Leidsche Bouw-vereeniging. MUSIS SACRUM. Br. Cluiiitoiiielrtisiis Oogenwater. ,1e nationale vergadering in sommige departementen de radicale partij over liet algemeen de overwinning behaald. Alleen in het dep. Morbihan leed ,le radicale candidaat cene nederlaag tegen den monarchaal-clericalen. liet Bieti public en hel Journ. des Héb., welke de candidatuur van den heer de Rémusat hebben voorgestaan, verklaren dat de uitslag der verkiezing te parijs aan niemand eenige vrees of ongerustheid behoeft in te bezoemen vermits daaruit alleen is op te maken dat de Parijzenaars de handhaving van de republiek verlangen. De groole meerderheid van stemmen, welke de heer Barodet verkreeg, is zelfs, gelijk het eerstgenoemde blad betoogt, in een zekeren zin geruststellend, want, zegt het: «Indien de heer Barodet tien- of twintigduizend stemmen meer verkregen had dan de 9300!), welke brj de voorlaatste verkiezing op Victor Hugo waren uitgebragt geworden, Jan had men daarin een bewijs kunnen zien dat hel radicalismus een on rustbarenden voortgang maakte, liet radicalismus heeft echter, iedereen zal dit wel erkennen, niet zóó veel voortgang gemaakt dat het in minder t dan een jaar tijds 90000 aanhangers zou gewonnen hebben." liet Journ. des Déb. wijst er mede op dat de uitslag der verkiezing voor alles aan het licht heeft gebragt dat Parijs voor goed gebroken heeft met dc monarchale partijen, cene leering, welke te trekken is uit het betrekkelijk zeer geringe getal der kiezers, welke hunne stem op den kolonel Stoffel uitbragten. De Temps zegt betreffende de verkiezingen: Dc regering, die uitsluitend de zaak der bevrijding van het grondgebied ter harte nam, heeft in zijne overigens prijzenswaardige zorg de fout begaan, of wil men, het ongeluk gehad, van telkens toe te geven aan de reglerzijde. Maar dit toegeven baatte niets; de reactie is nooit voldaan, Alles of niets, Is hare leus. Men beeft het in den loop der zitting gezien. Zij heeft ministers weggejaagd, den voorzitter der kamer tot aftreden genoopt, den president der republiek van de tribune geweerd en vervolgens de gemeente-inrigting van Lyon on bezonnen veranderd, liet wordt dus hoog tijd voor de regering ha ir systeem van schipperen met de reglerzijde vaarwel Ie zeggen. Hopen wjj dat zij dit zal begrjjpen. Te Antenil had Vrijdag 11. de verhooping plaats van eenige beroemde fresco-schilderijen van Raphael. Het eerst kwam de schilderijvoorstellende «de Eeuwige Vader", in veiling. De heer Haro, de vendumeester, zeide dat bij er een millioen voor zou vragen, indien het stuk onbeschadigd was. Het is door den heer Haro voor een onbekende gekocht voor de som van 207.500 Ir. DVIT8CIILAW». Door eenige conservative leden van den rijksdag is een wets-ontvverp voorgesteld, waarbij het verbreken van overeenkomsten tot levering van werk strafbaar wordt gesteld. Dit wets-onlwerp wordt door de voorstellers vol- genderwijze toegelicht: Het is noodzakelijk dat tegenwoordig de staat zich menge in dc verhouding tusschen dc werkgevers en de werklieden. Er be staat behoefte aan eene wel, welke, door dc zanten werking van werkgevers en werklieden aan zekere bepalingen te binden, zoowel strekken kan lot verhooging van de productiviteit der nationale werkkrachten als tol verze kering van den luiishoudelijken toestand en de ontwikkeling van dc arbei dende klasse, en den weg baant voor eene wetgeving betreffende hel fabrieks wezen, op de bescherming der arbeiders en van het familieleven gegrond. Het is niet de bedoeling de vrijheid van coalitie, welke een noodwendig correctief der vrijheid van de nijverheid