water, op ji. m 'j a U mijl van ile monding der rivier. Hier liggen de schepen legen de zuidwesl-mousson beveiligd, welke op die plaats gewoon* lijk van April lol October de overhand heeft; in het andere jaargetijde zijn de oostew inden zelden sterk." Amsterdam. 19 April 1873. Taalman Hip." He Staatscourant bevat het verslag door den raad van toezigt op de spoorwegdiensten, over het jaar 1872. aan den minister van binneniandsciie zaken niigebragt Naar het Weekblad voor notarisambt en registraiie verneemt, zullen, naar aanleiding van een door de regering in Ned Indië gedaan voorstel lot wijziging en uitbreiding van eene in het vorig jaar vastgestelde organisatie van het kadaster op Java. binnen kort eenige landmeters van het kadaster van hier naar Indië gezonden worden. Als cliet dier zending wordt genoemd de heer II. J. Iliddink. die bij zijne komst in Indië tot ingenieur van het kadaster aldaar benoemd zou worden. Aan hem zouden worden toegevoegd de heeren 0. E. Last. J. A. W. van Bergen en W. van der Rest, de eerste om onder den titel van bewaarder van het kadaster, de beide laatsten om als landmeters van het kadaster in Indië werkzaam te worden gesteld. Volgens het Hbl. is bij het departement van oorlog een voorstel in behandeling lot verhooging der traclcmenten en uitbreiding van het perso neel, bij de militaire geneeskundige dient. Het stoomschip Prins Hendrik is Zaturdag ten 4 uur voormiddags ter reede van Texel gearriveerd. Het stoomschip Prins van Oranje is den 17«i..[i April te 7 uur namiddags te Batavia aangekomen. De reis van het stoomschip Prins Hendrik is volbragt in 48 sloomdagen. en die van de Prins van Oranje in 35 sloomdagen. In de eergisteren te Amsterdam gehouden vergadering van de vereeni- ging voor de statistiek in Nederland, bragt de voorzitter, jhr. mr. J. de Bosch Kemper, in herinnering, dal de vereeniging thans 25 jaren bestaat. liet ledental, dat gisteren wederom door euiigc benoemingen is uilgebreid, bedraagt ongeveer 350. lirde pauze, die de werkzaamheden afwisselde, werd aan den voorzitter, tevens oprigter der vereeniging, bij monde van prof. Vissering regtmatige huide gcbragl voor de diensten, door hem aan de vereeniging en de statis- lische en oreonomische wetenschappen bewezen. Namens de leden werd hem eene pendule aangeboden me! hel beeld van Polyhymnia en de beelden van Arislides en Demosthenes, met een opdragt aldus luidende: »Aanjhr. mr. Jeronitno de Bosch Kcmper. voorzitter van de vereeniging voor de statis tiek in Nederland, den wakkeren staatsburger, den ijverigen bevorderaar der wetenschap, den vriend der waarheid, die geene opoffering ontzag, waar zijne hand iets goeds te doen vond, wordt bij gelegenheid van den 25'*,cn jaargang van het door hem geslichte staalkundig en staathuishoud kundig Jaarboekje dit blijk van hulde en erkentelijkheid opgedragen door de leden van de vereeniging voor de statistiek in Nederland, in April 1873." De heer Kemper sprak in gevoelvolle woorden zijn dank uit en bragt daarbij hulde aan ele medewerking, die hij van zoo velen ondervonden had. -- Te Amsterdam is eergisterenavond in de Haarlemmer-Houttuinen een levenloos pasgeboren kind van het mannelijk geslacht gevonden. Men meldt uit Leeuwarden: Omtrent den gezondheidstoestand van.het vee in deze provincie gedurende de maand Maart jl. kan het volgende worden medegedeeld. De longziekte onder het rundvee openbaarde zich in genoemde maand bij 8 veehouders. Aan die ziekte stierven geene, maar werden afgemaakt 4i runderen. Bovendien werden, ingevolge minisleriëele beschikkingen van den ld'1'" Januarij jl., nog 249 runderen afgemaakt. Het geheele getal der in Maart afgemaakte runderen is derhalve 291in Fe- bruarij bevorens eischic de longziekte 304; iu Januarij 354 offers. Op de jongste drie marktdagen alhier rekent men, dal zijn aangevoerd lusschen de 25 a 300M) kievitseijeicu. Aanvankelijk was de prijs 15 ets per stuk; de laatste marktdag 8Va a 9 cis. De geheele waarde van den aanvoer kan worden gereken 1 p m. /3500 te lubben bedragen. Wel een bewijs, dat in deze provincie de kievitlen nog al in aanzienlijken getale vertegenwoordigd zijn, en niet zoo dadelijk, zoo als sommigen wilden be weren, zullen verdwenen zijn. We- landverhuizing naar Amerika is in den laatsten tijd wel zeer belang rijk. Naar men verneemt toch zijn in de laatste weken uit de haven van ilarliugen telkens 100, 150 a 200 emigranten per week naar de nieuwe wereld scheep gegaan en werd dit laatste getal gister zelfs nog overtroffen. 