzending van officieren, en wel 50 subalterne en 10 kapi teins der infanterie. De kamer heeft heden zonder, of na betrekkelijk korte discussie, aange nomen de volgende ontwerpen: 1°. onteigening voor de afsluiting van het Reildiep; 2". wijziging der wet van 1862 tot opheffing der slavernij in Suri name (art. 4); 3'. nader voorschot aan de Amslerdamsche Kanaalmaat schappij, onder toezegging van den minister eener spoedige definitieve rege ling; 4». tractaat met België tot afkoop van onvervreemdbare rente, afschaf fing surtaxe op Nedcrlandsche gedistilleerd en concessie onzerzijds voor den aanleg van den spoorweg Antwerpen—GJadbach. Dit laatste met 61 legen 4 stemmen. De discussie over den aankoop der spoorwegen Roosendaal- Moerdijk en Roosendaal -Breda zijn aangevangen. Morgen is dc minister aan het woord. Gisteren zijn, -ten overstaan van de provinciale commissie voor hei lager onderwijs, de examens voor vrouwelijke candidaten aangevangen: voor de Fransche taal werden geëxamineerd 13 vrouwelijke candidalen, waarvan 5 werden afgewezen en 8 toegelaten, als: de dames M. S. Richer!, van Wassenaar; A. Kaiff, A. J. Leleber, S. Merrick, V. T. Reinhardt, J. E Schill, D. E. J. v. d. Werf, allen van 's Dage, en A. D. J. Parmcnlier, uil Leider dorp. Voorts werden voor de acte in de (eekeiiknnst geëxamineerd 4 can didaten; 3 afgewezen en 1 toegelaten, met name de lieer J. 11. Yeenendaal. uit Rotterdam. Onder hen die de hoofdonderwijzers-acte hebben verkregen kwam gisteren abusivelijk voor de heer H. J. Bos, uit Vianen. BUITEIN LA DSC IK BLIUGTivN BELGIE. Te Verviers heeft een zware brand gewoed, waardoor de industrie- en gemeente-school, de JezuUen-kcrk S'. Lambert en ccue Duilsche school een prooi der vlammen zijn geworden. Niels dan dc muren zijn overgeble ven. Drie personen hebben ernstige brandwonden gekregen, en twee anderen zijn gekwetst. ENC KM V». LONDEN30 April. Op de Vrijdag II. in het lagerhuis gedane vragen naar de waarheid van het gerucht, dat een onder Briische bescherming staande volksstam aan de Goudkust door de Ashantynen zou verslagen zijn, en naar de door deze regering genomen maatregelen tot verdediging der Britsche bezittingen ter kuste en van het onder bare bescherming staande gebied, gaf de heer lluges- scn ten antwoord dat werkelijk de Fanlynen door de Ashantynen waren verslagen geworden. Dit was op ccnen afsiand van omstreeks dertig mjjlen van Gape Coast Castle geschied, doch de overwinning had den Ashantynen zoo veel verliezen gekost, dat zij liimnen marsch naar de kust niet verder

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2