is, te beperken, maar onvermijdelijk is het elke verbreking van eene overeenkomst gestreng te straffen, lil dc meeste gevallen is de burgerlijke regtsvordcring wegens verbreken van over eenkomst gebleken niet voldoende te zijn om de steeds toenemende verbre kingen van overeenkomsten tegen te gaan. 098TE\lt IJK. Naar men uil Weenen meldt zou de officiële Noord-Amerikaansche commissie voor de tentoonstelling aldaar, op telegraphisch bevel van presi dent Grant aan den gezant te Weenen, geschorst zynuithoofde van geble ken omkooperij. reeds te New-York gepleegd. De zaak baart veel opzien, maar vcreischt nadere bevestiging. PER TELKG!V\AF. LONDEN, 29 April. Het alhier gevestigd Garlislisch comité maakte tele grammen openbaar uit Bayonne van 27 dezer, luidens welke op den 24-lrD nabij Vera door 700 Carlisten eene grootc overwinning bevochten zon zijn op 1400 republikeinen. Het gevecht begon des morgens ten 11 uur, en duurde tot den avond. De bende van Santa Cruz streed heldhaftig. Ten slotte werden de republikeinen geheel op de vlugt geslagen, met achterla ting van I 0 dooden en gekwetsten. ROME, 29 April. Gisteren is er eene bom ontploft in hel portaal van de kerk van Santa Maria in Transtevere. De kerk was vol menschen. Er hadden geen ongelukken plaats. Onverw ijld was de openbare magt aanwezig. WEENEN, 29 April. Dc kroonprins van Pruissenzijne gemalin en zoon kwamen hier ten 5% uur aan. Zij werden door den keizer, de aartsher togen, den prins van Wales en prins Arthur, benevens talrijk gevolg, aan het slation opgewacht. PARUS, 29 April. Dc vergadering keurde heden de gesloten overeen komsten goed lot aanleg van spoorweglijnen, bestemd om het Italiaansche net te helpen vollooijen. WEENEN, 29 April. De graaf en de gravin van Vlaanderen zijn heden per spoortrein alhier aangekomen. ÖuracrHffie ibïisnö Van 24 tot en met 3© April 1873. BEVALLEN: E. Hardeman, geb. Stuifzand, D. II. Weckwert. geb. Ltiyken, M. P. Planjer, geb. van den Berg. I). - N. Teske. gel). Dokter, Z. E. C. Voorzaat, geb. Schild, D. J. Duyverman, geb. van der Wielen. D. E. W. A. Vreeburg, geb. Jansen, D. C. M. Bronsgeest. geb. Frank, D. E. Kramers, geb. Brügtnans, Z. G. C. den Holder, geb. Verhoog, D. C. Selier, geb. Noest, D. h. van der Ham, geb van der Meer, Z. J. M. Lardc, geb. van Giezen, I). C. Brocaar, geb. Brugman, D. A. Soonieus, geb. van Haastregt, Z. C van den Berg, geb. de Vrind, twee). Z. en D. C. Engelenburg, geb. van der Hcnst, Z. C. C. Verhoeven, geb. van Ooijen. D. - N. Marbus, geb. Breedijk, 11. M. van Zijp, geb. Ouwerkerk, I). J. de Koning, geb. Rcakel, ZA. M. Korbee. geb. Moonen, Z. H. van Dam, geb. Versunst, D. Ch. van den Berg, geb. Vermeu len, D. M. Oudshoorn, geb. Thiel, D. —S. C. Spa,geb. Zitman. Z. J. Taffijn, geb. Ebbers, D. - M. J. Schiebelhout. geb. de Bok. D. M. J. Elkerbout. geb. Hoefnagel, Z. N. Fuchs. geb. van Stuivenberg, D A. C. Swanenburg, geb. Noordermeer, D. - A. E. M. Jongmans, geb. Verbrugge. Z. GEHUWD: P. van Eyk, wedr. en C. A. C. 11. Bisdom, jd. J. Tegelaar. jm. en A. Zwarts, jd. C. Bens.jm. en W. Hoefnagel, jd. - H. Merlens.jm. en A. C. Noest, jd. -- J. H. van Munster, jm. en T. G. üosterbeek, jd. - A. Kromwijk, jm. en J. G. van Dorsten, jd. J. N. van der Voorden, wedr. en W. P. van der Spek, jd. J. Bekooy, \vedr. en M. van Duuren, wed». -- M. J. Kropff.jm. en C. E. Ful- link.jd. W. J. Spruyl, jm. en J. M. J. Schrellen, wed». B. van der Staay, jm. en J. W. Guillot.jd. J. de Man, jm. en M. M. Dille, jd. OVERLEDEN: P. Hermans, Z.. 15 j. M. J. van Sonsbeek, D.,8 d. A. van den Berg, Z., 19 j. P. Verwer, wed». J. lluygens, 82 