's GRAVENHAGE 21 April. Door Z. M. zijn benoemd: tot ontvanger der registratie, te Waalwijk, de heer O. Peters, thans ontvanger der registratie te Siltard, met intrek king van diens benoeming tot ontvanger der registratie te Vianen; teVianen, de heer J. S. Kaempff, thans te Zevenaar: te Verborg, de heer J. van Os, thans te Ommen; te Maarssen. de heer F. L. Sijpkens, thans te Rhenen; te Lochem. de heer M. C. Dijkmeester, thans te Gennep; te Middelharnis, de heer A. A. Heffen, thans te Grave; le Rhenen, de heer R. P. van de Kastecle. thans surnumerair, te Gennep, de heer T. van Dalsen Fontein, idem: te Grave, de lieer E A. Rovers, idem; te Ommen, de heer F. Gor don.. idem; te Zevenaar, de heer A: Koolhoven, idem. Aan den heer mr. P. F. van Hoogstraten is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als referendaris hij den raad van state. Aan den commies der posterijen 2' kl. W. H. Becker is. op zijn ver zoek, ontslag uit 's rijks dienst verleend. 7.. M. heeft goedgevonden den majoor Vecren van hel 4ie reg. infan terie, op zijne aanvrageop pensioen le stellen, onder toekenning van den rang van luitenant-kolonelen bij het wapen der infanterie le benoemen tol majoors: de kapitein op non-activiteit van der Monde, van het wapen; hij hel 2lc re?, den kapitein Fcnraa van het corps; bij het 4Je reg. den kapitein llardenbergvan den staf, adjunct-inspecteur van het wapen. Ten paleize van Z. M. den koning is lieden morgen ten hal! twaalf ure een kabinetsraad gehouden. De opper-kamerheer en de chef van het militaire huis des konings hebben bekend gemaakt, dat Z. M. op Woensdag, den 23sten April aanst. des morgens ten ure, in het paleis le Amsterdam audiëntie zal verleenen aan commissiën, civile en militaire autoriteiten, officieren en militairen en op Donderdag, den 24'" daaraanvolgende, ten ure, aan particulieren. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Naar men verneemt heeft de beer mr. C. Vosmaer, substituut-griffier bij den hoogen raad der Nederlanden, eervol ontslag uit die betrekking aangevraagd. Bij de tweede kamer der staten-generaal zijn ingediend twee wets ontwerpen tot verbooging van het Ve hoofdstuk (dep. van binnenlandsche zaken) der staatsbegrooting voor het Ioopende dienstjaar. Bij het eerste ontwerp wordt voorgesteld den post: kosten, subsidiën en schadeloosstelling tot afvoering van hel gevaar, waarmede besmettelijke ziekten den veestapel bedreigen, te verhoogen met ƒ300,000 en daardoor te brengen ƒ050,000. Deze vermeerderde uitgaaf is voornamelijk bestemd tot bestrijding der long ziekte. De groote offers, daardoor van de schatkist gevorderd, zijn, zoo meent de regering, in hare bij liet ontwerp gevoegde memorie van toelich ting, niet zoo groot als men bij den eersten opslag zou denken, daar toch de opbrengst van den verkoop van het vlcesch en de huiden van onteigend vee, ongeveer 2/5 der uitgegeven gelden weder in de schatkist doet vloeijen. Bij het andere ontwerp wordt eene gezamenlijke verliooging ten bedrage van ƒ86799.30 voorgedragen, lot verhooging van verschillende posten. Zaturdag werden door de prov. commissie alhier voor het lager onder wijs geexamineerd voor het lloogduitsch 11 candidaten, waarvan werden afgewezen 1, toegelaten 10, zjjnde de heeren J. van As, te Rotterdam; J. Appeldoorn, te idem; G. H. Bouscholte, te 'sGravenhage; E. H. Breid, te idem; J. H. Eybergen, te idem; J. Jansen, te Noorthey; J. H. A. Günther, te Rotterdam; Ch. J. EC. L. Spiegel, te 'sGravenhage; P. J. Theebaai, te idem, en M. J. van Wettum, te Voorburg. Voor de gymnastiek 4 candida ten. allen met gunstigen uitslag, als de heeren G. C. Baerends te'sGravenliage; G. Brinks, te Leiden; W. F. H, Hymans, te 'sGravenhage, en C. van der Vlies, te Sliedreeht. Voor de wiskunde 10 candidalen, afgewezen 4, toege laten 6, zijnde de heeren A. Baars, te Kralingen, T. Bakker, te Katwijk, Ch. G. de Booy, le Rotterdam, T. C. Corbach, te Leiden; P. Hak, te Rot terdam. en A. D. Leeman, te Rotterdam. Aan de gevierde opera-zangeres, mevr. Zelia Derasse, viel Zaturdag avond bij haar optreden in de opera ,»les Amours du Diable", te barer benefice opgevoerdeen e schitterende onderscheiding ten deel. De nieuw benoemde directeur, de beer Desfossez, verscheen, nadat zij in het vierde bedrijf herhaaldelijk teruggeroepen en met bloemruikers was vereerd, ten tooneele en overhandigde de talentvolle artiste, namens een aantal abonnes 'en -habitués van den Kon. Franschen schouwburg, een fraai souvenir, be staande in een zeer kostbaren gouden armband, met bijzonder schitterende paarlen bezet. Dit geschenk ging vergezeld van een album, waarin de namen van de deelnemers en deelneemsters smaakvol gecalligrapheerd waren, onder het volgend opsclirill: "Les abounds et habitués du Thédtre Royal Franijais de la Haye, mentionnés ci-dessous, prient mlnc Zélia Derasse, de bten vouloir accepter ce souvenir, comme preuve de leur appréciation de ses talents éminents." Het album was omgeven in een krans van gouden _en zilveren lauweren. -- Hel is den commissaris van policie Reukman gelukt nog een tweeden dader aan te houden, betrokken bij de valsclie geldmakerij. De aangehou dene, zekere"H.vroeger te Rotterdam, thans in den Haag woonachtig, is naar liet huis van arrest overgebragt. HUITENLANDSCIIE HEUHM EtN. BELGIE. - Dezer dagen heeft de machinist van een sneltrein, die in de nabpeid van Pepinsler met een goederentrein in botsing kwam. een blijk van groote zclfopoflcring gegeven door op de locomotief te blijventen einde de botsing zooveel mogelijk te temperen, in plaats van evenals de stoker in tijds op de baan te springen. Deze laatste is er heelhuids afgekomen; de machinist, J. Gobbe, is daarentegen zwaar gekwetst, ten gevolge waarvan liern reeds het regterbeen is algezet, terwijl bij waarschijnlijk ook liet linker been zal verliezen. Koning Leopold II heelt deze daad van zelfopoffering met het kruis der Leopolds-ürde beloond, en waarschijnlijk zal aan Gobbe ook een rijks-pensioen worden toegelegd. In afwachting daarvan is door vele bladen eene inschrijving ten behoeve van den machinist geopend, die door zijne zelfopofferende daad het leven van een aantal personen gered heeft. Op de plaats van liet onheil zelve is door eenige der geredde passagiers eene col lecte voor Gobbe gehouden, die 200 fr. heeft opgebragt. ENGELAND. LONDEN. 20 April. Aan de Times wordt medegedeeld dat de Turksche regering te kennen heelt gegeven dat zij het voorstel van Engeland, om de zaak der doorvaart- regten op het Suez-kanaal in eene conferentie te doen beslissen, niet kan aannemen, voor dal zij de zaak aan een naauwkeurig onderzoek onderworpen en daarover met de mogendheden onderhandeld heeft. FRANKR IJ K. Hel reptiblikeinscb comité le Parijs beeft zieh op nieuw tol de kiezers gewend met een manifest, waarin de candidatunr van den minister de Rémusat wordt aanbevolen. De eenige quaestie, zegt'het comité, bij deze verkiezing betrokken, is de onschendbaarheid van liet algemeen stemregt. In hel belang van dit gewigtig beginsel moet de lieer de Rémusat worden gekozen. Aan den vooravond van den grooten strijd moet bet gouvernement van den heer Thiers door de keus der burgers worden versterkt. Generaal Courbaki heeft bij de regering een berigt ingezonden betref fende den toestand van Lyon. Hij stelt haar volkomen gerust. Er bestaat

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2