j. - A. de Noo. wed». D. La- feber, 82 j. - A. Doornberg, D.,23 m. P. J. Doornberg, Z.,4 j. W. van Dijk, Z., 2 m. M. Kuiper, geb. van Balenburg, 31 j. A, Stakenburg, Z., 7 m. J. A. Franken, Z., 5 j. - - G. de Kets Houtman, Z., 3 j. W. llazelhorst, geb. Nieu- wenhtiyzen, 57 j. M. F. W. Dercksen, V., 07 j. A. Kret, Z 3 m. J. van den Hoek, 3 m. E. D. Gerrils. D., 22 j. M. Meel. Z.. 4 ai. A. M. van Nieu- wenhoven, D., 3 m. A. Meijers, Z„ 2 j. S. van der Reyden, D.,28 j. J. G. J. van Kaatboven, lij. M. E. G. van Erp, D., 3 j. P. C. üoerlas, wed». A. C. Ëngelbregt, 75 j. A. Zalm, 71 j. A. J. van der Steen, V., 38 j. - J.vanEs, wedc. J. Ghristiaanse, 88 j. AD V EilTËNTI EN. .Bevallen van een Zoon A. E. M. JONGMANS VERBUUGGE. Leiden, 30 April 1873. Bevallen van een Zoon T. JANSEN MOLKENBOER. Amsterdam, 30 April 1873. Eenige kennisgeving. 7==^-_= Voor de vele blijken van deelneming, ontvangen by het overlijden onzer geliefde Dochter, beluigen wij bij deze onzen hartelijken dank. 11. T. HARTWIJK. Leiden, 30 April 1873. A. HARTWIJK, Meurs Ds. DROST zal Donderdags 1 Mei (HEEN BIJBELLEZING houden. Aan Heeren Aandeelhouders in de naamlooze Vennootschap de Leidsche Bjiiw-vcreeniging wordt kennis gegeven, dat op den l'1»" Juni a. s. over de tweede storting, zijnde 20 per aandeel, zal worden beschikt. C. J. LEEMBRIGGEN, [Secretaris. Zondag <1 Nel, 's nam. te half 2 uur: JIATIXÉE MUSICALE, dqor het Muziekkorps van het 4» Reg'. Infonder directie van den Kapel meester A. GRENTZIUS. De wekelijksche uitvoeringen zullen dit jaar worden gegeven in Mei en September des Zondag-nam. te half 2 uur, gedurende de overige zomer maanden des Donderdag-avonds te half 8 uur. Kan eene Muziekuitvoering wegens ongunstig weder ol andere plotseling opgekomen verhindering niet doorgaan dan zal dit, evenals vroeger, door aanplakking worden bekend gemaakt. Den leden wordt herinnerd de bepaling van art. 6 van het Reglement dat bij Muziekuitvoeringen vertoon van het bewijs van lidmaatschap voorschrijft. Namens het Bestuur. Leiden, 1 Mei 1873. 11. N. VEEFKIND, Secretaris. Onder de verschillende kwalen, waarmeê het menschdom voortdurend be zocht wordt, is blindheid zeker wel een der ergste, zelfs niet goed en vol komen te kunnen zien is reeds lastig en gevaarlijk; ja! het minste wat men aan de oogen gevoelt is zeer pijnlijk en ongeriefelijk, want hel gezigt is niet alleen het onmisbaarste maar tevens ook het gevoeligste zintuig der menschen. Wat is nu de gewone loevhigt wanneer de oogen beginnen te verzwakken? Dadelijk besluit men een bril aan te schaffen, doch het is ontwijfelbaar zeker dat de oogen door het brillengebruik niet versterken men weet toch zeer goed dat brillen alleen dienstig zijn om met gebrekkige oogen te ziendoch nimmer de oogen kunnen herstellen of verbeteren. Tot herstelling van zwakke, stekende en jeukende oogen is een onfeilbaar middel gevonden in het zoo gerenommeerde Oogetiwater van Dr. C1IAN- TOMELANUS. Alle lijders aan verschillende oogkwalen wordt dit krachtig werkend middel met vertrouwen aanbevolen, cn zullen zij zich bij een op lettend gebruik, volgens voorschrift, voor vele gebreken, voornamelijk ver zwakking, vrijwaren. Hel is verkrijgbaar, met gebruiksaanwijzing, a 60 Cents per flacon bjj: J. J. Beuzenmaker, Leiden. F. A. G. van DelhGouda. J. H. Keiler en ZoonRotterdamW. Wagenstraat. W. A. Hoek, Schiedam. J. J Groenhuizen enComp.Utrecht. Iserief cn Zonen's Hage. S. M. cn S. Weeyeringh, Haarlem. II. Meijer, Haarlem. M. R. U. Lippitz, Hoorn. 11. G. Pistoor, Noord wijk, A. Bots, Nieuwkoop.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3